ÚvodAktualityFilmový víkend ve Zlíně připravil pro zvídavé děti i jejich rodiče interaktivní filmové workshopy
Zážitky

Filmový víkend ve Zlíně připravil pro zvídavé děti i jejich rodiče interaktivní filmové workshopy

  • 11. září 2023
Ve zlínských kudlovských ateliérech proběhne už potřetí od pátku 15. do neděle 17. září 2023 Filmový víkend. Od roku 2021, kdy se na filmových ateliérech konala dvoudenní oslava 85. výročí jejich založení, se Filmový víkend stal vedle Zlín Film Festivalu a Letní filmové školy další pravidelnou a etablovanou akcí s filmem v hlavní roli a je tak nejmladším z filmových svátků konaných ve Zlínském kraji.
Filmové ateliéry ve Zlíně vybudovala firma Baťa už ve třicátých letech minulého století. Zlínský kraj je každoročně hostitelem dvou významných českých filmových přehlídek. Zlín Film Festival se konal letos již po třiašedesáté a Letní filmová škola letos oslavila půl století. Jsou to mimořádné akce nejen v rámci Zlínského kraje, ale i celé České republiky a mezinárodního dění. Filmový víkend na ně logicky navazuje a stává se dalším, byť zatím menším festivalem, který do kraje časem jistě také přivede řadu filmových fanoušků.

Filmový víkend na zlínských ateliérech organizuje Filmfest, s.r.o., pořadatel Zlín Film Festivalu. Jeho součástí jsou projekce, besedy, prohlídky expozic i exkurze do běžně nedostupných provozů, jakými jsou například unikátní Filmové laboratoře Zlín.

Po úspěšném loňském ročníku se pořadatelé rozhodli i letos nabídnout rodinám s dětmi příležitost navštívit zajímavá místa na Filmových ateliérech, nahlédnout pod pokličku filmové tvorby a zhlédnout vybrané filmy z letošního festivalu, které určitě stojí za to vidět. Na programu budou například snímky Dancing Queen, Mořská záře, Suprákovi, Titina, psí polárnice nebo venkovní projekce českého filmu Děti Nagana spojená s táborákem a opékáním špekáčků. Mimořádnou radost mají pořadatelé také z toho, že jim účast na Filmovém víkendu přislíbil známý polárník Miroslav Jakeš.

V průběhu všech tří dnů chystá festival pro zvídavé děti i jejich rodiče interaktivní filmové workshopy Zoetrophia nebo exkurze do Kabinetu filmové historie, filmových laboratoří a dalších zajímavých míst na Filmových ateliérech.
Zlín

Zlín

Nezaměnitelná funkcionalistická architektura, kulturní i sportovní vyžití a mnoho zábavy pro dospělé i děti. Přijeďte poznat Zlín a jeho okolí.

Česko ve filmu: Noc na Karlštejně s Jaroslavem Vrchlickým a tetřevy honzlovci

Česko ve filmu: Noc na Karlštejně s Jaroslavem Vrchlickým a tetřevy honzlovci

Možná jste nikdy žádnou báseň Jaroslava Vrchlického nečetli a říkáte si, co má propána společného se známým filmovým muzikálem? Pak vás čeká velké překvapení: společného toho mají víc, než byste čekali. Film totiž vznikl podle Vrchlického divadelní hry, která měla premiéru už v květnu 1884.

Filmový uzel Zlín Zážitky

Filmový uzel Zlín

Pojďte s námi do světa filmu a fantazie! Čtyři patra plná animace, zábavy, filmové historie a kreativity v místě, kde tvořila Hermína Týrlová a Karel Zeman. Nově zrekonstruovaná budova v areálu zlínských filmových ateliérů.

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.

Hermína Týrlová – režisérka, výtvarnice a zakladatelka českého animovaného filmu

Hermína Týrlová – režisérka, výtvarnice a zakladatelka českého animovaného filmu

Mezi slavné osobnosti narozené ve středočeské Příbrami patří Hermína Týrlová (* 11. prosince 1900, Příbram – 3. května 1993, Zlín). Proslulá scenáristka a režisérka dětských filmů se stala zakladatelkou českého animovaného filmu. Nikdo jiný nedokázal tak šikovně vdechnout život klubku vlny, hračkám nebo obyčejnému kapesníku jako právě Hermína Týrlová.

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Zlínského kraje

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Zlínského kraje

Jaké proměny prožil Zlínský kraj během posledních třiceti let? Mezi památky UNESCO byly zapsány Jízda králů a arcibiskupský zámek v Kroměříži s krásnými zahradami Podzámeckou a Květnou. Poprvé jsme se mohli projít proskleným podvodním tunelem v expozici Živá voda a skanzenem Rochus, podívat se do Filmového uzlu ve Zlíně anebo se projet lodí po Baťově kanále. Pojďte s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism procestovat východní Moravu rok za rokem!

Slavný švec a jeho město – výlet do Zlína a okolí za příběhem Tomáše Bati

Slavný švec a jeho město – výlet do Zlína a okolí za příběhem Tomáše Bati

Dne 3. dubna se narodil Tomáš Baťa, jeden ze zakladatelů obuvnického závodu ve Zlíně. Co všechno rod Baťů pro Zlín znamenal, jak velké bylo jejich obuvnické impérium a jaké stopy po nich dodnes objevíte, vám prozradí portál Kudy z nudy.

Svět filmu: místa, kde se podíváte filmařům a animátorům „pod pokličku“

Svět filmu: místa, kde se podíváte filmařům a animátorům „pod pokličku“

Baví vás všechno, co se točí kolem filmu a kinematografie, hrdinů stříbrného plátna, animování a vytváření nových příběhů? Pak vás pozveme do filmových studií, muzeí, expozic a na další místa spojená se světem filmu, natáčení a herců. Klapka, kamera, jedem!

České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

Společnost Baťa je významná česká firma s dlouholetou tradicí, spojovaná zejména s výrobou a prodejem obuvi. Její zakladatel Tomáš Baťa (1876–1935), podnikatel a vizionář, zavedl do obuvnického průmyslu nové trendy i principy úspěšného managementu. Jeho zásluhou se také Zlín proměnil z provinčního maloměsta v moderní centrum plné úžasných funkcionalistických a industriálních budov.

Velký ateliér na Kudlově – kudlovská stodola ve Zlíně Památky

Velký ateliér na Kudlově – kudlovská stodola ve Zlíně

Slavná „kudlovská stodola“ ve zlínských ateliérech se dočkala částečné rekonstrukce. Opravené prostory, kde vznikala díla Karla Zemana nebo Hermíny Týrlové, budou opět sloužit producentům pro natáčení reklam i celovečerních filmů, ale i studentům pro získání praxe.

Karel Zeman – kouzelník filmového plátna, který vzal Čechy do pravěku

Karel Zeman – kouzelník filmového plátna, který vzal Čechy do pravěku

Režiséra, výtvarníka a scénáristu Karla Zemana (3. listopadu 1910 – 5. dubna 1989) zná celý svět jako autora filmů Vynález zkázy, Baron Prášil či Cesta do pravěku. Jeho umění obdivovali Pablo Picasso, Charlie Chaplin nebo Salvador Dalí, Zemanovy filmy ovlivnily režiséra, výtvarníka a člena skupiny Monty Python Terryho Gilliama či režiséra Tima Burtona. Pro režiséra Stevena Spielberga byla Cesta do pravěku jedním z inspiračních zdrojů pro film Jurský Park.

#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

Film, v němž hlavní role hrají mamuti, trilobiti a brontosauři, kde se objevují všeho všudy čtyři herci, a který je podle serveru Kinobox nejlepším českým sci-fi filmem všech dob se jmenuje Cesta do pravěku. V roce 1955 ho natočil režisér, výtvarník a scénárista Karel Zeman a o čtyřicet let později inspiroval Stevena Spielberga, režiséra filmu Jurský Park.