ÚvodAktualityHlavu vzhůru! Noční obloha v dubnu nabízí Lyridy a planetu Merkur
Příroda

Hlavu vzhůru! Noční obloha v dubnu nabízí Lyridy a planetu Merkur

  • 19. dubna 2023
I v dnešní složité době má pro vás Kudy z nudy povzbuzující výzvu: Hlavu vzhůru! A to nejen pouze symbolicky – na noční obloze se totiž dějí v průběhu dubna velice zajímavé věci. Za jasných večerů si nelze nevšimnout planety Merkur, stejně tak jako atraktivních Lyrid či komety C/1861 G1 Thatcher, která přilétá pravidelně k Zemi už 2 600 let.
lyridyMilovníci pohledů do vzdáleného vesmíru se mají na co těšit! Během dubna 2023 se můžeme těšit z každoročního roje meteoritů zvaných Lyridy. Lyridy jsou mezi meteorickými roji každoročními posly jara. Zejména v časných hodinách, kdy souhvězdí Lyry vrcholí, bývá možnost spatřit i bolidy. Běžná hodinová frekvence v maximu dosahuje 20 meteorů za hodinu, ale výjimečně stoupá i k několikanásobku běžné frekvence. Nejaktivnější jsou právě nyní, od 14. do 30. dubna; maximum se pak očekává okolo 23. dubna 2023. Milovníkům hvězdného nebe tak určitě stojí za to si ráno přivstat, svítá okolo 5:40 hodin. Letos jsou navíc k pozorování ideální podmínky – Lyridy vůbec neruší Měsíc.

VenušeMateřskou kometou roje je periodická kometa C/1861 G1 Thatcher, kterou objevil 4. dubna roku 1861 americký profesor a astronom Albert E. Thatcher a která se ke Slunci vrací každých 415 let. Zatímco na Thatcherovu kometu budou muset pozemšťané čekat až do roku 2276, meteory z jejího prachu uvolněném při průletech kolem Slunce nám ji připomínají každoročně. Ve dnech 22. a 23. dubna 2023 čeká pozorovatele hvězdné oblohy krásné nebeské divadlo – na večerní obloze spatří seskupení Měsíce, Venuše, Aldebaranu a Plejád před a po konjunkci Měsíce s Venuší.
Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy Příroda

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km². Na noční obloze v Beskydech lze pozorovat řadu zajímavých jevů, mezi které patří například Mléčná dráha, zodiakální světlo nebo na zemi foskoreskující houby.

Manětínská oblast tmavé oblohy Příroda

Manětínská oblast tmavé oblohy

Stranou ruchu měst, na pomezí Plzeňska a Karlovarska, leží polozapomenutý kout naší země. Díky řídkému osídlení a venkovskému charakteru se oblast vyznačuje v rámci ČR výjimečně malým množstvím světelného smogu, zachovalým nočním prostředím a velmi dobrými podmínkami pro pozorování noční oblohy.

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice Příroda

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy má rozlohu necelých 75 kilometrů čtverečních. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.