ÚvodAktualityOtec a syn Svěrákovi představují první záběry z filmu Betlémské světlo
Životní styl

Otec a syn Svěrákovi představují první záběry z filmu Betlémské světlo

  • 6. prosince 2021
Spisovatel Karel Šejnoha a jeho svět. To je ústřední motiv nového filmu osvědčeného dua Svěráků s názvem Betlémské světlo. Scénář vychází z knižních bestsellerů Povídky a Nové Povídky Zdeňka Svěráka. Jde o příběh spisovatele, jemuž do života vstupují postavy z jeho vlastních povídek. Ty ztvárnili například Vojtěch Kotek, Tereza Ramba, Ondřej Vetchý, Vladimír Javorský nebo Jitka Čvančarová. Nový film otce, syna a už i vnuka Svěrákových sice dorazí do českých kin až na jaře 2022, už teď ale tvůrci odtajnili trailer snímku, který vznikl na motivy oblíbených povídek Zdeňka Svěráka.

Betlémské světlo: Svěrák & Svěrák

Film o hledání životní harmonie, o hranici mezi vyrovnaností a rezignací, rozptýlené humorem, stylizací a velkou nadsázkou. Scénář vychází z knižních bestsellerů Povídky a Nové povídky Zdeňka Svěráka a je vyprávěný jako příběh o spisovateli, jemuž do běžného života vstupují postavy z vlastních povídek. Kromě Zdeňka Svěráka se diváci můžou těšit na Danielu Kolářovou, Vojtu Kotka, Terezu Ramba, Ondřeje Vetchého, dánskou herečku Patricii Schumann či Jitku Čvančarovou.
Za kameru se postavil držitel osmi Českých lvů a dalších pěti nominací – fenomenální kameraman Vladimír Smutný, který začal se Svěrákovými spolupracovat již na Koljovi před 25 lety. Osvědčený tým dále tvoří oceňovaný architekt Jan Vlasák a kostýmní výtvarnice Simona Rybáková. Střihu celého filmu se poprvé ujme pokračovatel rodinné tradice, syn režiséra a vnuk hlavního představitele, střihač František Svěrák.
 
Film se natáčel od konce března převážně v Praze, štáb se ale přemístil i do věznice v Plzni nebo do Stráže nad Nežárkou. V dalších rolích se objeví také například Ondřej Vetchý, dánská herečka Patricia Schumann či Jitka Čvančarová.
 
Snímek Betlémské světlo natočený letos na jaře uvede do kin v březnu příštího roku společnost Bioscop. Koproducentem filmu je Česká televize.
 
S osobností na procházku: s Emou Destinnovou ze Stráže nad Nežárkou k Nové řece na Třeboňsku

S osobností na procházku: s Emou Destinnovou ze Stráže nad Nežárkou k Nové řece na Třeboňsku

Černý nábytek, křišťálovou kouli, kostlivce důvěrně přezdívaného Ivánek, tajné chodby a tajné východy by člověk čekal snad v muzeu alchymie nebo v kabinetu kuriozit – ale kdepak, jste úplně vedle. Takhle si zařídila své bydlení ve Stráži nad Nežárkou slavná česká operní pěvkyně Ema Destinnová.

Stráž nad Nežárkou

Stráž nad Nežárkou

V jižních Čechách v polovině cesty mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní leží městečko Stráž nad Nežárkou. Iniciály „ED“ na bráně zámku připomínají doby, kdy jej na počátku 20. století vlastnila světoznámá operní pěvkyně Ema Destinnová. Město znají také vodáci, plavící se po známé řece Lužnici.

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou – největší expozice Emy Destinnové Kultura

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou – největší expozice Emy Destinnové

Expozice ve Stráži nad Nežárkou je věnována významné operní pěvkyni Emě Destinnové, která zde prožila část svého života. Zámek je zároveň i místem konání koncertního programu "Zámek plný hudby".

Městská památková zóna Stráž nad Nežárkou – město známé díky pěvkyni Emě Destinnové Památky

Městská památková zóna Stráž nad Nežárkou – město známé díky pěvkyni Emě Destinnové

Stráž nad Nežárkou je jihočeské město, nacházající se přibližně v polovině cesty mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní. Město je spojeno s památkou slavné pěvkyně Emy Destinnové, která zakoupila zdejší zámek, a žila zde až do své smrti v roce 1930.