ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?
Letní sporty

Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Poslechněte si audio verzi článku
Společné slavnosti na Velké Javořině, Slovenská strela, Trojmezí u Hrčavy, horské hřebeny Javorníků a Bílých Karpat, stavby architekta Dušana Jurkoviče nebo řeka Morava u Slovanského hradiště v Mikulčicích: to je jen malý výběr z mozaiky míst a zážitků, které nás spojují se Slovenskem.
Krajina romantických skal, hradů a fantastických výhledů: Vršatec na Slovensku…
…a Pálava v Česku.
Když na Kudy z nudy pravidelně připomínáme výročí vzniku Československa, měli bychom se zmínit i o jeho rozpadu. Došlo k němu o silvestrovské půlnoci 31. prosince 1992. Česko a Slovensko se po 74 letech rozdělily a obě země se vydaly na svou samostatnou dráhu. V zahraničí se o rozdělení Československa psalo jako o sametovém rozvodu: bez problémů, vášní a nepokojů se stalo pozitivním příkladem pro země, kde to národnostně skřípe.
 

Na skok přes hranice – třeba na Vršatec

Možná to před lety trochu skřípalo i u nás, ale s odstupem času šlo opravdu o sametový rozvod. Spousty Čechů jezdí rok co rok do Tater, protože tak vysoké hory v Česku prostě nemáme. Zamilovali jsme si slovenské hrady, Slovenský ráj, jeskyně i skanzeny, setkáváme se pří výletech na Trojmezí na Hrčavě i v Bílých Karpatech, třeba při letních Slavnostech bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině.

Proč se konají právě tam? Hranice totiž vede přímo přes vrchol, ovšem Velká Javořina zdaleka není jediná: o kousek dál krájí hranice i Velký Lopeník, obkrouží Žítkovou a zamíří k Vlárskému průsmyku a sklářské kolonii Sidonie na Zlínsko a Luhačovicko. Mimochodem, právě tenhle region bere z turistického hlediska hranice skutečně jen jako čáru na mapě, a tak na svém webu láká i na návštěvu k sousedům. Zatímco Pulčínské skály zná v Zlínském kraji každý správný turista, slovenské Vršatecké Podhradí jako by nohám výletníků zatím zůstalo skryto – a přitom „leží co by kamenem dohodil od našeho kraje“. Věřte, že zřícenina hradu, která se strmí na skalách vysoko nad temnými údolími, si v ničem nezadá s Děvičkami nebo Sirotčím hrádkem na Pálavě.
 

Malý výlet přes řeku Moravu do Skalice

Každého nadšeného turistu musí těšit například to, že Baťův kanál má už řadu let zahraniční přístav ve slovenské Skalici a u Slovanského hradiště v Mikulčicích překlenul řeku Moravu most s cyklostezkou. Využijte to při výletech podle našeho itineráře Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet a zajděte si prohlédnout zblízka kostel sv. Margity Antiochijské u slovenských Kopčan. Pochází z 9. století a je jedinou dodnes stojící zachovanou architektonickou památkou z dob Velké Moravy.

Když si výlet prodloužíte až do Skalice, můžete ochutnat legendární trdelníky, které ke Skalici patří podobně jako dejme tomu Štramberské uši ke Štramberku. Na náměstí si prohlédněte Spolkový dům s figurální mozaikovou výzdobou průčelí. Pochází z roku 1904, navrhl ho architekt Dušan Jurkovič a autorem mozaiky je malíř Mikoláš Aleš.
 

Česko-slovenský betlém v Horní Lidči

Symbolickou pozvánkou na výlet ke slovenským sousedům může být návštěva Slovenské strelyKopřivnici, anebo prohlídka betlému v Horní Lidči. Ručně vyřezávaný betlém je přístupný celý rok a mapuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí.

Mezi desítkami staveb objevíte řadu památek z obou stran hranic, ze Zlínského a Trenčínského kraje. Nad betlémskou scénou se tyčí Hostýn a Velehrad, je tu hrad Buchlov, zámek Buchlovice a hora Radhošť, Libušín a Maměnka na Pustevnách i Trenčínský hrad, Čachtický hrad, hrad Beckov a pohádkový zámek Bojnice.
 

Výlet na Kysuce a jízda úzkokolejkou po skanzenu

Stavby architekta Dušana Jurkoviče jsou inspirované secesí a lidovým uměním našeho Valašska a slovenských Kysuc. Právě na Kysuce to od nás je docela blízko: oblast hraničí s Českou republikou a najdete tu celou řadu zajímavostí. K těm nejvyhledávanějším patří kamenné koule v Megonkách; leží téměř u hranic, z Mostů u Jablunkova sem vede turistická trasa. Největší ze známých nalezišť kamenných koulí v Evropě skrývá své tajemství už pár milionů let, dodnes se totiž nikomu nepovedlo uspokojivě objasnit jejich původ.

Směrem na východ pak leží další atrakce, na kterou se jezdí dívat milovníci železnic z celého světa, technická zajímavost i národní kulturní památka: lesní úvraťová železnička Vychylovka. Na vzdálenosti zhruba 1 500 m vzdušnou čárou překonává pomocí pěti úvratí výškový rozdíl 217,69 m. Stará lesní trať se navíc proplétá skanzenem – Muzeem kysucké dědiny s malebnými roubenkami. Ať už sedíte ve vláčku nebo jej pozorujete z okolních strání, je to zážitek, který vás pohladí po duši. Zkrátka tohle je něco, co v Česku neuvidíte a nezažijete. I když kostel vidět můžete: režisér Ondřej Trojan v kysuckém skanzenu natáčel film Želary.
 

Statistika není nuda!

Jako výletníci můžeme být spokojení, ale co o rozdělení Československa říkají statistiky? Podle průzkumu agentury NMS Market Research, který se v roce 2022 věnoval názorům obyvatel obou zemí na kvalitu jejich života, si téměř polovina Slováků myslí, že by se jim lépe žilo u nás. Jen osm procent z nich považuje za lepší místo pro život „své“ Slovensko.

Česká čísla se ale příliš neliší: 51 procent Čechů si myslí, že je lepším místem pro život je Česká republika, pět procent by hlasovalo pro Slovensko. Shodně 24 procent dotázaných obou národů ovšem říká, že na tom jsou obě země stejně a 14 (SK) a 13 (CZ) procent tvrdí, že by si nevybrali ani jednu.

Rozdílný pohled ale mají občané obou zemí na rozdělení společného státu. Negativní názor na zánik Československa má 54 procent Slováků, zatímco Čechů jen 35 procent. Naopak velmi silné je vnímání sousedské jednoty a blízkosti: 91 procent Slováků a 87 procent Čechů považuje díky společné historii druhou zemi za nejbližšího souseda a bratrský národ.
 

Kvíz: jak rozumíte slovenštině?

Bratrství je hezká věc, něco docela jiného ale je porozumění jazyku. Jazyku svých sousedů prý bez problémů rozumí 73 % Slováků a 55 % Čechů. Rozhodující je ovšem věk, a tak mezi mladými slovenštině rozumí stěží čtvrtina dotázaných Čechů.

Jak na tom jste vy? Připravili jsme pro vás malý kvíz porozumění slovenštině, tak to schválně vyzkoušejte. Výsledky najdete na konci textu.

 
1) Co jsou zimomriavky?
A) Husí kůže
B) Rampouchy
C) Horští mravenci
 
2) Co je maškrtka?
A) Maškara
B) Lahůdka
C) Panenka
 
3) Co je cicavec?
A) Nic
B) Liják
C) Savec
 
4) Co je olovrant?
A) Kolovrat
B) Flašinet
C) Odpolední svačina
 
5) Co je bocian?
A) Čáp
B) Polibek
C) Polštář
 
6) Co je bábätko?
A) Jehně
B) Miminko
C) Mávátko
 
7) Co je ťava?
A) Velbloud
B) Facka
C) Kedluben
 
8) Co se stalo, když murár něco vymuruje?
A) Kocour mňouká
B) Zedník staví
C) Horník rube
 
Správné odpovědi
1) Správná odpověď je A) Husí kůže
2) Správná odpověď je B) Lahůdka
3) Správná odpověď je C) Savec
4) Správná odpověď je C) Odpolední svačina
5) Správná odpověď je A) Čáp
6) Správná odpověď je B) Miminko
7) Správná odpověď je A) Velbloud
8) Správná odpověď je B) Zedník staví
Sklárny Květná Zážitky

Sklárny Květná

Sklárna Květná je jednou z nejdéle fungujících skláren na našem území. Postavena byla v roce 1794, založil ji kníže Alois I. z Lichtenštejna. Od ledna 2024 má sklárna nového majitele a ruční výroba skla v Květné tak nadále pokračuje!

Svatojakubská stezka v České republice – přehled všech tras Příroda

Svatojakubská stezka v České republice – přehled všech tras

V českých krajích České republiky vede několik tras Svatojakubských cest, které navazují na trasy Svatojakubských cest v Německu a Rakousku. Trasy vedou přes Prahu, Plzeň, Klatovy, Český Krumlov, Brno, Mikulov, Olomouc a Velehrad.

Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Hádejte: kolik kilometrů měří cesta lemující hranice České republiky? Není to všetečná otázka z televizní soutěže, jen plán na další cestu karavanem. Tentokrát budeme objevovat všechna trojzemí, trojmezí a vůbec místa, kde se setkávají hranice různých států i historických zemí. Výhoda? Na cestu se můžete vydat kdykoliv, třeba si ji i rozdělit na několik výletů. A jak by byla dlouhá, kdybychom ji urazili najednou? Na závěr to sobě i vám spočítáme!

Rozhledna na Velkém Lopeníku Příroda

Rozhledna na Velkém Lopeníku

Rozhledna Velký Lopeník stojí na stejnojmenném vrchu – druhé nejvyšší hoře CHKO Bílé Karpaty. Stavba na česko-slovenské hranici má být symbolem přátelství Čechů a Slováků. Z vyhlídkové plošiny se odkrývá fascinující kruhový výhled.

Mokřady dolního toku Dyje – Moravská Amazonie Příroda

Mokřady dolního toku Dyje – Moravská Amazonie

V nejjižnějším cípu Moravy, uprostřed hlubokých lužních lesů, se stékají dvě řeky Morava a Dyje. Jejich soutok je zároveň trojmezím České republiky, Rakouska a Slovenska. Oblasti se přezdívá Moravská Amazonie a nachází se zde nádherná příroda bez zásahu civilizace obydlená vzácnými živočichy.

Beskydská lyžařská magistrála Zimní sporty

Beskydská lyžařská magistrála

Beskydská magistrála představuje unikátní síť upravovaných běžeckých tras v Beskydech. Propojeny jsou zde upravované trasy o délce 300 km v 9 lokalitách po celých Beskydech, které se dají využít i mimo zimní sezonu.

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku Letní sporty

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku

Řeka Morava odedávna tvoří hranice: nedaleko pramene krátký úsek historické zemské hranice Moravy a Čech. Na dolním toku zase státní hranici mezi ČR a Slovenskem i mezi Slovenskem a Rakouskem. Nejdůležitější řeka Moravy, která protéká jejím územím od severu na jih vytváří levý přítok Dunaje.

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat Příroda

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem.

Rozhledna Ztracenec (Stratenec) na hřebeni Javorníků Příroda

Rozhledna Ztracenec (Stratenec) na hřebeni Javorníků

Dřevěná rozhledna byla vystavěná roku 2008 na vrcholu Stratenec (Ztracenec) ležícím na česko-slovenské hranici na hřebeni Javorníků.

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína Letní sporty

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky vás provedou na kole nebo pěšky malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena osmnácti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských měst a obcí.

Velká Šance v Mostech u Jablunkova – pás opevnění  Jablunkovské šance na Slezské zemské hranici Památky

Velká Šance v Mostech u Jablunkova – pás opevnění Jablunkovské šance na Slezské zemské hranici

V 16. až 19. století byl budován a využíván pás opevnění Jablunkovské šance, který chránil Slezskou zemskou hranici. Jedná se o unikátní fortifikační památku, která nemá srovnatelnou analogii nejen v České republice.

Cyrilometodějská stezka – evropská kulturní stezka věnovaná okazu spolupatronů Evropy Letní sporty

Cyrilometodějská stezka – evropská kulturní stezka věnovaná okazu spolupatronů Evropy

Cyrilometodějská cesta prezentuje soubor tras zaměřených na putování po stopách slovanských kořenů směřujících na Velehrad z různých směrů, využívajících značených tras Klubů českých a slovenských turistů vhodných převážně pro pěší putování.

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd Příroda

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd

Pohoří Javorníky jsou na českém území součástí CHKO Beskydy, na slovenském CHKO Kysuce. Na západě tvoří hranici s Vizovickými vrchy údolí Senice, na severu Vsetínská Bečva je odděluje od Vsetínských Beskyd a na jihu Lysský průsmyk od Kyčerské hornatiny, kde se rozprostírá CHKO Bílé Karpaty.

Trojmezí u Hrčavy – místo, kde setkávají hranice tří zemí Příroda

Trojmezí u Hrčavy – místo, kde setkávají hranice tří zemí

Poblíž obce Hrčava najdeme místo, kde se potkávají hranice tří států, tzv. Trojmezí. Místo je výjimečné tím, že z vrcholu asi 606 m n. m. je vidět panorama krajiny 3 států, České, Slovenské a Polské republiky.

Rozhledna na Svatém Hostýnu u Bystřice pod Hostýnem Příroda

Rozhledna na Svatém Hostýnu u Bystřice pod Hostýnem

Z kamenné rozhledny císaře Františka Josefa I. na vrchu Hostýn (735 m.n.m.) je krásný výhled na Bystřici pod Hostýnem, Svatý Kopeček u Olomouce, Jeseníky, Zlín, Hranice na Moravě a za velmi dobrých pomínek uvidíte také Pálavu či slovenské Tatry.

Replika hraničního sloupu ČSR v Aši Památky

Replika hraničního sloupu ČSR v Aši

U hraničního přechodu Aš – Selb stojí od 28. října 2022 orientační hraniční sloup, který zde stával za první republiky. Jeho replika byla odhalena při příležitosti státního svátku vzniku Československa.

Stezka Českem – jižní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou Letní sporty

Stezka Českem – jižní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je oficiálním přechodem napříč celou Českou republikou. Nyní přichází s Jižní stezkou, což je trasa podél jižních hranic, která měří také 1000 kilometrů a završuje tím okruh kolem celé republiky.

Dušan Jurkovič – architekt s originálním stylem secese a lidové architektury

Dušan Jurkovič – architekt s originálním stylem secese a lidové architektury

Originální styl, ovlivněný secesí a lidovou architekturou, výrazné barvy, dřevořezby, mozaiky a keramické prvky: to jsou hlavní prvky, spojující stavby slovenského architekta Dušana Jurkoviče (23. srpna 1868 Turá Lúka, nyní součást Myjavy – 21. prosince 1947, Bratislava).

Největší chráněná krajinná oblast v České republice – chráněná krajinná oblast Beskydy

Největší chráněná krajinná oblast v České republice – chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Beskydy je svou rozlohou 1 160 km²; největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Rozhlehlé chráněné území zahrnuje oblast Moravskoslezských Beskyd, Vsetínských vrchů a Javorníků.

Sklářská osada Sidonie u Brumova – ves mezi dvěma státy Památky

Sklářská osada Sidonie u Brumova – ves mezi dvěma státy

Východně od Brumova-Bylnice, přímo na česko-slovenských hranicích, leží od roku 1788 někdejší sklářská osada Sidonie. Do širšího povědomí se dostala v 90. letech minulého století, kdy měla být polovina osady vymazána z mapy České republiky.

Trail of Life Bílé Karpaty – singletraily a MTB okruhy v krásné přírodě Letní sporty

Trail of Life Bílé Karpaty – singletraily a MTB okruhy v krásné přírodě

V jihovýchodním cípu naší vlasti, poblíž slovenské hranice se u rekreační oblasti Lučina klikatí krásné singletraily i nádherné mountainbikové okruhy. Protáhnou vás nádhernou krajinou Bílých Karpat a dají ochutnat ryze přírodnímu bikingu.

Cesta hrdinů SNP Letní sporty

Cesta hrdinů SNP

Cesta hrdinů SNP je značená turistická cesta na Slovensku, která vede z Dukelského průsmyku na severovýchodu země, až na hrad Devín na západní hranici s Rakouskem. Její celková délka podle uváděných zdrojů kolísá mezi 750–770 kilometry. Částečně zasahuje i na území Česka, a to v Bílých Karpatech.

Nejvýchodnější obec v České republice – Hrčava

Nejvýchodnější obec v České republice – Hrčava

Nejvýchodnější obcí v České republice je Hrčava na pomezí České republiky, Slovenska a Polska. Asfaltová silnice sem byla vybudována až roku 1965 a snad díky tomu si obec zachovala neopakovatelný ráz živého skanzenu lidové architektury. Přibližně dva kilometry od centra obce se nachází trojmezí, místo styku hranic tří sousedících států.

Beskydská rezervace Boto – zažijte pravou beskydskou tmu Příroda

Beskydská rezervace Boto – zažijte pravou beskydskou tmu

Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO) se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Nejvyšším bodem v BOTO je Lysá hora (1323 m n. m.). V Beskydech lze zažít úchvatný pohled na Mléčnou dráhu se spoustou tmavých oblastí.

Brána ke svobodě – památník obětem železné opony v Mikulově Památky

Brána ke svobodě – památník obětem železné opony v Mikulově

Památník obětem železné opony stojí asi kilometr od bývalé celnice na cestě, která za totality ležela za ostnatými dráty a sloužila výhradně pohraničníkům. Právě u Mikulova se odehrál bezpočet pokusů o útěk z totalitního Československa.

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka – Kasárna Zimní sporty

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka – Kasárna

Mezinárodní hřebenovka Javorníků Kohútka – Kasárna je díky své výšce nejkrásnější hřebenovou trasou na česko-slovenském pomezí. Trasa je vedena podél česko-slovenské hranice a nabízí nádherné výhledy na okolní hory a malebná údolí.

Trojmezí Cyklotrack – cyklotrasa východní částí Beskyd Letní sporty

Trojmezí Cyklotrack – cyklotrasa východní částí Beskyd

Dech beroucí výhledy na hřebeny hor či nádherné pohledy do hlubokých údolí Beskyd, to vše nabízí náročná cyklotrasa Trojmezí Cyklotrack, která měří 75 km a je na ní třeba překonat velké převýšení. Zato se vám odmění neopakovatelnými zážitky ve všech ročních obdobích.