ÚvodAktualityProzkoumejte nový Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích
Památky

Prozkoumejte nový Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích

  • 4. července 2024
Nechte se ohromit pestrostí pálavské přírody! Krásu zdejší krajiny, zajímavosti z archeologického výzkumu i zkušenosti místních obyvatel vám přiblíží od léta 2024 nová expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR – Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích.
dům přírody pálavyDům přírody Pálavy vznikl rozsáhlou rekonstrukcí a dostavbou bývalého archeologického muzea, provozovatelem je Regionální muzeum v Mikulově. Ústředním bodem domu ochránců přírody je moderní expozice, která Pálavu představuje jako místo s mimořádnou druhovou pestrostí vzácných rostlin i živočichů. Dům přírody Pálavy umožní také na jednom místě poznat, jak zdejší krajinu ovlivňovali a utvářeli po tisíciletí také lidé a proč ji potřebujeme uchovat pro budoucí generace. Expozice působí všchny smysly: Pálavu představuje v několika krátkých filmech promítaných na trojrozměrný model krajiny a na stovkách exponátů, od nejrůznějších přírodnin až po archeologické nálezy. 

dům přírody pálavyExpozice v nově vybudovaném podzemním prostoru je rozdělena na několik částí. Ta hlavní představuje ohromující pestrost pálavské přírody i to, kde se vzala. Další části se věnují vzpomínkám na obec Mušov, kterou zaplavila voda při stavbě Novomlýnských nádrží, a významu vědeckého poznání na příkladu lesního hospodaření a vinařství. Určitě na vás zapůsobí vzpomínky pamětníků, kteří ve vesnici žili a kteří líčí, jak těžké bylo opustit své domovy. Ve středu místnosti stojí velký betonový model Pálavy a jejího okolí, na který se promítá animace o proměnách zdejší krajiny. Expozici doplňuje velké akvárium s druhy typickými pro nedalekou řeku Dyji.

Ndům přírody pálavya střeše Domu přírody najdete jezírko a vápencovou skalku – s trochou nadsázky jde o jakousi „malou Pálavu“. Původní historická budova ze 16. století prošla kompletní rekonstrukcí a tvoří zázemí muzea – kromě recepce a obchodu se suvenýry se v ní nachází také učebna a herna. Ta bude využívána při nejrůznějších akcích pro veřejnost a školy. Dům přírody Pálavy je otevřen od března do listopadu, v hlavní letní sezóně denně od 9:00 do 18:00 hodin, vstupné je za 150 Kč.

V obci Dolní Věstonice byla postavena také nová kašna, která je inspirována Pálavou a Novomlýnskými nádržemi. Zajímavostí je to, že mimo jiné znázorňuje vypouštění a napouštění Novomlýnských nádrží, při čemž lze spatřit staré koryto řeky Dyje.
Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích Kultura

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích je návštěvnickým střediskem chráněné krajinné oblasti Pálava. Moderní expozice představuje druhovou pestrost vzácných rostlin i živočichů oblasti a ukazuje, jak lidé po tisíciletí utvářeli zdejší krajinu svým hospodařením.

7 věcí, které nevíte o… pravěkých venuších

7 věcí, které nevíte o… pravěkých venuších

Znáte venuše? Venuše s velkým V může být římská bohyně smyslnosti, krásy a lásky nebo planeta sluneční soustavy. Jako venuše s malým v se však označují ženské figurky, vyrobené z kamene, hlíny, mamutoviny, kostí či paroží. Pravěké krásky okouzlily svět už před tisíci lety a fascinují nás dosud.

Zbytky hradiště Vysoká zahrada v Dolních Věstonicích Památky

Zbytky hradiště Vysoká zahrada v Dolních Věstonicích

Sídliště starých Slovanů, z něhož bylo nalezeno rozsáhlé pohřebiště.

Dolní Věstonice

Dolní Věstonice

Malou obec na úpatí Pálavy a na břehu Novomlýnských nádrží proslavil nález světoznámé Věstonické venuše. Nejvýznamnější tábořiště člověka na Zemi z doby ledové připomíná archeopark v nedalekém Pavlově.

Regionální muzeum v Mikulově Památky

Regionální muzeum v Mikulově

Mikulovský zámek tyčící se na kraji CHKO Pálava je už několik desítek let sídlem Regionálního muzea v Mikulově.

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Světové prvenství mají pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic, kde žili naši předkové před 25 000 lety. Jsou zde četné nálezy hlavně z doby lovců mamutů, mezi nimi i jeden z nejvýznamnějších Věstonická venuše.

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Za jednu z nejkrásnějších ukázek pravěkého umění považují znalci kyprou hliněnou krasavici nalezenou roku 1925 v bývalém sídlišti lovců mamutů na jižní Moravě. V současnosti je soška Věstonické venuše v držení Moravského zemského muzea v Brně v ústavu Anthropos.

#světovéČesko a Karel Absolon: nejslavnější československý archeolog

#světovéČesko a Karel Absolon: nejslavnější československý archeolog

Karel Absolon: archeolog, geograf a speleolog, badatel a skvělý manažer. Jeho jméno bude navždy spojené s objevováním jeskyní, zpřístupněním dna propasti Macocha a vodní trasy po ponorné říčce Punkvě, nálezem Věstonické venuše či vybudováním Pavilonu Anthropos v Brně. Muž, který objevil řadu jeskyní a zasloužil se o vznik turistického ruchu v Moravském krasu, rozhodně stojí za seznámení zblízka!

Kašna Nové Mlýny v Dolních Věstonicích Památky

Kašna Nové Mlýny v Dolních Věstonicích

V Dolních Věstonicích mají na návsi opravdovou raritu – je jí zmenšenina vodní nádrže Nové Mlýny a blízkého okolí. V průběhu dne se několikrát naplní vodou a znovu vyprázdní. Na dně kašny se tak odhalí původní poloha koryta Dyje na dně nádrží.

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic Příroda

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách spojených s lovci mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše Památky

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše

Obec Dolní Věstonice se proslavila nálezem 11 centimetrů vysoké sošky Věstonické venuše. I dnes se můžete podívat na vykopávky (základy sídlišť) na nalezišti Vysoká zahrada.

Další aktuality

Poznejte jeskyně Moravského krasu jinak: dobrodružně a nadivoko

Poznejte jeskyně Moravského krasu jinak: dobrodružně a nadivoko

7. červenec 2024 9:00
Příroda, Jihomoravský kraj
Unikátní technická památka Baťův kanál opět láká letní turisty

Unikátní technická památka Baťův kanál opět láká letní turisty

7. červenec 2024 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj
Užijte si léto otevřených sklepů – tipy, kam za vinaři na jižní Moravě

Užijte si léto otevřených sklepů – tipy, kam za vinaři na jižní Moravě

6. červenec 2024 9:40
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
Multižánrový festival Boskovice láká na pestrý program

Multižánrový festival Boskovice láká na pestrý program

5. červenec 2024 13:00
Kultura, Jihomoravský kraj
Milovníci dobrého vína míří na Mikulovské sklepy open

Milovníci dobrého vína míří na Mikulovské sklepy open

5. červenec 2024 12:00
Zážitky, Jihomoravský kraj
Jeskyně Výpustek zve děti na prohlídku s medvědem Brunem

Jeskyně Výpustek zve děti na prohlídku s medvědem Brunem

5. červenec 2024 8:00
Příroda, Jihomoravský kraj