ÚvodAktualityOslavy 17. listopadu: Korzo Národní je zpátky a nebude mu patřit jen původní dějiště revoluce
Kultura

Oslavy 17. listopadu: Korzo Národní je zpátky a nebude mu patřit jen původní dějiště revoluce

  • 15. listopadu 2021
Pouliční výstavy, světelné instalace nebo audiovizuální projekce budou během státního svátku čekat na návštěvníky Národní třídy. Tradiční srdce oslav – pietní místo, kam si lidé budou moct přijít zapálit svíčku, dostane po vzoru loňska také online podobu. Pořadatelé Korzo Národní kromě divadelních představení nebo talkshow slibují debaty živě přenášené z českého pavilonu EXPO 2020 v Dubaji. Z ampliónů v českých městech potom zazní Modlitba pro Martu a více než 40 významných budov se zbarví do českých národních barev – Češi a Češky si tak budou moct svátek připomenout nehledě na to, kde jsou. S ohledem na zhoršující se epidemickou situaci vyzývají organizátoři především k dodržování hygienických opatření a vzájemné ohleduplnosti.
Korzo NárodníTak trochu jiná oslava Listopadů ‘39 a ‘89 se pod názvem Korzo Národní odehraje 17. 11. 2021 na Národní třídě a náměstí Václava Havla. Letos akce dostojí svému názvu, jelikož promění hlavní dějiště sametové revoluce v živý galerijní prostor rozprostřený po celé třídě. Cílem je, aby se návštěvníci neshlukovali ve velkých počtech a volně korzovali po ulici. Národní třídě budou dominovat venkovní výstavy a audiovizuální nebo světelné umělecké instalace. Dvě v ulici odstavené tramvaje nabídnou vzdělávací a výtvarný program. Projekce na fasádu obchodního domu Máj pak připomene křehkost svobody s ohledem na současnou politickou situaci v Bělorusku.
 
Každoročně míří nejvíce návštěvníků k pietnímu místu v polovině ulice. Pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí z různých důvodů přijít přímo na Národní třídu, si pořadatelé, obdobně jako vloni, připravili online možnost zapálení svíčky. Vnitřní prostory kolem ulice budou patřit debatám, talkshow nebo divadlu. Na základě aktuálních čísel nárustů případů s onemocněním covid, pořadatelé vyhodnotí, jestli budou přenášeny jen online, nebo na ně budou pouštět návštěvníky podle platných nařízení.
 

Letos poprvé program zamíří i za hranice

Korzo Národní se letos podívá i za naše hranice. Ve spolupráci s českým zastoupením na světové výstavě EXPO v Dubaji a Nadací Forum 2000 připravují pořadatelé konferenci, která bude probíhat dne současně na Národní třídě a v Terra Pavilionu v Dubaji. Hosté konference budou skrze telemost debatovat v angličtině ve dvou blocích na témata: „Jak vzdělávání ovlivňuje toleranci a občanskou odpovědnost“ a „Jak občanské iniciativy dosahují svých cílů“. Diskutovat budou šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, polská advokátka a aktivistka v otázce ženských reprodukčních práv Marta Lempartová, rumunská aktivistka Alina Aflecailo nebo také emirátská lékařka a politička Hawaa Althahak Almansoori.

Akce se každoročně těší velkému zájmu ze strany návštěvníků. Organizátoři tak i vzhledem ke zhoršující se epidemické situaci pokládají bezpečnost za svou prioritu. Součástí ulice budou prvky upozorňující na platná bezpečnostní opatření. Doporučuje se pravidelná dezinfekce rukou, dodržování rozestupů a zakrytí úst a nosu respirátorem po celou dobu pobytu na Národní třídě. Pro vstup na vnitřní program budou organizátoři kontrolovat tzv. bezinfekčnost na základě systému O-N-T (očkování, test, prodělaná nemoc covid).
 

Modlitba pro Martu rozezní Česko

trikolora zlínCelým Českem se na státní svátek jako již tradičně rozezní Modlitba pro Martu, kterou v symbolických 17:11 zazpívá Jana Kirschner. Živě ji bude přenášet také veřejnoprávní televize. V ten samý moment se radiovým éterem rozline originální verze Modlitby s hlasem Marty Kubišové, který poté rozezní ampliony po celé Praze a v dalších městech.

Souběžně se více než čtyři desítky budov po celé ČR zbarví do odstínů české trikolory. Sváteční kabát dostane řada sídel ministerstev a českých univerzit, Mahenovo divadlo v Brně, Měšťanská beseda Plzeň, Moravské divadlo Olomouc, Památník Tomáše Bati ve Zlíně, Hrad Hněvín, Most Miloše Sýkory v Ostravě a mnohé další významné objekty.
 

Sametové posvícení projde opět Prahou

sametové posvíceníLetos již po desáté projde centrem hlavního města Sametové posvícení, satirický karnevalový průvod, který startuje 17. listopadu ve 14 hodin tradičním defilé na Kampě. Odtud půjde přes Karlův most na Národní třídu, Staroměstské náměstí až do Kampusu Hybernská, kde proběhne afterparty.

Průvod tvoří umělci, studenti, občanské iniciativy, spolky i jejich klienti. Letošní mottem je Moc ponocných, které odkazuje na noční pražské uličky s přicházející zimou. Dříve jimi totiž chodili ponocní, chránící obec před požáry a opilce před umrznutím.
 

Ceny Paměti národa a Koncert pro budoucnost

Pieta_foto_Ales_Kral-dikyzemuzemV Národním divadle se budou předávat Ceny Paměti národa. Ceremoniál nabídne v živém přenosu Česká televize a Český rozhlas. Letošními laureáty jsou František Vaczula, který přežil za komunismu skoro tři roky v oddílech PTP, Lívia Herzová, přeživší z Osvětimi, Jarmila Stibicová, signatářka Charty 77, mnohokrát zatčená, ponižovaná, a nikdy nezlomená, a Jiří Lukšíček, skaut a bývalý politický vězeň, který strávil v 50. letech šest roků v uranových lágrech.

Slavnostní den zakončí Koncert pro budoucnost, který začíná v 16:30 na Václavském náměstí. Program připomene osobnost Václava Havla a jeho odkaz. Vystoupí hudební osobnosti jako Glen Hansard, Jana Kirschner, Aneta Langerová, Michal Hrůza či Uhlíř a Svěrák. Mezi řečníky se objeví Šimon Pánek, Eva Holubová, Michael Kocáb, Eliška Křenková či Jakub Kalenský. K občanům promluví též zahraniční osobnosti – Nury Turkel, zástupce utlačované komunity Ujgurů v Číně, či skrze videopozdrav též Tatiana Khomich, sestra běloruské opoziční vůdkyně, Maryji Kalesnikavové, letošní laureátka ceny Václava Havla za lidská práva. Součástí programu bude též happening Zpráva pro budoucnost, každý občan si na telefonní číslo 720 011 017 bude moct poslat svůj osobní závazek. Zpráva mu přijde zpět o rok později.
17 akcí a tipů, kam se vydat 17. listopadu

17 akcí a tipů, kam se vydat 17. listopadu

Sedmnáctý listopad podobně jako nedávné říjnové oslavy nabídne řadu akcí a speciálních prohlídek. Je co slavit: je to státní svátek, Den boje za svobodu a demokracii, Mezinárodní den studentů a také den, který v roce 1989, přesně před 34 lety, odstartoval sametovou revoluci. Kam se vypravíte s portálem Kudy z nudy vy?

Národní třída v Praze Památky

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.