ÚvodAktualityDen slunovratu a svatojánské oslavy 2024: Tipy z celého Česka
Životní styl

Den slunovratu a svatojánské oslavy 2024: Tipy z celého Česka

  • 11. června 2024
Kdo by rád znal svou budoucnost stran zdraví, lásky či vztahů, pro toho neexistuje lepší čas než letní slunovrat nebo svatojánské oslavy, vítající teplé úrodné období s delšími dny a kratšími nocemi. Letošní oslavy svatojánské noci se chystají na víkend před sv. Janem Křtitelem, který slaví svůj svátek 24. června. Protože v roce 2024 připadá svatojánská noc na pondělí, většina akcí se uskuteční právě o víkendu. Jana. Kdy a kde se slaví, a co zajímavého na svatojánských slavnostech zažijete, vám prozradí portál Kudy z nudy.
Jak den slunovratu 21. červen, nejdelší a nejjasnější den v roce, tak svatojánské oslavy 24. června, na den sv. Jana Křtitele, provázely řady rituálů. V nich často hrála důležitou roli svatojánská kytice či věneček z devatera kvítí, nejčastěji prohazované dveřmi, pokládané pod polštář anebo podávané oknem. Co do takové kytice patřilo? Odpověď najdete na mnoha místech, kde se konají oslavy slunovratu anebo svatojánské slavnosti. Jelikož slunovrat letos připadá na pátek, většina oslav se koná o víkendu – od pátečního večera 21. do soboty 22. června. Letošní i svatojánská noc vychází na pondělí, takže se starodávné rituály budou odehrávat o víkendu, který den sv. Jana předchází.
 

Slunovrat jako za starých časů

Skanzen RožnovBylinková zahrada Nobilis Tilia na okraji národního parku České Švýcarsko ve Vlčí Hoře zve 22. června na letní Svatojánské slavnosti bylin. Oslavte společně se stejně naladěnými lidmi sílu letního slunovratu a začátek léta nejen tancem, hudbou ale i dobrým jídlem a podpořte tak regionální tvůrce. Prohlídky zahrady Nobilis Tilia se budou konat ve 14:00 a 16:00 hodin. Slavnosti věnované odkazu našich předků ve formě Slunovratového bubnování se odehrají u menhirů v Kutné Hoře, a to opět 22. června již od 13:00 hodin. K dispozici budou šamanské bubny na půjčení i zakoupení, večer bude u nasvícených menhirů ohňová show.
 

Den k poctě svatého Jána

louka bylinkyV neděli 23. června se v Jihlavě koná každoroční pouť ke svatému Jánu, kostelíku sv. Jana Křtitele, kde bude probíhat hudební a divadelní program. Hosté se mohou těšit také na havířský průvod. Další svatojánskou oslavou bude 22. června Svatojánská noc v doprovodu svatojánského ohně, šermířských soubojů, strašidel a ohňové show na hradě Hukvaldy. Na mystický Svatojánský večer láká 21. června také Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm. Čeká vás noc plná magie, milostných rituálů a ohňů. Svatojánský den proběhne i v Pěnčíně, a to v sobotu 22. června od 12:00 do 22:00 hodin. Těšit se můžete na přednášky o bylinkách, prohlídky Kittelova domu, muzicírování pod svatojánským nebem i povídání o magii letního slunovratu. Jak prožívali období letního slunovratu naši předkové? Proč se pálil svatojánský oheň? Co dívkám prozradil pelyňkový věnec? To vše se dozvíte v kouřimském skanzenu, během tematické akce nazvané Tajemství svatojánské noci, které se můžete zúčastnit v pátek 28. června od 19:00 do 23:00 hodin.
Tajemství svatojánské noci ve skanzenu v Kouřimi

27. 6.
Tajemství svatojánské noci ve skanzenu v Kouřimi

Jak prožívali období letního slunovratu naši předkové? Proč se pálil svatojánský oheň? Co dívkám prozradil pelyňkový věnec?

Volarské menhiry Příroda

Volarské menhiry

Volarské menhiry stojí na pahorku U dvou líp nad Starým městem od dubna 2007 a jedná se o kruh tvořený 11 poměrně velkých kamenů.

Menhiry Troja Příroda

Menhiry Troja

Kameny zvané Tři bohyně stojí nedaleko ulice na Farkách v Praze Troji. Místo, kde mají být vztyčeny, vybral slovinský sochař a geomant, autor slovinské vlajky a státního znaku Marko Pogačnik.

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy Příroda

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – trojskou botanickou zahradou vede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.

Slunovratové kameny u Strážného na Šumavě Příroda

Slunovratové kameny u Strážného na Šumavě

Na zalesněném hřebenu zvaném Homole západně od Strážného nad bývalou vesnicí Horní Světlé Hory je skalní útvar, na kterém jsou dva uměle postavené masivní kameny. Jejich německý název zní Heidensteine, nebo též Heidenmicheln – pohanští obři.

Králův stůl – legendami opředený kámen s keltskými runami Příroda

Králův stůl – legendami opředený kámen s keltskými runami

Památný Králův stůl je opředen mnohými pověstmi, zvláště navazujícími na velkomoravskou minulost středního pomoraví. Králův stůl je již řadu let v centru pozornosti archeologů, kteří se snaží nalézt odpověď na otázku skutečného původu a účelu této památky.

Poutní místo a turistický cíl Svatý Jan pod skalou Příroda

Poutní místo a turistický cíl Svatý Jan pod skalou

Poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele se nachází u Berouna. Najdete v něm hrob chorvatského poustevníka Ivana, kterému se v 10. století pod svatojanskou skálou zjevil sv. Jan Křtitel. Vchod do poustevníkovy jeskyně je v kostele postaveném C. Luragem v polovině 17. století.

Pohanské kameny u Višňové Příroda

Pohanské kameny u Višňové

Skupina rulových balvanů nad údolím říčky Smědé ve Frýdlantské pahorkatině je opředená četnými pověstmi. Na nejvyšším ze zdejších kamenů se totiž nacházejí "obětní mísy", velké mísovité až kotlovité prohlubně.