ÚvodAktualityUžijte si zimu na hradech a zámcích v Praze a středních Čechách
Památky

Užijte si zimu na hradech a zámcích v Praze a středních Čechách

Máte-li v zimě chuť navštívit nějaký pěkný hrad nebo zámek, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno, nechte se inspirovat našimi tipy! Vybrali jsme pro vás hrady a zámky ve středních Čechách, které mají dveře otevřené po celý rok a navíc bez předchozí rezervace.

Pražský hrad – klenot hlavního města

Pražský hradObjekty největšího hradního komplexu na světě, Pražského hradu, nebývají v zimě nikdy uzavřeny. Navštívit můžete třeba Starý královský palác, baziliku sv. Jiří, Obrazárnu Pražského hradu nebo Katedrálu sv. Víta. Expozice Svatovítský poklad a Velká jižní věž katedrály a výstavní objekty: Jízdárna Pražského hradu, Císařská konírna a Tereziánské křídlo (spojnice mezi Ludvíkovým křídlem Starého paláce a Ústavem šlechtičen) jsou otevřeny od 10:00 do 18:00 hodin. Poutavá je rovněž expozice Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci. Slavnostní střídání vojáků Hradní stráže s fanfárami a výměnou standarty probíhá v 12:00 na 1. nádvoří. Střídání na stanovištích každou celou hodinu od 7:00 do 18:00 hodin.
 

Hrad Karlštejn láká na víkendové prohlídky

Hrad KarlštejnMajestátní hrad Karlštejn nechal vystavit císař Karel IV. jako důstojné sídlo k uložení českých korunovačních klenotů, sbírek svatých relikvií a přijímání vzácných hostů. V zimě zde můžete navštívit první prohlídkový okruh. V otevíracích hodinách si prohlédnete Císařskou rezidenci s historickými interiéry Císařského paláce, kde byly soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. V klenotnici uvidíte repliky české svatováclavské a k vidění je také karlštejnský poklad představující kolem 40 exponátů, které byly dříve součástí kaple hradu a sloužily k církevním obřadům. Karlštejn je výletníkům otevřen od pátku do neděle až do 22. prosince, přes Vánoce je zavřeno, brány hradu se znovu otevřou 26. prosince, a až do 5. ledna 2025 bude otevřeno denně, včetně pondělí.
 

Za magistrem Kellym na Křivoklát

Hrad KřivoklátHrad Křivoklát patří k reprezentačním sídlům českých králů a obsahuje řadu cenných, pozdně gotických prostor, k nejvýznamnějším patří kaple s malovaným oltářem. Zajímavá je také knihovna obsahující více než 52 tisíc svazků, mučírna s nástroji tortury a vězení, kde dva roky pobýval slavný alchymista Rudolfa II. Edward Kelley. Hrad je otevřen do 22. prosince o víkendech a od 27. do 31. 12. denně kromě pondělí 10:00 až 15:00 hodin. Od ledna do března bude hrad přes týden uzavřen, avšak během víkendů své brány otevře, a to vždy od 12:00 do 15:00 hodin.
 

Atmosféru první republiky pocítíte v Mníšku

Zámek MníšekKlasicistní zámek Mníšek pod Brdy byl sídlem nižší šlechty, která tu setrvala až do období první republiky. A právě atmosféru této doby můžete na zámku zažít. Prohlídkové trasy vás provedou reprezentačními místnostmi a soukromými pokoji posledních majitelů z rodu Kastů. Zámek je otevřen i poslední den v roce (a také v tom úplně prvním dni). Na Silvestra 31. 12. a na Nový rok 1. 1. se konají Prohlídky prvorepublikových interiérů pro dospělé (a starší děti). Na prohlídky je nutná rezervace na emailu mnisek@npu.cz či telefonu 606 649 207. Děti mohu oběhem adventu a Vánoc dorazit na Výtvarný ateliér na zámku v Mníšku pod Brdy.
 

Novodobý hrad v Červeném Újezdě

Červený újezdNovostavba hradu postavená ve stylu rytířské tvrze Červený Újezd láká k prohlídce interiérů, které skrývají rozsáhlé muzeum českého venkova s více než 400 exponáty z každodenního života na vsi minulého i předminulého století. Můžete si tu z blízka prohlédnout větrný mlýn, zvonici, špejchar, vinný sklípek, salaš, milíř či starý dřevařský katr. Zajímavé jsou obytné světničky z různých krajů (Podkrkonoší, Chodsko, Litomyšlsko, Morava, Slovensko, Chebsko) vybavené malovaným nábytkem a selskými kroji. Skanzen je otevřený celoročně od pátku do neděle od 9 do 16 hodin. V zimě se otevírací doba hradu Červený Újezd upravuje dle potřeby – před návštěvou si proto na webových stránkách provozovatele ověřte aktuální stav.
 

Za Habsburky na zámek Brandýs nad Labem

zámek brandýsZámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost celoročně a zrestaurované sály a interiérové expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918. Brandýs si velmi oblíbil císař Rudolf II., který jej užíval jako své hlavní mimopražské sídlo. Za lovem sem jezdíval císař Karel VI. s celým dvorem a odsud se vydával do Prahy ke královské korunovaci – stejně tak i Marie Terezie a Ferdinand V. Císaře Františka I. tu v době napoleonských válek navštívil ruský car Alexandr I. a pruský král Fridrich Vilém III. k jednáním před bitvou u Lipska. Majitelem brandýského zámku byl až do roku 1918 poslední císař a český král, blahoslavený Karel I., který zde v mládí žil i s císařovnou Zitou jako důstojník sedmého dragounského pluku. Při prohlídkové trase v původních císařských pokojích se dozvíte mnohé o osudech posledních Habsburků, zajímavá je knihovna toskánských Habsburků a expozice císařské kavalerie. Od listopadu di konce března jsou vám interiéry zámku otevřeny každý víkend od 10:00 do 16:00 hodin.
 

Ochutnejte luxus zámku Liblice

Zámek Liblice je jednou z nejcelistvějších památek českého venkovského baroka z dílny italského architekta Giovanna Battisty Alliprandiho, který v roce 1699 vypracoval, na podnět tehdejšího majitele panství, Arnošta Pachty z Rájova, osobitý projekt nového sídla. Zámek dnes nabízí ubytovací služby, francouzská zahrada, anglický park, obora jsou však přístupné všem zájemcům denně do 22 hodin.Pravid elné prohlídky zámeckých interiérů s výkladem probíhají  v neděli vždy ve 12 a 15 hodin, sraz je u recepce. Skupiny do 10 osob tu provedou po předchozí dohodě i mimo pravidelné termíny. Rezervaci můžete získat na tel. 315 632 111 nebo na e-mailu: recepce@zamek-liblice.cz.
 

Za bohatstvím Kutné Hory do Vlašského Dvora

Kutná HoraKutné hoře zve na návštěvu Vlašský Dvůr, původně královská mincovna a sídlo panovníků. Do Vlašského Dvora můžete zavítat od listopadu do února denně od 10 do 16 hodin, v březnu pak od 10 do 17 hodin. Otevřeno je denně mimo Nového roku.Určitě se zastavte také v Muzeu čokolády Lidka! Věděli jste, že v Kutné hoře byla jedna z nejlepších čokoládoven v Evropě, čokoládovna Lidka? A že si na jejích výrobcích pochutnávaly nejen statisíce dětí po celém světě, ale i švédská královna či T. G. Masaryk? Přijďte objevit tajemství kutnohorské čokoládové historie na vlastní chuťové pohárky! A celoročně zve dál turisty a poutníky proslavená kostnice v Sedlci anebo chrám sv. Barbory ve středu města.
 

Proč se říká taxíkům TAXI zjistíte na Loučni

zámek LoučeňBarokní zámek Loučeň je spojený se šlechtickým rodem Thurn-Taxisů, který proslul organizováním poštovní a osobní přepravy. Zámek ve své historii navštívila řada vzácných návštěvníků – rakouský císař František I., americký spisovatel Mark Twain nebo český národní skladatel Bedřich Smetana. Vydejte se na zámek i vy a poznejte, proč se říká taxíkům TAXI a jak vznikla nejtěžší překážka Velké pardubické. Od listopadu do března je zámek otevřen o víkendech, státních svátcích od 10 do 17 hodin. Během Vánoc můžete přijít prohlídku Příběh vánočního stromečku. Zámek i park je pro veřejnost otevřen během Vánoc každý den, včetně Štědrého dne, vánočních svátků i Nového roku.
 

Zimní prohlídky zámku Radim

zámek RadimV roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek Radim, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek v okrese Kolín je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní prohlídkové okruhy, a to od října až do dubna, vždy o víkendech a svátcích od 11:00, 13:00 a 15:00 hod. První písemná zmínka pochází z roku 1320 a uvádí zemanské sídlo Bedřicha z Radimi. Na zámku se vystřídalo mnoho majitelů, nejdéle jej vlastnil knížecí rod Lichtenštejnů. Od roku 1948 do roku 1990 vlastnil zámek stát, pak byl vrácen v restituci potomkům Jaroslava Bukovského. V roce 2005 byl zámek prodán novému majiteli. V posledních letech prošel zámek celkovou rekonstrukcí, interiéry jsou vybaveny renesančním nábytkem. V několika místnostech zůstaly zachovány původní malované záklopové stropy z let 1607-1610.
Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Zimní prohlídky zámku Loučeň

1. 11.31. 3.
Zimní prohlídky zámku Loučeň

Zámek Loučeň je otevřen nepřetržitě po celý rok! Nebojte se proto přijet i v zimní sezóně.

Zimní prohlídky na zámku Radim

1. 11.31. 3.
Zimní prohlídky na zámku Radim

Zimní prohlídky zámku Radim probíhají vždy o víkendech a svátcích v 11:00, 13:00 a 15:00 hod . Nenechte si je ujít. Otevřena ji i zámecká kavárna s nejméně jedním teplým jídlem denně, ovocnými limonádami a postřižinským pivem.

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků Památky

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost a zrestaurované sály a interiérové expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918.

Hrad Červený Újezd Zážitky

Hrad Červený Újezd

Najdete zde muzeum českého venkova, skanzen v krásných zahradách, restauraci Krčma, která připravuje nejrůznější krajové speciality a hernu ArcadeHry.

Císařská konírna na Pražském hradě Památky

Císařská konírna na Pražském hradě

Císař Rudolf II. byl kromě jiných kuriózních zájmů také vášnivým milovníkem a sběratel koní. Pro svou vášeň nechal zbořit část hradních hradeb a na jejich místě vystavěl kolem roku 1583 nové nádherné stáje. V současnosti slouží konírna k výstavním účelům.

Svatovítský poklad na Pražském hradě Památky

Svatovítský poklad na Pražském hradě

V nové pokladnici katedrály sv. Víta i v depozitářích Metropolitní kapituly na Pražském hradě se nachází tzv. Svatovítský poklad. Jde o sbírku více než 400 předmětů vysoké historické a umělecké ceny. K nejvzácnějším patří půlmetrový zlatý relikviářový kříž, který se používal při korunovacích.

Zámek Liblice – relaxace i gurmánské zážitky Památky

Zámek Liblice – relaxace i gurmánské zážitky

Zámek Liblice je jednou z nejcelistvějších památek českého venkovského baroka z dílny italského architekta Giovanna Battisty Alliprandiho, který v roce 1699 vypracoval, na podnět tehdejšího majitele panství, Arnošta Pachty z Rájova, osobitý projekt nového sídla.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Věž chrámu sv. Víta – výhledy z věže na Prahu Památky

Věž chrámu sv. Víta – výhledy z věže na Prahu

Vydejte se za nevšedním výhledem na jižní věž chrámu sv. Víta na Pražském hradě, která je opět přístupná. Věž je nejvyšší věží chrámu a její výška dosahuje téměř 100 metrů. Připravte se však na náročný výstup, za výhledem budete muset překonat skoro 300 schodů.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami Památky

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci Kultura

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci

Příběh hlavního hradního komplexu v ČR a lidí s ním spojených, tedy panovníků a prezidentů přes šlechtice a dvořany, proslulé umělce, stavitele, architekty či vědce až po řemeslníky a služebnictvo, vám představí expozice Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci na Pražském hradě.

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky Památky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok Památky

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny Památky

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Obrazárna Pražského hradu Kultura

Obrazárna Pražského hradu

V Obrazárně jsou po celý rok vystavena díla z proslulých sbírek císaře Rudolfa II. Mezi více než stovkou unikátních děl nechybí obrazy Tiziana, Aachena či Rubense. Nově je obrazárna otevřena od 1.1.2023.

Zámek Vlašim – Muzeum Podblanicka Památky

Zámek Vlašim – Muzeum Podblanicka

Expozici o romantických parcích v Čechách i zahraničí doplňuje výstava věnovaná historii vlašimského zámku a další stálé expozice, zaměřené na vlastivědu, přírodu a historii Podblanicka.

Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě Památky

Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě

Románská trojlodní bazilika sv. Jiří na Pražském hradě je nejstarší dochovanou sakrální stavbou v Praze. Její bílé věže z pečlivě opracovaných opukových kvádrů výrazně zasahují do siluety hradního komplexu. V hlavní lodi jsou umístěny náhrobky členů knížecího rodu Přemyslovců.

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů Památky

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

V roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní i letní prohlídkové okruhy.

Starý královský palác na Pražském hradě Památky

Starý královský palác na Pražském hradě

Od svého založení na konci 9. století palác narůstal a měnil se do své současné podoby. Původní dřevěné stavení s kamennou podezdívkou přestavěl na počátku 12. století kníže Soběslav na kamenný románský palác. Jeho zbytky se zachovaly v podzemí dodnes.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije Památky

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Rožmberský palác na Pražském hradě – Ústav šlechtičen Památky

Rožmberský palác na Pražském hradě – Ústav šlechtičen

Součástí areálu Pražského hradu je také Rožmberský palác, ve kterém v minulosti působil ústav, vychovávající z mladých urozených dam opravdové šlechtičny.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Kostnice Kutná Hora – Sedlec Památky

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Jízdárna Pražského hradu – unikátní výstavní prostory s jezdeckou minulostí Kultura

Jízdárna Pražského hradu – unikátní výstavní prostory s jezdeckou minulostí

Barokní průčelí Jízdárny Pražského hradu z konce 17. století tvoří téměř celou jednu stranu ulice U Prašného mostu, která vede na Pražský hrad ze severní strany, přes Jelení příkop. V polovině 20. století byla Jízdárna adaptována na výstavní síň.

Další aktuality

Jeden z netradičních betlémů uvidíte ve středočeských Máslovicích

Jeden z netradičních betlémů uvidíte ve středočeských Máslovicích

1. prosinec 2024 9:59
Zážitky, Středočeský kraj
Zámek Žleby vás překvapí prohlídkami s kouzelným nádechem Vánoc

Zámek Žleby vás překvapí prohlídkami s kouzelným nádechem Vánoc

30. listopad 2024 9:32
Památky, Středočeský kraj
20 tipů na skvělého Mikuláše ve středních Čechách

20 tipů na skvělého Mikuláše ve středních Čechách

28. listopad 2024 16:05
Zážitky, Středočeský kraj
Zámek Loučeň vstoupí do adventu křtem největšího adventního věnce

Zámek Loučeň vstoupí do adventu křtem největšího adventního věnce

25. listopad 2024 14:00
Zážitky, Středočeský kraj
České značky: společnost EFKO-Karton a fenomén Igráček

České značky: společnost EFKO-Karton a fenomén Igráček

22. listopad 2024 9:47
Zážitky, Středočeský kraj