ÚvodČeská nejKulturníOtakar Vávra – filmový režisér, autor více než 80 scénářů a 50 filmů
Kulturní

Otakar Vávra – filmový režisér, autor více než 80 scénářů a 50 filmů

Otakar Vávra (28. února 1911, Hradec Králové – 15. září 2011, Praha) byl český filmový režisér, scenárista a pedagog. Na pražské FAMU založil katedru filmové a televizní režie, a vychoval plejádu skvělých režisérů včetně tvůrců takzvané československé nové vlny. Mezi jeho nejznámější filmy patří husitská trilogie Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem (1954–1956), Romance pro křídlovku (1966) a Kladivo na čarodějnice (1969).
Otakar Vávra pocházel z Hradce Králové, studoval v Brně a Praze architekturu. Už během studií spolupracoval na několika dokumentech a krátkých filmech. Prvním filmem, který režíroval, byla Filosofská historie z roku 1937. Mezi jeho prvním a posledním režisérským počinem uplynulo téměř osmdesát let a natočil více než padesát filmů různých žánrů. Za dlouholetý přínos domácí kinematografii získal medaili Za zásluhy a Českého lva.

Protože Otakar Vávra prakticky nepřetržitě natáčel, táhne se s ním kontroverzní konstatování, že se dokázal přizpůsobit každému režimu. Vedle oceňovaných filmů, jako byla poetická Romance pro křídlovku, existenciální Zlatá reneta, temné Kladivo na čarodějnice anebo několik skvělých filmů pro pamětníky (například Cech panen kutnohorských, Dívka v modrém, Pacientka Dr. Hegla, Krakatit či Pohádka máje) má na kontě také ideologicky zabarvené tendenční filmy v čele s válečnou trilogií Dny zrady, Sokolovo a Osvobození Prahy.

Veškeré výtky ovšem smazávají vzpomínky jeho žáků z FAMU. Režisér Jiří Menzel vzpomíná, že mezi Vávrovy devizy patřily úcta k řemeslu, věcnost a umění kompromisu. Studenty okouzlil svou osobností a rozhledem, s režimy si poradil chytrostí i kličkováním. Když Jiří Menzel v druhé polovině 60. let převáděl na plátno Hrabala a pak Vančuru ve snímcích Ostře sledované vlaky a Rozmarné léto, právě díky Vávrovi prý věděl, jak na to. Své profesionální schopnosti Vávra předal řadě dalších režisérů, například na přelomu 50. a 60. let, kdy na FAMU studovali Jan Schmidt, Jiří Menzel, Věra Chytilová, Miloš Forman či Evald Schorm.

Poslední režií Otakara Vávry byl v roce 2006 videoklip k jedné z písní z alba Michala Horáčka a Petra Hapky Strážce plamene. Nesplnil se mu ale velký sen, který snil po sametové revoluci 1989, a to natočit příběh vraždy Jana Masaryka. Své vzpomínky shrnul v knize Paměti aneb Moje filmové století, kterou představil při svých stých narozeninách. Cenným svědectvím jsou také Vávrovy filmové dokumenty, v řadě dalších vystupuje jako pamětník. Zemřel sedm měsíců po 100. narozeninách 15. září 2011.
 
Cestovatelské novinky roku 2024: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Cestovatelské novinky roku 2024: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Rok 2024 opět bude plný novinek. Na Kudy z nudy vám prozradíme, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických památek, galerií, cyklistiky či koupání. Z očekávaných novinek roku 2024 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na nové rozhledny, nápady pro rodiny s dětmi a kuriozity!

Šumperk

Šumperk

Horské hřebeny vystupující na severu vám napoví, proč se Šumperk označuje za bránu Jeseníků. Projděte se historickým centrem, prohlédněte si dominikánský klášter s barokním kostelem Zvěstování Panny Marie, zbytky hradeb, Vlastivědné muzeum a Geschaderův dům s čarodějnickou expozicí!

Příběh urputného inkvizitora a čarodějnic z Jesenicka

Příběh urputného inkvizitora a čarodějnic z Jesenicka

V poli nedaleko zámku ve Velkých Losinách stával strom, který prý pamatoval popravu tří vůdců selského povstání proti vrchnosti v roce 1662. Hrůzné představení ale Žerotínové záhy přebili ještě větším trumfem, kdy v krutých inkvizičních procesech poslali na smrt více než sto lidí.

Na kole okolo Mohelnice

Na kole okolo Mohelnice

Na cesty chráněnou krajinou Litovelského Pomoraví, která se rozprostírá mezi Mohelnicí a Litovlí, je nejlepším dopravním prostředkem kolo. Území nádherných lesů protíná řada dobře značených cyklostezek, jejichž povrch je zejména asfaltový. Výlety proto bez obtíží zvládnou i rodiny s dětmi. Nedaleko Mohelnice je navíc skvělé koupání v pískovně zvané Bagr.

Národní muzeum, Národní divadlo, katedrála sv. Víta a další stavby, na které může být hrdý každý Čech

Národní muzeum, Národní divadlo, katedrála sv. Víta a další stavby, na které může být hrdý každý Čech

Národní hrdost a vlastenectví nejsou prázdná slova. Využijte 28. říjen a výročí vzniku samostatného československého státu k pěknému výletu a vydejte se s portálem Kudy z nudy navštívit stavby, které budoval „národ sobě“ a našim předkům byly tak drahé. Tradice pokračuje dodnes a zajímavé projekty provázely i nedávné 100. výročí vzniku republiky.

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?

Barrandovské terasy – bývalý prvorepublikový klenot Památky

Barrandovské terasy – bývalý prvorepublikový klenot

Funkcionalistická vyhlídková restaurace vznikla v roce 1929 zároveň s vilovou čtvrtí, jejímž duchovním otcem byl Václav M. Havel. Terasy postavil architekt Max Urban. V současné době zde probíhá rekonstrukce a přistavěny byly dvě budovy apartmánů.

Česko ve filmu: znáte hotely z českých filmů a seriálů?

Česko ve filmu: znáte hotely z českých filmů a seriálů?

Rádi byste se na cestách ubytovali v hotelech a penzionech, kde se natáčely slavné české filmy a seriály? Vydejte se s Kudy z nudy do filmových hotelů. Představíme vám ty, jejichž nablýskané interiéry si zahrály hlavní roli i ty, které se jen mihly v pozadí, hotely na horách, ve městech i na venkově.

Jiří Menzel – oscarový filmový režisér

Jiří Menzel – oscarový filmový režisér

Jiří Menzel (23. února 1938, Praha – 5. září 2020, Praha) byl jedním z nejuznávanějších filmových a divadelních režisérů. Patřil také k tvůrcům nové vlny 60. let, slavné éry českého filmu. V té době natočil snímek Ostře sledované vlaky, který v roce 1968 získal Oscara za nejlepší zahraniční film.

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě Zážitky

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

Barrandovská filmová studia se začala stavět v roce 1931 a už o dva roky později byl na světě první „barrandovský“ film. Jmenoval se Vražda v Ostrovní ulici, natočil ho režisér Svatopluk Innemann a odstartoval úžasný příběh filmových ateliérů, které už bezmála sto let do Prahy lákají filmaře z celého světa. Vítejte v evropském Hollywoodu!