ÚvodAktualityDracula a ti druzí aneb pár tipů na výlety za upíry po Česku
Zážitky

Dracula a ti druzí aneb pár tipů na výlety za upíry po Česku

Baví vás knihy o upírech a filmy plné bledých dam a pánů s až příliš vyvinutými horními špičáky? Pak vám uděláme radost tipy na výlety do míst, kde prý kdysi upíři řádili. Kdo se bojí, ten by se měl vyzbrojit česnekem, svěcenou vodou nebo speciálním škapulířem.

Za upíry do Čelákovic

Před padesáti lety proslavil Čelákovice zvláštní nález, když v místě zvaném Mrchovláčka – které mimochodem nikdy nemělo nijak dobrou pověst – bylo odkryto jedenáct hrobů s podivnými ostatky. Tři mrtví měli oddělenou lebku, jeden pravou nohu; levou měl přitom silně ohnutou v koleni, jako by původně byla svázaná. Několik lidí bylo patrně pohřbeno se spoutanýma rukama, jiní leželi na břiše a v jednom z hrobů se našel zbytek kůlu z borového dřeva.

Skutečně se v Čelákovicích podařilo objevit největší evropský hřbitov upírů anebo šlo o odsouzence, popravené na nedaleké šibenici?
 

Další upíří rejdiště

Čelákovičtí upíři se sice stali senzací, ale našly se i další podivnosti. Například v Kopidlně v místě zvaném Na stínadlech narazili při hloubení základů domu na lidské kostry s lebkami uloženými mezi nohama, v Lochenicích byla objevena kostra ženy ležící na břiše a přibitá železnými hřeby k prknu na dně hrobu a v Žatci nález odhalil dva muže pochované během 12. století; jeden měl oddělenou hlavu, druhý dřevěný kolík a hřeb v hrudi.

Na další zajímavosti narazíte při prohlídce Památníku Velké Moravy ve Starém Městě na Uherskohradišťsku. Již v 10. století tu pochovali malé dítě zatížené nad pánevními kostmi a dolními končetinami velkými kameny, byly objeveny také hroby, v nichž byli nebožtíci svázaní do kozelce anebo jinak „zneškodněni“ – málo platné, v boji s upíry šlo víc než o vysvobození mrtvých o to, aby se ulevilo živým. Upíří pověsti se dotkly také jihomoravských Ivančic nebo Žďáru nad Sázavou, kde na Dolním hřbitově objevíte místo odpočinku posledního českého upíra. V 19. století se tu odehrál podivuhodný protivampýrský obřad, detailně popsaný ve žďárské i jihlavské kronice. Hřbitov, vybudovaný v roce 1709 podle návrhu architekta Jana Blažeje Santiniho, se dnes už nepoužívá a je přístupný zdarma.

Za upíry se také můžete vypravit do Českého Krumlova, a to na výlet po stopách upíří princezny, na strašidelný zámek Draxmoor do Dolní Rožínky anebo se v seriálu Česko ve filmu podívat na film Upír z Feratu režiséra Juraje Herze.
Čelákovičtí upíři – pohřebiště revenantů v Čelákovicích

Čelákovičtí upíři – pohřebiště revenantů v Čelákovicích

Středočeské Čelákovice prosluly kosterními nálezy pocházející pravděpodobně ze 13.–14. století, které byly po delší dobu považovány za pozůstatky protivampyrických opatření na středověkém pohřebišti. Dnes se odborníci přiklánění k názoru, že se jedná o pohřebiště lidí s kriminální minulostí, jež neměli nárok na obvyklý pohřeb. Pohřebiště je na území ČR ojedinělé, a i v celé Evropě se jich nachází pouze pár.

Po stopách upíří princezny z Českého Krumlova

Po stopách upíří princezny z Českého Krumlova

Znáte tajemný příběh kněžny Eleonory Amálie Schwarzenberg, která byla ve své době považována za nebezpečnou upírku? Pokud o tom slyšíte poprvé, vydejte se s námi do Českého Krumlova a Třeboně za pohnutým osudem této dobou stíhané ženy, které se již během života přezdívalo "upírská princezna".

Strašidelné podzemí Tábor Zážitky

Strašidelné podzemí Tábor

Přijďte se bát do podzemí – Strašidelné podzemí se nachází ve středověkých katakombách 500 let starého domu na Žižkově náměstí v Táboře – vchod za kostelem. V chodbách s tajemnou atmosférou uvidíte mnoho strašidelných stvoření.

Kamenná bába u Bezděkova Příroda

Kamenná bába u Bezděkova

Na břehu Bezděkovského rybníka severozápadně od Strakonic stojí zajímavá socha vytesaná z hrubozrnné žuly, upírající své nápadně velké oči k vodě.

Mladotovský palác neboli legendami opředený Faustův dům Památky

Mladotovský palác neboli legendami opředený Faustův dům

Faustův dům neboli Mladotovský palác se nachází na jižním konci Karlova náměstí. Pojmenování si dům vysloužil díky svým obyvatelům: alchymistovi Edwardu Kelleymu a později Ferdinandu Antonínovi Mladotovi ze Solopysk, který tu prý dělal hlučné chemické pokusy.

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra Památky

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra

Nedaleko žďárského kláštera se nachází barokní Dolní hřbitov, který vybudoval stavitel Jan Blažej Santini Aichel ve spolupráci s opatem Vejmluvou. Byl postaven podle kabalistických symbolů do tvaru lebky. Byl na něm pochován Alois Ulrich, který je označován za posledního čekého upíra.

Česko mezi řádky: Kletba krve, Znojemské podzemí a Martina Hohenberger

Česko mezi řádky: Kletba krve, Znojemské podzemí a Martina Hohenberger

Desítky kilometrů dlouhé chodby pod historickým centrem nejsou jen turistickým lákadlem města Znojma. Do jejich lehce strašidelné atmosféry se plně ponoříte i ve fantasy příběhu Kletba krve od spisovatelky Martiny Hohenberger. Je to upíří příběh se vším všudy, a to včetně krvelačných tvorů, obývajících labyrint pod městem, a pozvánky ústy Dante Alighieriho: Zanechte vší naděje, kdo vstupujete.

Čarodějná prohlídka na zámku Dětenice

6. 1.14. 12.
Čarodějná prohlídka na zámku Dětenice

Každou sobotu se konají na zámku Dětenice prohlídky v doprovodu strašidelných bytostí. Přijeďte se trochu bát i zasmát. Strašidelné prohlídky jsou vhodné zejména pro děti, ale pobaví i dospělé.

Čelákovice

Čelákovice

Jedno z mnoha měst v Polabí, v krajině lužních lesů a úrodných polí, leží jen kousek od Prahy. Díky řece a spoustě značených cest y cyklostezek jde o oblíbené výletní místo, jezdí sem i rybáři a milovníci historie a kuriozit. Bylo tu totiž objeveno zvláštní pohřebiště čelákovických upírů!

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?