ÚvodAktualityKam v červnu a červenci na středověké bitvy i za moderní vojenskou historií?
Památky

Kam v červnu a červenci na středověké bitvy i za moderní vojenskou historií?

  • 18. června 2017
V jednom z jarních článků jsme vás zvali na jarní vojenské akce a historické bitvy. Jejich kalendář bývá každoročně pořádně nabitý, a tak poslední položkou v něm byl červnový Den pozemního vojska Bahna. I ten už je ale dávno pryč, takže se podívejme, co se chystá v dalších týdnech – a věřte, že se máte na co těšit! Program jsme vám tentokrát naplánovali až do začátku srpna.
Hned na první letní víkend chystá Technické muzeumBrně výjimečnou akci pro zájemce o vojenskou historii: Den pevnostních muzeí jižní Moravy. V sobotu 24. června můžete navštívit různé typy československého předválečného opevnění, porovnat jejich umístění a vybavení a zároveň si vychutnat pestrý doprovodný program.
 

Červen: Den pevnostních muzeí

Ačkoli název slibuje jižní Moravu, podíváte se i o kousek dál. V Areálu československého opevnění v Šatově u Znojma se chystá program nazvaný Oživená pevnost, do akce se rovněž zapojí Pevnostní areál a Muzeum XX. století ve Slavonicích, Pevnostní muzeum ve Vranově nad Dyjí, pěchotní srub MJ – S 4 Zatáčka u Chvalovic, Minimuzeum obrany hranicDyjákovičkách a Muzeum lehkého opevnění Dyje u Znojma. Navštívit můžete i Minimuzeum československého opevnění u Moravského Krumlova, pěchotní srub MJ – S 15 Závora a lehký objekt ŘOP vz. 37 číslo 45 s ochranným přístavkem u Dyjákovic, Muzeum čs. opevnění U Starého lomuNovosedlech, Pěchotní srub MJ–S 29 Svah u Mikulova, Muzeum železné opony ve Valticích a Muzeum lehkého opevnění na Pohansku. Podrobné informace, GPS a informace kudy a jak se dostanete k jednotlivým místům, najdete na internetových stránkách Technického muzea. Garantovaná provozní doba v muzeích je od 10 do 18 hodin, někde budou mít prodlouženou otvírací dobu a přivítají návštěvníky i v neděli.
 

Přelom června a července: bitva u Hradce Králové 1866

Od pátku 30. června do pondělí 3. července můžete být svědky oslav 151. výročí bitvy u Hradce Králové – Königgrätz 1866. Letošních vzpomínkových akcí se zúčastní více než 400 členů historických jednotek z Čech a zahraničí, několik desítek koní, dvacet historických kanónů, povozy a další dobová technika. Na bojišti bude k vidění i život v historickém polním ležení s lazaretem.

Oslavy začnou v pátek v 15 hodin odpoledne v Hradci Králové na Masarykově náměstí; jejich slavnostní zahájení bude provázet historická muzika, prezentace jezdectva a pěchoty, představení jezdecké kaskadérské skupiny Štvanci a dobová móda, můžete se svézt historickým kočárem. Večer se oslavy přesunou do obce Chlum, kde se ve 22.15 chystá pochodňový průvod, pietní akt na pruském hřbitově a poté remake audiovizuálního programu Spící lev 1866.

Hlavní bitevní scéna na motivy skutečných historických událostí se odehraje v sobotu 1. července ve 14 hodin na někdejším bojišti na Chlumu. Ještě před jejím zahájením se koná pochod historických jednotek bojištěm, pietní akt u Baterie mrtvých a promenádní koncerty, po skončení bitvy si užijete závěrečnou přehlídku historických vojsk. Tečkou za letošními oslavami bude zádušní mše za padlé z bitvy 3. 7. 1866 v kostele Proměnění Páně na Chlumu přímo ve výroční den bitvy, tedy v pondělí 3. července v 18 hodin. Během oslav samozřejmě můžete navštívit Muzeum války 1866 a vyhlídkovou věž. Vstupné na veškeré venkovní akce v Hradci Králové a na bitevní ukázky na bojišti Chlumu je zdarma.
 

Červenec patří křižákům i husitům

Na zámku ve Valticích na letošní léto nachystali unikátní výstavu Křižáci, mapující křížová tažení do Svaté země v 11. až 13. století; navštívit ji můžete až do konce října. Skutečným klenotem je originál zlatého poháru Alexandra Velikého, jedinečná památka světového významu ze 4. století před naším letopočtem. Je vystavena vůbec poprvé, a to v samostatné výstavní místnosti a pouze do konce července!

Víc než tiché výstavní sály vás zajímá válečná vřava? Pak tedy Hrrr na ně! aneb hurá na akci Husité na Vítkově. Středověká slavnost se na pražském Vítkově uskuteční v sobotu 15. července a i tady se můžete těšit na reálnou rekonstrukci slavného střetu mezi husity a křižáky, bojovníky v dobových kostýmech, vozovou hradbu, rytířské a šermířské souboje, vystoupení kejklířů, střílení z luků, loutkové divadlo, historické hry pro děti, jízdy na ponících i dobové lahůdky. Vstup na akci je zdarma.
 

Další místa, kde v létě budou řinčet zbraně

Šermířské a rytířské souboje patří k létu na hradech a zámcích podobně jako pohádky a princezny. Kam se na ně můžete vypravit?
  • Během prázdnin budou řinčet zbraně například na hradě Bezděz, a to rovnou několikrát. Od 5. do 9. července a od 25. do 30. července se konají tradiční šermířské dny, kdy na hradním nádvoří vždy v 11, 12.30, 14 a 15.30 vystoupí sdružení šermířů Askalon; po představení si můžete středověké zbraně zblízka prohlédnout a vyzkoušet.
  • Na hrad Kunětická hora se vypravte o víkendu 15. a 16. července. Skupina historického šermu Fortis vás zavede do dob raného středověku a období Vikingů. Během víkendu si prohlédnete gotické stanové ležení s výstavou kostýmů a šperků, užijete si šermířská a taneční vystoupení a v neděli navíc můžete být u toho, až na hrad po 520 letech přijede král Vladislav Jagellonský. Pokud přijedete, vaše děti mohou být pasovány na rytíře!
  • Stejný termín zvolili organizátoři Šermířského víkendu na hradě Cimburk, kdy dvakrát denně ve 14 a 16 hodin vystoupí vyškovská skupina historického šermu Armet.
  • O víkendu 22. a 23. července bude Bezděz patřit šermířské skupině Tartus z České Lípy aneb šermířům ve službách Jana z Michalovic. Uvidíte středověké vojáky, dozvíte se něco o jejich zbraních a zbroji, čtyřikrát denně se budou předvádět ukázky soubojů.
  • Barvitý příběh, který se obvykle točí kolem hradu Notorburg, krále Notorixe XII. a jeho dcery Delirie, středověké rytířské i plebejské boje, dětskou bitvu, dobové tržiště, dravce, kouzelníky, fakíra i břišní tanečnice, to všechno slibuje tradiční Bitva o Notorburg. Ta letošní se strhne v sobotu 22. července po 13. hodině na louce pod Sechovem u Ledče nad Sázavou.
  • První srpnový víkend bude hrad Bezděz patřit Šermířským rozvernostem, druhý srpnový víkend pak programu Rytíři a manové na Bezdězu. V průběhu soboty a neděle uvidíte, jak žili vojáci na hradě, jak byli vyzbrojeni, jak se cvičili ve zbrani a jak se stravovali, těšit se můžete i na hrané příběhy ze života hradní posádky.
XIV. Jemnická bitva

9. 8.10. 8.
XIV. Jemnická bitva

14. ročník bitvy v Jemnici. Zámecký park opět poskytne útočiště stovkám šermířů, kteří se utkají v odpolední bitvě.

Den Brna 2024

16. 8.18. 8.
Den Brna 2024

Na památku úspěšné obrany města Brna před švédskými vojsky v roce 1645 se pravidelně v srpnu koná akce Den Brna. Nechybí na ni připomínka dvou hlavních postav bitvy – Raduita de Souches a generála Torstensona.

Šermířské rozvernosti na Bezdězu

3. 8.4. 8.
Šermířské rozvernosti na Bezdězu

Kdo stojí za vraždami v temných uličkách?

Další aktuality

Navštivte nejvýznamnější a nejstarší folklorní festival ve Strážnici

Navštivte nejvýznamnější a nejstarší folklorní festival ve Strážnici

26. červen 2024 18:00
Kultura, Jihomoravský kraj
Potěšte se krásou historických vozidel na zámku ve Slavkově

Potěšte se krásou historických vozidel na zámku ve Slavkově

26. červen 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj
Kostel sv. Jakuba v Brně se po rekonstrukci znovu otevře

Kostel sv. Jakuba v Brně se po rekonstrukci znovu otevře

23. červen 2024 15:00
Památky, Jihomoravský kraj
Objevte ráj na zemi – vesnici jen z vinných sklepů v Nechorách

Objevte ráj na zemi – vesnici jen z vinných sklepů v Nechorách

21. červen 2024 13:46
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody

Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody

13. červen 2024 14:00
Kultura, Jihomoravský kraj
Brněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů

Brněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů

12. červen 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj