ÚvodAktualityInformační centra národních parků a jeskyní se opět otevírají
Příroda

Informační centra národních parků a jeskyní se opět otevírají

  • 1. května 2020
Pozorovat vlky, rysy nebo jeleny v šumavských výbězích můžete již od svátečního prodlouženého víkendu. Během května a června se pak postupně otevřou všechna informační a turistická centra v našich národních parcích, samozřejmě za dodržení protikoronavirových bezpečnostních opatření.
Národní park ŠumavaNárodní parky i zpřístupněné jeskyně jsou připraveny postupně navracet svým návštěvníkům celou škálu služeb, na kterou jsou zvyklí, ovšem samozřejmě za dodržení hygienických standardů dneška, zaručujících maximální ochranu zdraví nás všech. Od Prvního máje se znovu otevře v Návštěvnickém centru Srní výběh s vlky i s veškerým zázemím. Možnost navštívit výběh s rysy a pozorovat jeleny z nové vyhlídky nabídne také Návštěvnické centrum Kvilda. Provoz všech výběhů včetně sociálních zařízení a parkovišť je zajištěn každý den od 8:30 do 16:00 hodin.

rysBudovy šumavských návštěvnických center a informačních středisek, do jejichž interiérů se musí nainstalovat ochranné plexisklové zábrany, se budou otevírat postupně v průběhu května a června. Kromě toho pro návštěvníky již běží registrace na splouvání Vltavy. Pokud to stav vody v řece dovolí, první splutí bude možné 1. června. Od poloviny května spustí správa šumavského národního parku i registrační systém programu pro dobrodružné výpravy do nejodlehlejších šumavských koutů – Průvodci divočinou.


Otevírají se Krkonoše, České Švýcarsko i Podyjí

KrkonošeTaké v Krkonošském národním parku se otevírají všechna informační centra 1. května, krkonošská muzea KRNAP pak o deset dní později. Do konce června v nich bude možná prohlídka pouze individuálně, tedy bez průvodce. Akce pro veřejnost se rozeběhnou nejdříve po 25. květnu, samozřejmě jen pro omezený počet přihlášených účastníků a opět při zachování základní pravidel zdravotní bezpečnosti.

České ŠvýcarskoČeskošvýcarská informační střediska v Krásné Lípě, Dolní Chřibské a Jetřichovicích se otevřou k 1. květnu ve víkendovém režimu, tedy o pátcích, sobotách a nedělích. Pokud nedojde k nečekanému zvratu ve vývoji koronavirové situace, mohla by se vrátit do plného provozu v červnu. Návštěvníkům jsou dostupné všechny turistické cíle s výjimkou plavby na pramicích soutěskami Kamenice. V současné době však v Národním parku České Švýcarsko platí zákaz pohybu návštěvníků mimo značené turistické cesty, a to z důvodu vysokého požárního nebezpečí.

NP PodyjíOd začátku května bude v Národním parku Podyjí v provozu návštěvnické středisko v Čížově, a to zatím pouze o sobotách, nedělích a státních svátcích od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeny budou venkovní i vnitřní prostory návštěvnického střediska s výjimkou interaktivní expozice. Návštěvníci Podyjí se mohou pohybovat po všech značených turistických i cykloturistických cestách. Upozorňujeme zejména na dodržování zákazu vjezdu motorovými vozidly na celém území parku, ta je možno odstavovat pouze na parkovištích a na povolených odstavných plochách. Vzhledem k probíhajícímu hnízdnímu období a času vyvádění mláďat je nezbytné se v terénu chovat bezhlučně a ohleduplně, tedy i s mazlíčky pouze na vodítku.
 

Jeskyně zahájí provoz 25. května

jeskyněČtrnáct veřejnosi zpřístupněných jeskyní se otevře ve stejném termínu jako české hrady a zámky, což by mělo být pravděpodobně 25. května, ve stejném termínu je na plánu provoz i infocentra u Horního můstku propasti Macocha. Informační centrum Správy jeskyní na Skalním mlýně v Moravském krasu bude k dispozici návštěvníkům již od pondělí 4. května.


Pohyb přes hranice zatím není možný

ještěrkaS návštěvou přeshraničních národních parků našich sousedů zatím moc nepočítejte. Navštívit přes podyjskou stranu sousední rakouský Národní park Thayatal nebo překročit hranici z českošvýcarské strany na saskou, možné prozatím do odvolání není. Polsko má mít hranice uzavřené do 3. května, a to včetně tzv. “zelené hranice”. Přechody v KRNAP na polskou stranu jsou tedy do té doby uzavřené.

Výjimkou není ani Cesta českopolského přátelství, která je také uzavřená. Na celém území CHKO a Národního parku Šumava fungují pouze dva oficiální hraniční přechody, přes které je za dodržení daných podmínek možné se dostat na německou stranu, což jsou Železná Ruda-Alžbětín a Strážný. Přechod v jiných místech je zakázán.
 

Jaká jsou bezpečnostní opatření?

turistikaDodržování opatření Vlády ČR proti šíření nového koronaviru, ale i všech pravidel při pobytu v přírodě a v národním parku zvláště platí bez rozdílu stejně ve všech našich zvláště chráněných územích. Dbejte proto na zvýšenou hygienickou bezpečnost, povinnost chránit si rouškou nos a ústa, neshlukovat se v hloučku více než 10 lidí a dodržovat předepsané dvoumetrové rozestupy.

Návštěvníkům bude před vstupem do prostor informačních středisek k dispozici desinfekce a jednorázové rukavice. Informační centra budou vybavena např. průhlednou přepážkou nebo venkovními výdejními okénky. Při nákupu volte raději bezkontaktní.
Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě Letní sporty

Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě

Kvůli ochraně vzácných druhů rostlin a živočichů se snaží Správa národního parku Šumava regulovat počet místních vodáků. Vodáci se mohou k cestě po Vltavě zaregistrovat na webu NP Šumava. V květnu je splouvání řeky povoleno pouze o víkendech, od června do října pak denně.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Rysí výběh nedaleko Kvildy Příroda

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy Příroda

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů Příroda

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy. Pozorovat jeleny je možné také z pozorovací vyhlídkové věže, které je přístupná i během jelení říje.

Návštěvnické centrum Srní – výběh s vlky Příroda

Návštěvnické centrum Srní – výběh s vlky

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn Příroda

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn

Ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy je Národní park Podyjí, vedoucí podél 40 km dlouhého údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na rakouské straně navazuje na park Nationalpark Thayatal.