ÚvodČeská nejArchitektonickéPetr Parléř – dvorní stavitel krále a císaře Karla IV.
Architektonické

Petr Parléř – dvorní stavitel krále a císaře Karla IV.

Stavitel, kameník, sochař a řezbář Petr Parléř (1332 nebo 1333 Kolín nad Rýnem nebo Švábský Gmünd – 13. července 1399, Praha) byl výjimečnou osobností středoevropské gotiky. Vrcholná etapa středoevropské gotické architektury se podle něj dokonce někdy nazývá parléřovská gotika.
Petr Parléř se narodil patrně v místě, kde roku 1332 nebo 1333 působil jeho otec, stavitel Heinrich Parler z rozvětvené a slavné německé stavitelské rodiny. Vzdělání získal u svého otce a na stavbách kostela svatého Kříže ve Švábském Gmündu, dómu v Augsburgu, kostela Panny Marie v Norimberku, katedrály ve Štrasburku a katedrály v Kolíně nad Rýnem. Odtud také pocházela jeho první žena Gertruda, dcera kolínského kameníka Hamma.

Asi ve třiadvaceti letech přišel geniální a moderně uvažující mladík na pozvání krále a císaře Karla IV. do Prahy. Jeho hlavním dílem byla katedrála sv. Víta na Pražském hradě, na které po smrti svého předchůdce, francouzského stavitele Matyáše z Arrasu (asi 1290–1352, Praha), pracoval více než čtyřicet let. Dokončil chór katedrály se síťovou klenbou a opěrnými sloupy, kapli zemského patrona sv. Václava, Zlatou bránu, sakristii, část věže a základ trojlodi. Chór byl dokončen a vysvěcen v roce 1385.

Petr Parléř se podílel i na řadě dalších staveb: jeh dílem byl například kamenný most přes Vltavu, dnešní Karlův most, Staroměstská mostecká věž a části kostela Matky Boží před Týnem na Starém Městě. Jeho rukopis nese také kostel svatého Bartoloměje v Kolíně a kostel sv. Barbory v Kutné Hoře či hrad Karlštejn.

V Praze si Petr Parléř koupil dům na Hradčanech v dnešní Loretánské ulici a stal se respektovaným mistrem i váženým měšťanem. Byl zvolen městským radním (konšelem) na Hradčanech a na Starém Městě, ale hlavně až do smrti vedl významnou císařskou stavební huť. V ní působili i jeho synové Václav a Jan. Ve Švábském Gmündu na rodinu Parléřů nezapomněli, jedna z hlavních ulic se jmenuje Parlerstrasse. Parléřovu ulici objevíte i v Praze, ale žádný pomník nepřekoná ten, který si Petr Parléř postavil sám – jedinečnou katedrálu sv. Víta.
Staroměstská mostecká věž v Praze Památky

Staroměstská mostecká věž v Praze

Staroměstská mostecká věž tvoří bránu do Starého Města pražského. Při korunovační cestě do chrámu sv. Víta na Pražském hradě jí procházeli čeští králové.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO Památky

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Týnský chrám – kostel Matky boží před Týnem Památky

Týnský chrám – kostel Matky boží před Týnem

Kostel Matky boží před Týnem patří mezi nejvýznamnější pražské kostely. Původní románský kostel patřil ke špitálu kupců v dnešním Ungeltu. Na jeho místě byl ve 13. stol. postaven raně gotický kostel. Za husitských časů býval kostel hlavní baštou husitů.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Věž chrámu sv. Víta – výhledy z věže na Prahu Památky

Věž chrámu sv. Víta – výhledy z věže na Prahu

Vydejte se za nevšedním výhledem na jižní věž chrámu sv. Víta na Pražském hradě, která je opět přístupná. Věž je nejvyšší věží chrámu a její výška dosahuje téměř 100 metrů. Připravte se však na náročný výstup, za výhledem budete muset překonat skoro 300 schodů.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu Památky

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína Památky

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína

Dominantou města Kolína je chrám sv. Bartoloměje. Stavbu vysokého katedrálního chóru prováděl v letech 1360-1378 významný stavitel té doby Petr Parléř. Obohatil tak Kolín o jedno z neoriginálnějších děl gotické architektury lucemburského období. Ze zvonice se vám naskytne krásný výhled na město.

Svatý Václav – hlavní patron české země

Svatý Václav – hlavní patron české země

Svatý Václav (907 – 28. září 935) byl českým knížetem a světcem, který je považován za hlavního patrona české země. Jeho otcem se stal kníže Vratislav a matkou Drahomíra, dědečkem byl první historicky doložený přemyslovský kníže Bořivoj I. a babička svatá Ludmila, která si vzala na starost Václavovu výchovu.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.