ÚvodAktualityVydejte se s Hnutím Duha na zážitkové exkurze do divoké přírody
Příroda

Vydejte se s Hnutím Duha na zážitkové exkurze do divoké přírody

  • 16. srpna 2024
Hnutí Duha pořádá letos již 25. ročník letních naučných exkurzí do cenné divoké přírody v České republiky. Během léta až do konce prázdnin uskuteční ještě čtyři zážitkové výpravy různé délky i náročnosti. Exkurze povedou zkušení odborní průvodci a zúčastní se jich zájemci z celé republiky.
divočinaI letos Hnutí Duha pořádá tradiční výpravy do některých vzácných míst české divoké přírody, a to včetně těch běžně nepřístupných. Účastníky do konce léta ještě čekají exkurze do Národního parku České Švýcarsko, který se vyrovnává s následky velkého požáru před dvěma lety. Mimořádně oblíbené jsou výpravy divokou Šumavou a do sousedního německého Národního parku Bavorský les.

Exkurze pod záštitou Hnutí Duha jsou určeny všem, kteří se zajímají o to, jak se vyvíjí příroda, pokud ji ponecháme prostor a čas, chtějí poznat středoevropskou divočinu na vlastní oči a kůži a porozumět tomu, v čem je její nedocenitelná hodnota. Například na šumavských exkurzích se účastníci mohou přesvědčit, zda se místní horská smrčina po napadení kůrovcem sama obnovuje. V NP České Švýcarsko se zase dozví více o lesním požáru v národním parku a lépe porozumí tomu, jak se s jeho následky vyrovná divoká příroda.
 

Exkurze Šumavou i Českým Švýcarskem

divočina šumavaA kam se nyní můžete těšit? V sobotu 17. 8. proběhne exkurze napříč Modravskými slatěmi v národním parku Šumava. Oblast Modravských slatí je nejcelistvějším bezzásahovým územím na české straně Šumavy. V rámci exkurze se dostanete do srdce zdejší rozlehlé divočiny. Projdete okolo několika místních vzácných rašelinišť a přiblížíte se na dohled majestátnímu Velkému Roklanu. Na cestě zpět vás bude provázet krále těchto končin – Roklanský potok.

Ve dnech 21. až 26. 8. čeká dobrodruhy Velká exkurze napříč národními parky Šumava a Bavorský les! Celé čtyři dny stráví na obou stranách hranice, v terénu na nejrůznějších místech Šumavy. V Trojmezenském pralese vládne jenom příroda a nahlédnete také do jádrových oblastí národního parku Bavorský les i do okolí hájovny Březník na české straně hranice. Navštívíte také horská ledovcová jezera (Plešné i Roklanské) či dramatickou Ďáblovu soutěsku (Teufelsloch) a vystoupáte na nejvyšší vrcholy Šumavy – Velký Roklan, Luzný i Plechý. Večery prožijete na Soumarském mostě u břehu Vltavy a v německém kempu ve Finsterau na hranici národního parku Bavorský les.

divočina NP České ŠvýcarskoV týdnu od 22. do 25. 8. se milovníci přírody vydají na exkurzi národním parkem České Švýcarsko s názvem Dědictví požáru v okolí Pravčické brány, soutěsky řeky Kamenice a skalní města na mnoho způsobů. Zamíříme do nejznámějších partií národního parku v okolí Pravčické brány, které však po nedávném velkém požáru naprosto změnily svoji podobu. Zblízka si prohlédneme apokalypticky působící místa, kde oheň pohltil tisíce stromů, avšak jejich zánik znamená i zrod nové generace lesa, který bude druhově pestřejší a odolnější. V dalších dnech se budete pohybovat místy, kam požár nedosáhl – kolem rozmanitých skalních stěn, skalními městy i roklemi. Sestoupíte do soutěsky řeky Kamenice, k Dolskému mlýnu nebo na Šaunštejn. Zamíříte do Jetřichovických stěn k tamějším vyhlídkám a do jejich okolí. Na požářiště vás vezme Dana Vébrová ze Správy NP České Švýcarsko, která se se zaujetím věnuje péči o místní chráněné lesy. Večery strávíte v kempu nedaleko obce Jetřichovice, za pěkného počasí společným posezením u ohně.

divočina šumavaPoslední letošní exkurzí bude od 30. 8. do 1. 9. Exkurze napříč Šumavskými pláněmi: Modravské slatě, Březník a Ptačí potok. Během dvou dnů budete putovat rozmanitými končinami Šumavskými pláněmi. První den do obvykle nepřístupných Modravských slatí, které tvoří nejcelistvější a největší bezzásahovou zónu na české straně Šumavy. Budete se brodit Roklanským potokem a putovat loukami nad řekou Vydrou. Druhý den se vypravíte na Březník s výhledem do Luzenského údolí a na majestátní vrchol Luzného a do nedaleké oblasti Ptačího potoka, kde v roce 2011 stovky lidí bránily vzácné lesy před nelegálním kácením. Podíváte se ale rovněž na cenná šumavská bezlesí. Večery strávíte v kempu Antýgl na břehu řeky Vydry.
Antýgl – autocamping v historickém králováckém dvorci Ubytování

Antýgl – autocamping v historickém králováckém dvorci

Rozlehlý dvorec na pravém břehu řeky Vydry býval osídlen takzvanými Králováky – svobodnými šumavskými osadníky převážně německé národnosti, kteří byli podřízeni jen českému králi.

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku Příroda

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka u Jetřichovic v Českém Švýcarsku má nový altán. Pro své úchvatné výhledy na další skály, například Jetřichovické skalní město, zříceninu hradu Falkenštejn či Bukovou horu, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Vyhlídkový altánek je jedním ze symbolů Českého Švýcarska.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku Příroda

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

V srdci Národní parku České Švýcarsko zažijete projížďku na pramici, a to v Edmundově nebo Divoké soutěsce. Nad soutěskami vystupuje řada skal se zajímavými útvary. Divoká soutěska představuje nejcennější a nejzachovalejší část NP České Švýcarsko. Edmundova soutěska je stále uzavřena.

Řeka Vydra – nespoutaná perla Šumavy Příroda

Řeka Vydra – nespoutaná perla Šumavy

Vydra patří mezi nejkrásnější šumavské horské říčky s peřejnatým řečištěm a obřími hrnci vymletými v žulových balvanech. Protéká malebnou krajinou přírodní rezervace Povydří a její tok dosahuje délky 23 km.

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko Příroda

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu zblízka zdají býti ještě větší. Cesta k ní je v letní sezóně otevřena denně, ovšem pouze ve směru od Hřenska.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy Příroda

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.

Šumavské pláně Příroda

Šumavské pláně

Šumavské pláně jsou součástí střední části Šumavy, kde se rozprostírají na ploše 670 km² a jsou tak nejrozsáhlejším geomorfologickým podcelkem Šumavy, protože zabírají 40% její celkové rozlohy. Průměrná nadmořská výška je 980 metrů.

Roklanský potok v srdci Šumavy Příroda

Roklanský potok v srdci Šumavy

Roklanský potok (též Mlýnský potok) je jedním ze tří potoků, jejichž soutokem vzniká šumavská řeka Vydra, proslulá svým kamenitým řečištěm s množstvím tzv. obřích hrnců.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku Památky

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Rudolfova vyhlídka v zámeckém parku Sychrov Příroda

Rudolfova vyhlídka v zámeckém parku Sychrov

Rudolfova vyhlídka se nachází se v severní části zámeckého parku a otevírá se z ní nádherný pohled na okolní krajinu.

Luzenské údolí na Šumavě Příroda

Luzenské údolí na Šumavě

Jedno z nejpůsobivějších šumavských údolí rozprostírající se mezi horami Velká Mokrůvka, Luzný, Hraniční hora a Špičník, se nachází přibližně 8 km jižně od Modravy. Vstupní branou do údolí je Březník, zakončuje ho impozantní kuželovitý vrchol Luzného.

Hrad Šaunštejn Památky

Hrad Šaunštejn

Necelý kilometr severně od obce Vysoká Lípa v Českém Švýcarsku lze spatřit výrazný pískovcový blok, kde v dobách minulých stával skalní hrad Šaunštejn. Skýtá nádherné výhledy na malebné okolí Vysoké Lípy, na části Českého Švýcarska s nejvýraznějším Růžovským vrchem.

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy Příroda

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské pláně leží v první zóně národního parku, a i když tu vede značné množství cest a silniček, nejsou z důvodu ochrany vegetace a zvěře přístupné. Žijí zde chránění živočichové jako tetřev hlušec, chrostíci, ještěrky, vážky, myšivky horské nebo rys ostrovid.

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot Památky

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy Příroda

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Šumavská rašeliniště – nejcennější poklad šumavské přírody Příroda

Šumavská rašeliniště – nejcennější poklad šumavské přírody

Jedním ze symbolů Šumavy jsou rašeliniště, kterým se v centrální části národního parku říká slatě. Rašeliniště se vyvinula na přelomu poslední doby ledové a meziledové (před 9 000 až 10 000 lety). Přístupných slatí je v NP pouze pět – Jezerní, Cikánská, Tříjezerní, Chalupská a Malý Polec.

Jetřichovické stěny a vyhlídky Příroda

Jetřichovické stěny a vyhlídky

Obec Jetřichovice v západní části Českého Švýcarska obklopují Jetřichovické stěny. Oblast je známá pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.

Skalní vyhlídka Vilemínina stěna v Jetřichovicích Příroda

Skalní vyhlídka Vilemínina stěna v Jetřichovicích

Báječné výhledy a skvělou procházku přírodou, to vše nabízí Vilemínina vyhlídka v Jetřichovických stěnách. Pokud se na tuto oblíbenou vyhlídku Českého Švýcarska vypravíte, objevíte pravé kouzlo přírody.