ÚvodAktualityStředočeské hrady a zámky nabízejí letos spoustu novinek
Památky

Středočeské hrady a zámky nabízejí letos spoustu novinek

  • 13. dubna 2019
Státní památky ve Středočeském kraji ve správě Národního památkového ústavu se těší ze stálého zájmu návštěvníků a letos pro ně připravily spoustu novinek. Tak například na Točníku nahlédnete do nových prostor 4. a 5. patra, na zámku Veltrusy uvidíte daňky a na Konopišti se seznámíte se třemi Rudolfy z rodu Habsburků. Vybrané památky se navíc v průběhu roku zapojí do řady akcí.

Tři Rudolfové na Konopišti

Zámek KonopištěLetos otevřela správa zámku Konopiště novou večerní trasu věnovanou třem slavným Rudolfům z rodu habsburského u příležitosti 130. výročí tragédie v Mayerlingu – sebevraždy rakouského korunního prince a následníka trůnu Rudolfa.

Zároveň připomene Rudolfa I., který sehrál roli v událostech, jež daly vzniknout Konopišti. Současně i Rudolfa II., který je znám především pro své umělecké sbírky nedozírné hodnoty nebo jako příznivec alchymie. Trasa je zčásti tvořena místnostmi, kam se běžně nechodí. Současně budou vystaveny dosud neprezentované předměty z depozitářů zámku.
 

Restaurování fresek v klášteře Sázava

Klášter SázavaNa konci minulého roku byla odkryta další nástěnná malba v křížové chodbě kláštera Sázava. Cyklus nástěnných maleb zachycuje dějiny kláštera v konkrétních událostech. Vznikl jako součást přestavby v letech 1746 až 1750. Po zrušení kláštera v roce 1785 byl zabílen a v současné době jsou malby znovu restaurovány.

Z důvodu velmi špatného podkladu a až 11 vrstev přemaleb se jedná o složitou a časově náročnou práci. Na každém poli tráví restaurátor skoro dva roky. Již byl obnoven například výjev, na kterém sv. Prokop oře s ďáblem, nebo scéna, kde sv. Prokop křísí utopeného z řeky Sázavy znamením kříže. Celkem se jedná o rozsáhlý soubor, z něhož bylo zatím kompletně odkryto a restaurováno sedm výjevů. Práce budou pokračovat i v roce 2019 s tím, že návštěvníci mohou sledovat restaurátory při práci.
 

Na Březnici cyklovlakem

zámek BřezniceKulturní program zámku Březnice se v roce 2019 nese v duchu vážné hudby a poezie. Koncerty probíhají jak v zámeckém sále, tak v březnické synagoze. Zámeckým unikátem je knihovna – tzv. Lokšanská. Jde o nejstarší zámecký knihovní sál v Čechách dochovaný v původní podobě z roku 1558. K dopravě na zámek mohou návštěvníci využít i cyklovlak Cyklo Brdy, který o sobotách, nedělích a svátcích až do 28. října dopraví turisty do Březnice.
 

Hořovice: zajatci, hračky i dobrodružná hra

Zámek HořoviceNa zámku Hořovice pokračuje úspěšná výstava Zámek Hořovice jako internační tábor italských zajatců připomínající události z roku 1918 na hořovickém zámku. Bohatě vybavené interiéry zámku představují jak reprezentační prostory původních majitelů, tak pokoje služebnictva a soukromá apartmá.

Samostatný okruh vystavuje hračky šlechtických dětí, například nejrůznější panenky, deskové hry nebo detailně propracovaný model železnice. Během otevírací doby zámku je možné poznat zámecký park prostřednictvím dobrodružné hry, která je určena pro rodiny s dětmi.
 

Mimořádná prohlídka zámeckého divadla na Mnichově Hradišti

Mnichovo HradištěNa zámku Mnichovo Hradiště, který od konce 17. stolení do roku 1946 patřil rodu Valdštejnů, mohou návštěvníci zhlédnout dobové interiéry obsahující vzácné sbírky, unikátní historické divadlo a knihovnu, kterou spravoval Giacomo Casanova na zámku Duchcov. V kapli sv. Anny jsou uloženy ostatky slavného vojevůdce 30leté války Albrechta z Valdštejna.

Ve dnech 20. – 21. dubna nabídne správa zámku komentované prohlídky originálních prostor divadla. Na 5.– 6. července pod názvem Valdštejnské kratochvíle jsou připraveny denní i noční prohlídky oživené historickým tancem, hudbou a scénkami ze života Valdštejnů v dobových kostýmech baroka, rokoka a empíru.
 

Velikonoční veselice na Mníšku

VelikonoceZámek Mníšek pod Brdy se zaměřuje na programy pro děti od tří do devíti let. Při pohádkových prohlídkách se děti stanou na chvíli detektivy, potkají královnu Elsu z Ledového království nebo s pohádkovou průvodkyní sestoupí do sklepení. Velcí i malí návštěvníci mohou vybírat z několika prohlídek připomínající dobu první republiky.

Na 20. dubna připravila správa zámku již 18. velikonoční veselici s charitativní sbírkou. Návštěvníky čeká řemeslné tržiště, šermířská vystoupení, hudba, tanec nebo pohádkové prohlídky pro rodiny s dětmi. Na 6. července v premiéře připravila kostýmované výjevy a vojenské ležení od středověku až do okupace v roce 1938 pod názvem ČASOhled aneb na mníšeckém zámku historií tam a zpět.


Nové prostory hradu Točník

Hrad TočníkSpolu se starším hradem Žebrák tvoří hrad Točník nejlépe dochované české souhradí. Točník, který po roce 1395 nechal postavit Václav IV., upřednostňuje více rezidenční účel. Protože stojí na rozhraní mezi hradem a zámkem, nese spíš označení "hradozámek".

Letošní velkou novinkou je zpřístupnění prostor pod krovem Královského paláce ve 4. a 5. podlaží. Stalo se tak vůbec poprvé v novodobé historii hradu. Místnosti jsou letos zpřístupněny po generální rekonstrukci krovu a střechy, revitalizaci prostor a vybudování nového venkovního přístupového schodiště, o což se správa hrad snažila od rokui 1996. Přijďte se podívat, poprvé bude možné do nových prostor nahlédnout právě o posledním březnovém víkendu. Na duben a říjen připravila správa hradů pozorování oblohy. Okolí Točníku a Žebráku je totiž považováno za místo vhodné pro pozorování noční oblohy.
 

Zámek Veltrusy a daňčí obora

VeltrusyBývalé letní sídlo Chotků – zámek Veltrusy – se rozkládá na rozloze téměř 300 hektarů. Areál tvoří vedle zámeckých staveb a hospodářských domů i lužní les, dančí obora, pavilony, sady nebo pole. Stávající návštěvnický okruh zahrnuje prohlídky komnat původních majitelů. Romantická zákoutí mohou návštěvníci objevovat třeba na kole při komentované cykloprohlídce.

Letos nově u zámku zpřístupnili část daňčí obory. Můžete tak pozorovat daňky z blízka. Daňky, však prosíme, nekrmte. Mají svojí stravu, kterou pravidelně dostávají.


Nejen do zámecké kuchyně na zámek Žleby

Zámecká kuchyně ŽlebyPouhých 20 km od Kutné Hory se nachází zámek Žleby s rozsáhlými sbírkami dokumentující život šlechty v 19. století. Přístupná je kaple, vybavená a plně funkční zámecká kuchyně či jedno z mála dochovaných historických zámeckých divadel. Z věže je krásný výhled na anglický park.

Ve vybraných dnech (4.–5. května, 20.–21. července, 10.–11. srpna, 28.–29. září, 26.–28. října) bývá součástí prohlídek návštěva zámecké kuchyně. Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se postarají o zajímavý exkurz do života zámku v dobách minulých.
 

Památková obnova v Zahradách pod Pražským hradem

Zahrady pod Pražským hrademAž do roku 2021 bude v Zahradách pod Pražským hradem probíhat památková obnova, která se týká části areálu, a to Ledeburské zahrady a Malé Pálffyovské zahrady. V průběhu obnovy bude částečně omezen provoz objektu; návštěvníkům bude umožněn vstup pouze do Velké Pálffyovské zahrady a Malé Fürstenberské zahrady. Tomu bude přizpůsobeno i vstupné, které bude po dobu revitalizace zahrad sníženo.

Veřejnosti přístupné části zahrad jsou vám k dispozici v otevírací době, která se oproti minulým rokům nemění. Otevřeno je každý den, přičemž otevírací doba je v dubnu od 10:00 hodin do 18:00 hodin, od května do září pak od 10:00 hodin do 19:00 hodin.
Hradozámecká noc 2025 – přehled otevřených památek

23. 8.
Hradozámecká noc 2025 – přehled otevřených památek

Přijďte se rozloučit s prázdninami a zažijte jedinečnou atmosféru Hradozámecké noci! Desítky hradů, zámků a dalších památek po celé České republice zůstanou otevřeny i po setmění a nabídnou návštěvníkům výjimečné zážitky a bohatý doprovodný program pro děti i dospělé.

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie Památky

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie

K návštěvě láká romantický zámek vybavený jedinečnou sbírkou zbraní, historickým divadelním sálem či vzácně dochovanou zámeckou kuchyní. Úžasná je i procházka zámeckým parkem, kterým protéká řeka Doubrava.

Prohlídkový okruh Za Habsburky do Benešova a okolí Příroda

Prohlídkový okruh Za Habsburky do Benešova a okolí

Benešov a Konopiště je neodmyslitelně spjato s velmi významnou osobností Františka Ferdinanda d´Este. Celým jménem František Ferdinand Karel Ludvík Josef Maria, arcivévoda Rakouský byl poslední a nejdůležitější vrchností na Benešovsku.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek Památky

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec. Podívat se můžete do mnoha krásných expozic i nádherné zahrady a parku.

Renesanční zámek Březnice Památky

Renesanční zámek Březnice

Projeďte se v kočáře po parku, prohlédněte si pušky ze sbírky Hanuše z Kolovrat nebo nahlédněte do starobylé Lokšanské knihovny. Renesanční zámek svou dispozicí nezapře, že vznikl přestavbou středověké tvrze.

Zámek Hořovice – půvabný zámek za Sluneční branou Památky

Zámek Hořovice – půvabný zámek za Sluneční branou

Raně barokní nový zámek v Hořovicích vybudoval zřejmě Ignác Bořita z Martinic jako náhradu starého zámku v roce 1652. Postupně byl klasicistně rozšiřován. Pilíře plotu dělící čestný dvůr od parku a Sluneční bránu zdobí sochy z dílny Matyáše Brauna.

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou Památky

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou

Prohlídka návštěvníkům nabídne zámecké divadlo s původními kulisami, duchcovskou knihovnu spravovanou Giacomem Casonovou nebo hrobku slavného válečníka Albrechta z Valdštejna. Od května 2013 je otevřena nová expozice ke 180. výročí setkání "Sv. Aliance".

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií Památky

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV. Památky

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV.

Oblíbené místo pobytu Václava IV. je romantickým zákoutím skýtajícím výhled do širokého okolí s dominantním sousedním hradem Točníkem. Dominantou hradu je vysoká okrouhlá věž (bergfrit), dnes využívaná jako rozhledna.

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky Památky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků Památky

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Dančí obora Veltrusy Příroda

Dančí obora Veltrusy

Daňčí obora se na mapách veltruského parku objevuje už kolem roku 1802. Část veltruské obory je přístupná pro veřejnost. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost pozorovat daňky z blízka. Daňky, však prosíme, nekrmte. Mají svojí stravu, kterou pravidelně dostávají.

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli Památky

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním i historicky a umělecky místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru a krásu místa .

Zahrady pod Pražským hradem Příroda

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. Vstup do zahrad je z Valdštejnské ulice přes Kolowratské nádvoří.