ÚvodČeská nejDopravníNejvětší muzeum letectví a kosmonautiky v České republice – Letecké muzeum Kbely
Dopravní

Největší muzeum letectví a kosmonautiky v České republice – Letecké muzeum Kbely

Z nejstaršího pražského letiště ve Kbelích vzlétla první letadla v roce 1923. Dnes je zde muzeum, jehož expozice se vztahuje k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. V současnosti má ve sbírkách 275 letadel.
V areálu pražského kbelského letiště, sloužícího do roku 1937, bylo založeno Muzeum letectví a kosmonautiky. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě. V současné době má muzeum 2 251 sbírkových předmětů, které se váží k letectví, kosmonautice, parašutismu a meteorologii.

Muzeum bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě. V současnosti má ve sbírkách 275 letadel, z nichž téměř sto je vystaveno v krytých halách, 25 v nekrytých expozičních prostorech, 155 je uloženo v depozitářích a 10 letuschopných je provozováno. Řada letounů patří ke světovým unikátům.

Expozice muzea se vztahuje bezprostředně k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. Pro srovnání jsou zde vystaveny také vybrané typy světově významných letadel a kromě toho i množství leteckých motorů, součásti draků letounů, výzbroj, výstroj, stejnokroje, prapory, vyznamenání a další památky, které se vztahují k historii československého a českého letectví.


Letecké muzeum Kbely – expozice v hangárech Staré Aerovky

V historických hangárech areálu Staré Aerovky v pražských Letňanech najdete novou expozici kbelského leteckého muzea. Jedná se o výstavní prostory v historických hangárech č. V a VI v areálu Stará Aerovka na letňanském letišti. Vystaveny jsou zde staré i novodobé letouny firmy Aero a bombardovací stroje. Areál Staré Aerovky představuje unikátní komplex prezentující architekturu spojenou s počátky československého letectví i rozvoj letecké techniky v průběhu druhé světové války. Zdejší expozice se věnuje historii továrny Aero i tomu, jak zde tyto letouny vznikaly.

Hlavními exponáty je čtveřice letounů, z nichž nejstarší, stíhací Aero A-18 z roku 1923, vzlétl na nebe právě z tohoto hangáru. Doplňují jej neméně cenné prototypy letounů L-29 Delfín ve verzi XL-29-2, L-39 Albatros ve verzi X-02 a L-159 Alca.

Hangár č. V byl postaven v rámci budování nových prostor pro firmu AERO v letech 1940–1941. Po rekonstrukci je v něm umístěna expozice bombardovacích a bitevních letounů a stíhacích bombardérů z období od 2. světové války až do 80. let minulého století. Je zde umístěn letoun Aero C-3A (Siebel Si-204), trup bombardovací verze Aero C-3B, přední část sovětského letounu Petljakov Pe-2, letouny Suchoj – Su-7, Su-22. Hangár č. VI je historicky prvním hangárem firmy AERO k sestavování a zalétávání letadel.
Letecké muzeum Kbely – expozice v historických hangárech Staré Aerovky Kultura

Letecké muzeum Kbely – expozice v historických hangárech Staré Aerovky

V historických hangárech areálu Staré Aerovky v pražských Letňanech najdete novou expozici Leteckého muzea Kbely. Vystaveny zde jsou staré i novodobé letouny firmy Aero a bombardovací stroje.

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

Zadarmo do muzea nebo galerie? Poradíme vám, jak na to!

Zadarmo do muzea nebo galerie? Poradíme vám, jak na to!

Jsou místa, kam se můžete vypravit i bez koruny v kapse. Stačí jen vědět, kdy a kam se vydat! Portál Kudy z nudy má pro zvídavé turisty, milovníky umění i obdivovatele technických památek zajímavé tipy. Míst, kam se vy anebo aspoň vaše děti můžete podívat za nulové vstupné, je totiž celá řada. S námi zkrátka ušetříte!

Tipy na muzea, galerie a zajímavostí, kam se podíváte zadarmo

Tipy na muzea, galerie a zajímavostí, kam se podíváte zadarmo

Řada muzeí a galerií nabízí vstupné zadarmo – většinou na pár dní v roce, ale najdou se i takové instituce, kde je bezplatný vstup po celý rok. Je to dobrý tip pro rodiny, kterým vstupenky dělají hluboké díry v rodinném rozpočtu, pro mnohé z nás, kteří potřebují ušetřit i pro ty, co mají spoustu času a potrpí si na slevy. Portál Kudy z nudy vás zve na prohlídky zdarma!

Vojenský historický ústav v Praze Kultura

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.

Letecké muzeum Kbely zahájí další sezonu – přijďte se podívat na nové stroje

Letecké muzeum Kbely zahájí další sezonu – přijďte se podívat na nové stroje

V sobotu 4. května v 10:00 se pro veřejnost opět otevřou brány Leteckého muzea Kbely. Letos to bude již šestapadesátá muzejní sezóna. V rámci otevření se mohou návštěvníci seznámit také s novými přírůstky ve sbírkách muzea. Jedná se o početnou řadu novinek, mezi nimiž najdeme především exponáty velkých strojů. Vstup do muzea je zdarma.

Všude dobře, ve vzduchu nejlépe: skvělé výlety do leteckých muzeí

Všude dobře, ve vzduchu nejlépe: skvělé výlety do leteckých muzeí

Pro každého, kdo má rád letectví, tahle místa stojí za návštěvu. Prozradíme vám, kde uvidíte Čmeláky, MIGy, bojové letouny anebo třeba první letadla průkopníků aviatiky. Udělejte si výlet za legendami českého i světového nebe, vlezte si do kokpitu anebo si zkuste let na simulátoru!

Letecké muzeum ve Kbelích představuje nový stíhací letoun

Letecké muzeum ve Kbelích představuje nový stíhací letoun

Brány Leteckého muzea ve Kbelích se opět otevírají. Novinkou letošní sezóny je stíhací letoun F-84 v největším muzejním hangáru č. 40, kde návštěvníky také čeká zrekonstruovaná expozice první generace proudových letounů.

Letecké muzeum ve Kbelích láká na novou expozici

Letecké muzeum ve Kbelích láká na novou expozici

Letecké muzeum vstoupilo do 45. sezóny a pro své návštěvníky si připravilo několik novinek. Milovníci vojenské historie si zde mohou prohlédnout letoun Be-50 a výstavu věnovanou letecké výrobě v Čechách a na Moravě v letech 1939-1945.

Letecké muzeum v Kbelích je jedním z největších v Evropě

Letecké muzeum v Kbelích je jedním z největších v Evropě

Muzeum letos získalo nové prostory pro budoucí výstavy a depozitáře. Rozšířilo se tak celkem o šest tisíc metrů čtverečních. Můžete obdivovat nové přírůstky ve sbírkách, například zrekonstruovaný letoun Bohemia B5 z roku 1919, je to jediný exemplář na světě. Expozice muzea se vztahuje bezprostředně k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. Pro srovnání jsou zde vystaveny také vybrané typy světově významných letadel a kromě toho i množství leteckých motorů, součásti draků letounů, výzbroj, výstroj, stejnokroje, prapory, vyznamenání a další památky, které se vztahují k historii československého a českého letectví.

Šest výletů pro technické hračičky: setrvačníky, trabanty a letadla

Šest výletů pro technické hračičky: setrvačníky, trabanty a letadla

Portál Kudy z nudy přináší pár báječných červnových tipů pro ty, co mají rádi techniku ve všech jejích fázích a podobách. Nabízíme vám jedinečnou akci v terénu, dvě výstavy, letecké unikáty, jeden skvělý model, jaký jste zaručeně ještě neviděli, a nakonec nové muzeum trabantů.

Ve Kbelích si prohlédnete nově zrestaurovaný MiG 15

Ve Kbelích si prohlédnete nově zrestaurovaný MiG 15

Vojenskému historickému ústavu se podařilo během uplynulých šesti měsíců zrekonstruovat stíhací bombardér MiG-15. Letoun, který prokoukl k nepoznání, bude vystaven v leteckém muzeu ve Kbelích. Zájemci si ho však budou moci prohlédnout až se začátkem příští sezony, která začne v sobotu 29. dubna 2017.