ÚvodAktualityTuristika v době rouškové na Znojemsku a v Podyjí: kam se vydat na rodinné výlety mimo davy
Letní sporty

Turistika v době rouškové na Znojemsku a v Podyjí: kam se vydat na rodinné výlety mimo davy

  • 2. května 2020
Cestovní ruch na Znojemsku a v Podyjí se nezastavuje ani v období pandemie. Destinační společnost ZnojmoRegion na svých webových stránkách znojmoregion.cz zveřejňuje rozsáhlý rozcestník plný praktických informací o současných možnostech individuální turistiky, virtuálních prohlídkách či stále fungujících službách cestovního ruchu. K dispozici je tu nepřeberné množství on-line vlastivědných dokumentů a televizních reportáží, filmy natočené na Znojemsku i zábavné a vzdělávací materiály pro děti a dospělé. Malou ochutnávku, kam se této oblasti vydat na rodinné výlety, vám přináší Kudy z nudy.

Znovínský koloběžkový okruh 

ZnojmoPříznivci koloběžek a nenáročných cyklotras jistě s nadšením přivítají novou aktivitu Znovínu Znojmo, který kromě svých už dobře známých nordic-walkingových tras mezi vinohrady v okolí Znojma zprovoznil také speciální koloběžkový okruh okolo řeky Dyje. Začíná u monumentálního Louckého kláštera, kde působí známá vinařská firma Znovín Znojmo, a vede příjemnou rovinatou trasou po obou březích řeky Dyje. Okruh vás dovede až ke Staré vodárně pod hrází Znojemské přehrady, kde je o víkendu možnost občerstvení ve vodáckém tábořišti, a vrátí vás opět do areálu Louckého kláštera.

Doba trvání a obtížnost: cca 4,5 nebo 3,5 km – na kole, koloběžce, pěšky i s kočárkem.
 

Gránickým údolím s mlokem Hugem 

znojmoZážitková naučná stezka určená zejména rodinám s malými dětmi zdobí romantické Gránické údolí hluboce zaříznuté mezi Hradištěm a Znojemským hradem. Průvodcem po ní je mlok Hugo, zdejší obyvatel, který vás seznámí s místní přírodou a hravou formou představí dětem faunu i flóru. Lesní cestu lemují detailně propracované dřevěné sochy zvířat, které mohou děti pohladit nebo šetrně osedlat; mohou si také vyhrát s lesním pexesem nebo si vyzkoušet svou obratnost na lesním hřišti. Kdo si trasu trochu prodlouží, může nakouknout i do domku Karkulčiny babičky, kde už v peřinách leží převlečený vlk... Občerstvení pak najdete ve vodáckém tábořišti u Staré vodárny, odkud budete na stezku vycházet a kam se opět vrátíte... 

Doba trvání a obtížnost: cca 3 až 5 km – na kole, koloběžce, pěšky i s kočárkem.
 

Hledačky "Skryté příběhy města Znojma" 

ZnojmoZábavné prozkoumání nejen historie města Znojma nabízejí hned 3 trasy mobilní aplikace Skryté příběhy. První z těchto „hledaček“, kdy po předem dané trase luštíte různé tematické úkoly, vede historickým centrem a jmenuje se Záhada Psí věže (cca 4 km, 9 zastavení, 2 hodiny). Zavede vás do roku 1226, kdy lokátor Maurer, který byl z Německa povolán králem Přemyslem Otakarem II., aby vytýčil nové královské město, si neví rady, jakou určit městu správnou velikost. 

znojmoDruhá, nazvaná Prušácké výpalné, vede bezprostředním okolím Louckého kláštera (cca 2 km, 5 zastavení, 45 minut). Ocitnete se v roce 1742, kdy musí zástupce premonstrátského kláštera, Prokop Diviš, vyřešit nepříjemnou situaci – obsazení kláštera pruskou armádou a zajetí opata. 

A se jménem slavného vynálezce nejen bleskosvodu, Prokopa Diviše, se setkáte i na třetí trase pojmenované Stroj na počasí (cca 1 km, 5 zastavení, 45 minut). Ta vás zavede do Přímětic roku 1760, kde tento průkopník vědeckých pokusů s elektřinou působil jako farář, a právě zde zkonstruoval svůj bleskosvod. Bojuje však s nevědomostí a nepochopením místních sedláků...

Doba trvání a obtížnost: cca 1 nebo 2 nebo 4 km – pěšky s mobilem.
 

Vodácká Dyje pro rodiny s dětmi 

řeka dyjeKdo si chce protáhnout tělo a vyvětrat hlavu, může využít jedinečnou nabídku Vodáckého centra Znojmo. To totiž s předstihem otevřelo svou půjčovnu lodí a vodáckého vybavení ve Staré vodárně u hráze Znojemské přehrady, a to i s občerstvovacím stánkem v tamním vodáckém tábořišti. Zdejší „výdejní okénko“ ocení nejen vodáci, ale i výletníci, kteří se vydají na romantickou procházku okolo řeky Dyje anebo rodiny s dětmi, které absolvují stezku s mlokem Hugem v Gránickém údolí. A právě pro rodiny s dětmi nebo začínající vodáky je Dyje ideální. První úseky jsou klidné a mírné a až při delší plavbě se stane voda rychlejší a náročnější... V současné situaci si můžete vodu třeba zatím jen vyzkoušet a plavit se od hráze Znojemské přehrady k jezu a zpět. 

Doba trvání a obtížnost: cca 3 až 60 km – pouze po vodě na lodi.
 

Naučná stezka Hroznové kozy u Vrbovce

vrbovecPradávný a legendami opředený patron vinic – Hroznová koza (a někdy i kozel a kůzlata) je hlavním námětem nenáročné trasy vedoucí okolím Vrbovce. Jde o největší vinařskou obec Znojemské vinařské podoblasti, a tak je téma stezky více než jasné. Okružní trasa dlouhá přibližně 5 km je vedena klidnými, částečně nezpevněnými cestami mezi vinicemi a je na ní umístěno 6 informačních tabulí. Postupně dorazíte k malému vinohradnickému altánu sloužícímu také jako rozhledna, ke starému kládovému lisu nebo k Poctě sv. Urbanu. Na jednotlivých zastaveních naučné stezky se dozvíte vše o Hroznové koze, poznáte díky ní rok na vinici, staré vinařské tradice, Vrboveckou sklepní ulici nebo vinohrady v okolí Vrbovce. Stezka je ideální pro rodiny s dětmi, a to nejen díky nenáročnému terénu – informace na tabulích jsou totiž doplněny o hravé obrázky a řadu veselých vinařských legend a pověstí. Cestu zvládnete i s terénním kočárkem anebo se začínajícím cyklistou na prvním kole.

Doba trvání a obtížnost: cca 5 km – na kole, koloběžce, pěšky i s kočárkem.
 

Mandloně na Lampelberku a jelení farma 

jelení farmaV katastru obce Vrbovec se nachází hned několik evropsky významných lokalit s výskytem vzácných nebo ohrožených druhů rostlin a živočichů. Jednou z nich je Mandloňová mez na Lampelberku, která v aprílových a májových dnech rozkvétá záplavou růžových kvítků (mandloň nízká, kriticky ohrožený druh). Samotný viniční hrádek Lampelberk si nechal roku 1860 postavit na nejvyšším místě staré viniční tratě Ječmeniště jako vyhlídkový altán Jaroslavický zámecký pán.

lampaberkRomantická stavbička s malou kruhovou věží a vyhlídkovou terasou, pod kterou bývala místnost pro hotaře (strážce vinohradu) a maštal pro koně, dnes slouží jako odpočinkové místo pro turisty a cyklisty.

Kdo se bude toulat zdejšími vinohrady (okruh okolo Lampelberku vyjde na cca 6 km), půjde lokalitou, kde stávala obec Ječmeniště. Zanikla však v 50. letech minulého století, protože překážela budování tzv. železné opony v přísně střeženém pohraniční. Dodnes ji připomíná už jen opuštěná kaple a jelení farma stejného jména přebudovaná ze základny pohraniční stráže.

Doba trvání a obtížnost: cca 6 km – na kole i pěšky.
 

Hledačky „Okolo řeky Dyje“, „Okolo zámku“ a „Claryho stezka“

dyjeV okolí Vranova nad Dyjí, Vranovské přehrady a v krásné přírodě Národního parku Podyjí vedou hned 3 trasy „hledaček“. První vede cca 4 km okolo řeky Dyje – začíná u turistického informačního centra na náměstí a končí cca 200 m od něj, u mostu v ulici Benátky. Fyzicky nenáročná trasa vede téměř celou dobu po rovině, větší část po asfaltové silničce s minimálním dopravním provozem (jde o slepou ulici), menší kousek lesní cestou. Bez problémů ji zvládnete s menšími dětmi, na prvních kolech či na koloběžce. Projede i kočárek s terénnějšími kolečky. 

Druhá hledačka „Okolo zámku“ je fyzicky středně náročná. Většina trasy vede po lesních a skalních pěšinkách a cestách. Je sice snadná trasa na orientaci a zvládnou ji i děti, ale je zcela nevhodná pro kočárky i kola. Okruh začíná i končí u turistického informačního centra na náměstí a vede nejen okolo majestátního barokního zámku, ale i kolem starých vojenských bunkrů. Je dlouhý cca 5 km – s dětmi na ni počítejte minimálně 2 hodiny času. 

dyjeTřetí trasa hledačky „Claryho stezka“ je fyzicky nejnáročnější, ale děti ji také zvládnou. Většinou vede po lesních a skalních pěšinkách a přírodních cestách, nechybí větší stoupání i klesání. V její druhé půli, od přehrady, vede cesta po silnici se zákazem vjezdu motorových vozidel a pak Vranovem nad Dyjí po chodníku. Opět jde o okruh, který začíná i končí u místního turistického infocentra na náměstí. Trasa dlouhá přibližně 7 km není vhodná ani pro kola, ani pro kočárky. S dětmi vám bude trvat cca 3 hodiny.

Doba trvání a obtížnost: cca 4 nebo 5 nebo 7 km – pěšky.
 

Hraběnčina stezka a Okruh H. Mniszkové ve Vranově

vranov nad dyjíNaučná Hraběnčina stezka realizovaná Lesy ČR vede od bývalých koníren Vranovského zámku nejprve po vrstevnici, přes Hraběnčinu louku až do Junáckého údolí. Na trase dlouhé asi 1,5 km vás čeká romantická vyhlídka na majestátní zámek s dřevěnými lavičkami jménem Tanečnice, kaple Panny Marie Ochranitelky z konce 18. století, ale i nově vytvořená místa pro lesní pedagogiku. Potok překročíte po modřínové lávce, k odpočinku poslouží kamenná lavička a téměř 3 m vysoký dřevěný hříbek na kraji lesa ocení zejména děti. Víceúčelové přístřešky z dubového dřeva slouží jako zázemí pro turisty, školní výpravy i pro účastníky podzimní lovecké Svatohubertské mše. 

Okruh hraběnky Heleny MniszkovéHraběnčina stezka vede z větší části po trase Okruhu hraběnky Heleny Mniszkové, který vás okružní trasou dlouhou přibližně 3 km zavede zpět k zámku a také k bývalému vojenskému bunkru Studánka nebo k Felicitině studánce a kapličce z počátku 19. století. Tu zdobí krásný kamenný vlys tančících nymf a německý nápis: „Felicie hraběnka z Mnisku zřídila a věnovala tuto studánku unaveným poutníkům k osvěžení a svému milému údolí pro okrasu“.

Doba trvání a obtížnost: cca 1,5 až 3 km – pěšky.
 

Archeostezka Po stopách prapředků u Vedrovic

pravěkVedrovice se proslavily mezi archeology díky četným nálezům zejména z období neolitu, ale i ze starší doby kamenné. Odkryly se zde půdorysy kůlových domů, pecí i více než stovka kostrových hrobů. Zvláštností je také zdejší naleziště kamene rohovce, který se tu těžil s přestávkami až 7 500 let – lidé z něj vyráběli nástroje a také s ním obchodovali. Seznámit se s nálezy a nalezišti této obce ležící nedaleko Moravského Krumlova můžete i vy díky 6 informačním panelům archeostezky Po stopách prapředků umístěným na nejvýznačnějších místech zdejších archeologických nálezů: od pravěkého hradiska na Leskounu v jihozápadní části obce, až k nalezišti těžby kamene rohovce v Krumlovském lese na severu. Krásný výhled na Vedrovice se vám pak otevře ze skaliska Čertova díra obestřeného tajuplnou pověstí. Trasu mezi jednotlivými zastaveními si přitom zvolíte sami, nejde o značenou cestu – ale dají se propojit asi do 5 km dlouhého okruhu. 

Doba trvání a obtížnost: cca 5 km – pěšky, částečně na kole.
 

Pašerácká stezka v Národní park Podyjí

NP PodyjíKdo má starší děti a hledá příležitost k výletu s trochou adrenalinu, tomu se bude hodit tip na výlet po trase Pašerácké stezky při hranici s Rakouskem. Jde o starou cestu procházející náročnějším terénem (kořeny, kameny) strmého zalesněného svahu nad meandry řeky Dyje. Je vhodná pro zdatnější turisty, kteří se nebojí výšek. Uchvátí nádhernými výhledy na podmanivou přírodu Národního parku Podyjí i sesterského národního parku Thayatal táhnoucího se podél druhého – rakouského – břehu Dyje. Pašerácká stezka je místem, kde jsou v těsném sousedství cesty vidět asi nejzajímavější tvary zvětrávání skal – skalní srázy, věže, hřiby i převisy. Zavede vás k Ledovým slujím a ke kamennému Obelisku stojícímu nad nimi od roku 1860. A jak se tam dostanete?

podyjíNejlepší je začít v Čížově, který je pomyslnou vstupní branou do Národního parku Podyjí. Veřejné parkoviště je hned na začátku obce, dál už musíte pěšky (nebo po značených cyklostezkách na kole). Na konci malebné vesničky najdete velkou budovu bývalé pohraniční stráže, která je dnes návštěvnickým a informačním centrem NP Podyjí (provoz je však v této době omezen). Před ní najdete odpočinkové místo pro děti i dospělé, ale také malou venkovní geologickou expozici – ukázku hornin, které se v národním parku vyskytují.

Vydejte se nejprve po modré turistické značce a na prvním rozcestí odbočte vpravo na červenou. Lesnatou krajinou dojdete až na strmé úbočí nad řekou, kudy právě prochází Pašerácká stezka. Je náročnější, a tak v žádném případě není sjízdná s kočárkem a není vhodná ani pro malé děti.
 
Doba trvání a obtížnost: cca 8 km – pouze pěšky.
 

Naučná stezka Krumlovsko-rokytenské slepence

Moravksý KrumlovNaučná stezka Krumlovsko-rokytenské slepence seznamuje s vzácnou faunou i flórou. Vede od renesančního zámku v Moravském Krumlově členitým údolím meandrující řeky Rokytné s přilehlými slepencovými skálami. Tematicky zaměřené panely poskytují informace, např. o historii města moravských Liechtensteinů a zámeckém parku, o starobylém hradišti Rokyten a řece Rokytné, o Mariánské studánce, o národní přírodní rezervaci i stepních a lesních společenstvech v ní – vždy doplněno fotografiemi a mapovým přehledem o průběhu proplétající se trasy.

moravský krumlovNaučná stezka je vedena jako okružní, je cca 15 km dlouhá, ale na některých místech si ji lze zkrátit – pro menší výletníky je možné ji rozčlenit na 3 menší samostatné okruhy. Začíná u vstupu do dolního zámeckého parku. Z Rokytné lze pokračovat podél toku řeky směrem k Budkovicím a Krumlovským lesem až k městské lesovně, anebo zkratkou zpět kaštanovou alejí do Moravského Krumlova.

Doba trvání a obtížnost: cca 5–15 km – pěšky, částečně na kole.
 

Miroslavské kopce a rybník Réna

zámek MiroslavÚzemí Národní přírodní památky Miroslavské kopce je významné jako lokalita výskytu vzácných skalních společenstev a vegetace teplomilných stepí. Řada chráněných druhů živočichů i rostlin se zachovala celkem na 7 samostatných kopcích v okolí města Miroslav. Jde o slepencové pahorky známé jako Větrník, Přední a Zadní Markův kopec, Ve vinohradu, U letiště, U kamene a Zmrzlé. A právě tyto kopce propojuje naučná stezka, která tak neustále střídá terénní stoupání a klesání.
 
Trasu je možné si prodloužit až k Miroslavskému rybníku, zvanému Réna asi 1 km východně od města. Zde se na 3 informačních tabulích dozvíte zajímavosti o ptácích a zvířatech obývajících zdejší vodní plochu. Rodiny s dětmi ocení zpestření přírodovědného výletu k rybníku ve formě poznávací Pabákovy stezky. Jde o mapu s úkoly, které promění vycházku v dobrodružnou výpravu. Stezka startuje na Miroslavském zámku

Doba trvání a obtížnost: cca 5 km – pěšky, částečně na kole.
 

Devět mlýnů a divocí koně u Hnanic

exmoorští koněVinařská obec Hnanice těsně sousedí s Národním parkem Podyjí, do kterého je pomyslnou vstupní turistickou branou. Je také nejlepším výchozím místem pro rodinný výlet, na jehož trase uvidíte nejen malebné vinice, ale i staré vojenské bunkry, stádo divokých koní a jednu z nejkrásnějších vyhlídek na slavnou vinici Šobes. Jmenuje se Devět mlýnů, a to proto, že ze skály nad zátočinou řeky Dyje bývalo v minulosti opravdu vidět 9 vodních mlýnů. Dnes už jsou z nich jen romantické rozvaliny... Trasa dlouhá necelých 6 km je středně náročná, ale zvládnou jí i děti. Vede většinou přírodním nezpevněným terénem, a tak není vhodná pro kočárky ani pro nejmenší výletníky. U kaple sv. Wolfganga začínají Staré vinice, které dnes přirozeným způsobem udržuje stádo divokých koní. Jde o plemeno exmoorský pony, jehož domovinou je skotská Vysočina. Cesta ke koním je značená a dovede vs na vyhlídku uprostřed pastvin.

Doba trvání a obtížnost: cca 6 km – pěšky.
 

Hledačka Národního parku Podyjí „Z kulturní krajiny do divočiny“

Sealsfieldův kámenDalší dobrodružná výprava s úkoly připravená Správou národního parku Podyjí vás zavede z kulturní krajiny jihomoravských vinic, kolem vřesoviště až do přírodě blízkého lesa. Zhruba pětikilometrová trasa začíná u kostela sv. Linharta v Havraníkách a končí u vyhlídky Sealsfieldův kámen. Úkolů je na ní celkem devět.

Doba trvání a obtížnost: cca 5 km – pěšky.
 

Cyklookruh Moravia

cyklistaKrásná a nenáročná trasa pro cyklisty i pěší výletníky vede v trojúhelníku mezi Miroslaví, Moravským Krumlovem a Jevišovicemi. Prochází obcemi Horní Dunajovice, Džbánice, Morašice, Trstěnice, Tvořihráz, Višňové, Výrovice a Žerotice, které jsou členy Svazku obcí Moravia. Cyklookruh měří cca 45 km a je vhodný pro horská nebo trekingová kola. Je možné ho začít z kteréhokoli místa, ale také si ho zkrátit nebo rozdělit na dva menší okruhy. Trasa má totiž tvar osmičky s křížením v Horních Dunajovicích. Po cestě budete míjet řadu starobylých památek, zejména vesnických kostelů, křížů a kaplí, a krajina bude půvabná a mírně zvlněná. Několik míst stojí za zastávku, které ocení i vaše děti. Třeba odpočinkové místo Pustý zámek nedaleko Trstěnic, zřícenina hradu v Žeroticích, vodní nádrže ve Výrovicích nebo v Horních Dunajovicích anebo rozlehlý zámecký park ve Višňovém.

Doba trvání a obtížnost: max 45 km – na kole.
 

Údolím lásky v Božicích

sněženkaNaučná a relaxační stezka prochází malebným údolím Příčního potoka (zařazeno do soustavy chráněných území NATURA 2000), podél břehů rybníků Horní Karlov, Prostřední Karlov a Božický rybník, a kolem přírodní rezervace Karlov. Romantické přírodní scenérie pojmenovaly i zdejší Údolí lásky, kde navíc teď v jarních měsících vykvétají koberce sněženek a prvosenek.

Je možné si vybrat ze 3 různě dlouhých okruhů, které vedou turisticky příjemným a nenáročným terénem: Velký poznávací okruh (5,4 km), Karlovský poznávací okruh (4,3 km) a Božický poznávací okruh (2, 2 km).

Doba trvání a obtížnost: cca 2–5 km – na kole i pěšky.
 

Toulky podél Jevišovky

říčkaNenáročné výlety na vás čekají prakticky od města Jevišovice až po obec Jevišovka, vydáte-li se podél říčky Jevišovky. Její tok je krásně upraven a lemují ho – často dokonce z obou stran – příjemné polní cesty vhodné pro pěší, cyklisty i rodiny s terénním kočárkem. Travnaté přírodní nezpevněné stezky jsou rovinaté a velmi často je stráží aleje stromů nebo lesní remízky občas i s lesnickým posedem. Kdo bude mít štěstí, může u nich uvidět stáda srnek nebo čas od času zajíce hopsajícího po poli. V nepříliš široké řece se také dají pozorovat rybky nebo kachny. Břehy často spojují silniční mostky a lávky, takže se snadno vrátíte zpět do svého výchozího místa po druhé straně řeky. 

turistéNa Jevišovicku vás řeka povede spíše lesními porosty a čím blíže budete k Hrušovansku, tím více bude krajina otevřená s širokými výhledy do lehce zvlněné krajiny. Dojít se dá prakticky až k soutoku s řekou Dyjí. Vydáte-li se na toulky podél Jevišovky, pravděpodobně nepotkáte žádné další turisty, což určitě oceníte v současných coronavirové pandemii. Cesta souvisle lemující řeku totiž není značenou turistickou trasou ani pro pěší a ani pro cyklisty, a tak o jejích krásách vědí pouze místní (a teď už i vy...).

Doba trvání a obtížnost: cca 2–50 km – na kole i pěšky.
Sealsfieldův kámen v národním parku Podyjí Příroda

Sealsfieldův kámen v národním parku Podyjí

V lesích nad Trauznickým údolím, pět kilometrů na jihozápad od středu Znojma, najdete vysoko nad zákrutem řeky Dyje jednu z nejkrásnějších vyhlídek Národního parku Podyjí. Monumentální skalní stěna s vyhlídkou byla oblíbeným místem spisovatele Charlese Sealsfielda, rodáka z nedalekých Popic.

Rezervace divokých koní v Podyjí Příroda

Rezervace divokých koní v Podyjí

Jedenáct divokých koní našlo domov v Národním parku Podyjí na Znojemsku, kde pomáhají s jejich údržbou a chrání je před zarůstáním. Setkat se s nimi můžete na Mašovické střelnici a Havranickém vřesovišti.

Historické Hradiště ve Znojmě Památky

Historické Hradiště ve Znojmě

Hradiště je místem s více než tisíciletou historií. Nabízí cenné architektonické památky, nádhernou přírodu, úchvatné vyhlídky do okolní krajiny a v létě také návštěvu archeologických výzkumů.

Národní přírodní rezervace Krumlovsko – rokytenské slepence Příroda

Národní přírodní rezervace Krumlovsko – rokytenské slepence

Národní přírodní rezervace Krumlovsko – rokytenské slepence tvoří dvě samostatná území a to v okolí osady Rokytná a pod kostelem Sv. Floriana nad městem Moravským Krumlovem.

Claryho kříž s vyhlídkou u Vranova nad Dyjí Příroda

Claryho kříž s vyhlídkou u Vranova nad Dyjí

Claryho kříž nechal na vrcholu přes 80 m vysokého skaliska nad řekou Dyjí postavit majitel vranovského panství hrabě Stanislav z Mniszku jako památku na svého přítele – spisovatele, malíře a humanisty knížete Karla Claryho, který se nakazil při návštěvě Vranova během cholerové epidemie.

Přírodní rezervace Karlov – Údolí lásky Příroda

Přírodní rezervace Karlov – Údolí lásky

Přírodní rezervace, která patří mezi nejstarší na Znojemsku, se rozprostírá na svazích a údolí Příčního potoka. Díky romantickému rázu krajiny toto údolí dostalo přezdívku Údolí lásky. V rezervaci rostou vzácné duhy rostlin, na jaře zde vykvétají koberce sněženek.

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí Příroda

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Celková délka toku činí 311 kilometrů, z toho na našem území 235 km. Větší část říčního toku na území ČR je sjízdná, dohromady v délce 209 km.

Hardeggská vyhlídka v NP Podyjí Příroda

Hardeggská vyhlídka v NP Podyjí

Vyhlídka na 90 m vysokém skalisku patří mezi jednu z nejkrásnějších vyhlídek v Národním parku Podyjí. Z dřevěného altánku na vrcholu skály se odkrývá fantastický výhled nejenom na široké údolí řeky Dyje, ale i na nejmenší rakouské město Hardegg.

Přírodní park Rokytná a údolí Rokytné Příroda

Přírodní park Rokytná a údolí Rokytné

Údolí meandrujícího toku Rokytné vyniká zachovalým krajinným rázem. Ten tvoří zákruty řeky se starými břehovými porosty a četnými skalisky. V jejich okolí jsou hustě zalesněné a nepřístupné svahy.

Vyhlídka Devět mlýnů v Národním parku Podyjí Příroda

Vyhlídka Devět mlýnů v Národním parku Podyjí

Vyhlídka Devět mlýnů nad unikátní údolní lokalitou nedaleko Hnanic nabízí atraktivní výhled na proslavenou vinici Šobes i meandry řeky Dyje.

Vychutnejte si vinařský Vrbovec Gurmánská turistika

Vychutnejte si vinařský Vrbovec

V rovinách jihovýchodně od Znojma leží největší vinařská obec Znojemské vinařské podoblasti a devátá největší vinařská obec České republiky. Vinice se táhnou posvazích severně od obce, v oblasti česko-rakouských hranic kolem osady Hnízdo a bývalé zaniklé vsi Ječmeniště.

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí Příroda

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí

Havranické vřesoviště je nejrozsáhlejším vřesovištěm na území Národního parku Podyjí, na kterém převládají keříčkové formace s vřesem a kručinkou chlupatou, ale vyskytuje se tu i další unikátní flóra a fauna. Havranické vřesoviště je národní přírozní rezervací.

Znojemský hrad Kultura

Znojemský hrad

Na západním okraji městského centra ve Znojmě se nachází Hradní ulice s hradním komplexem. Hrad samotný zaujímá ostrožnu nad soutokem Dyje a Gránického potoka ve Znojmě. Součástí hradního komplexu je také známá rotunda svaté Kateřiny.

Hrádek Lampelberg Příroda

Hrádek Lampelberg

Malý hrádek Lampelberg ve viniční oblasti Ječmeniště na česko rakouských hranicích byl zbudován v roce 1860 na nejvyšším pahorku v lokalitě. Právě z tohoto místa je nejlepší výhled do krajiny. Nachází se zde kulatá věž, pod níž je místnost pro hotaře a bývalá maštal pro koně.

Výlety na kole krajem vína po Moravských vinařských stezkách Letní sporty

Výlety na kole krajem vína po Moravských vinařských stezkách

Vinařské stezky na jihu Moravy jsou unikátní! Více než tisíc kilometrů dlouhá síť značených cyklistických tras protkává území všech jihomoravských vinařských oblastí.

Ledové sluje Národního parku Podyjí – nejdelší paledové jeskyně v ČR Příroda

Ledové sluje Národního parku Podyjí – nejdelší paledové jeskyně v ČR

Na strmém suťovém svahu Opuštěného meandru Dyje se nachází možství podzemních prostor, které vznikly skalním zřícením ortoruly. Díky specifickému mikroklimatu se v podzemí vytváří ledová výzdoba, která zde obvykle vytrvá až do pozdního léta.

Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic Letní sporty

Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic

Na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje leží vinice, odborníky řazená mezi deset nejkvalitnějších evropských vinařských poloh. Od dubna do září můžete přímo na vinici ochutnat šobeská vína z produkce Znovínu Znojmo.

Zámek Vranov nad Dyjí – klenot evropského baroka Památky

Zámek Vranov nad Dyjí – klenot evropského baroka

K nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka patří zámek Vranov nad Dyjí. Vznikl přestavbou ze zeměpanského románskogotického hradu, který je poprvé připomínaný k roku 1100. Dnes je zámek národní kulturní památkou situovanou v západní části Národního parku Podyjí.

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn Příroda

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn

Ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy je Národní park Podyjí, vedoucí podél 40 km dlouhého údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na rakouské straně navazuje na park Nationalpark Thayatal.

Zámek Moravský Krumlov Památky

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrátila v roce 2021.

Přírodní park Jevišovka Příroda

Přírodní park Jevišovka

Řeka Jevišovka se klikatí napříč územím Jevišovicka a po obou jejích březích se rozprostírá stejnojmenný přírodní park. Přírodní park Jevišovka je území rozlehlé více než 14 tisíc hektarů, tvoří jej lesy, zemědělské plochy a pastviny.

Muchova cyklostezka Letní sporty

Muchova cyklostezka

Cyklostezka vedoucí z obce Šanov kolem Emina zámku, kde maloval Alfons Mucha. Trasa prochází rovinatým terénem, krajinou s Přírodní rezervací Karlov, jehož fauna a flóra byla inspirací pro umění Alfonse Muchy.

Poutní kaple svatého Floriana v Moravském Krumlově Památky

Poutní kaple svatého Floriana v Moravském Krumlově

Svatý Florián, ochránce před ohněm, je po staletí patronem Moravského Krumlova. Již roku 1623 stála na náměstí kašna s jeho sochou, která se však nedochovala. Byla odstraněna po druhé světové válce.

Vranovská přehrada – Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí Letní sporty

Vranovská přehrada – Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Třicet km dlouhá jihomoravská nádrž s čistou a teplou vodou se nachází v překrásném údolí pod hrdým barokním zámkem Vranovem nad Dyjí poskytuje výborné podmínky pro koupání a vodní sporty. Kvalita vody ve Vranovské přehradě patří k těm nejlepším v České republice.

Pašerácká stezka u Čížova v Podyjí Příroda

Pašerácká stezka u Čížova v Podyjí

Pašerácká stezka je vedená v horní třetině strmého zalesněného svahu u hraniční obce Čížov a uchvátí krásnými pohledy na lesní komplex Braitavy při hranici se sousedním Rakouskem.

Vinařská stezka Lampelberg – Šobes Příroda

Vinařská stezka Lampelberg – Šobes

Vinný hrádek a vinici Lampelberg a vinici Šobes spojuje téměř osmnáct kilometrů dlouhá naučná stezka. Vydejte se do krajiny, která byla po dlouhou dobu uzavřená za železnou oponou.

Znovín Walking – chůze, která léčí Příroda

Znovín Walking – chůze, která léčí

Společnost Znovín se sídlem v Šatově rozšířila svůj vinařský turistický program o Znovín Walking – chůzi pomocí speciálních holí, při níž zapojíte až 90 % svalů celého těla. Znovín Walking vychází z všeobecně zaužívaného Nordic Walking, jenž má domov ve Finsku.

Archeologické naleziště Hradiště ve Znojmě Památky

Archeologické naleziště Hradiště ve Znojmě

V poslední době Hradiště proslulo především archeologickými výzkumy. Průzkum přinesl mnoho poznatků o pravěkém i velkomoravském osídlení zdejší lokality a o životě našich předků.

Bývala Mašovická střelnice v Podyjí – ráj motýlů a orchidejí Příroda

Bývala Mašovická střelnice v Podyjí – ráj motýlů a orchidejí

Ještě v nedávné minulosti u Mašovic vládli vojáci a lidem se za domy ozývala pravidelná střelba. Dnes je lokalita bývalého vojenského cvičiště místem, kde žijí desítky druhů vzácných motýlů, nebo silně ohrožený pěvec pěnice vlašská či rostou orchideje.

Další aktuality

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

20. listopad 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj
Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

20. listopad 2024 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj
Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

19. listopad 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj
Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

15. listopad 2024 16:48
Zážitky, Jihomoravský kraj
V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

14. listopad 2024 5:27
Lázně a wellness, Jihomoravský kraj
Jarní prázdniny 2025 – Jihomoravský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Jihomoravský kraj

10. listopad 2024 13:00
Zážitky, Jihomoravský kraj
Svatomartinský košt v Brně nabídne 100 druhů vín

Svatomartinský košt v Brně nabídne 100 druhů vín

10. listopad 2024 7:32
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

8. listopad 2024 20:36
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj