ÚvodAktualityČeské značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí
Zážitky

České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí

Poslechněte si audio verzi článku
Křišťálové údolí je místo, kde se zrodil český křišťál. Z něj pak mistři skláři vytvořili první broušený kámen na světě, první majestátní lustr i první křišťálový šperk, odtud se také vypravili do světa první obchodníci s hotovou bižuterií. Kde Křišťálové údolí leží a kde se seznámíte s jeho neobyčejným příběhem?
Křišťálové údolí není jediné místo: jde o kraj s řadou malých i velkých skláren, který se táhne po severu Čech od úpatí Lužických hor z Kamenického Šenova přes Jablonné v Podještědí až po DesnouJizerských horách a Turnov. Sklářské podniky, které uchovávají místní řemeslné i kulturní dědictví, by rády Křišťálové údolí viděly zapsané na seznamech UNESCO. Jak zjistíte, existuje k tomu celá řada důvodů.
 

První sklářská huť Křišťálového údolí

Mšeno nad Nisou dnes na mapách najdete jen těžko: už dávno se totiž stalo jednou z částí Jablonce nad Nisou a svým názvem je připomíná například vodní nádrž Mšeno. Právě tady u potoka zvaného Bílá Nisa, uprostřed nádherné přírody Jizerských a Lužických hor, vznikla roku 1548 jedna z nejstarších sklářských hutí. Existovala bezmála dvě stě let a polovinu té doby ji vlastnil slovutný sklářský rod Schürerů z Waldheimu, v roce 1734 ale vyhořela a zřejmě již nebyla obnovena. Právě ona ale stála u zrodu Křišťálového údolí; prý stávala někde mezi dnešními ulicemi Palackého a F. L. Čelakovského.
 

Příběh bižuterie

Z Křišťálového údolí vyrazili na cesty první obchodníci s hotovou bižuterií na světě. Hlavní zásluhu na tom má huťmistr Johann Kaspar Kittel, který v roce 1680 v Jiřetíně pod Jedlovou vytvořil první náhrdelníky ze skleněných perel. Zprvu neopracované, později nádherně broušené kameny sám prodával po Čechách i v Sasku. V jeho stopách se do světa postupně vypravili další obchodníci a šperky z Křišťálového údolí se setkaly s nadšeným ohlasem. V roce 1765 pak huťmistr Johann Josef Kittel začal ve sklárně v Chřibské vyrábět barevné sklo a nádherné šperky díky tomu obohatily imitace českých granátů a dalších kamenů. O necelých dvacet let později se zrodila další nová technologie: takzvaná vinutá bižuterie, kdy šikovní čeští skláři začali na Kristiánově v Jizerských horách nad kahany pracovat se sklářskými trubicemi. Dnes v bývalé sklářské chalupě navštívíte Památník sklářství.

S počátky sklářství a nekonečným příběhem bižuterie z Křišťálového údolí se seznámíte v Muzeu skla a bižuterieJablonci nad Nisou, kde jsou k vidění sklářské výrobky z historie i současnosti. Můžete se také vypravit po naučné stezce Cesta jizerskohorských sklářů na významná místa spojená s místní sklářskou tradicí; trasa z Jablonce nad Nisou do sklářské osady Kristiánov měří 19 kilometrů.
 

Příběh kamenů a perliček

Také třpytivé kamínky napodobující diamanty pocházejí z Křišťálového údolí, z Turnova. Když v roce 1715 vzniklo první Bratrstvo brusičů kamenů, ihned si patentovalo první broušený křišťálový kámen na světě, takzvaný šaton. V roce 1760 se v Křišťálovém údolí začal tavit populární „pierres de Strass“, sklo, které se díky vysokému obsahu olova třpytilo jako žádné jiné. V roce 1829 pak návštěvníci Průmyslové výstavy v Praze vzdychali úžasem nad broušenými imitacemi drahých kamenů a nad lustrovými ověsky z hutí Franze Riedela v Antonínově a na Jizerce. Ty se během 19. století staly nejrychleji rostoucími továrnami Křišťálového údolí.

Co do popularity s nimi držely krok perličky, dokonale tvarované v obrovské škále velikostí a barev, jejichž příběh se začal odvíjet na konci 18. století. Jednoduchá výroba sekaných skleněných perel se změnila po sto letech, kdy do Polubného přišel Josef Riedel; v 80. letech 19. století přišel se strojním sekáním perliček a brzy na to si nechal patentovat i stroj na jejich navlékání.
 

Příběh lustrů

První české skleněné lustry se rozzářily už v roce 1687. O něco později, v roce 1724, získal povolení k jejich výrobě pasíř Josef Palme z Práchně u Kamenického Šenova. Právě sem sahají kořeny dnešního závodu Preciosa Lustry; jeden z nejstarších sklářských provozů ve střední Evropě dodnes využívá principu manufaktury a s tím spojeného velkého podílu ruční práce.

Lustry z Kamenického Šenova si záhy našly cestu na královské dvory: zářily ve Versailles (1725), na korunovaci Marie Terezie (1743) i na první Světové výstavě v Londýně (1851). Návštěvníci Královské opery v Římě od roku 1928 mohli obdivovat ve své době největší skleněný lustr na světě s průměrem 10 metrů.
 

Víte, že…?

  • Hlavním iniciátorem projektu Křišťálového údolí je společnost Preciosa, největší sklářská firma v České republice. V devíti městech má šestnáct závodů, po celém světě pak řadu zahraničních zastoupení.
  • Kamenickém Šenově si prohlédnete Sklářské muzeum, mapující výrobu rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice se věnuje zdejší sklářské škole, nejstarší škole svého druhu na světě, založené roku 1856. Víte, že její vznik iniciovali zdejší řemeslníci a jejich touha zdokonalovat se v kresbě a v tvorbě návrhů dekorů i tvarů?
  • Na bohatou řemeslnou a uměleckou tradici Křišťálového údolí navázala Mezinárodní sklářská sympozia: to je také výjimečná příležitost, kdy v rámci Dne otevřených dveří můžete navštívit společnost Preciosa v Kamenickém Šenově.
  • Křišťálové údolí je domovem mnoha sklářských firem, škol a institucí: čtyř středních škol se sklářskými obory, šesti škol s designovými obory, Technické univerzity v Liberci nebo Svazu výrobců skla a bižuterie.
České značky: Crystal Bohemia

České značky: Crystal Bohemia

Poděbradské sklárny Crystal Bohemia mají na kontě dvě zajímavá nej: jsou to nejstarší sklárny ve středních Čechách a současně jsou největším výrobcem olovnatého křišťálu v České republice. Své výrobky vyvážejí do celého světa a znáte je také díky skleněným medailím, které sklárny přichystaly pro účastníky závodu Jizerská 50.

České značky: příběh skla značky Moser

České značky: příběh skla značky Moser

Sklo značky Moser mělo štěstí: na rozdíl od jiných slavných českých značek se téměř po celou dobu své existence hřálo na výsluní zájmu a reprezentovalo skutečný luxus. Již od roku 1863 používá Moser výhradně bezolovnatý křišťál. Žádný jiný materiál přitom nevyžaduje od sklářů tolik zručnosti a znalostí, jako právě on.

České značky: Sklárna v Harrachově zve na prohlídky, pivo i foukání skla

České značky: Sklárna v Harrachově zve na prohlídky, pivo i foukání skla

Sklářská huť, která vznikla na panství hraběcího rodu Harrachů, proslavila české sklo po celém světě. Co by asi její zakladatelé říkali dnes, kdyby sem přišli na exkurzi, vykoupali se v pivních lázních a v pivovarské restauraci si nechali načepovat ležák přímo z pivovarských tanků?

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba byla 6. prosince zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst!

Liberecký kraj: sklo, bižuterie, šperky a Křišťálové údolí

Liberecký kraj: sklo, bižuterie, šperky a Křišťálové údolí

Existuje jediné místo na zemi, kde se již téměř půl tisíciletí snoubí jedinečná příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo: Liberecký kraj aneb Křišťálové údolí. Vydejte se za příběhy a tradicemi výroby skla, bižuterie, šperků, překrásných lustrů i perličkových vánočních ozdob.

Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO

Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO

Mikuláš a 6. prosinec 2023 si budeme navždy pamatovat jako den, kdy byla na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba skla. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst. Na portálu Kudy z nudy vám doporučíme pár míst, kde poznáte sklo jako jedinečnou hmotu s fascinujícím příběhem.

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Poznejte sklářské řemeslo během exkurze do sklářských hutí

Poznejte sklářské řemeslo během exkurze do sklářských hutí

Zajímáte se o tradiční řemesla? Pak si udělejte čas na návštěvu některé ze sklářských hutí, které nejsou pouhým skanzenem, ale živým organismem, kde každý den vznikají užitné předměty, nápojové sklo, umělecká díla či skleněné komponenty pro další výrobu, například ověsy křišťálových lustrů. Vybrat si ale můžete také například podniky zabývající se vánočními ozdobami. Kam se na zajímavé exkurze vydat vám poradí Kudy z nudy.

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové Kultura

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově se stávajícím provozovatelem CKV s.r.o. pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla. Využít můžete možnosti exkurze do sklárny. Zájemci si mohou zakoupit ve firemní prodejně v areálu sklárny vybrané výrobky.

Sklářské muzeum Kamenický Šenov Kultura

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Stálá expozice muzea zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice je věnována místní sklářské škole – nejstarší škole svého druhu v Evropě, firmě J. & L. Lobmeyr a mezinárodním sympoziím rytého skla.

Tradice: od světového dědictví UNESCO po moderní řemesla

Tradice: od světového dědictví UNESCO po moderní řemesla

Při prozkoumávání seznamů světového dědictví UNESCO procestujete celý svět a objevíte nejenom stovky krásných míst, ale také spousty úžasných kulturních tradic. Ty naše z Kudy z nudy dobře znáte, od slováckého verbuňku zapsaného v roce 2005 až po vorařství z roku 2022 a čské sklo z roku 2023. Některé světové tradice, řemesla a jídla vás ale určitě překvapí.

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu Zážitky

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar Příroda

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar

Panská skála přezdívaná také jako Varhany je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Mnozí tuto přírodní památku poznají díky pohádce Pyšná princezna.

Poznejte vznik a historii skla ve sklářské dílně

Poznejte vznik a historii skla ve sklářské dílně

Poznejte cestu ručně vyráběného skla ze sklářské pece až na svátečně prostřený stůl. Naplánujte si výlet do některé ze sklářských hutí a u výhně pece si sami vyzkoušejte, jaké to je vyfouknout skleničku. Vyrobit krásný skleněných korálek není o nic snazší.

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Filmové štáby z celého světa oceňují české půvaby. Zdaleka už nejde jen o České Švýcarsko s Pravčickou bránou, které důvěrně znáte z Letopisů Narnie, točilo se i leckde jinde. Ulicemi Hradce Králové například v létě chodila hvězda hollywoodských akčních filmů Jackie Chan a objevil se tu i Amundsen.

Další aktuality

Hrad Grabštejn láká na nový okruh Grabštejnské poklady

Hrad Grabštejn láká na nový okruh Grabštejnské poklady

22. červen 2024 12:00
Památky, Liberecký kraj
Bike Park v Rokytnici má otevřeno každý víkend

Bike Park v Rokytnici má otevřeno každý víkend

16. červen 2024 9:00
Letní sporty, Liberecký kraj
Když milujete Český ráj: skalní města, hrady a filmové pohádky

Když milujete Český ráj: skalní města, hrady a filmové pohádky

12. červen 2024 12:00
Příroda, Liberecký kraj
10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Libereckém kraji

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Libereckém kraji

29. květen 2024 7:51
Zážitky, Liberecký kraj
Pohádkový park na zámku Sychrov o víkendu zaplní děti

Pohádkový park na zámku Sychrov o víkendu zaplní děti

22. květen 2024 14:00
Zážitky, Liberecký kraj
Ve stínu májové noci se vydejte na hrad Bezděz

Ve stínu májové noci se vydejte na hrad Bezděz

21. květen 2024 10:00
Památky, Liberecký kraj