ÚvodAktualityZlatá stoka slaví 500. narozeniny: přijeďte se s ní seznámit na Třeboňsko
Zážitky

Zlatá stoka slaví 500. narozeniny: přijeďte se s ní seznámit na Třeboňsko

  • 15. července 2018
Na hlavním náměstí v Třeboni stojí renesanční Dům Štěpánka Netolického, muže, který se zlatým písmem zapsal do historie třeboňského rybníkářství. Vysoce ceněná jsou i jeho díla, zejména pak stoka, která se vine Třeboňskem již 500 let. Jmenuje se Zlatá a pro místní rybníkáře má skutečně cenu zlata.
Štěpánek Netolický (1460–1539) pocházel z Netolic a rybníkářskému řemeslu se vyučil při stavbách rybníků u Lomnice nad Lužnicí. V roce 1505 se stal hlavním rybníkářským hejtmanem a fišmistrem, staral se tedy nejenom o výstavbu nových rybníků, ale také o chov ryb. V té době začal pracovat na návrhu Třeboňské rybniční soustavy a Zlaté stoky, která je měla propojit. Podobně jako většina rybníků i stoka existuje dodnes a právě letos si připomínáme 500 let od jejího dokončení.
 

Zlatá stoka na dvorku

Někdo se s unikátní technickou památkou bude chtít seznámit přímo v terénu, jiní další přednost uhlazenějšímu představení. Možnost máte v Domě Štěpánka Netolického na třeboňském Masarykově náměstí, který proslulý rybníkář vyženil v roce 1522 sňatkem s vdovou po třeboňském písaři Dorotou Lukšovou. Dnes je tu k vidění stálá expozice, která dokumentuje rybníkářské řemeslo, jedinečnou krajinu Třeboňska i osobnosti, které u vzniku zdejšího fenoménu stály. Během letních prázdnin až do 18. září můžete navštívit výstavu Příběh Zlaté stoky – 500 let jedinečného díla Štěpánka Netolického. Kanál, který propojuje rybníky třeboňské soustavy, měl i jiné využití: stálo na něm téměř dvacet vodních mlýnů, zásoboval Třeboň pitnou vodou a plavilo se po něm dřevo.

Do neobyčejného muzea bez obav přiveďte i děti: ty starší si vyzkouší práci s dobovými měřičskými nástroji, které se kdysi při stavbách rybníků používaly, mladší se mohou ráchat na dvorečku u modelu Zlaté stoky a napouštět či vypouštět malé rybníky s pomocí ministavidel.
 

Proč je Zlatá stoka geniální?

Zlatá stoka je většinou dva až čtyři metry široká a její délka se pohybuje někde mezi 45 a 50 kilometry; záleží totiž na tom, zda do ní započítáte všechny úseky včetně dalších kratších stok, s jejichž pomocí propojuje rybníky na levém břehu Lužnice. Do nich už pět set let přivádí živou okysličenou vodu a vytváří tak ideální podmínky pro chov ryb, během výlovů pak odvádí přebytečnou vodu dál.

Podél Zlaté stoky a přes ni vede řada cest, turistických značek a cyklostezek, takže seznámit se s ní přímo v terénu není nijak obtížné. Začátek najdete na Lužnici nad jezem Pilař poblíž obce Majdalena; vodáci musí třímetrový kolmý jez přenášet. Je smrtelně nebezpečný a jeho úctyhodná výška je daná právě tím, že zvyšuje hladinu řeky pro lehčí odtok vody do Zlaté stoky.

Stoka protéká pod hrází Opatovického rybníka a pod hrází rybníka Svět, protéká Třeboní, prosmekne se mezi velkými rybníky Rožmberk a Kaňov a ze západu obchází rybníky Velký Tisý a Koclířov. Vidět ji můžete také na okraji Lomnice nad Lužnicí, odkud zamíří pod hráz Záblatského rybníka a dál přes Ponědraž k severu. Pod Horusickým rybníkem protéká zříceninou vodního mlýna a u Veselských pískoven se vrací do Lužnice.
 

Akvadukty a další kuriozity

  • Při pohledu na Zlatou stoku se vám občas možná bude zdát, že voda v ní teče do kopce. Není divu, má totiž průměrný spád přibližně 33 cm na 1 km délky, ale v některých místech je dokonce menší než 10 cm na kilometr. Začátek je v nadmořské výšce 440 metrů, konec u Horusického rybníka ve výšce 409 metrů.
  • Mezi technické rarity patří dva akvadukty. Známější je ten u Třeboně, kde se Zlatá stoka kříží s Podřezanskou stokou (GPS 48.9760839N, 14.8074408E); kolem vede naučná stezka Okolo Třeboně, přímo k místu křížení vede krátká odbočka. Další, mohutnější, atraktivnější a mnohem odlehlejší je akvadukt v polesí sv. Barbory u Majdaleny (GPS 48.9681086N, 14.8393617E), kde se Zlatá stoka kříží s odvodňovací Železnou stokou, zvanou Odlehčovač. Nevede sem žádná cesta a nejlépe se sem dostanete brzy na jaře nebo na podzim, kdy okolí není zarostlé náletovými dřevinami a kopřivami.
  • Zlatá stoka měla předchůdkyni zvanou Strúha, kratší a zničenou během husitských válek. Současný název vznikl v době, kdy panství patřilo Schwarzenberkům a vypovídal o významu stoky pro celé Třeboňsko.
  • Pokud chcete Zlatou stoku poznat přímo v terénu, můžete se zúčastnit cykloexkurze, kterou v Domě Štěpánka Netolického připravili jako doplňkový program k výstavě. Koná se v pátek 24. srpna, místa je třeba rezervovat předem.
Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře Zážitky

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře

Muzeum je v historickém centru města ve třech spojených gotických domech s renesanční fasádou. Expozice je zčásti věnována čokoládě a jejímu zpracování, zčásti marcipánu.

Rybník Velký Tisý Příroda

Rybník Velký Tisý

Rybník Velký Tisý, který je nejvýznamnější částí rezervace, byl dostavěn jako jeden z prvních velkých rybníků Třeboňska v roce 1505 a při jeho stavbě se poprvé objevilo jméno Štěpánka Netolického.

Přírodní park Česká Kanada Příroda

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Šupina a Šupinka – objednat si můžete hned z několika druhů čerstvých sladkovodních ryb Zážitky

Šupina a Šupinka – objednat si můžete hned z několika druhů čerstvých sladkovodních ryb

Vítejte v tradiční rodinné rybí restauraci Šupina a Šupinka. Restaurace nabízejí české speciality; pokrmy masité, dietní, dětské, ale především pokrmy z čerstvých sladkovodních ryb třeboňského regionu.

Třeboňská rybniční soustava Příroda

Třeboňská rybniční soustava

Základ třeboňské rybniční soustavy tvoří rybníky propojené stokami, vybudované podél řeky Lužnice severojižním směrem mezi městy Třeboň a Veselí nad Lužnicí. Tvoří ji Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět.

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni Kultura

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni

Centrum třeboňského rybníkářského dědictví naleznete v Třeboni, v domě, kde bydlel sám Štěpánek Netolický. Jeho součástí je stálá interaktivní expozice věnovaná dvěma nejvýznačnějším osobnostem našeho rybníkářství – Štěpánkovi Netolickému a Jakubu Krčínovi.

Nadějská rybniční soustava u Lomnice nad Lužnicí Příroda

Nadějská rybniční soustava u Lomnice nad Lužnicí

Nadějská rybniční soustava patří mezi nejkrásnější přírodní lokality Třeboňska. Základ soustavy tvoří rybníky Naděje, Skutek, Víra, Láska a Dobrá vůle. Založil ji Jakub Krčín v letech 1577–1579, dokončena byla v poslední čtvrtině 19. století.

Staňkovský rybník – nejdelší rybník v ČR Letní sporty

Staňkovský rybník – nejdelší rybník v ČR

Nedaleko Chlumu u Třeboně se při státní hranici ČR a Rakouska rozprostírá na území CHKO Třeboňsko hladina Staňkovského rybníka. Rozlohou sedmý největší rybník v ČR vznikl přehrazením Koštěnického potoka u vsi Staňkova.

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky Příroda

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky

Rybník Rožmberk je nejen největší český rybník, ale také největší rybník na celém světě. Někdy je nazýván Jihočeským mořem. V letech 1584–90 jej vybudoval proslulý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Rybník Rožmberk leží 2 km severně od města Třeboně.

Rybník Hejtman – pohodové koupání i skvělé rybaření Letní sporty

Rybník Hejtman – pohodové koupání i skvělé rybaření

Rybník Hejtman leží v městečku Chlum u Třeboně a je ideálním místem pro rybáře, milovníky přírodního koupání i cykloturisty. Založil jej Mikuláš Ruthard již v roce 1554.

Rybářská cyklotrasa Vodňany Letní sporty

Rybářská cyklotrasa Vodňany

Cyklotrasu s rybářskou tematikou si můžete projet kde jinde než v jižních Čechách. Turistická trasa má začátek ve městě Vodňany, vede českobudějovickou pánví kolem několika rybníků a končí opět ve Vodňanech. Okruh má celkovou délku cca 20 km a jsou na něm rozmístěny informační tabule, které seznamují s rybníky a některými mlýny na trase.

Třeboňsko – biosférická rezervace UNESCO Příroda

Třeboňsko – biosférická rezervace UNESCO

Třeboňsko je jedno z mála velkoplošných chráněných území, které se nachází v rovinaté krajině. Přestože jde o oblast, která je po staletí přeměňována člověkem, zachovaly se zde velice cenné přírodní hodnoty.

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku Příroda

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku

Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Dnešní funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům.

Rybníkářství Třeboň Příroda

Rybníkářství Třeboň

Většina rybníků na Třeboňsku byla postavena již koncem 15. a hlavně v 16. století za vlády českého šlechtického rodu Rožmberků. Nejslavnějšími staviteli těchto rybníků a vodních děl byli Mikuláš Ruthard z Malešova, Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan.

Masarykovo náměstí s radnicí v Třeboni Památky

Masarykovo náměstí s radnicí v Třeboni

Přirozeným centrem Třeboně je Masarykovo náměstí. Je obklopeno měšťanskými domy s renesančními a barokními štíty. Nejvýznamnějším objektem na náměstí je stará radnice z roku 1566.

Naučná stezka Cesta kolem Světa Příroda

Naučná stezka Cesta kolem Světa

Vydejte se na Cestu kolem Světa… Nemusíte ale jezdit daleko! Navštivte krajinu Třeboňska a naučnou stezku kolem rybníka Svět v jižních Čechách.

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně Památky

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně

Prohlédnout si místo, kde jsou pochováni členové rodu Schwarzenberků, můžete nedaleko od Třeboně. Ve svíčkami osvětlené kapli hrobky, akusticky výborně ozvučené, se kromě prohlídek konají různé koncerty i jiné kulturní akce.

Dům Štěpánka Netolického v Třeboni Kultura

Dům Štěpánka Netolického v Třeboni

V Domě Štěpánka Netolického je zřízena stálá expozice, která je věnována třeboňskému rybníkářskému dědictví a osobnosti rybníkáře a stavitele Štěpánka Netolického. Kromě stálé expozice nabízí objekt jedinečné galerijní prostory, konají se zde přednášky, výtvarné dílny, workshopy a kulturní akce.

Lázně Aurora – odpočinek v Třeboni na břehu rybníka Svět Lázně a wellness

Lázně Aurora – odpočinek v Třeboni na břehu rybníka Svět

Lázně Aurora se nacházejí v klidném prostředí parku na břehu rybníka Svět. Součástí je prosklený výtah s nejvyšší panoramatickou vyhlídkou v Třeboni, dále kongresové prostory, restaurace, bary, wellnesscentrum a nově také Třeboňský vodní svět. Lázně Třeboň pohladí tělo i duši.

Další aktuality

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

19. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj
Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

16. listopad 2024 9:00
Památky, Jihočeský kraj
Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

14. listopad 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj
Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

4. listopad 2024 12:25
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj
Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

26. říjen 2024 10:32
Památky, Jihočeský kraj
Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

25. říjen 2024 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj