Taková je třeba
rozhledna Růženka na
Pastevním vrchu u
Růžové na
Děčínsku. Měří něco málo přes šest metrů a otvírala se už v dubnu, pro architekty z libereckého Studia Mjölk pak byly inspirací malé vojenské bunkry, rozeseté po lesích
Českého Švýcarska. Leckomu však betonová stavba připomíná spíš
Jana Kaplického a jeho nerealizovaný návrh Národní knihovny v Praze. Nezvyklá a půvabná rozhledna, k níž vás dovede
naučná stezka Růžová, nabízí výhledy na
České Švýcarsko,
Pravčickou bránu,
Děčínský Sněžník,
Milešovku v
Českém středohoří,
Jedlovou a další kopce.
Další jarní přírůstky zaznamenala rodina českých vyhlídkových věží v podobě dřevěné, 12 metrů vysoké
rozhledny nad Starými Těchanovicemi na Opavsku a
rozhledny Vyšicko u
jihomoravských Mutěnic; díky trojúhelníkovému půdorysu se jí říká Triangl.
Potěšte se výjimečnou architekturou i podívanou
Velký zájem provázel také další na jaře otevřenou rozhlednu.
Netradiční trojnožka z akátového dřeva se jmenuje Doubravka XIV a stala se novou dominantou lesoparku Čihadla na
pražském Černém Mostě. Stavba z dílny architekta Martina Rajniše a jeho týmu měří 23,5 metru, vyhlídková plošina je dvacet metrů nad zemí. Na novou vyhlídkovou věž si v hlavním městě museli počkat plných pětadvacet let a měla by být volně přístupná.
Naopak jen výjimečně by měl být přístupný vyhlídkový ochoz na
třicet metrů vysokém futuristickém vodojemu v obci Ohrazenice. Vodohospodářské dílo leckomu připomíná obří pohár FIFA a má se stát průmyslovým monumentem celého
Turnovska. Na ochoz se bude stoupat po vřetenovitém schodišti v proskleném tubusu, v přízemí bude galerie a zásobník na vrcholu bude připomínat míček, nadnášený několika tryskajícími vodními prameny. Otevření se plánuje v polovině roku 2019.
Unikátní
rozhledna ve tvaru spirály roste v
Kobylí na
Břeclavsku na vrchu zvaném
Homole v nadmořské výšce 334 metrů. Schody nahradí nakloněná rovina, a tak bude přístupná i pro vozíčkáře, a přestože celková výška vyšplhá jen do 7,5 metru, z vrcholku budou vidět vinohrady i vrcholky Alp. Otevření se chystá prý ještě letos na podzim.
Kde se teprve staví?
- Na podzim anebo v nejbližších měsících by se měly otvírat další rozhledny, například Kopaninka v Repechách pod nejsevernějšími výběžky Drahanské vrchoviny, rozhledna Štěpánka u Zemětic na Plzeňsku s podobou římské strážní věže, rozhledna v Sosnové na Opavsku anebo patnáctimetrová dřevěná rozhledna na vrchu Okrouhlík ve Slatině, obci nedaleko Bílovce. Stavět se začíná také rozhledna na Lucemburkově kopci u Malečova poblíž Ústí nad Labem.
- Pokud vyjdou všechny plány, ještě letos na podzim by se měla otevřít nová rozhledna z modřínového dřeva, skla a ocelových lan ve Ski areálu Kraličák ve Stříbrnicích u Starého Města na Šumpersku. Věž s vyhlídkovou plošinou ve výšce 28,6 metru vyrůstá na vrcholu Štvanice v nadmořské výšce 866 metrů a bude volně přístupná, pro děti vznikne ve spodní části vyhlídky odpočívadlo s atrakcemi. V zimě vás k ní vyvezou dva lyžařské vleky a lanovka, přes vrch vede také běžkařská trasa ze Stříbrnic do Hynčic pod Sušinou.
- V Odrách roste nová čtrnáct metrů vysoká dřevěná rozhledna v místní části Veselí. Stavba bude symbolizovat znak města, strážní věž, a nabídne výhled na Beskydy, Hostýnské vrchy a města Moravské brány.
- Neobvyklá bude i rozhledna na vrchu zvaném Šibenice u Stěbořic na Opavsku, která okny v podobě střílen a dalšími prvky připomíná vojenské bunkry. Buduje se v místě, kde měla před druhou světovou válkou vzniknout obrovská vojenská pevnost, odkud je nádherný výhled na Jeseníky a za pěkného počasí i na Beskydy. V interiérech se počítá se stálou expozicí o historii výstavby bunkrů ve Slezsku, v okolí pak vznikne branné cvičiště pro děti a mládež se zákopy, obrannými valy, střílnami, prolézačkami a dalšími prvky.
- K nižším rozhlednám bude podobně jako Růženka patřit i rozestavěná Boží vyhlídka u Božího Daru.