ÚvodAktualityPět zimních procházek pro lázeňské šviháky s dámami i dětmi
Letní sporty

Pět zimních procházek pro lázeňské šviháky s dámami i dětmi

Poslechněte si audio verzi článku
Nejsou lázně jako lázně: někde můžete chodit celé dny a stejně stihnete obejít jen zlomek zajímavostí, jiná místa jsou ale velká tak akorát, třeba pro krátkou zimní procházku. Někde se napijete léčivé vody, jinde zase objevíte cukrárnu, vojenské památky nebo park miniatur.

Rozmanitost lázeňských kolonád

Prvním místem je nedávná novinka: město Náchod a návštěva Malých lázní. Lázeňský areál s kolonádou a vodou z vlastních zdrojů kyselky najdete na severním okraji městské části Běloves, kde vznikla nová odpočinková zóna, kterou si oblíbili jak místní, tak turisté.
 

V Náchodě šumí Běloveské bublinky

Do Náchoda se tak po mnoha letech vrátila naděje, že by se znovu mohly vrátit zlaté časy tamního lázeňství – jen místo staré minerálky Ida ochutnáte Běloveské bublinky, minerálku, jejíž název vzešel z veřejné ankety.

Starou zdevastovanou vilu Komenský nahradila její historizující replika, v níž najdete kavárnu, expozici o historii lázeňství v Bělovsi a informační centrum. Na vilku navazuje kolonáda s minerálkou z nových vrtů Jan a Běla, která prýští ze zimního pítka; dalších dvanáct se otevře při dubnovém zahájení lázeňské sezony. V plánu je také stavba ambulantního pavilonu se službami léčebné rehabilitační péče, lázeňský park a úprava celého lázeňského areálu na břehu řeky Metuje. Krátká procházka může skončit v lázních, delší pokračuje třeba podél řeky k pěchotnímu srubu N–S 84 Voda a dál po naučné stezce kolem areálu bývalých lázní se zdevastovanou kolonádou, parkem a uzavřeným pítkem minerálky Ida vzhůru po úbočí Malinové horyBěloveskému pevnostnímu skanzenu.
 

Zimní kouzlo Luhačovic

Zimní půvab mají i lázně Luhačovice: nejenže pomáhají při lázeňské léčbě dýchacího a pohybového ústrojí, zvítězily v národním kole soutěže EDEN – European Destination of Excellence 2019 a staly se excelentní evropskou destinací, ale také po rozsáhlé rekonstrukci se pyšní krásnou lázeňskou kolonádou. Přijďte se na ni podívat a projděte se zimním lázeňským parkem kolem půvabných staveb Dušana Jurkoviče a četných lázeňských domů. Podrobněji se ale můžete seznámit i se samotnou kolonádou, která je dílem architekta Oskara Pořísky. Před rekonstrukcí byla v havarijním stavu, nyní tu najdete nové informační centrum, obchody, kavárny a cukrárny. Opravy jí navíc vrátily podobné barevné ladění, jako měla v době svého vzniku před sedmdesáti lety, a to od repliky mozaikové dlažby až po ústřední mozaiku. Přístupná je i hala s oblíbenou minerálkou Vincentka: ta se používá k pitné kúře, inhalacím a je rovněž jedním ze zdrojů vody pro léčebné koupele. Na kolonádě si ji načepujete do pohárků studenou anebo ohřátou, což přijde vhod hlavně v chladných zimních dnech. Na ochozech haly najdete další novinku, a to stálou interaktivní expozici věnovanou vzniku a významu luhačovických minerálních vod.
 

Lázně Evženie v Klášterci nad Ohří

Obdivovat sbírky porcelánu můžete na zámkuKlášterci nad Ohří i v zimě, otevřeno tu mají celý rok. Pak stačí projít lázeňským parkem a po břehu řeky Ohře dojít k areálu lázní Evženie. Vznikly před více než 130 lety a byly objeveny vlastně náhodou: zemědělec Josef Ficker zjistil, že voda v jeho nové studni má kyselou a velmi příjemnou chuť. Analýza potvrdila, že jde o kvalitní minerálku – a v Klášterci nad Ohří u pramene Evženie vznikly během několika let malé lázně. Kompletní obnova po roce 1990 jim vrátila starosvětskou krásu. Při zimních procházkách se zahřejete v restauraci nebo cukrárně, v lázeňském informačním centru ochutnáte minerální vodu z Kláštereckého pramene a po osvěžení můžete pokračovat dál, buď po břehu řeky a dál po žluté ke zřícenině hradu Šumburk anebo do kopců za řekou ke zřícenině hradu Egerberk.
 

Letem miniaturním světem v Mariánských Lázních

Místo, kde vyvěrá více než sto pramenů, z toho čtyřicet přímo ve městě: to jsou Mariánské Lázně. Procházek se tu nabízí celá řada, dlouhých i krátkých, jedna z nich je ale lepší než všechny ostatní: v Parku Boheminium se na několika stovkách metrů čtverečních projdete celým Českem. A to celý rok: park má už několik let otevřeno i v zimě a zmenšené kopie památek můžete obdivovat doslova za každého počasí. Vidět tu můžete i zmenšeninu zámku Lednice i s palmovým skleníkem. Jde o jeden z největších modelů v areálu, na šířku měří více než 8 metrů a jeho délka je 5,5 metru. V parku už delší dobu stojí i lednický Minaret, v budoucnosti by lednické architektonické skvosty mohl doplnit Janův hrad, umělá zřícenina středověkého sídla, dalšího klenotu Lednicko-valtického areálu.
 

Z Lázní Toušeň po březích Labe za labutěmi

Východně od Prahy na soutoku řek Labe a Jizery leží starobylé městečko Lázně Toušeň. Lázeňský areál leží přímo ve městě, ale když projdete parkem kolem zaniklého hradu Toušeň, záhy dojdete k Labi. Po jeho březích se můžete vydat na obě strany tak daleko, jak se vám bude chtít. Pár kilometrů proti proudu řeky leží Čelákovicegotickou tvrzí a muzeem, o něco dál po proudu čeká Brandýs nad Labemceloročně otevřeným zámkem. Cestou navíc můžete krmit labutě a další vodní ptactvo. Zapomeňte ale na rohlíky, už doma si nachystejte třeba kukuřici, zrní nebo rýží, ptačí zob či mražený hrášek, z Vánoc určitě budete mít i slupky a odřezky z ovoce nebo zeleniny.
Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny Letní sporty

Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny

Naučná stezka Kladská vede po hranicích Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny a seznamuje s historií osady Kladská, s vývojem rašeliniště a jeho faunou a flórou. Na trase dřevěného chodníku se poznáte se zdejší přírodu zblízka na vlastní oči.

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě Lázně a wellness

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně České republiky a nejnavštěvovanější lázně Moravy s více než 300 let trvající lázeňskou tradicí. Luhačovice jsou pravým místem k celoroční relaxaci a aktivnímu odpočinku s pestrými možnostmi kulturního i sportovního vyžití.

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky Lázně a wellness

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky

Nejznámějším luhačovickým pramenem je Vincentka. Vděčí za to především tomu, že byl až do roku 1991 jediným místním pramenem, který se plnil do lahví. Vyvěrá za kolonádou, kde je jímán v osmimetrové studni.

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku Příroda

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku

Sedmikilometrová stezka vede kolem léčebných pramenů Lázní Jeseník a seznámíte se na ní nejen o historii Jeseníku a lázních, ale také o tvrdém životě Vincenze Priessnitze, který zde roku 1822 založil první vodoléčebný ústav na světě. V blízkém okolí vyvěrá ze země okolo 80 pramenů.

Bělohradská bažantnice Příroda

Bělohradská bažantnice

Bělohradská bažantnice je krásným lázeňským parkem lákajícím k odpočinkovým procházkám. A jaký by to byl lázeňský park bez pramenů místní léčivé vody, vždyť zdejší lázně byly založené již v roce 1885 hraběnkou Annou z Aseburgu.

Naučná stezka K. V. Raise z Lázní Bělohrad na Zvičinu Příroda

Naučná stezka K. V. Raise z Lázní Bělohrad na Zvičinu

Pojďte se tedy vydat po Raisových stopách. Naučná stezka se skládá z malého okruhu – poznáte nejbližší okolí Lázní Bělohradu a trasy Lázně Bělohrad – Zvičina. Ta je určena již zdatnějším turistům. Celá stezka je vybavena čtrnácti informačními tabulemi.

Mattoniho stezka Po stopách skřítků Příroda

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Šestnáct zábavných a poučných zastavení čeká návštěvníky nově vybudované tříkilometrové naučné stezky v Kyselce u Karlových Varů. Mattoniho stezka “Po stopách skřítků“ poskytne návštěvníkům informace o historii Kyselky i o budovách bývalých lázní, které prochází stavební obnovou.

Lesnická naučná stezka v Terčině údolí Příroda

Lesnická naučná stezka v Terčině údolí

Naučná stezka zaměřená na les a hospodaření vede po části Terčina údolí nedaleko Nových Hradů.

Naučná stezka Gočárův okruh v Lázních Bohdaneč Příroda

Naučná stezka Gočárův okruh v Lázních Bohdaneč

Naučná stezka – Gočárův okruh je 5 km dlouhá vycházková trasa nabízející nenáročnou pěší turistiku městem i volnou krajinou v kombinaci s možností seznámit se s pozoruhodnými místy a stavbami města Lázně Bohdaneč.

Lázeňský pak v Bohdanči Příroda

Lázeňský pak v Bohdanči

Park o rozloze 17 ha byl založen při vzniku lázní podle plánů Josefa Thomayera – vrchního zahradníka města Prahy. Areál parku je rozdělen Rajskou strouhou na dvě části: vnitřní a vnější.

Naučná stezka Kynžvartské kyselky Příroda

Naučná stezka Kynžvartské kyselky

Naučná stezka Kynžvartské kyselky je zaměřená na přírodní léčivé zdroje v okolí Lázní Kynžvart.

Zahrada smyslů v Augustiánském domě v Luhačovicích Příroda

Zahrada smyslů v Augustiánském domě v Luhačovicích

Augustiánský dům v Lázních Luhačovice ukrývá Zahradu 6 smyslů, která příchozí jednoznačně okouzlí a inspiruje. Zahrada je však přístupná pouze hotelovým hostům.

Pavillon Dvorana – architektonický skvost v Lázních Mšené Památky

Pavillon Dvorana – architektonický skvost v Lázních Mšené

Secesní budova lázeňského Pavillonu Dvorana z roku 1905 je dílem architekta Jana Letzela, ve světě známějšího než v Česku. Je totiž také autorem "Atomového dómu" v Hirošimě. Malebné místo dýchající historií.

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky Příroda

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky

Obora sv. Linhart, která se rozkládá na ploše téměř 70 hektarů, kromě klasické pozorovatelny nabízí i ojedinělý pohled na zvířata a krajinu, a to shora. K tomu účelu slouží soustava můstků, která místy vyvede stezku až do šestimetrové výšky.

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa Příroda

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko přibližuje přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. V interaktivní expozici se dozvíte o minerálních pramenech a tajemných mofetách, starobylých rašeliništích, jedinečných hadcových horninách a pestrých mokřadních loukách.

Dvořákovy sady v Karlových Varech Příroda

Dvořákovy sady v Karlových Varech

Dvořákovy sady najdete na začátku lázeňské zóny po pravé straně na cestě mezi hotelem Thermal a Sadovou kolonádou. Park nese jméno slavného českého hudebního skladatele světového formátu – Antonína Dvořáka, který je zde také zvěčněn v podobě sochy.

Jezírko lásky u Luhačovic Příroda

Jezírko lásky u Luhačovic

Nedaleko Luhačovic se nachází oblíbené místo vycházek lázeňských hostů i samotných obyvatel Luhačovic, malá přehradní nádrž postavená za účelem zásobárny vody pro lesní zvěř, Jezírko lásky.

Naučná stezka Uranová golgota – po stopách těžby uranu v Horním Slavkově Příroda

Naučná stezka Uranová golgota – po stopách těžby uranu v Horním Slavkově

Naučná stezka v okolí Horního Slavkova mapuje dobu padesátých let minulého století, kdy se zde těžily uranové rudy. Na celkem 13 tabulích se dozvíte o důlních dílech a dalších zajímavostech, které s těžbou uranu v Horním Slavkově souvisejí.

Janské Lázně – lázeňské léčebné, ozdravné a rekondiční pobyty v Krkonoších Lázně a wellness

Janské Lázně – lázeňské léčebné, ozdravné a rekondiční pobyty v Krkonoších

Janské Lázně leží v oblasti Krkonošského národního parku, v nadmořské výšce 670 m n. m. Lázně nejsou jen lázněmi v pravém slova smyslu, ale současně i významným rekreačním, turistickým a sportovním centrem Krkonoš ve všech čtyřech ročních obdobích.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura Kultura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Zážitkový chodník u Bezručova pramene v lázních Jeseník Příroda

Zážitkový chodník u Bezručova pramene v lázních Jeseník

Díky Zážitkovému chodníku u Bezručova pramene máte možnost osobně vyzkoušet část z legendárních procedur jesenického přírodního léčitele Vincenze Priessnitze. Všem zájemcům se doporučuje procházka po tomto chodníku naboso.

Stezka spisovatelů v Mariánských Lázních Příroda

Stezka spisovatelů v Mariánských Lázních

Infocentrum města Mariánské Lázně za finanční podpory Karlovarského kraje a města Mariánské Lázně vytvořilo Stezku spisovatelů. Trasa je dlouhá 8 855 kroků, tedy necelých sedm kilometrů. Po dokončení bude zahrnovat patnáct panelů.

Nový Jubilejní pramen v lázních Luhačovice Lázně a wellness

Nový Jubilejní pramen v lázních Luhačovice

Nový Jubilejní pramen byl získán v roce 1988 v bezprostřední blízkosti pramene Jubilejní – na pravém břehu Horní Olšavy vedle Společenského domu směrem k vile Alpská růže – vrtem do hloubky 50,5 m.

Lázně Bechyně – léčení, wellness a relaxace v klidném prostředí Lázně a wellness

Lázně Bechyně – léčení, wellness a relaxace v klidném prostředí

Lázně Bechyně patří k nejstarším lázním v České republice. Pobyty pomáhají s léčbou především artritidy a artrózy, Bechtěrevovy choroby, bolestivého syndromu šlach a svalů a dalších onemocnění. Při koupelích se používá slatina dovážená z vlastního rašeliniště na nedalekých Komárovských blatech.

Naučná stezka Geologický park v Mariánských Lázních Příroda

Naučná stezka Geologický park v Mariánských Lázních

Přehled o geologické stavbě a rostlinných společenstvích Slavkovského lesa nabízí naučná stezka Geologický park na okraji Mariánských Lázní. Na 30 informačních panelech přibližně 1,5 km dlouhé lesní stezky se můžete seznámit s geologickou historií Karlovarského kraje a mnoha zajímavými informacemi.

Lesopark a rybník Amerika u Františkových Lázní s ptačí pozorovatelnou Příroda

Lesopark a rybník Amerika u Františkových Lázní s ptačí pozorovatelnou

Lesopark Amerika se rozkládá kolem stejnojmenného rybníku a přímo navazuje na františkolázeňské parky. Z centra Františkových Lázní sem tak dojdete příjemnou procházkou, dojedete oblíbeným mikrovláčkem nebo za několik málo minut autem.

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky Příroda

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Nad Lázněmi Kyselka, v údolí Ohře pod vrcholem Bučiny v Doupovských horách se vypíná desetimetrová kamenná věž, kterou nechal postavit slavný podnikatel rodák Heinrich Mattoni roku 1880.

Lovecký zámeček Kladská – pobyt v alpském stylu uprostřed lesů Příroda

Lovecký zámeček Kladská – pobyt v alpském stylu uprostřed lesů

U Kladského lesa v blízkosti Mariánských Lázní leží malá osada Kladská, jejíž dominantou je dřevěný lovecký dům s možností ubytování a dalšími stavbami v alpském stylu.

Františkovy Lázně – lázně jako za starých dobrých časů Lázně a wellness

Františkovy Lázně – lázně jako za starých dobrých časů

Chcete se vrátit v čase do přelomu 18. a 19. století a nechat se hýčkat jako lázeňští hosté v dávných časech? Vyberte si malebné Františkovy Lázně s šachovnicovým půdorysem a řadou empírových a klasicistních budov, umístěné uprostřed krásných parků a lesoparků.

Aloiska – nejstarší luhačovický pramen Lázně a wellness

Aloiska – nejstarší luhačovický pramen

K nejstarším luhačovickým minerálním pramenům, známým již před rokem 1770, patří Aloiska. Aloiska se využívá k pitné léčbě i k inhalacím, ordinuje se při onemocnění zažívacích orgánů. Má zvýšený obsah jódu, železa, kyseliny borité a některých stopových prvků.

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen Lázně a wellness

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen

Takzvaným nejlidovějším luhačovickým pramenem je Ottovka, který je zároveň třetím nejznámějším pramenem. Vyvěrá na pravém břehu Horní Olšavy, na úpatí Malé Kamenné.

Mattoniho lázně Kyselka Lázně a wellness

Mattoniho lázně Kyselka

Kyselka leží 11 kilometrů severovýchodně od Karlových Varů v úzkém lesnatém údolí řeky Ohře v nadmořské výšce 340 metrů. První zmínku o tzv. Bukové kyselce lze nalézt ve druhém vydání balnelogického spisu Dr. W. Payera z roku 1522. Největší rozkvět zažily lázně za Heinricha Mattoniho.