ÚvodAktualityOriginály dopisů legendární Perchty z Rožmberka si prohlédnete ve Šternberském paláci
Kultura

Originály dopisů legendární Perchty z Rožmberka si prohlédnete ve Šternberském paláci

  • 23. ledna 2018
Originály dopisů legendární Perchty z Rožmberka, která bývá ztotožňována s Bílou paní rožmberskou, budou od čtvrtka 25. ledna vystaveny ve Šternberském paláci. Dopisy doplní výstavu Portréty renesanční šlechty, která je k vidění až do 4. března 2018. Expozice v konírně Šternberského paláce představuje výběr z dochovaných renesančních portrétů ze sbírek českých a moravských hradů a zámků. Dopisy budou k vidění do konce února a doplní je také nejstarší Perchtin portrét.
Perchta z RožmberkaVýstava Podoby a příběhy – Portréty renesanční šlechty nabízí rozsáhlou kolekci renesančních portrétů a osobních předmětů nejvyšší české a moravské šlechty. Medailonky věnované mnohým slavným rodům přibližují osobnosti české a moravské aristokracie doby renesance, protestantské i katolické a jejich životní příběhy. Šlechtické rody připomínají heraldické a genealogické památky, archiválie, předměty uměleckého řemesla. K vidění jsou zde portréty pánů z Hradce, Rožmberků, Smiřických, Šliků, Lobkowiczů, Žerotínů, Dietrichsteinů i několika rodů, které přenesly své starobylé portrétní galerie z ciziny do naší země v pozdějších staletích. Unikátně dochované renesanční textilie a šperky zastupuje stříbrná šlikovská mincovní kazeta s vzácnými šlikovskými ražbami mincí z Jáchymova, renesanční náhrdelník ze Svatovítského pokladu či exempláře vonného šperku – pomandru – luxusního doplňku oděvů dam doby renesance. 
 
šlikovská kazetaOd 25. ledna od 10:30 hodin výstavu doplní dopisy paní Perchty z Rožmberka, které budou vůbec poprvé vystaveny mimo území Jihočeského kraje. Doplní nejstarší Perchtin portrét vytvořený na přání vzdálených potomků jejího rodu. Dva dopisy pochází z roku 1450, avšak k dispozici zájemcům bude na výstavě také jejich přepis. Vystavené originály Perchtiných dopisů budou v paláci k vidění do konce února. Poté je nahradí faksimile (kopie) a vzácné originály se vrátí do Státního oblastního archivu v Třeboni.
 

Dopisy vyprávějí příběh hororového manželství

jan z lichtenštejnaPerchta z Rožmberka (1429 – 1476) zažívala poté, co ji otec provdal za Jana z Lichtenštejna, velmi krušné časy. Ovdovělý hrubián počítal s vysokým věnem, které mu měl vyplatit Perchtin otec a které by mu pomohly vybřednout z dluhů. Ten však Lichtenštejnovi liknavě vyplácel pouze malé částky a Jan se za to mstil své nové choti. K pohodě u domácího krbu nepřispěly ani sestra a matka zesnulé první ženy, které s nimi nadále bydlely. Perchta posílala otci a bratrům prosebné dopisy v nichž je žádala o pomoc. Jde o mimořádně cenné kulturní dokumenty, z nichž jako by její životní tragédie přímo vyzařovala. Pro lepší pochopení toho, v jak těžké situaci se ocitla, je třeba připomenout, že v tehdejší době vůbec nebylo zvykem, aby si žena stěžovala na svého manžela, natož se s ním rozvedla nebo se od něj odstěhovala.
 
Zámek MikulovManžel mořil Perchtu hlady, týral ji zimou a nechával ji v hmotné nouzi (manžel ji nepřidělil ani vlastní světnici). Navzdory citovému chladu s ní však zplodil dvě děti – dceru Alžbětu a syna Andrease. Perchta ve 32 dochovaných dopisech například prosí jednoho z bratrů o peřinu a v dalším se svěřuje: „Mám se jak nebožtička, že je div, že nezoufám…“ či žádá „Vysvoboď mne od těchto zlých lidí a budeš míti zásluhu, jako bys duši z očistce vysvobodil“. Během času dokonce pojala podezření, že se ji tchyně pokusila otrávit. Bratr Jan ji pak poslal jako ochranu zemana Špána. Neudržitelné podmínky manželství údajně donutily krále Jiřího z Poděbrad zasáhnout v Perchtin prospěch. Faktem je, že v roce 1471, po 24 letech nesnesitelného manželství, dostává právo odejít z manželova sídlaMikulově do benediktinského kláštera Schottenstift ve Vídni. Po smrti nenáviděného manžela v roce 1473 se vrátila ke svému rodu a pečovala o chudé. Podle legendy se po smrti (zemřela roku 1476 pravděpodobně na mor) zjevovala na rožmberských panstvích jako bílá paní a starala se o děti.
Národní galerie v Praze – Šternberský palác Kultura

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.