ÚvodAktualityVinice, pohádkový park i kostel jako Noemova archa: poznejte zajímavá místa pražských Vinohrad
Památky

Vinice, pohádkový park i kostel jako Noemova archa: poznejte zajímavá místa pražských Vinohrad

Poslechněte si audio verzi článku
Procházka pražskou čtvrtí Vinohrady sice nevede do vinic, ale o jeden z nejoblíbenějších parků hlavního města vás rozhodně nepřipravíme. Zastavíme se také v bývalé tržnici a u vodárenské věže, představíme vám pár známých kostelů a nezapomeneme ani na milovníky farmářských trhů!
O Vinohradech, části hlavního města rozdělené mezi Prahu 2, Prahu 3 a Prahu 10, se často mluví a píše jako o Královských Vinohradech. Tak se ale dnešní čtvrť oficiálně jmenovala teprve od roku 1867, předtím to byly Viničné Hory. V názvu místa se vždy objevovaly vinice, které tu ve 14. století založil Karel IV. Na dávné tradice se nezapomnělo ani dnes: na svazích Nuselského údolí objevíte Havlíčkovy sady s historickou vinicí Grébovka, zdejší vína ochutnáte ve Viničním altánu nebo Vinném sklepu Grébovka.
 

Vinohradská třída

Jedna z hlavních vinohradských ulic protíná celou městskou část, vede od Národního muzea z horního konce Václavského náměstí kolem Olšanských hřbitovů až do Strašnic. Zastávku si udělejte u funkcionalistické budovy Českého rozhlasu, z níž se začalo vysílat již v roce 1933. Unikátní je zdejší páternoster z roku 1929, nejstarší funkční oběžný výtah v České republice.

Projdete kolem několika bloků a překvapí vás historická Vinohradská tržnice z přelomu 19. a 20. století. Po rekonstrukci se nazývá Pavilon a slouží jako výstavní a prodejní centrum interiérového designu a umění. Když projdete kolem dalšího bloku, octnete se v sadech Svatopluka Čecha; na náměstí Jiřího z Poděbrad a ke kostelu Nejsvětějšího Srdce Páně vám už zbývá jen pár desítek metrů.
 

Vinohradské kostely a vodárenská věž

Srdcem Vinohrad jsou dvě náměstí, obě s působivými kostely. Na náměstí Míru stojí novogotický kostel sv. Ludmily, postavený koncem 19. století podle projektu Josefa Mockera. O několik bloků dál na náměstí Jiřího z Poděbrad, kam z náměstí Míru pohodlně dojdete pěšky, uchvátí všechny milovníky moderní architektury kostel Nejsvětějšího Srdce Páně, monumentální stavba slovinského architekta Josipa Plečnika. Budova je inspirovaná Noemovou archou, její raritou jsou prosklené kulaté hodiny, s průměrem 7,5 m největší v Česku. K třetímu výjimečnému vinohradskému kostelu stačí projít kolem sadů Svatopluka Čecha ulicí U Vodárny přímo k Vinohradské vodárenské věži. Půvabnou novorenesanční stavbu zdobí sochy troubících andělů, hodiny i znaky Královských Vinohrad v kruhových medailonech, za ní se pak skrývá Husův sbor, postavený ve třicátých letech 20. století podle projektu architekta Pavla Janáka. Stavba se skládá z modlitebny, věže a obytného domu, kromě bohoslužeb se v kostele pořádají koncerty, výstavy a přednášky.
 

Vinohrady zelené a zdravé

Odpočinout si můžete v některé z mnoha kaváren, restaurací a hospůdek anebo v parcích.  Nad křižovatkou ulic Na Smetance a Italské můžete po schodech vystoupat k soše Františka Ladislava Riegra a pak už se ztratit v Riegrových sadech, rozlehlém parku na rozhraní Vinohrad a Žižkova. Čekají vás neobvyklé průhledy na Staré Město, Petřín a Pražský hrad, piknikové louky a desítky malebných zákoutí, v létě také velká zahradní restaurace.

Náměstí Jiřího z Poděbrad se sice nemůže pochlubit velkým parkem, zato je proslavené díky populárním farmářským trhům a řadě kulturních i gastronomických akcí.
 

Čapkova vila v ulici Bratří Čapků

Jednou z dlouho očekávaných novinek je otevření vily bratří Čapků, která při rekonstrukci získává původní podobu ze 30. let minulého století. Karel a Josef Čapkovi se na Vinohrady přestěhovali kolem roku 1924 z bytu na Kampě. Josef Čapek s rodinou žil v levé části, Karel společně s otcem vpravo. Každý měl vlastní vchod, spojovací dveře v kuchyni ale zůstávaly otevřené, aby se mohli navštěvovat. O nádhernou zahradu se skalkou a spoustou pečlivě ošetřované zeleně se bratři starali společně.
 

Další zajímavá místa Vinohrad

  • V širokých ulicích, často lemovaných stromořadím, se občas otevře průhled na televizní věž; ta ovšem nestojí na Vinohradech, ale na Žižkově.
  • Kruhový objezd na křižovatce ulic Záhřebské a Americké zdobí moderní fontána s bronzovými plastikami zvířat z říše fantasy pohádek; autorem je sochař Miroslav Beščec.
  • Legendou mezi pražskými školami je vinohradská základní škola Na Smetance proti ústí Balbínovy ulice. Svému účelu už slouží 130 let a prý ji kdysi obdivoval dokonce císař František Josef I.
  • Až budete procházet Havlíčkovy sady, inspirované italskou renesancí, zastavte se u grotty s fontánami, vodními kaskádami a jezírkem. Víte, že před rekonstrukcí parku tu Juraj Herz natáčel pohádkový horor Panna a netvor?
Divadlo Na Vinohradech Kultura

Divadlo Na Vinohradech

Divadlo na Vinohradech je jedna z hlavních činoherních scén v Praze, které bylo slavnostně otevřeno 24. listopadu 1907. Prvním představením byla hra Jaroslava Vrchlického Godiva. Divadlo patří k prestižním pražským scénám a jeho soubor tvoří přední čeští herci.

Vinice u Starého purkrabství na Vyšehradě Gurmánská turistika

Vinice u Starého purkrabství na Vyšehradě

V roce 2006 vznikly v jihozápadní části Vyšehradu, u Starého purkrabství, tři malé vinice. Tradice středověkého vinohradnictví se vrátila opět po třech stoletích.

Vinohradská tržnice – sídlo designu a umění Památky

Vinohradská tržnice – sídlo designu a umění

Výstavní a prodejní centrum interiérového designu a umění Pavilon sídlí v památkově chráněné budově bývalé Vinohradské tržnice.

Vinohradská vodárenská věž Památky

Vinohradská vodárenská věž

Vinohradská vodárenská věž je výraznou dominantou v pražském panoramatu. V různých časových obdobích odtud byla dodávána voda i Žižkovu, Strašnicím, Vršovicím, části Nuslí a Pankráce. Svému původnímu účelu sloužila vodárna až do roku 1962.

Riegrovy sady na pražských Vinohradech Příroda

Riegrovy sady na pražských Vinohradech

Městský park Riegrovy sady najdete v pražské čtvrti Vinohrady. Tyto vinohradské sady, pojmenované po významném českém politikovi, se právem řadí mezi nejvyhledávanější místo s možností posedět v příjemných hospůdkách s neopakovatelným výhledem na Pražský hrad nebo Petřín.

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka Příroda

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.

Park Folimanka u Nuselského mostu Příroda

Park Folimanka u Nuselského mostu

Park Folimanka se nachází v místě bývalé usedlosti a vinic na pomezí dnešních městských částí Praha 2 a 4. Svůj název dostal po již neexistující usedlosti a vinici, jejíž první majitel se jmenoval Jakub Foliman (Forman).

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech Památky

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Praha 10 připravuje ve vile expozici.

Neptun na Novoměstské radnici v Praze Památky

Neptun na Novoměstské radnici v Praze

Sochu z jemného pískovce vytvořil v letech 1875 – 1877 sochař Bohuslav Schnirch na návrh architekta Jana Vorlíčka.

Praha 2

Praha 2

Vinohrady a kostel sv. Ludmily na Náměstí Míru, Nové Město s Karlovým náměstím, Vyšehrad opředený legendami z šerého dávnověku, starobylá rybářská čtvrť Podskalí i vinice Grébovka na svazích Nuselského údolí, to všechno zahrnuje území druhého pražského obvodu.

Park Jammertal pod Nuselským mostem Životní styl

Park Jammertal pod Nuselským mostem

V Nuselském údolí, přímo pod Nuselským mostem vznikl díky městské části Praha 2 krásný volnočasový areál s názvem Jammertal, který nabízí zábavu, relax a sport pro každého.

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Anthropoid Památky

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Anthropoid

Venkovní hra Putování Prahou 2, trasa Anthropoid. Projděte se, poznávejte, zahrajte si. Připomenete si 80. výročí událostí, které utvářely naše dějiny. Kde? Vinohrady, Nusle, Nové Město. Připomenete si příběh parašutistů a projdete zajímavá místa spojená s osudy lidí, kteří jim pomáhali.

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Sokol Památky

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Sokol

Venkovní hra Putování Prahou 2, trasa Sokol. Projděte se, poznávejte, zahrajte si. Kde? Vinohrady, Nové Město, Vyšehrad. Projdete zajímavá místa spojená se sokolskou minulostí i současností, poznáte významné osobnosti spolku nejen tělocvičného. Připomenete si 160. výročí založení Sokola.

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Milada Horáková Památky

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Milada Horáková

Venkovní hra Putování Prahou 2, trasa Milada Horáková. Projděte se, poznávejte, zahrajte si. Kde? Vinohrady, Nové Město, Vyšehrad. Místy kde se tato významná osobnost 20. století narodila, vyrůstala, studovala, provdala a kde je uctěna její památka.

#světovéČesko a pražská Grébovka: ráj na zemi s vinicí, hvězdárnou a pohádkovou jeskyní

#světovéČesko a pražská Grébovka: ráj na zemi s vinicí, hvězdárnou a pohádkovou jeskyní

Berlínské akvárium, fontány v Kasselu nebo umělé skály ve Zhořelci: tam všude hledali inspiraci architekti pražské Grébovky. Díky nim vznikla ve svahu nad Vršovicemi oáza klidu a pohody, ideální pro piknik nebo posezení se skleničkou vína přímo ve vinici. Schválně jestli uhodnete, která známá pohádka se tu natáčela?

#světovéČesko a Televizní věž na Žižkově: kosmická raketa nad Prahou

#světovéČesko a Televizní věž na Žižkově: kosmická raketa nad Prahou

V dobách svého vzniku televizní vysílače budované uprostřed měst provokovaly a vysloužily si spousty nelichotivých přezdívek, dnes je ale známe především jako skvělá turistická lákadla. Vyjet pohodlně výtahem do výšky, dát si kávu ve vyhlídkové restauraci a rozhlížet se po okolí je zkrátka zážitek – a platí to pro televizní vysílač na pražském Žižkově stejně jako pro televizní věže v jiných evropských městech. Pojďte se s nimi seznámit!

Nová galerie v Praze na Vinohradech Kultura

Nová galerie v Praze na Vinohradech

Nová galerie usiluje o systematickou prezentaci a podporu špičkového českého umění u nás i v zahraničí. Pracuje na vytvoření silné umělecké galerie prezentující nejvýznamnější hodnoty českého výtvarného umění.

#světovéČesko a kostel svaté Ludmily na Vinohradech

#světovéČesko a kostel svaté Ludmily na Vinohradech

Praha, to není jen Staroměstské náměstí, Karlův Most a Pražský hrad. Naše hlavní město ukrývá spoustu krásných míst, která leží mimo turistické centrum. Vydejte se třeba prozkoumat Vinohrady. V jejich srdci přímo na Náměstí Míru objevíte kostel svaté Ludmily, který až nápadně připomíná francouzskou katedrálu Notre Dame v Chartres. A až si ho prohlédnete, můžete vyrazit na okružní procházku přes krásné Riegrovy sady kolem Žižkovské věže až na Náměstí Jiřího z Poděbrad a tam si dát kávu v jedné z kaváren.

Národní dům na Vinohradech Památky

Národní dům na Vinohradech

Novorenesanční Národní dům na Vinohradech vybudovaný v roce 1894, patří společně s Divadlem na Vinohradech a kostelem svaté Ludmily k dominantám náměstí Míru.

Sklep Grébovka na Vinohradech v Praze 2 Gurmánská turistika

Sklep Grébovka na Vinohradech v Praze 2

Vinohrad a vinný sklep umístěný ve vinici je majetkem Městské části Praha 2. Sklep provozují a vinici o rozloze cca 1,6 ha spravují Ing. Iveta Bulánková a Pavel Bulánek. Zde vyrobené víno má titul České zemské víno a pochází z kvalitních hroznů osmi odrůd.

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze Památky

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Dvoupatrová novorenesanční vila na Praze 2 postavená na náhorní rovině nad údolím Botiče je nápadnou dominantou při pohledu od Vršovic a Nuslí. Pražský průmyslník Moritz Gröbe byl společníkem firem Lanna a Šebek, které držely prim v železničních spojích, budování tratí a produkci železa v Čechách.