ÚvodAktualityZlatá Pecka v Chrudimi vzdá hold české hudbě
Kultura

Zlatá Pecka v Chrudimi vzdá hold české hudbě

  • 24. srpna 2024
“V hudbě život Čechů”, prohlásil kdysi Bedřich Smetana. Změnilo se něco od té doby? Je jeho tvrzení ještě stále aktuální? Pořadatelé hudebního festivalu Zlatá Pecka věří, že ano. Hudební festival Zlatá Pecka se v letošním roce bude věnovat právě fenoménu české hudby. Zaměří se na díla českých skladatelů Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka nebo Bohuslava Martinů.
Festival Zlatá Pecka každý rok jasný obsah v podobě jednoho tématu – spojený s konkrétními hudebními osobnostmi, nebo konkrétními hudebními styly. Jelikož se letos slaví hned dvě významná kulatá hudební výročí – 200 let od narození Bedřicha Smetany a 100 let od založení Roku české hudby, je českým velikánům věnován i letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Zlatá Pecka. Velké orchestrální, stejně jako komorní koncerty jsou proto složeny výhradně z děl českých skladatelů Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka nebo Bohuslava Martinů. Hvězdná jména klasiků doplní mladí, dosud neznámí talentovaní skladatelé, kterým festival Zlatá Pecka poskytne první šanci předvést svůj um.

Filharmonie Hradec KrálovéOsmý ročník festivalu Zlatá Pecka, který letos čítá velkorysých čtrnáct dní programu, zahájí 25. srpna v 11 hodin bohoslužba v chrudimském kostele Nanebevzetí Panny Marie. Den poté diváky čeká slavnostní koncert sborových scén ve Fibichově sále nebo varhanní koncert sopranistky Simony Šaturové a Pavla Svobody v kostele svatého Vavřince ve Vysokém Mýtě. Součástí festivalu je nově i galakoncert za doprovodu Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Stanislavem Vavřínkem. Pod jeho vedením bude patřit večer 7. září v pardubickém Domě hudby mladým instrumentálním géniům – houslistovi Danielovi Matejčovi, klavíristce Noře Lubbadové a flétnistce ze Slovenska Klárce Valentovičové. Nejkrásnější české árie a dueta uslyšíte od barytonisty Daniela Kfelíře, letošního rezidenčního umělce festivalu, mezzosopranistky Terezy Papouškové a slovenského tenoristy Andreje Vancela.
 

Doprovodný program přinese Il Boemo či Carmen y Carmen

Carmen y CarmenNa významné české umělce se festival zaměří v doprovodném programu. Chrudimské městské kino promítne film Il Boemo, který vypráví o oslnivém úspěchu Josefa Myslivečka, největšího českého skladatele 18. století. Písně slavného českého jazzového autora Jaroslava Ježka si poslechneme v podání Ondřeje Rumla a Jazz Quintetu. V kulturním domě v Holicích se představí v pořadu “Jdeme na Ježka”. A už podruhé na festival zavítá i největší český génius Jára Cimrman. Divadelní hru České nebe autorské dvojice Svěrák – Smoljak nejprve uvede amatérský soubor Křížští divadelní ochotníci. Kus odehrají 30. srpna v sále hospody U Janáčků v Havlíčkově Brodě. České nebe pak v originálním podání Divadla Járy Cimrmana uvidíte v Divadle Karla Pippicha v Chrudimi 2. září.

Letošní ročník podpoří jako tradičně mladé interprety a pěvce. Koncerty Talentissima přivítá komorní sál Gočárovy galerie v Automatických mlýnech v Pardubicích a Nuselská radnice v Praze. Pěvissimo pak rozezní Fibichův sál v Chrudimi a Malou scénu v České Třebové. Zlatá Pecka by nebyla kompletní bez divadelní hry Jana Jiráně „Carmen y Carmen.“ Tu napsal pro historicky první ročník festivalu. Letos se odehraje v nově otevřeném Kulturním centru Letohrad 1. září v 19 hodin.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi

Hlavní chrám, zasvěcený nanebevzetí panny Marie, má velice staré počátky. Presbytář kostela, sloužící původně jako kaple sousedního zeměpanského hradu, vznikl snad ještě před založením Chrudimě jako města.

Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích Památky

Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Budovy mlýna a sila jsou zapsány na seznamu národních technických památek. Komplex patří do desítky největších zařízení svého druhu v ČR.

Filharmonie Hradec Králové Kultura

Filharmonie Hradec Králové

Budova vznikla v letech 1929-1930 jako součást Sokolovny podle návrhu architekta Milana Babušky. Dříve sloužil sál jako kino, později byl upraven pro účinkování hudebníků. V roce 2005 došlo k zásadní rekonstrukci budovy a byly zde postaveny nové varhany.

Další aktuality

Litomyšl láká na podzimní Starodávný jarmark

Litomyšl láká na podzimní Starodávný jarmark

20. září 2024 6:23
Zážitky, Pardubický kraj
Lanškrounská kopa zve na výlet i městské slavnosti

Lanškrounská kopa zve na výlet i městské slavnosti

12. září 2024 7:00
Letní sporty, Pardubický kraj
Objevte Svitavsko: klidný kout s řadou památek a krásnou přírodou

Objevte Svitavsko: klidný kout s řadou památek a krásnou přírodou

12. září 2024 6:42
Zážitky, Pardubický kraj
Na Veselém Kopci poznáte starobylá řemesla

Na Veselém Kopci poznáte starobylá řemesla

6. září 2024 16:00
Památky, Pardubický kraj
Česko mezi řádky: Krvavý román, Litomyšl a Josef Váchal

Česko mezi řádky: Krvavý román, Litomyšl a Josef Váchal

4. září 2024 7:33
Kultura, Pardubický kraj
Užijte si poslední týdny nabitého letního provozu na Dolní Moravě

Užijte si poslední týdny nabitého letního provozu na Dolní Moravě

24. srpen 2024 10:00
Zážitky, Pardubický kraj