ÚvodČeská nejArchitektonickéRondokubismus – originální a ryze český umělecký sloh
Architektonické

Rondokubismus – originální a ryze český umělecký sloh

V české architektuře se výrazně uplatnil kubismus, avantgardní umělecké hnutí přelomu 19. a 20. století, které se v jiných evropských zemích rozvinulo především v sochařství a malířství. V první polovině dvacátých let 20. století se navíc jako svébytná a ryze česká odrůda kubismu zrodil rondokubismus, označovaný též jako české art deco, obloučkový kubismus či národní styl.
Skvostem mezi kubistickými domy je Dům U Černé Matky Boží v Praze, dílo architekta Josefa Gočára z let 1911–1912. Český fenomén podtrhuje Grand Café Orient, jediná kubistická kavárna na světě, pro kterou Gočár navrhl vnitřní vybavení včetně osvětlení, nábytku a porcelánu.

Gočárův rukopis nese také budova Legiobanky v ulici Na Poříčí v Praze, postavená mezi lety 1921 až 1923. Fasádu budovy považované za prvotřídní ukázkou rondokubismu navrhl sochař Otto Gutfreund. Ve stejném stylu je postavený rovněž Palác Adria z let 1923–24, původně sídlo italské pojišťovny Riunione Adriatica di Sicurta. Stavbu projektoval Josef Zasche, pro fasády bylo vybráno barevné řešení od architekta Pavla Janáka ve stylu rondokubismu. Janák je rovněž autorem krematoria v Pardubicích, kde Juraj Herz natáčel film Spalovač mrtvol.

Reprezentativní a elegantní prostory ve slohu rondokubismu má rovněž Radiopalác v Praze na Vinohradech (1922–1924, architekt Alois Dryák), reprezentativní dům na náměstí Míru v Liberci-Ruprechticích (asi 1929, architekt Franz Radetzky) či vila architekta Jaroslava VondrákaPraze-Střešovicích (1929, vlastní návrh).
 
Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Traduje se, že výraz pasáž poprvé použil Jan Neruda, když v novinách popisoval dojmy z Paříže. Bylo mu šestadvacet, právě se vrátil z cest a zářící chodby pařížských pasáží jej patřičně oslnily. Čeština už dávno slovo pocházející z francouzského výrazu passage, průchod, zařadila do spisovného jazyka. Schválně, jak dobře znáte pražské pasáže?

Palác Archa – Budova bývalé Legiobanky Na Poříčí v Praze Památky

Palác Archa – Budova bývalé Legiobanky Na Poříčí v Praze

V pražské ulici Na poříčí najdete budovu Legiobanky (palác Archa), která je prvotřídní ukázkou rondokubismu v Praze. Legiobanku musí milovníci architektury bezpodmínečně vidět. Budovu projektoval Josef Gočár a postavena byla mezi lety 1921 až 1923.

Rondokubismus: znáte stavby postavené v tomto českém architektonickém stylu?

Rondokubismus: znáte stavby postavené v tomto českém architektonickém stylu?

České art deco, obloučkový kubismus či národní dekorativismus… všechny tyto názvy označují jeden a ten samý architektonický styl, a to rondokubismus. Zrodil se v první polovině dvacátých let 20. století jako svébytná ryze česká odrůda kubismu. Jako v jediné zemi na světě se v tehdejším Československu uplatnil tento styl v architektuře. A jaké stavby do rondokubismu patří? To vám prozradí Kudy z nudy.

Radiopalác v Praze na Vinohradech Památky

Radiopalác v Praze na Vinohradech

Velkolepá budova Radiopaláce na pražských Vinohradech je jedna z nejpřednějších kulturních a společenských domů v Praze se svými jedinečnými reprezentativními a elegantními prostory ve slohu rondokubismu (českého národního stylu).

Ruprechtický reprezentační dům v Liberci Památky

Ruprechtický reprezentační dům v Liberci

Reprezentativní dům byl postaven na nároží východní strany Náměstí Míru v Liberci-Ruprechticích podle návrhu architekta Franze Radetzkeho patrně v roce 1929. Hravý rondokubistický styl s prvky art deco se projevuje i v bohaté výzdobě interiéru.

Dožije se libeňský most stovky? aneb nejznámější stavby Pavla Janáka

Dožije se libeňský most stovky? aneb nejznámější stavby Pavla Janáka

Stavby architekta Pavla Janáka jsou leckdy známější než jeho jméno – a zvlášť poslední dobou, kdy se hodně mluví o zbourání Libeňského mostu v Praze. Ano, i ten je Janákovým dílem, podobně jako třeba pražský palác Adria nebo pardubické krematorium, které znáte z Herzova filmu Spalovač mrtvol.

Vila Jaroslava Vondráka ve Střešovicích Památky

Vila Jaroslava Vondráka ve Střešovicích

Vila dominuje západní straně Macharova náměstí a patřila architektu Jaroslavu Vondrákovi. Vondrák je autorem několika dalších staveb na Ořechovce včetně nedaleké Ústřední budovy s kinem Ořechovka.

Rodný dům dějepisce Tomáše Pešiny z Čechorodu v Počátkách Kultura

Rodný dům dějepisce Tomáše Pešiny z Čechorodu v Počátkách

Kolemjdoucí může zaujmout erby pánů z Hradce (rodovým a aliančním) a pamětní deskou, která prozrazuje, že v tomto domě se roku 1629 narodil „dějepisec vlastenecký a rodák počátecký, Tomáš Pěšina z Čechorodu“.

Palác Adria v Praze se stylovou kavárnou Památky

Palác Adria v Praze se stylovou kavárnou

Palác Adria je významnou kulturní památkou moderní architektury. Byl postaven pro italskou pojišťovací společnost Riunione Adriatica di Sicurta, která zde roku 1910 zakoupila původní dvoupatrový palác. Ten Palác tu nechal vybudovat o 100 let dříve pasovský biskup Leopold Leonard hrabě Thun.

Krematorium Pardubice – dějiště filmu Spalovač mrtvol Památky

Krematorium Pardubice – dějiště filmu Spalovač mrtvol

Krematorium v Pardubicích bylo postaveno dle plánů architekta Pavla Janáka v letech 1921–1923 na jižní straně tehdejší periferie města Pardubic ve stylu art deco za podpory členů Společnosti přátel žehu na rozlehlém párkovitém prostranství.