ÚvodAktualityVálka růží – květinové výstavy na zámcích letos budou ve znamení růží
Památky

Válka růží – květinové výstavy na zámcích letos budou ve znamení růží

  • 8. března 2014
Květinové výstavy, které se v letošním roce uskuteční na památkách ve správě Národního památkového ústavu, se ponesou ve znamení královny květin – růže. Válka růží pomyslně spojí zámky Rájec nad Svitavou, Vizovice, Vranov nad Dyjí, Buchlovice, Bučovice a mnohé další.
Válka růží – květinové výstavy na zámcích letos ve znamení růžíCyklus květinových výstav byl zahájen 7. března na zámku v Rájci nad Svitavou expozicí Kamélie – růže Dálného východu. Výstava kamélií potrvá do 16. března a návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si nejen květinami a květinovými aranžmá vyzdobené zámecké interiéry, ale i zámecké skleníky s kvetoucími kaméliemi, ty budou otevřeny návštěvníkům až do 31. března.

Autor květinových výstav, florista Slávek Rabušic, specialista na aranžování květin v historickém interiéru spolupracuje dlouhodobě s památkovými objekty a dosud máme ve své paměti jeho výstavní projekty z roku 2013 Fleur de lys, který byl věnován květině králů Francie – lilii a projekt Tulipán v renesanci z roku 2012, který nejen připomněl tulipánovou horečku v 30. letech 17. století, ale především podtrhl nepřeberné množství druhů a odrůd této původně asijské květiny.

Symbol letošních květinových výstav Válka růží nás zase vrací do doby „staré dobré Anglie“ a připomíná specifický vojenský konflikt, jehož prostřednictvím se v 15. století dvě větve královského rodu snažily získat vládu v Anglii. Ačkoli růže či jiné květiny nesehrály ve válce samotné žádnou hlavní roli, přesto se stala růže její ikonou, a to díky erbovním znakům. Rod Lancasterů měl ve znaku růži červenou a štít rodu Yorků zdobila růže bílá. Za zmínku ještě stojí, že tento boj dvou dynastií označili Válkou růží až historici v 19. století. Boj o prvenství mezi bílou růží Yorků a červenou růží Lancasterů se tedy pomyslně přenáší do květinových výstav na zámcích…

Růže má mezi květinami naprosto výsadní postavení, spolu s vinnou révou je jednou z prvních historicky doložených kulturně pěstovaných rostlin. Antická básnířka Sapfó ji prohlásila královnou květin. Všechny starověké národy Blízkého a Dálného východu pravděpodobně znaly různé kulturní nebo polokulturní formy růží. První zprávy o této rostlině byly získány především z archeologických vykopávek. Jak je možné zjistit z nákresů a reliéfů květin na nádobách a nástěnných malbách, v Egyptě byly růže oblíbené již před tisíci letyZámky letos provoní růže

Za nejstarší druhy růží se považují odrůdy rosa centifolia, damascena, gallica, alba a chinensis. Růže se objevuje také u Asyřanů, měla své místo také v Mezopotámii. Nejvyšší úcty se jí ovšem dostalo v Persii a v Řecku. Zakládaly se rozlehlé růžové zahrady a sady. Spojení růže s kultem Venuše nebylo zpočátku přijatelné pro křesťanství, které se rychle šířilo. Později se však její kultovní poslání dostává i do křesťanství. Se zavedením mariánského kultu se dostala do klášterních zahrad, kde byla ceněna také pro svoje léčivé účinky. Růže byla velice ceněna a oblíbena ve všech obdobích a slozích, nejvýznamnější postavení měla v antice, renesanci, baroku a biedermeieru. A provází lidstvo dodnes.

V historizujících nebo i nadčasových květinových dekoracích bude růže zastoupena velmi výrazně a každá výstava má svůj název a své odlišné téma. Výstavy budou doplněny přednáškami, komentovanými a nočními prohlídkami a dalším kulturním programem. Na další nejbližší akci Květiny z časů, kdy Evropa (ještě) tančila valčík se můžete těšit na zámku Ratibořice.
Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy Památky

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámek Vranov nad Dyjí – klenot evropského baroka Památky

Zámek Vranov nad Dyjí – klenot evropského baroka

K nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka patří zámek Vranov nad Dyjí. Vznikl přestavbou ze zeměpanského románskogotického hradu, který je poprvé připomínaný k roku 1100. Dnes je zámek národní kulturní památkou situovanou v západní části Národního parku Podyjí.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí Památky

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku Památky

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Renesanční klenot mezi rybníky Netolické pánve. Sen italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov. Panský rozmar, který přinesl úchvatný výsledek. To všechno je Kratochvíle, malebné panské sídlo s jezdeckým areálem, obklopené lesy, rybníky, alejemi a pastvinami.

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel Památky

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů Památky

Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů

Zámek z poloviny 18. století nabízí prohlídku bohatě vybavených barokních a klasicistních interiérů s velmi významnou sbírkou obrazů a grafik. Součástí areálu je i volně přístupná zámecká zahrada.