ÚvodAktualityBílá a Zlatá labuť: poznejte legendu mezi obchodními domy
Zážitky

Bílá a Zlatá labuť: poznejte legendu mezi obchodními domy

Poslechněte si audio verzi článku
Otevření obchodního domu Bílá labuť se v roce 1939 stalo událostí roku. Na dlouhá desetiletí se stal perlou obchodních domů i architektury ve střední Evropě. Pojď s Kudy z nudy zjistit, co má Bílá labuť společného s televizním seriálem Zlatá labuť?
Přestože se Bílá labuť otvírala v sobotu 19. března 1939, tedy jen pár dní po německé okupaci Čech, Moravy a Slezska, byla to pro Prahu událost roku. V předvečer okupace Československa nacistickým Německem se začal odvíjet i příběh rodiny Kučerových, která se rozhodla otevřít v Praze nový obchodní dům Zlatá labuť. Výpravný romantický seriál Zlatá labuť, který na pozadí událostí roku 1939 zachytil temné období našich dějin, ale také zářivé prostředí velkého obchodního domu a životy jeho majitelů a zaměstnanců, byl prvním historickým seriálem TV Nova.
 

Skutečná Bílá labuť

Na místě dnešního obchodního domu Bílá labuť se v minulosti nacházely dva sladovnické domy s velkými zahradami, kterým se od roku 1653 říkalo U bílé labutě. Později tu stával pivovar a šantán, ve třicátých letech 20. století si nemovitosti koupil podnikatel Jaroslav Brouk, spolumajitel společnosti Brouk a Babka. Staré budovy dal zbořit a na místě nechal těsně před druhou světovou válkou postavit funkcionalistický obchodní dům. Jeho tvůrci, architekti Josef Kitrich a Josef Hrubý, pracovali s konceptem zářícího zaoceánského parníku. Jeho dominantou byl neon ve tvaru otáčející se labutě s korunkou. V dnešní době, kdy se neonové reklamy už téměř nepoužívají, je to nejstarší funkční neon u nás.



Senzací nabízela Bílá labuť celou řadu: nebývale velké obchodní prostory doplňovaly moderní technologie včetně velkých osobních rychlovýtahů a eskalátoru z přízemí do prvního patra, což bylo první pohyblivé schodiště v Praze umístěné v interiéru. Díky nepřetržitému provozu obchodní dům záhy po sametové revoluci napočítal 400 milionů návštěvníků.
 

Televizní seriál Zlatá labuť

Na premiéře 26. ledna 2023 v pražské Lucerně představila TV Nova svůj úplně první dobový seriál Zlatá labuť. Natáčel se v ateliérech v pražských Kbelích, ale inspiroval se skutečným obchodním domem Bílá labuť, symbolem prvorepublikové elegance, blahobytu a luxusu. Seriál ve třech sériích vypráví osudy lidí spjatých s obchodním domem v centru Prahy, a to od rodiny bohatých podnikatelů a majitelů přes personál a prodavačky až po poslíčky a uklízečky. V režii Bisera A. Arichteva, Braňo Holička a Petra Nikolaeva si zahráli Daniela Kolářová, Petr Kostka, Marta Dancingerová, Beáta Kaňoková, Simona Lewandovská, Kristýna Ryška, Adam Vacula, Robert Mikluš, Tomáš Töpfer a další herci.



Výpravný romantický seriál se v roce 2024 dostal do portfolia významného mezinárodní distributora Onza Distribution. Zlatá labuť přesvědčila zejména kvalitou zpracování a diváckým dosahem, který seriál na domácím trhu získal. Onza Distribution představí Zlatou labuť na významných mezinárodních televizních trzích a festivalech. Strhující příběh, brilantní herecké výkony a dechberoucí výpravu a kostýmy tak ocení diváci na celém světě. Jde o skvělý úspěch nejen pro TV Nova, ale i pro celou českou televizní tvorbu.
 

Bílá labuť ve filmu pro pamětníky

Bílá labuť se na plátně objevila už pár let po svém otevření, a to ve filmu Otakara Vávry z roku 1943 Šťastnou cestu. Natáčel se v kulisách obchodního domu Bílá labuť, které pro potřeby natáčení postavil architekt Jan Zázvorka, bratr Stelly Zázvorkové, a byly věrnou kopií skutečnosti. Prodavačky hrály Adina Mandlová, Nataša Gollová, Hana Vítová, Jiřina Štěpničková a Jana Dítětová.
 

Tip pro milovníky nakupování

Zajímáte se o nakupování a obchodní domy? Na Kudy z nudy najdete celou řadu tipů i zajímavých míst, anebo články o legendárních obchodních domech 20. století
Věda a historie není nuda: poznejte legendární obchodní domy 20. století

Věda a historie není nuda: poznejte legendární obchodní domy 20. století

Už od dob, kdy obchodní domy nahradily staré tržnice, oslňovaly nakupující spoustou technických vymožeností, luxusem a také nezvyklými radovánkami. Víte například, kde se lidé poprvé svezli na eskalátorech a který obchodní dům nabízel svým zaměstnancům terasu s lehátky pro slunění? Prozradíme vám také něco málo o seriálu Zlatá labuť, o chystaném otevření obchodního domu Máj a začínající rekonstrukci pražské Kotvy.

Věda a historie není nuda: pražská NEJ aneb po stopách „jiných“ pražských zajímavostí

Věda a historie není nuda: pražská NEJ aneb po stopách „jiných“ pražských zajímavostí

Praha nabízí spousty zajímavých a kuriózních míst. Některá jsou všeobecně známá, o jiných ale zdaleka každý neví. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit třeba s nejstarší pražskou dopravní značkou, uličkami, které se na noc zamykají, historickými patníky a nárožníky anebo s rekordy pražského metra. Objevte Prahu jak ji neznáte!

Obchodní dům Bílá labuť Praha Památky

Obchodní dům Bílá labuť Praha

Obchodní dům Bílá labuť byl otevřen v roce 1939. V této době byl největším a nejmodernějším obchodním domem ve střední a východní Evropě.

Báječné vyhlídky, pikniky a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střech

Báječné vyhlídky, pikniky a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střech

Ano čtete správně! Tentokrát vás neprotáhneme přes rampu u Pražského hradu k Hanavskému pavilonu, abyste si vychutnali nejkrásnější vyhlídková místa, nebudeme vás nutit šplhat do věží kostelů a vynecháme i Petřínskou rozhlednu. Naším cílem budou kavárny, střešní zahrady a další lákadla přímo v centru Prahy.

Městská památková rezervace Praha Památky

Městská památková rezervace Praha

Pražská památková rezervace patří k největším rezervacím světa. Vyhlášena byla v roce 1971 na území o rozloze 863 ha, kde se nachází 1322 památkových objektů všech architektonických stylů. Zahrnuje historické části Starého Města, Malé Strany, Hradčan a Pražského hradu, Nového Města a Vyšehradu.

Nejstarší funkční neon v Česku – neon obchodního domu Bílá labuť

Nejstarší funkční neon v Česku – neon obchodního domu Bílá labuť

Slavné světelné logo obchodního domu, osmimetrová bílá labuť z neonových trubic je nejstarším stále funkčním neonem u nás. Dům je jednou z nejvýznamnějších staveb českého funkcionalismu 30. let 20. století.

21 českých NEJ: nejstarší, nejhlubší, nejvyšší…

21 českých NEJ: nejstarší, nejhlubší, nejvyšší…

Jako zkušení výletníci a návštěvníci portálu Kudy z nudy toho o Česku určitě víte spoustu, ale co když se vás zeptáme na nejrůznější česká nej? Otázky na nejvyšší českou horu, nejjižnější nebo nejsevernější obec samozřejmě vynecháme, to by bylo moc jednoduché. Víte ale, ve kterém městě mají nejužší uličku, kde stojí největší dřevěný kůň anebo která radnice má nejvyšší věž? Pojďte otestovat své znalosti!