ÚvodAktualityZnáte naše kamenná moře?
Příroda

Znáte naše kamenná moře?

Kamenná moře jsou zvláštním úkazem. Jedná se o souvislou vrstvu balvanů nebo suťovitých kamenů nahromaděných v určitém místě. Geologická definice zní tak, že pokryv kamenů větší velikosti na svazích a plochých vrcholových partiích terénu musí pokrývat více než 50% plochy daného místa. Útvar vzniká mrazovým zvětráváním skalních výchozů, nebo podpovrchovým chemickým zvětráváním a následným odnosem jemných zvětralin. Kamenná moře u nás jsou připomínkou klimatu starších čtvrtohor, i když pomaleji se prý vytváří i v současné době. Kam se za nimi vypravit na výlet poradí Kudy z nudy.
Hradiště Obří hrad na Šumavě Památky

Hradiště Obří hrad na Šumavě

Asi 6 km jihovýchodně od Kašperských Hor se nachází pozůstatek pravěkého hradiště, kterému se říká Obří hrad. Údajně jde o zbytky keltského kultovního místa, které je opředené řadou záhad a tajemství.

Nejvyšší hora v Česku  – hora Sněžka

Nejvyšší hora v Česku – hora Sněžka

Na Hraničním hřebenu Krkonoš se nachází nejvyšší hora České republiky Sněžka, měřící 1 603 m n. m. Její skalnatý vrchol má rozlohu asi 120 000 m². Vedou k ní různé trasy – turistické, cyklistické i běžecké. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 0,2 °C.

Královský kámen u Javorníku na Šumavě Příroda

Královský kámen u Javorníku na Šumavě

Jedním z vrchů šumavské Javornické hornatiny je Královský kámen zvaný Královák. Jméno dostal podle kulového skalního útvaru tvořeného skalní hradbou a mrazovými sruby.

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy Příroda

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy

Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Je pouze pro pěší, ale projít si ji můžete i se sportovním kočárkem. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl!

Čertova stěna – Kamenné moře v jižních Čechách Příroda

Čertova stěna – Kamenné moře v jižních Čechách

Čertova stěna je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších skalních lokalit v jižních Čechách. Na rozloze přibližně 10 ha se nad hlubokým údolím Vltavy prostírá divoký skalní sráz posetý chaoticky nakupenými žulovými balvany.

Přírodní památka Malý Stolec Příroda

Přírodní památka Malý Stolec

Malý Stolec je unikátním geologických čedičovým útvarem a byl v roce 2016 vyhlášen přírodní památkou.

Vyhlídka Hadí hora v Krušných horách Příroda

Vyhlídka Hadí hora v Krušných horách

Vyhlídka nedaleko Klínovce je pojmenovaná podle Hadí hory, na které se nachází. Z místa je pěkný pohled do krajiny.

Přírodní památka Andrejšky u Starého Plzence Příroda

Přírodní památka Andrejšky u Starého Plzence

Andrejšky tvoří zajímavé až bizarní skalní útvary rozkládající se v délce asi 300 metrů. Tento skalní buližníkový hřbet leží na severozápadním úbočí vrchu Radyně, v blízkosti obce Starý Plzenec.

Přírodní rezervace Vrch Baba a Dědek u Kosmonos Příroda

Přírodní rezervace Vrch Baba a Dědek u Kosmonos

Vulkanický suk o dvou vrcholech s názvy Baba a Dědek se nachází mezi obcemi Kosmonosy a Bakov nad Jizerou. Tato čedičová vyvýšenina je otevřeným torzem někdejšího sopečného kráteru.

Přírodní rezervace Břidličná Příroda

Přírodní rezervace Břidličná

Rezervace byla vyhlášena v březnu 2008. Důvodem je ochrana výjimečných skalních a zemních útvarů, zachovaných lesních společenstev a řady vzácných a chráněných rostlin a živočichů.

Kamenné moře v údolí Doubravy Příroda

Kamenné moře v údolí Doubravy

Naučná stezka provází řeku Doubravu na jejím toku divokým kaňonem mezi Horním Mlýnem a Bílkem. Jedenáct zastavení přibližuje zdejší zajímavosti – Kamenné moře, Čertův stolek, Sokolohrad, skalnaté Koryto a další. Naučné tabule vám představí i zdejší chráněné rostliny a živočichy.

Přírodní rezervace Štamberk a kamenné moře Příroda

Přírodní rezervace Štamberk a kamenné moře

Lokalita nedaleko Telče s výskytem kamenných polí kolem zříceniny hradu Štamberk je významná výskytem geomorfologických jevů – skalních výchozů s projevy mrazového zvětrávání a balvanovým proudem.

Jaronínská bučina – nejstarší stromy v Blanském lese Příroda

Jaronínská bučina – nejstarší stromy v Blanském lese

Původní lesy Jaronínské bučiny patří k nejstarším porostům na území CHKO Blanský les. Nejstarší stromy zde dosahují staří přes 270 let. Převládají zde listnaté dřeviny, z nichž je nejvíce zastoupený buk a jilm, a z jehličnanů je to především jedle.

Vyhlídka na Jindřichově skále v Brdech Příroda

Vyhlídka na Jindřichově skále v Brdech

Nedaleko obce Malá víska 4,5 km od Komárova u Hořovic se nalézá romantický masiv Jindřichovy skály s krásnou vyhlídkou. Jedná se o jednou z nejpěknějších vyhlídkových míst v Brdech při severním okraji CHKO.

Přírodní rezervace Krkanka a Strádovské peklo v údolí Chrudimky Příroda

Přírodní rezervace Krkanka a Strádovské peklo v údolí Chrudimky

V úseku mezi Křižanovickou a Práčovskou přehradou vytvořila řeka Chrudimka v žulových horninách nasavrckého masivu hluboké údolí, které bylo pro svoji jedinečnost postupně začleněno do dvou vyhlášených přírodních rezervací – PR Krkanka a PR Strádovské peklo.

Vrch Třemošná a skála Kazatelna ve středních Brdech Příroda

Vrch Třemošná a skála Kazatelna ve středních Brdech

Třemošná (779 m.n.m.) je jeden z nejvíc nápadných vrcholů středních Brd. Leží asi 5 km západně od centra Příbrami a představuje výraznou krajinnou dominantu Příbramska. Nad okolní terén vystupuje jako protáhlý hřbet se strmými bočními svahy, který se od severovýchodu jeví jako špičatá homole.

Zkamenělá řeka u Nejpína na Vysočině Příroda

Zkamenělá řeka u Nejpína na Vysočině

Zajímavý přírodní útvar se nachází na severním okraji Českomoravské vrchoviny mezi městy Chotěboř a Golčův Jeníkov. Pás rulových balvanů (kamenný proud) vznikl mrazovým zvětráváním skalního podkladu ve starších čtvrtohorách.

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy Příroda

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě Příroda

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě

Kamenné moře se nachází necelý kilometr od Plešného jezera, kam můžete vyrazit z Jeleních Vrchů nebo z Nové Pece. Nejprve je nutné vystoupat po nekolika schodech nad balvany ledovcové morény porostlé klečí a poté se shora otevře výhled na krajinu Vltavické brázdy.

Čížkovy kameny Příroda

Čížkovy kameny

Asi 5 kilometrů jihovýchodně od Trutnova nad vesnicí Lhota naleznete skalnatý hřbet Čížkovy kameny. Jedná se o zalesněný skalnatý hřbet v nadmořské výšce 632 metrů nad mořem nad levým břehem Úpy, odkud je krásný rozhled na Trutnovsko a Krkonoše.

Přírodní park Jistebnická vrchovina alias Čertova hrbatina Příroda

Přírodní park Jistebnická vrchovina alias Čertova hrbatina

Mezi Jistebnicí a Sedlcem – Prčice se nachází malebná oblast členité kopcovité krajiny s pestrou mozaikou polí, luk a lesíků, s množstvím vodních ploch a menších toků. Odborně se nazývá Jistebnická vrchovina, ale místní jí neřeknou jinak než Čertova hrbatina.

Přírodní památka Vlčí rokle u Kamenného Přívozu Příroda

Přírodní památka Vlčí rokle u Kamenného Přívozu

Vlčí rokle v Posázaví, nad městečkem Kamenný Přívoz, ukrývá zajímavý přírodní klenot – obloukovitou rokli, kterou vyplňuje kamenné moře z až několik metrů velkých žulových balvanů. Místo navíc ozvláštňují až 200 let staré bučiny.