ÚvodČeská nejKulturníHermína Týrlová – režisérka, výtvarnice a zakladatelka českého animovaného filmu
Kulturní

Hermína Týrlová – režisérka, výtvarnice a zakladatelka českého animovaného filmu

Mezi slavné osobnosti narozené ve středočeské Příbrami patří Hermína Týrlová (* 11. prosince 1900, Příbram – 3. května 1993, Zlín). Proslulá scenáristka a režisérka dětských filmů se stala zakladatelkou českého animovaného filmu. Nikdo jiný nedokázal tak šikovně vdechnout život klubku vlny, hračkám nebo obyčejnému kapesníku jako právě Hermína Týrlová.
Hermína Týrlová se narodila v Příbrami na Březových Horách v hornické rodině jako nejmladší z pěti dětí. Její otec byl zručný řezbář a betlémář, ale zemřel v závalu na dole Marie, když byly Hermíně čtyři roky. Právě dětské hry s malými dřevěnými figurkami v ní prý probudily pozdější lásku k loutkám.

Oba rodiče záhy zemřeli, Hermína vyrůstala v sirotčinci a v patnácti letech odešla do Prahy, kde působila jako tanečnice a herečka. Ve dvacátých letech se setkala se svým budoucím manželem Karlem Dodalem, kreslířem, režisérem a producentem, považovaným za průkopníka profesionální české filmové animace. Spolupracovali až do druhé světové války, kdy se Dodal rozhodl emigrovat a Týrlová, v té době už zkušená animátorka, nastoupila do Filmových ateliérů společnosti Baťa ve Zlíně. Tady v roce 1942 vznikl její úspěšný první loutkový film Ferda Mravenec a po něm desítky dalších, kdy Týrlová byla nejenom výtvarnicí a animátorkou, ale i autorkou námětu a scénáře. Přestože její filmy byly určené převážně pro děti, po rozvodu s Karlem Dodalem se už podruhé nevdala a zůstala bezdětná.

Mezi její nejslavnější díla patří film Vzpoura hraček, oceněný v roce 1947 na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách cenou za nejlepší film pro děti a na filmovém festivalu v Bruselu jako nejlepší loutkový film. Natočila řadu klasických i moderních loutkových pohádek, proslavil ji zejména snímek Uzel na kapesníku z roku 1958, k němuž dělal výpravu Kamil Lhoták. Svůj poslední snímek Pohádka na šňůře Týrlová natočila v pětaosmdesáti letech.

Hermína Týrlová se společně s Karlem Zemanem a výtvarníkem Jiřím Trnkou řadí k nejvýznamnějším osobnostem tuzemské filmové animované tvorby. Ve Zlíně, kde bydlela v domku poblíž filmových ateliérů a měla vlastní výrobní skupinu loutkového filmu, ji připomíná Filmový uzel, zastavit se můžete i u jejího hrobu na Lesním hřbitově.
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně Kultura

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum ve stálé zlínské expozici "Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost" představuje tři velká témata svázaná se Zlínem, a zároveň se světovým přesahem: firmu Baťa, zlínský film a cestovatele Hanzelku a Zikmunda.

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi ve Zlínském kraji

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi ve Zlínském kraji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou do Zlínského kraje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Určitě vám pomohou doporučení portálu Kudy z nudy, které jsou ušity rodině přesně na míru. Je libo výlet do aquaparku, za zvířátky živými či kovovými, do skanzenu či si zařádit v dětském světě? Stačí si vybrat.

Velký ateliér na Kudlově – kudlovská stodola ve Zlíně Památky

Velký ateliér na Kudlově – kudlovská stodola ve Zlíně

Slavná „kudlovská stodola“ ve zlínských ateliérech se dočkala částečné rekonstrukce. Opravené prostory, kde vznikala díla Karla Zemana nebo Hermíny Týrlové, budou opět sloužit producentům pro natáčení reklam i celovečerních filmů, ale i studentům pro získání praxe.

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Zlínský kraj

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Zlínský kraj

V dnešní uspěchané době je Východní Morava příjemným a uklidňujícím regionem pro cesty s rodinou či kamarády. Nabízí pro vaše výlety nebo dovolenou zajímavé turistické atrakce. Seznámíte se tu s historií i životem pod vodní hladinou. Zábavu zažijete také v muzeích, a když prší, můžete vyrazit do některé z heren a zábavních center.

#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

Film, v němž hlavní role hrají mamuti, trilobiti a brontosauři, kde se objevují všeho všudy čtyři herci, a který je podle serveru Kinobox nejlepším českým sci-fi filmem všech dob se jmenuje Cesta do pravěku. V roce 1955 ho natočil režisér, výtvarník a scénárista Karel Zeman a o čtyřicet let později inspiroval Stevena Spielberga, režiséra filmu Jurský Park.

Lesní hřbitov ve Zlíně Památky

Lesní hřbitov ve Zlíně

V sousedství zlínských filmových ateliérů nedaleko od centra města se nachází lesní hřbitov, který byl zřízen na počátku 30. let 20. století. I zbudování tohoto místa je spjato se jménem Tomáše Bati.

Filmový uzel Zlín Zážitky

Filmový uzel Zlín

Pojďte s námi do světa stop-motion animace v místě, kde tvořila Hermína Týrlová a Karel Zeman.