Letní hudební festival Za poklady Broumovska každoročně láká na deset výjimečných podvečerních koncertů českých i zahraničních umělců v unikátní atmosféře barokních kostelů. Genius loci broumovského regionu, benediktinská historie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu. A ne jinak tomu je při jeho 19. ročníku.
Ten uzavře Jihočeská filharmonie v sobotu 31. srpna 2024 od 18 hodin. Díla Kryštofa Marka, Tomáše Illeho a Antonína Dvořáka provede Jihočeská filharmonie pod taktovkou dirigenta Vojtěcha Spurného, v koncertu pro lesní roh a orchestr „Vzpomínky“ se jako sólistka představí hornistka Zuzana Rzounková.
Zakončení festivalu s tématem česká hudba dokonale vystihne závěrečný koncert festivalu v podání Jihočeské filharmonie České Budějovice. Vystoupení připomene i klání mezi dvěma městy – Broumovem a Českými Budějovicemi o titul Evropské hlavní město kultury. Soutěž vyhrály České Budějovice a festival angažoval právě Jihočeskou filharmonii jako gesto úcty a oslavy vítězství. Zazní soudobá hudba bývalých rezidentů festivalu i dílo snad ve světě nejznámějšího českého hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek podpoří opravy skupiny broumovských kostelů.
Skupina broumovských kostelů
Již zmiňovaná
skupina broumovských kostelů je od roku 2022 zapsána mezi národní kulturní památky ČR. Patří mezi ně:
sv. Prokopa v Bezděkově nad Metují,
sv. Máří Magdalény v Božanově,
sv. Václava v Broumově,
kostel Všech svatých v Heřmánkovicích,
sv. Barbory v Otovicích,
sv. Jakuba Většího v Ruprechticích,
sv. Markéty v Šonově,
sv. Michaela ve Verneřovicích a
sv. Anny ve Vižnově.
Kostely
broumovské skupiny byly na území klášterního panství postaveny podle plánů
Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna
Kiliána Ignáce ze začátku 18. století. Všechny kostely vznikly v poměrně krátkém časovém rozmezí mezi lety 1709 – 1743. Iniciátorem výstavby kostelů byl opat Otmar Zinke, představitel benediktinského břevnovsko – broumovského opatství.
Již se pomalu stalo tradicí, že v létě jsou
kostely otevřené i mimo bohoslužby, aby do nich mohli nakouknout nejen místní, ale i turisté. Naposledy se tak stane tuto sobotu 31. srpna 2024.
Další církevní památky Broumovska
Sice nepatří mezi skupinu broumovských kostelů, ale byla by škoda je nezmínit. Unikátní jsou totiž i další církevní památky na
Broumovsku.
V prvé řadě
Broumovský klášter, jehož návštěva je nezapomenutelným zážitkem. Broumovský klášter neboli Benediktinské opatství sv. Václava je
barokním komplexem. Nachází se v samém centru Broumova na skalním ostrohu nad řekou Stěnavou v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Klášter nechal vystavět benediktinský řád na místě původní gotické tvrze v 1. polovině 14. století. O barokní přestavbu se postarali světoznámí architekti Kryštof Dientzenhofer a jeho syn Kilián Ignác. Klášter po dlouhá staletí fungoval jako
duchovní, hospodářské i vzdělávací centrum regionu.
Můžete sem zavítat
každý den po celý rok a vybrat si některý z prohlídkových okruhů. Během klasické prohlídky si prohlédněte nejkrásnější historické interiéry: refektář s kopií Turínského plátna a kostel sv. Vojtěcha s bohatou výzdobou. Knihovna je dočasně uzavřena a místo ní navštívíte Opatskou galerii.
Hřbitovní kostel Panny Marie v
Broumově je nejstarší dochovanou památkou lidové dřevěné sakrální architektury v České republice. Je dominantou broumovského hřbitova situovaného u hlavní cesty, která dále pokračuje na Křinice. Otevřeno je zde do konce září od 9 do 17 hodin každý den a platí se vstupné 60 Kč.
Ticháčkova kaple připomíná u
Police nad Metují místo, kde dočlo ke zjevení Panny Marie. Původní zelená kaplička byla postavena již roku 1897 z darů poutníků. V roce 2010 však bohužel podlehla požáru. Obnovena potom byla v letech 2011–2012.
Za vidění stojí též
muzeum Broumovska a
Dětská galerie Lapidárium v Broumovském klášteře.
Příroda Broumovska
Kromě skvostných
barokních kostelů a klášterů si obdiv na
Broumovsku zaslouží zejména krásná přírodní zákoutí, od známých
skalních měst až po drobné skalní útvary a vyhlídky.
Broumovské stěny se zvedají v Broumovské vrchovině mezi městy Police nad Metují a Broumov a jsou oblíbeny díky svým skalním útvarům, roklím, vyhlídkám a klidu. Zhruba 12 km dlouhý zalesněný hřeben se táhne od Honského špičáku (652 m n.m.) až k pohraničnímu sedlu pod Hejšovinou. A dobře přístupné jsou z obou směrů. Pěkné je i
Skalní město Ostaš u Police nad Metují. Skládá ze dvou menších skalních měst zvaných Horní a Dolní labyrint.
Kulturní zážitky v oblasti Broumovsko