ÚvodAktualityČeské Švýcarsko vítá novou sezónu
Letní sporty

České Švýcarsko vítá novou sezónu

  • 18. června 2020
Během jarních měsíců nevítají novou turistickou sezónu jen v lázních a na hradech či zámcích, ale také v Českém Švýcarsku. Na portálu Kudy z nudy objevíte pestrou škálu turistických akcí, které zvou na víkend do této malebné oblasti. Projděte se po nových stezkách a vyzkoušejte výlet s průvodci.
české švýcarskoI přes nepříznivý start letošního roku dojde v Českém Švýcarsku k oficiálnímu zahájení turistické sezóny 2020. Proběhne o víkendu 19. – 21. června, kdy je každý den možnost absolvovat zajímavý výlet za doprovodu profesionálních průvodců. Na každý den je připravena speciální vycházka.

Správci parku také vyzývají výletníky, aby pro cestování do NP České Švýcarsko použili Dráhu národního parku, tři tratě, které z Děčína dohromady obkružují národní parky České a Saské Švýcarsko a vedou i chráněnými oblastmi Lužických hor, Českého středohoří a Labských pískovců.
 

Tři výlety Českým Švýcarskem

České ŠvýcarskoV pátek 19. 6. 2020 se chystá Výlet po krásnolipských překvapeních o celkové délce 12 km. Trasa vede po těchto místech: Krásná LípaLuční bar – Studánka Hanička – Karlova výšina – chata Sichovka – Krásná Lípa. Sraz je ve 13:00 před Domem Českého Švýcarska. Dvanáctikilometrovou trasou za komorní krásou Krásnolipska vás provede Mikuláš Peterka. Trasu je možno kdykoli individuálně zkrátit. Občerstvení se naskýtá v Lučním baru, na Sichovce bude možnost posezení u opékání buřtů (kdo chce, vezme si buřty vlastní). Návrat je plánován do 20. hodiny nebo indivuálně během trasy dříve.

České ŠvýcarskoNa sobotu 20. 6. je přichystána Nejkrásnější túra Českým Švýcarskem s otevřením NS Česká silnice. Trasa o délce 13 km vede těmito místy: Malá Pravčická bránaŠaunštejn – Uhlířův domek – Táborový důl – Vyhlídky na Kolišti – Kaple KnyJetřichovice. Odjezd smluvním autobusem (9:00 z Horního Prysku) je domluven od 9:15 z České Kamenice, od nádraží směr Mezní Louka. Na trase vás provedou zástupci Správy národního parku České Švýcarsko a Jiří Rak. Poznáte skalní hrad Šaunštejn, spolu se správou národního parku otevřete novou naučnou stezku Česká silnice pod Šaunštejnem a u Uhlířova domku, projdete nad skalami Koliště a krásnými přírodními partiemi dojdete do Jetřichovic. Odjezd smluvního autobusu zpět do České Kamenice k nádraží bude v 16:30.

Panská skálaNeděle 21. 6. přinese výlet nazvaný Česká Kamenice a okolí. Sraz na trasu 8 km je v 9:15 zahájení u nádraží ČD v České Kamenici (předzahrádka restaurace U nádraží) za účasti starostů a Českého Švýcarska o.p.s. Trasa povede přes Zámecký vrch do Kamenického Šenova (nádraží ČD – drobné na vláček s sebou). Dále navštívíte muzeum v Kamenickém Šenově s výstavou šperků ateliéru Natělo (vstupné dobrovolné), Panskou skálu, Polevský vrch, Klučky (výhledy, varhany) a Horní Prysk. Na trase budou přejezdy autobusem.
 

Nové turistické trasy: Česká silnice a opravená Kyjovská skalní stezka

česká silniceV sobotu se představí Naučná stezka Česká silnice s jedenácti zastaveními. Vede od Vysoké Lípy do Zadních Jetřichovic. Turistům přiblíží stopy zanechané našimi předky za několik tisíciletí – pravěká sídliště, pracoviště lesních řemeslníků nebo zaniklou osadu Zadní Jetřichovice. Na stezce nedaleko Vysoké Lípy potěší turisty Uhlířova chaloupka z pohádky Pyšná princezna, která se v těchto místech a také na Dolském mlýně natáčela v letech 1951-1952.

Na trase mimo informačních panelů objevíte i pěkné sochy různých témat – setkáte se se soby, kteří zde měli migrační trasu v době kamenné, připomínkou dávné minulosti bude i pračlověk ze stejného období. Ze zvířecích soch potkáte také divoká prasata, bobry anebo dva medvědy, kteří také byli u natáčení Pyšné princezny. Časy nedávno minulé zosobní ruský voják.

žlutá značkaNová zábradlí v historickém stylu, opravené lávky, vyhlídky, schodiště, lavičky a turistická sezení. A k tomu dřevěné sochy typických obyvatel národního parku, vhledy do geologické minulosti kraje díky naučným prvkům instalovaným podél stezky. To vše je pro návštěvníky připraveno v opraveném úseku Köglerovy naučné stezky Krásnolipskem přes Kyjovský hrádek, na tzv. Kyjovské skalní stezce. Opravený úsek se nachází mezi rozcestím u Sýrového potoka, odkud vede přes vyhlídku Skalní bratři skrze Lví jeskyni okolo útvaru Obří hlava na Kyjovský hrádek a dále schodištěm ve skalní puklině kolem tzv. Praporku na rozcestí Pod Praporkem v Kyjovském údolí.
 

Dráha národního parku

České ŠvýcarskoČeské Švýcarsko o.p.s. propaguje vlakové tratě U28,U8 a U27 pod názvem Dráha národního parku: Děčín – Bad Schandau – Sebnitz – Mikulášovice – Rumburk – Krásná Lípa – Jedlová – Česká Kamenice – Děčín jako jedinečné východiště ze svých zastávek do skal Českosaského Švýcarska a za výhledy Lužických hor.

Překvapivě se vlakem dostanete přímo do Hřenska, byť vás z protější německé stanice Schöna dopraví přes Labe přívoz. Hlavní smysl turistického poslání Dráhy NP je nabídnout lidem jinou cestu než autem. Jízda vlakem sama se stává již cílem, auto zůstalo u nádraží a turisté se z jednotlivých stanic dostaneou po dobře vyznačených cestách k dalším cílům a putování, mimo hlavní atraktivity národního parku.
 

Za přírodou do soutěsek a k Pravčické bráně

HřenskoK nejhezčím místům Národního parku České Švýcarsko patří vedle Pravčické brány a vyhlídek u Jetřichovic také řeka Kamenice poblíž Hřenska a Edmundova a Divoká soutěska, jimiž se proplouvá na pramičkách. Letos jsou soutěsky otevřené denně, a to  od 9:00 do 18:00 hodin. Lístek vyjde na 120 Kč pro dospělého a 50 korun pro děti. V rekonstruovaném srubu mezi soutěskami si navíc můžete prohlédnout expozici Z mlýna do srubu a zpátky.

Pravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu, národní přírodní památka. Považuje se za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti.
Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory Příroda

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–7.

Kyjovské údolí – romantika v kaňonu Křinice Příroda

Kyjovské údolí – romantika v kaňonu Křinice

Údolí řeky Křinice patří od 19. století mezi oblíbené turistické cíle Českého Švýcarska. Místa však bývalo v minulosti hospodářsky významné také při plavení dříví do Saska.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Růžová vyhlídka u Děčína v Českém Švýcarsku Příroda

Růžová vyhlídka u Děčína v Českém Švýcarsku

Růžová vyhlídka (432 m n. m.) se nachází v Růžovém hřebeni nedaleko Děčína nad údolím Labe a poskytuje pohled na Růžový hřeben, Děčínský Sněžník a Velký Zschirstein.

Kyjovská skalní stezka Příroda

Kyjovská skalní stezka

Důmyslně vybudovaná trasa vede skalnatým terénem s množstvím schodů a žebříků, ale také výhledů na různé skalní útvary. Ve skalách ji vybudoval Horským spolek v letech 1905 – 1906.

Naučná stezka Česká silnice v Českém Švýcarsku s domkem z Pyšné princezny Příroda

Naučná stezka Česká silnice v Českém Švýcarsku s domkem z Pyšné princezny

Naučná stezka s jedenácti zastaveními vede od Vysoké Lípy do Zadních Jetřichovic. Turistům přiblíží stopy zanechané našimi předky za několik tisíciletí – pravěká sídliště, pracoviště lesních řemeslníků, zaniklou osadu Zadní Jetřichovice i památku na natáčení pohádky Pyšná princezna.

Zřícenina hradu Falkenštejn v Českém Švýcarsku Památky

Zřícenina hradu Falkenštejn v Českém Švýcarsku

Falkenštejn, nebo také Sokolí hrad, jehož zříceniny můžeme navštívit v překrásném Českém Švýcarsku, kilometr od Jetřichovic, byl založen na přelomu 13. a 14. století. Torzo skalního hradu nabízí krásné výhledy do Saského Švýcarska.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku Památky

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Jetřichovické stěny a vyhlídky Příroda

Jetřichovické stěny a vyhlídky

Obec Jetřichovice v západní části Českého Švýcarska obklopují Jetřichovické stěny. Oblast je známá pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.

Köglerova naučná stezka Krásnolipskem – nejstarší naučná stezka v Čechách Příroda

Köglerova naučná stezka Krásnolipskem – nejstarší naučná stezka v Čechách

Při procházkách tichými lesy na západ od Krásné Lípy, můžete narazit na očíslované informační tabule s poučnými texty. U mnohých z nich si nelze nevšimnout nápaditých pomůcek či odpočinkových míst. Jedná se o Köglerovu naučnou stezku Krásnolipskem, nejstarší přírodovědnou naučnou stezkou v Čechách.

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama Příroda

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch si díky své mohutnosti, kterou dominuje zdejší krajině, vysloužil přezdívku Děčínská Fudžijama. Lidově se mu říká jednoduše Růžák. Podobnost se vzdáleným asijským vulkánem dokládá nejen majestátní vzhled, ale také společný, sopečný původ.

Naučná stezka Růžová Příroda

Naučná stezka Růžová

Naučná stezka Růžová prochází územím Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Jedná se o okružní trasu na které se dozvíte zajímavosti z přírody a bohaté historie nádherné krajiny mezi obcemi Růžová a Jetřichovice.

Další aktuality