350. výročí úmrtí J. A. Komenského zařadilo UNESCO do svého kalendáře významných událostí roku 2020. V České republice probíhá od roku 2019 projekt národních oslav, který zahrnuje 14 různých akcí, od vědeckých konferencí po výtvarnou soutěž pro děti. K vyvrcholení těchto oslav byla připravena výstava COMENIUS 1592—1670 – Doba mezi rozumem a šílenstvím, Jan Amos Komenský a jeho svět. Na ploše přes 1300 čtverečních metrů se představuje na 500 exponátů zapůjčených od osmi desítek veřejných muzeí i soukromých majitelů v Česku, Nizozemí, Německu, Polsku a Rakousku.
Osu celé výstavy představuje Životní pouť Jana Amose Komenského, jednotlivé části výstavy tvoří odbočky, z nichž se divák bude opakovaně vracet k průřezovému tématu chronologického a věcného přehledu Komenského života a díla. Závěrečný oddíl výstavy, Komenský jako ikona, symbol a pomník, se zabývá měnícími se reflexemi Komenského osobnosti a díla během tří a půl staletí po jeho smrti. Samostatnou část tvoří reprezentativní výběr z malířských i sochařských podobizen Jana Amose Komenského. Interaktivní prvky v expozici umožní divákovi hlubší vhled do dané problematiky.
Na výstavě je vůbec poprvé mimo Polsko představena unikátní kolekce památek na exilovou Jednotu bratrskou v Lešně, která zahrnuje mešní kalichy, liturgické konvice a textilie. V roce 1945 byly tyto předměty odvezeny ustupující německou armádou do Herrnhutu v Lužici a navráceny až v padesátých letech. Je tu také dřevěná hlava Krista, což je jediný dochovaný pozůstatek sochy Ukřižovaného, která stála na Karlově mostě a byla zničena za švédského dobývání Prahy v roce 1648. Zaujme určitě i monumentální obraz Poslední dny Jana Amose Komenského z cyklu Slovanská epopej Alfonse Muchy, stejně jako dosud málo známé zachycení bitvy na Bílé hoře ze sbírek Vojenského muzea v Ingolstadtu, připsané nizozemskému umělci Peeteru Snayersovi.
V rámci výstavy byl připraven také bohatý doprovodný program pro širokou veřejnost na dalších téměř 500 metrech čtverečních Jízdárny. Samostatným prvkem je instalace zhmotnělého Orbis Pictus, kde si návštěvník vyzkouší své dovednosti. Nechybí filmový materiál věnovaný Komenskému, akcentována je rovněž tvorba dětí na téma Jan Amos Komenský a jeho dílo. Jsou to kresby, které vzešly ze soutěže „Komenský do tříd“, pořádané Národním pedagogickým muzeem a knihovnou JAK.