ÚvodAktualityKolik má Praha hradů a zámků? Poznejte Cibulku, Portheimku, Hvězdu a další hrady a zámky v Praze
Památky

Kolik má Praha hradů a zámků? Poznejte Cibulku, Portheimku, Hvězdu a další hrady a zámky v Praze

Poslechněte si audio verzi článku
Kdo by neznal Pražský hrad – jenže ruku na srdce, vzpomněli byste si i na další pražské zámečky a hrádky? Je jich více než sedm desítek a najdete mezi nimi skutečně všechno: malebné zříceniny, letohrádky, důstojné zámky, zámečky i bývalé viniční usedlosti a statky, které kdysi stávaly na dnešních předměstích.
Po spoustě starých šlechtických sídel a usedlostí se v Praze zachovala jen místní jména, jiné ale stojí dodnes. Slouží k reprezentačním účelům, pro bydlení i jako soukromé rezidence, a některé dokonce můžete navštívit. Které?
 

Nejznámější (a přístupná) sedmička

Soutěž o krále hradů v Praze má jasného vítěze: Jeho veličenstvo Pražský hrad, dávné sídlo panovníků českých zemí. Na další příčky těch nejznámějších si můžeme dosadit Vyšehrad, opevněné bájné sídlo známé ze starých pověstí a také oblíbený cíl vycházek.

Řadu zámků si můžete prohlédnout i zevnitř. Trojský zámek s francouzskou zahradou, štěpnicí a oranžerií, barokní skvost, o který pečuje Galerie hlavního města Prahy, je otevřený jen v hlavní sezoně, ale celoročně se můžete vypravit na některou ze zajímavých výstav na zámek Ctěnice. Ten pro změnu patří Muzeu hlavního města Prahy. Celý rok se můžete vypravit i na Chvalský zámekHorních Počernicích nebo na některou z řady výstav a akcí, pořádaných ve smíchovské Galerii Portheimka. Když architekt Kilián Ignác Dientzenhofer tenhle barokní zámeček uprostřed zahrad pro svou rodinu stavěl, netušil, že časem se Praha rozroste až sem. Předlouhou historii má také Chodovská tvrz, ztracená v moři paneláků Jižního Města. Věřili byste, že v osadě Chodov stojí možná už od konce 13. století?
 

Pražské letohrádky a zříceniny

Ani o ně nemá hlavní město nouzi: na severním okraji Prahy objevíte v místě s pěkným výhledem do krajiny romantickou zříceninu letohrádku Baba, naopak na jižním okraji města v Kunratickém lese se nachází Nový Hrádek. Z luxusního sídla krále Václava IV. se toho dochovalo pramálo, ale kdekdo ví, že právě tady v roce 1419 panovník zemřel.

Novinkou v turistické nabídce roku 2024 je zámek Veleslavín s historickým parkem, který pochází z roku 1725. Většinu minulého století sloužil jako zdravotnické zařízení. Jedním z významných pacientů tohoto sanatoria byla i manželka prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka Charlotta.

A pak jsou tu kouzelné pražské letohrádky: renesanční Hvězda ve stejnojmenné oboře na Bílé hoře (v péči Památníku národního písemnictví, interiéry si prohlédnete od dubna do října), podobně starý letohrádek královny Anny zvaný BelvederKrálovské zahradě na Pražském hradě, otevřený v době konání výstav, a Místodržitelský letohrádek nad Stromovkou. Ten je přístupný jen některým, už desítky let totiž slouží Národnímu muzeu jako archiv a studovna časopisů. Téměř kdykoliv zato můžete navštívit empírový Letohrádek Kinských na jižním úpatí Petřínazahradě Kinských; říká se mu též Musaion a v interiérech je k vidění národopisná expozice Národního muzea.
 

Zmizelé i znovuzrozené pražské usedlosti

Když začnete pátrat po pražských zámečcích, záhy vypluje na povrch jeden z fenoménů hlavního města: usedlosti, které kdysi stávaly v okolních polích, sadech a vinicích. Patří k nim například Bertramka, útočiště Wolfganga Amadea Mozarta při jeho pražských pobytech.
Zámek Veleslavín v Praze Památky

Zámek Veleslavín v Praze

Novobarokní budova byla postavena v první polovině 18. století podle návrhu Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Za pruského obléhání Prahy zde bydlel pruský král Fridrich II. V roce 2024 jej veřejnosti otevřela Městská část Praha 6, která jej dostala na rok do své správy.

Zřícenina Baba v Praze 6 Památky

Zřícenina Baba v Praze 6

Na návrší Baba na levém břehu řeky Vltavy se nachází zřícenina stejného jména. Dodnes není zcela jasné, zdali jde o zbytek kaple nebo budovy viničního lisu. Od zříceniny je pěkný výhled na Vltavu, Prahu 6 a okolí.

Národopisné muzeum Národního muzea Kultura

Národopisné muzeum Národního muzea

Klasicistní Letohrádek Kinských je umístěný na úbočí bývalých vinic vrchu Petřína v Kinského zahradě. Muzeum nabízí výstavy představující unikáty lidové kultury českých zemí i Evropy, vystoupení folklorních souborů, kurzy tradičních řemesel, lidových tanců či výtvarné dílny.

Zámek Troja Kultura

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Zámek Ctěnice – romantika na okraji Prahy Kultura

Zámek Ctěnice – romantika na okraji Prahy

Ve Ctěnicích, na severovýchodním okraji Prahy, najdete romantický zámecký areál, který je ideálním cílem pro cyklisty a rodiny s dětmi. V areálu zámku najdete také romantické ubytování v bývalé sýpce.

Letohrádek Portheimka na pražském Smíchově – letní sídlo K.I. Dientzenhofera Památky

Letohrádek Portheimka na pražském Smíchově – letní sídlo K.I. Dientzenhofera

Letohrádek Portheimka postavil v roce 1728 Kilián Ignác Dientzenhofer pro svoji rodinu jako letní sídlo. V současnosti je v letohrádku otevřena Galerie Porthemika.

Restaurace Salabka v Troji – skrytý klenot Prahy Gurmánská turistika

Restaurace Salabka v Troji – skrytý klenot Prahy

Usedlost Salabka je místem, v němž se budete cítit jako na jihofrancouzském venkově, nikoli na okraji vibrující metropole. Koncept zdejší kuchyně nejlépe definuje výraz současná gastronomie. I když zde tradiční česká jídla nenajdete, o to víc si vychutnáte produkty od českých dodavatelů.

Letenský zámeček – výletní restaurace na Letné Památky

Letenský zámeček – výletní restaurace na Letné

Zámeček byl vystavěn v roce 1863 jako výletní restaurace pro mětskou smetánku, která chodila na procházky do Letenských sadů. Stavba je postavena v novorenesančním stylu. I v současné době se zde nachází restaurace.

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově Příroda

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově

Bývalá usedlost v klasicistním stylu je obklopená krásným parkem se salou terrenou, fontánou a bustou W. A. Mozarta. Věhlas letohrádku dali manželé Duškovi, kteří zde Mozarta hostili – právě tady složil v roce 1787 svou nejznámější operu Don Giovanni.

Letenské sady v Praze Příroda

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Chotkovy sady – první veřejný park v Praze Památky

Chotkovy sady – první veřejný park v Praze

Pod Královským letohrádkem v Praze mezi ulicí Mariánské hradby a Chotkovou ulicí se rozprostírají Chotkovy sady, které byly prvním městským veřejným parkem v Praze. Park s rozlohou 3,7 ha je celoročně přístupný veřejnosti.

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře Příroda

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Na místě, kde se před staletími odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží oáza klidu, kde můžete zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Celý objekt letohrádku Hvězda provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.

Královská obora Stromovka v Praze Příroda

Královská obora Stromovka v Praze

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, rozkládá se asi na 95 ha.

Chvalský zámek v Horních Počernicích – dotek romantiky na okraji Prahy Kultura

Chvalský zámek v Horních Počernicích – dotek romantiky na okraji Prahy

Dominantou původní obce Chvaly na současném území Horních Počernic v Praze je již po staletí Chvalský zámek. Toto historicky přirozené centrum po rekonstrukci nabízí prostory pro galerijní či výstavní účely, ale lze si je také pronajmout pro konání různých akcí.

Vinice Salabka v Praze Troji Gurmánská turistika

Vinice Salabka v Praze Troji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Troji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.

Grabova vila v Libni Památky

Grabova vila v Libni

Reprezentační vila židovského velkoprůmyslníka Hermanna Graba byla postavena v polovině 90. let 19. století karlínským stavitelem a architektem Josefem Blechou, který se podílel na realizaci mnoha továrních i obytných budov v Libni.

Vila Lalotta v Hodkovičkách Památky

Vila Lalotta v Hodkovičkách

Novorenesanční letní zámeček Masarykova kancléře Přemysla Šámala se nachází v Zátiší, což je vilová čtvrť v údolí stejnojmenného potoka. V roce 1922 bylo Zátiší připojeno k obci Hodkovičky a spolu s ní k Praze.

Chodovská tvrz v Praze Kultura

Chodovská tvrz v Praze

Na pražském Jižním Městě vzniklo obnovou a rekonstrukcí již značně zchátralého objektu ze 13. století kulturní centrum, které se řadí k nejvýznačnějším pražským koncertním scénám a galeriím. Chodovská tvrz je zaměřena na hodnotné formy kultury a umění.

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze Památky

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Dvoupatrová novorenesanční vila na Praze 2 postavená na náhorní rovině nad údolím Botiče je nápadnou dominantou při pohledu od Vršovic a Nuslí. Pražský průmyslník Moritz Gröbe byl společníkem firem Lanna a Šebek, které držely prim v železničních spojích, budování tratí a produkci železa v Čechách.

Letohrádek královny Anny v Praze – Belveder Kultura

Letohrádek královny Anny v Praze – Belveder

Na východním okraji Královské zahrady na Pražském hradě (nesprávně Belveder) dal vybudovat v letech 1538 – 1560 Ferdinand I. Královský letohrádek, zvaný také Letohrádek královny Anny. Letohrádek je nejčistší vlašská renesanční architektura mimo italskou půdu.

Divadlo Na Jezerce Kultura

Divadlo Na Jezerce

Divadlo Na Jezerce provozuje Divadelní společnost Jana Hrušínského a těší se široké divácké přízni. Budova divadla je zrekonstruovaná klasicistní bývalá usedlost v Praze 4, kterou obklopuje park Jezerka.