ÚvodAktualitySoutěž muzeí Gloria musaealis 2021 zná vítěze
Kultura

Soutěž muzeí Gloria musaealis 2021 zná vítěze

  • 28. května 2022
Od 9. dubna do 22. srpna 2021 probíhal již XX. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, do které se přihlásilo 52 muzeí a galerií s celkem 79 projekty. Nejsilnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2021 (33 projektů), následovaná kategoriemi Muzejní publikace roku 2021 (29 projektů) a Muzejní počin roku 2021 (17 projektů). Některé oceněné výstavy už sice dávno skončily, ale vítězná muzea můžete zahrnout do svých tipů na výlet.

Vítězem v kategorii Muzejní výstava je Národní galerie v Praze

toyenPrvní cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2021 získala Národní galerie v Praze za výstavu „Toyen: Snící rebelka“, uspořádanou ve dnech 9. dubna až 22. srpna 2021. Výrazné dílo jedné z nejoriginálnějších českých umělkyň 20. století i její neotřelé životní postoje vzbuzují po celém světě čím dál větší zájem. Mezinárodní projekt představil Toyen prostřednictvím třech výstav a podrobného katalogu. Ukázal nejen obrazy, kresby či ilustrační tvorbu, ale i její zásadní spolupráci s přáteli ze surrealistické skupiny.

Druhé místo v kategorii muzejní výstava obsadilo Východočeské muzeum v Pardubicích za stálou expozici „Peníze si do hrobu nevezmeš“ (chronologický vývoj české měny od 10. století), třetí cenu dostala Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře za výstavu „Samota uprostřed davu: Charles Baudelaire a české umění“, uspořádanou ve dnech 3. října 2021 až 16. ledna 2022.
 

Muzejní publikace roku holduje salónům

salonyJako nejlepší publikaci porota vyhodnotila titul Aleše Filipa a Romana Musila "Epocha salonů: České salonní umění a mezinárodní výtvarná scéna 1870–1914", kterou vydala Západočeská galerie v Plzni. Salonní umění bylo v letech 1870 až 1914 na vrcholu popularity a umělci čerpali inspiraci ze života v Paříži, v Mnichově, ve Vídni i v Praze. Mimo vítěznou publikaci byly nominovány například publikace "Znojmo 1918–2020: Architektonické proměny" z Jihomoravského muzea ve Znojmě nebo "…to jsou těžké vzpomínky: Vzpomínky Romů a Sintů na život před válkou a v protektorátu" Muzea romské kultury.


Kategorii Muzejní počin roku ovládly náklaďáky Tatra

muzeum tatra kopřivnicePrvní příčku této kategorie bezpečně obsadilo nové "Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici", které spadá pod Muzeum Novojičínska. Jedním z impulzů pro vybudování nového muzea v bývalé slévárně bylo rozšíření dosavadní sbírky firmy Tatra Trucks, a. s., o tzv. Hlachovu kolekci, čítající několik desítek exponátů. Cílem bylo představit výrobu kopřivnického podniku napříč časem za použití klasických prostředků i moderních technologií.

Muzeu Ostrov lidových krojůDruhé místo bylo uděleno hned dvakrát – poprvé Muzeu města Ústí nad Labem za projekt „Lutra Lutra aneb Jak vydra přes hranici přišla“. Expozice mapuje původ, stav a rizikové faktory populace vydry říční v příhraničních oblastech Saska a Ústeckého kraje. Data o ohroženém živočichovi se podařilo prezentovat nejen v rámci odborné a laické veřejnosti, ale předat i úřadům a institucím, které mají ochranu tohoto druhu na starosti. Podruhé byla druhá cena udělena Muzeu Ostrov lidových krojů za otevření tohoto nového muzea, které představuje největší soukromou sbírku lidových krojů v České republice. Jedná se o originály svátečních oděvů ze všech významnějších krojových oblastí převážně z 19. a 20. století. Třetí místo v téže kategorii obdržela Galerie moderního umění v Hradci Králové za projekt "Sbírka Karla Tutsche" – galerie zakoupila výjimečnou kolekci čítající více než 800 uměleckých děl.

vila Low-BeerJedno ze zvláštních ocenění dostalo Muzeum Brněnska – Vila Löw-Beer za projekt „V kůži tajného agenta“. Účastníci pátrací hry, která vychází z detektivního románu Paula Dukese Tanec s gestapem, se ocitnou v roli bývalého agenta britské tajné služby a postupně řeší záhadu zmizení textilního magnáta Alfreda Löw-Beera. Program je obohacen o audiovizualní projekce i autentické rekvizity, které přispívají ke vnoření se do příběhu.
Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku Kultura

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Muzeum nákladních automobilů Tatra Kultura

Muzeum nákladních automobilů Tatra

Legendární Drtikolka, kamion, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Paříž–Dakar, oba obytné vozy, s nimiž cestovatelé Zikmund a Hanzelka projeli svět, a dalších několik desítek skvostů nejstarší české automobilky, to vše na vás čeká v muzeu nejstarší české automobilky v Kopřivnici!

Muzeum Ostrov lidových krojů v Posázaví Kultura

Muzeum Ostrov lidových krojů v Posázaví

Muzeum Ostrov lidových krojů disponuje největší soukromou sbírkou historických venkovských oděvů v České republice. Unikátní expozice je úplně první veřejnou prezentací všech krojových oblastí České republiky.

Muzeum romské kultury Kultura

Muzeum romské kultury

Muzeum romské kultury se nachází v brněnské čtvrti Cejl se silným geniem loci. Najdete zde pestrou expozici Příběh Romů, prezentující dějiny a kulturu Romů od Indie po současnost. Konají se zde výstavy, přednášky i další akce pro veřejnost. Pro školy aj. nabízí na míru šité edukační programy.

Jihomoravské muzeum ve Znojmě v minoritském klášteru Kultura

Jihomoravské muzeum ve Znojmě v minoritském klášteru

V bývalém minoritském klášteru naleznete moderní expozice pravěcí zemědělci, živá a neživá příroda Znojemska, zbraně Orientu a černé řemeslo. Expozice plné interaktivních prvků zaujmou jak děti, tak dospělé.

Muzeum města Ústí nad Labem Kultura

Muzeum města Ústí nad Labem

Muzeum v centru města Ústí nad Labem vlastní rozsáhlé sbírky z oblasti přírodních věd, archeologie, historie a umění. K největším souborům patří sbírky přírodovědné, které vznikaly již od konce 19. století.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře Kultura

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost Kultura

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost

Západočeská galerie v Plzni patří k významným galerijním institucím. Její sbírky pokrývají období od 14. století po současnost a vedle jednotlivých špičkových děl obsahují kvalitní soubory umění 19. století, umění přelomu století a české moderny, zahrnující zvláště hodnotnou sbírku kubismu.

Vila Löw-Beer v Brně Památky

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Galerie moderního umění v Hradci Králové Kultura

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.