ÚvodAktualityNetradiční, industriální, denní i noční prohlídky elektráren a přehrad
Zážitky

Netradiční, industriální, denní i noční prohlídky elektráren a přehrad

  • 16. července 2020
O prázdninách určitě najdete čas k návštěvě různých neobvyklých míst. Co byste řekli prohlídkám elektráren, přehradních hrází a jiných energetických a industriálních objektů? Anebo zkusíte kvůli unikátní vyhlídce zdolat nejvyšší českou rozhlednu?

Vyhlídka z elektrárny Ledvice

LedvicePokud máte o prázdninách namířeno do Krušných hor, v nejmodernější klasické elektrárně ve střední Evropě, v Elektrárně Ledvice na Teplicku, se můžete zastavit třeba cestou. Rozhledna se nachází na jedné ze dvou elektrárenských věží; říká se jim ledvická dvojčata a prosklená vyhlídka s přístupným ochozem je umístěná na té pravé ve výšce 144 metrů. V elektrárně je rovněž informační centrum, jako jediné a první svého druhu v Česku věnované klasické uhelné energetice, interaktivní a plné audiovizuálních technologií včetně 3D zobrazení či virtuální reality. Od něj se po speciální trase dostanete k výtahu, projedete 28 pater, vyjdete 46 schodů a pak vás už čeká unikátní výhled do okolí.

ČEZ LedviceShora uvidíte České středohoří s Milešovkou, Bílinu s vrchem Bořeň, hřebeny Krušných hor a dokonce i nejnižší místo u nás, dno lomu Bílina. Pozor, během zkušebního provozu na rozhlednu nepouští děti do šesti let (ovšem po prázdninách se to může změnit), u vstupu dostanete reflexní vestu a kromě toho musíte mít pevné uzavřené boty. Mimochodem, kdybyste měli na rozhlednu Elektrárny Ledvice vyšlapat bez výtahu a po svých, museli byste zdolat 773 schodů. Infocentrum v Ledvicích je přístupné veřejnosti od úterý do soboty, vždy od 8 do 16 hodin. Prohlídka rozhledny je možná po předchozí návštěvě Infocentra na základě předchozí rezervace na čísle 411 102 313 nebo e-mailu: infocentrum.ele@cez.cz. Časy prohlídek: úterý – sobota, 8:00, 10:00, 12:00, 14:00.
 

Noční prohlídky Orlíku

Přehrada OrlíkPodobně jako v minulých letech i letos můžete vyrazit na dobrodružné noční prohlídky vodní elektrárny Orlík. Lístky na ně je nutné rezervovat předem, konají se v sobotu 25.7., 15. 8. a 29. 8., vždy ve 20:00, 21:30  a 23:00 hodin. Podíváte se při nich jak desítky metrů pod hladinu do strojovny s Kaplanovými turbínami, tak do „vnitřností“ nejvyšší betonové hráze v Česku.

Kromě toho se na Orlíku chystají speciální exkurze, kdy se kromě prohlídky naší největší vodní elektrárny podíváte také do nedalekého protiatomového krytu, ukotveného v žulovém masivu ve skále. Nejbližší možnost máte v neděli 26. července 2020 ve 14 hodin. Infocentrum na Orlíku nemá otevřeno každý den, funguje jen při konání exkurzí nebo po objednávce, rezervovat si můžete i exkurze do strojovny a hráze. Prohlídka se dá spojit s výletní plavbou od zámku Orlík.
 

Prohlídka secesního Hučáku

Hučák HradecV secesní budově vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové sídlí infocentrum Obnovitelné zdroje, zaměřené na využití síly vody, větru, slunce a biomasy; dozvíte se také, jak pracuje tepelné čerpadlo a jak využít geotermální energii. Infocentrum je otevřeno pro veřejnost denně od 9:00 – 16:00 hodin.

Prohlídky malé vodní elektrárny se konají každý den v 10:00 a ve 14:00 hodin. Větší skupiny (10 a více osob) prosíme o objednání alespoň 2 dny předem (telefonicky nebo e-mailem) na 492 122 660 nebo infocentrum.oze@cez.cz.
 

Legendární Dlouhé stráně musíte vidět

Dlouhé StráněProhlídky přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráněJeseníkách probíhají celoročně a denně po předchozím objednání. Začínají ve sportovním areálu Kouty v Koutech nad Desnou, odkud vás speciální autobus dopraví do areálu elektrárny. Tam společně navštívíte informační centrum a podzemí elektrárny, prohlídka pokračuje přesunem k dolní nádrži a návratem do lyžařského areálu Kouty.

Dvakrát denně exkurze zamíří k atraktivní horní nádrži, kam se ovšem snadno dostanete z lyžařského střediska lanovkou a pak pěšky, na kole nebo kyvadlovým autobusem.
 

Léto na Šumavě a elektrárna Vydra

Čeňkova PilaKdo tráví léto na Šumavě, ten může do programu zařadit prohlídku Infocentra malých vodních elektráren Vydra a Čeňkova Pila z roku 1912. K vidění je rovněž expozice věnovaná šumavské energii a Vchynicko-Tetovskému plavebnímu kanálu.

Prohlídka trvá cca 1,5 hodiny a zahrnuje návštěvu elektrárny Vydra (kde prohlídka začíná) a poté se pěšky (cca 10 minut) pokračuje na elektrárnu Čeňkova Pila. Od 1. července do 30. září je otevřeno denně kromě pondělí. Není potřeba se objednávat dopředu. Začátky prohlídek jsou v 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00 hodin, sraz vždy před Infocentrem. Exkurze jsou zdarma.

Pro úplnost uvádíme, že inforcentrum vodní elektrárny Lipno je do odvolání bohužel uzavřeno.
 

Energie z jádra v Temelíně

temelínNa jadernou energetiku se zaměřuje Infocentrum jaderné elektrárny Temelín a Infocentrum jaderné elektrárny Dukovany. V Temelíně je otevřeno každý den od 9:00 do 17:30. Čeká na vás na dvouhodinový program, složený z interaktivní a poutavé přednášky o Jaderné elektrárně Temelín, rozsáhlá expozice o jaderné energetice a také zámecký park, ptačí stezka či zcela nová skluzavka. Časy prohlídek jsou v 9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 hodin.

Infocentrum jaderné elektrárny Dukovany je nyní uzavřeno.
 

Návštěva vodní elektrárny Štěchovice na objednání

štěchoviceInfocentrum vodní elektrárny Štěchovice je pro návštěvníky otevřeno, ovšem na prohlídku je třeba se objednat. Objednávejte se prosím v pracovní dny od 8:00 do 15:00 hodin na telefonním čísle 602 107 453. Na exkurzi je nutné se objednat minimálně 3 dny předem.

Betonová přehrada s žulovým obkladem je 22,5 m vysoká a 120 m dlouhá. K vodnímu dílu patří i plavební komora, která překonává rozdíl mezi horní a spodní hladinou 19,10 m a je ojedinělá ve střední Evropě. Vodní elektrárna Štěchovice I byla původně vybudována jako druhý článek vltavské kaskády na konci druhé světové války. Nádrž této středotlaké elektrárny o délce 9,4  km končí ve vývaru elektrárny Slapy. Obsahuje 11,2 mil. m3 vody a slouží především k vyrovnání kolísavého odtoku ze špičkové elektrárny Slapy. V rámci prohlídky navštívíte zdejší infocentrum a podíváte se do provozu elektrárny.
Orlická přehrada neboli Orlík Letní sporty

Orlická přehrada neboli Orlík

Součástí Vltavské kaskády je přehrada Orlík, která jejíž hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Přehradní nádrž dostala své jméno podle zámku, který kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

Vodní elektrárna Orlík – exkurze do strojovny a hráze Památky

Vodní elektrárna Orlík – exkurze do strojovny a hráze

Zajímalo by vás, jak vypadá provoz vodní elektrárny Orlík? Přijďte se podívat na exkurzi přímo do strojovny a hráze. Vybrat si můžete z tří typů výkladu – odborného, odborně-populárního a populárního, který nabízí hlavně perličky a zajímavosti.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka Zážitky

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Vydejte se k největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice. Dlouhé stráně jsou technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. Na vlastní oči se přesvědčíte, kolika nej se elektrárna pyšní. Věděli jste třeba, že disponuje největší reverzní turbínou v Evropě?

Čeňkova pila – funkční vodní elektrárna Příroda

Čeňkova pila – funkční vodní elektrárna

Zpestřete si toulky Šumavou návštěvou hned dvou vodních elektráren – Vydry a Čeňkovy pily. Mohlo by se zdát, že tyto dva široko daleko nejvyhledávanější turistické cíle jsou dnes už jen zajímavou technickou památkou. Opak je ale pravdou! Obě elektrárny stále věrně slouží a dodávají elektřinu.

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové Památky

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Chcete se dozvědět, jak se vyrábí elektřina z obnovitelných zdrojů? Vyrazte do centra Hradce Králové. V infocentru malé vodní elektrárny Hučák se na vlastní oči přesvědčíte, jak se dá k výrobě elektřiny využít síla vody, větru či slunce. Během prohlídky navíc můžete navštívit i strojovnu elektrárny!

Jaderná elektrárna Temelín – za elektřinou z jádra Zážitky

Jaderná elektrárna Temelín – za elektřinou z jádra

Víte, jak se řídí jaderný reaktor? Kde jinde to zjistit než v jaderné elektrárně! Hned u Temelína stojí renesanční zámeček Vysoký Hrádek, v jehož interiéru najdete informační centrum temelínské elektrárny nabité interaktivními exponáty.

Vodní elektrárna Štěchovice Památky

Vodní elektrárna Štěchovice

Vodní dílo Štěchovice na řece Vltavě tvoří hned dvě elektrárny – vodní elektrárna Štěchovice I. a přečerpávací vodní elektrárna Štěchovice II. Objednejte se na exkurzi a vyrazte na jejich obhlídku!

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice Příroda

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Navštivte nejvyšší rozhlednu v ČR, která se nachází přímo v areálu elektrárny Ledvice! Výlet skoro až do oblak můžete spojit s exkurzí v moderním třípatrovém infocentru, které vám díky interaktivním modelům zábavně-edukační formou přiblíží svět energetiky.

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou Zážitky

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Infocentrum Elektrárny Ledvice je zaměřené na klasickou energetiku, a je tak vůbec první svého druhu v ČR. Tematicky doplňuje ostatní infocentra Skupiny ČEZ věnující se jaderné energetice a obnovitelným zdrojům. V areálu elektrárny se navíc ukrývá jeden unikát – rozhledna vysoká 140 metrů!

Malá vodní elektrárna Vydra s expozicí Šumavská energie – Infocentrum je v roce 2021 uzavřeno Památky

Malá vodní elektrárna Vydra s expozicí Šumavská energie – Infocentrum je v roce 2021 uzavřeno

Malá vodní elektrárna Vydra je situována poblíž soutoku řek Vydry a Křemelné mezi obcemi Rejštejn a Srní na Sušicku. Stavba byla dokončena v roce 1942. Najdete zde stálou expozici Šumavská energie o historii i současnosti využívání šumavských vodních zdrojů.