ÚvodČeská nejArchitektonickéNejstarší kamenný most na Moravě – Svatojánský most v Litovli
Architektonické

Nejstarší kamenný most na Moravě – Svatojánský most v Litovli

Most pro pěší, cyklisty a jednosměrně i pro automobilovou dopravu patří mezi významné technické památky. Jedná se o nejstarší funkční kamenný most, po Karlově mostě v Praze a mostě v Písku také třetí nejstarší v ČR.
O výstavbě litovelského Svatojánského mostu bylo rozhodnuto už na konci 16. století, kdy se město rozvíjelo a vzkvétalo. Je nejstarším kamenným mostem na Moravě. Je dlouhý 60 m a je tvořen 6 kamennými klenbami. Stojí na 6 pilířích a uprostřed je osazen sochou sv. Jana Nepomuckého, díky níž má své jméno.

Kamenný most nad hlavním tokem byl postaven v roce 1592. O kvalitě stavebního díla svědčí skutečnost, že vydržel všechny povodně, které Litovel postihly. Původně byl navržen a postaven tak, aby vyhovoval provozu ve své době, tedy hlavně pro pěší a koňské potahy. Za dobu své existence prodělal několik přestaveb, zatím poslední velkou rekonstrukcí prošel most po velké povodni z roku 1997, kdy částečně změnil svou podobu směrem k historickému původnímu vzhledu.
Poznejte královská města Moravy a Slezska

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Čeští králové rozšiřovali svou moc nejen na území Čech, ale také v dalších zemích koruny české, na území Moravy a Slezska (tj. v Markrabství moravském a na území Vévodství slezského). Zde se středobody panovníkovy vlády stávala právě královská města. Někdy jsou označována také jako markrabská, což má jednoduché vysvětlení – jestliže byl panovníkem Moravy člověk, který neměl žádný jiný titul než markrabě, byla jemu podřízená města označována jako markrabská, pokud však měl zároveň i titul českého krále, byla pak města označována jako královská. Poznejte s námi opěrné body mocných panovníků českého středověku.

Můstky, Mostky, Mostiště a jeden zapomenutý středověký most s tajemstvím

Můstky, Mostky, Mostiště a jeden zapomenutý středověký most s tajemstvím

Historie, romantika a trocha tajemství, tím vším jsou opředeny nejstarší kamenné mosty u nás. Určitě vás teď napadne Karlův most přes Vltavu, písecký Kamenný most nebo barokní most v Náměšti nad Oslavou. Znáte ale například kamenný most v podhůří Železných hor, kde dokonce samotná obec dostala název podle něj – Kamenné Mosty? Vydejte se na výlet po nejstarších mostech České republiky a možná budete překvapeni, jaké příběhy se za nimi ukrývají...

Na kole okolo Mohelnice

Na kole okolo Mohelnice

Na cesty chráněnou krajinou Litovelského Pomoraví, která se rozprostírá mezi Mohelnicí a Litovlí, je nejlepším dopravním prostředkem kolo. Území nádherných lesů protíná řada dobře značených cyklostezek, jejichž povrch je zejména asfaltový. Výlety proto bez obtíží zvládnou i rodiny s dětmi. Nedaleko Mohelnice je navíc skvělé koupání v pískovně zvané Bagr.

Svatojánský most v Litovli Památky

Svatojánský most v Litovli

Nejstarším kamenným mostem na Moravě a zároveň třetím nejstarším mostem v České republice je Svatojánský most přes řeku Moravu v Litovli. Most byl postaven v roce 1592, v období, kdy se litovelským měšťanům dařilo. Dodnes patří k nejkrásnějším stavbám ve městě.

Romantická projížďka na lodi po Nečízu v Litovli Příroda

Romantická projížďka na lodi po Nečízu v Litovli

Projížďka na loďce korytem řeky přímo pod náměstím nebo v úzké uličce lemované starými měšťanskými domy. Takový kousek italských Benátek bude v dohledné době nabízet i malé české městečko na Střední Moravě.

Městská památková zóna Litovel Kultura

Městská památková zóna Litovel

Královské město Litovel založil v polovině 13. století český král Přemysl Otakar II. V jeho těsném sousedství stála již řadu let slovanská rybářská ves (dnešní tzv. Staré město), jejíž existenci umožňovala rozvětvená řeka Morava.

#světovéČesko a moravské Benátky: město rozkročené nad vodou

#světovéČesko a moravské Benátky: město rozkročené nad vodou

Kde byste hledali vůbec nejstarší most na Moravě? Nestojí ani v Olomouci, ani v Brně, ale ve městě, kde to bez mostů zkrátka nešlo: v Litovli. Přestože k nejbližšímu moři to odtud je pár stovek kilometrů, městu se říká Hanácké Benátky nebo Moravské Benátky. Proč?

Litovel

Litovel

Litovel leží na šesti ramenech Moravy; protože byste tu napočítali přibližně 170 lávek, mostů a můstků, někdy se jí říká moravské Benátky. Při procházkách historickým centrem objevíte radnici s vysokou věží, k výletům na kole, pěšky i na lodi láká rozsáhlá oblast lužních lesů – Litovelské Pomoraví.

#světovéČesko a Olomoucký kraj

#světovéČesko a Olomoucký kraj

Cestování střední Moravou je spojené s poznáváním hradů, zámků a historických měst, a pokud zabrousíte na sever do Jeseníků, přidají se hory, sport a relaxace. Nejlepší zážitky?

5. 12.
Mikuláš v Mladečských jeskyních 2024

Mikuláš v Mladečských jeskyních 2024

Mladeč, Olomoucký kraj
7. 12.
Mikulášský pochod v Medlově

Mikulášský pochod v Medlově

Medlov, Olomoucký kraj
29. 5.1. 6.
Závod Míru U23 2025

Závod Míru U23 2025

Uničov, Olomoucký kraj
30. 11.
Hanácké Vánoce

Hanácké Vánoce

Příkazy, Olomoucký kraj
1. 12.6. 1.
Loštický betlém řezbáře Jaroslava Beneše 2024

Loštický betlém řezbáře Jaroslava Beneše 2024

Loštice, Olomoucký kraj
14. 11.30. 11.
Putování za tvarůžkovým strašidlem

Putování za tvarůžkovým strašidlem

Loštice, Olomoucký kraj
26. 10.9. 2.
O perníku v Lošticích

O perníku v Lošticích

Loštice, Olomoucký kraj
30. 11.
Domácí zabíjačkové hody

Domácí zabíjačkové hody

Horka nad Moravou, Olomoucký kraj