ÚvodČeská nejHistorickéAuerspergové – šlechtický rod, který proměnil zámky Žleby, Vlašim a Slatiňany v pohádková sídla
Historické

Auerspergové – šlechtický rod, který proměnil zámky Žleby, Vlašim a Slatiňany v pohádková sídla

Složitý znak s pěti heraldickými zvířaty, heslo Meritis augen tur honores, tedy Vše vloženo na knížecí plášť, několik rodových linií a především zámky Žleby, Slatiňany, Vlašim a Nasavrky, obklopené krásnými zahradami. To jsou místa, kam se můžete vypravit po stopách šlechtického rodu Auerspergů.
První zprávy o rodu Auerspergů jsou staré téměř tisíc let, v Čechách se ale usadili až během 18. století. Tehdy už patřili mezi nejvýznamnější, nejzámožnější a také nejrozvětvenější šlechtické rody habsburské monarchie. Byli příbuzní s rody Kinských, Lobkoviců, Colloredo-Mansfeldů, Valdštejnů, Clam-Gallasů a mnoha dalšími.
Panství Žleby a Nasavrky získali sňatkem Jana Adama z Auerspergu (1721–1795) s hraběnkou Marií Kateřinou Schönfeldovou, panství Vlašim pak sňatkem Karla Josefa Antonína z Auerspergu (1720–1800) s Marií Josefou z Trautsonu (1724–1792). Nechali upravit zámek Vlašim, jeho okolí pak přeměnili na romantický krajinářský park. Ze zámku v Nasavrkách se postupně stalo hospodářské a administrativní centrum panství, Slatiňany se pak staly jedním z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších venkovských sídel.

Auerspergové milovali dostihy a věnovali se chovu koní; Vincent Karel Auersperg (1812–1867) ve Slatiňanech vybudoval vyhlášené středisko pro výcvik překážkových koní a zároveň dal v tehdy módním rytířském romantickém slohu přestavět zámek Žleby u Čáslavi. V zámku vznikl rytířský sál a rytířský salon, středověký styl měla i skvělá zbrojnice a další interiéry. Modernizace hřebčína, zámku ve Slatiňanech i zámeckého parku byla dílem Františka Josefa knížete z Auerspergu (1856–1938). Jeho manželka Vilemína z Auerspergu, rozená hraběnka Kinská z Vchynic a Tetova (1857–1909) pak pro radost vlastních dětí i dětí z okolí nechala v lesích kousek od zámku postavit zmenšeninu hradu nazvanou Kočičí hrádek.

Zajímavou stopu v české historii zanechala kněžna Ernestina z Auerspergu, rozená Festetics de Tolna (1831–1901), manželka velmi nepopulárního politika, knížete Karla z Auerspergu (1814–1890). Byla čestnou předsedkyní a mecenáškou Spolku paní a dívek sv. Anny, který v Praze v roce 1871 otevřel ústav pro slabomyslné, tehdy nazývaný Ústav idiotů. Šlo o první zařízení svého druhu v tehdejším Rakousko-Uhersku, a v roce 1898 bylo na kněžninu počest přejmenováno na Ernestinum.
#světovéČesko a zámek Slatiňany: dětské hospodářství v zahradě a vesnička francouzské královny

#světovéČesko a zámek Slatiňany: dětské hospodářství v zahradě a vesnička francouzské královny

Proč navštívit Slatiňany, malebný zámek na úpatí Železných hor? Láká přívětivou a pohodovou atmosférou, a navíc tu objevíte další místa, která stojí za vidění – třeba hřebčín, rozmarný Kočičí hrádek, okrasný statek Švýcárnu, oboru s jeleny a muflony, alej jedlých kaštanů a také zámeckou zahradu s malým dětským hospodářstvím, kde se šlechtické děti učily spravovat své miniaturní panství.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum Památky

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany Příroda

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany

V jihozápadní části zámeckého lesoparku se nachází dětmi oblíbený Kočičí hrádek. Je to miniatura hradu, kterou koncem devatenáctého století nechala v lese za slatiňanským parkem postavit kněžna Vilemína Auerspergová.

#světovéČesko a prázdniny v Orientu: procestujte hrady a zámky s vůní dálek

#světovéČesko a prázdniny v Orientu: procestujte hrady a zámky s vůní dálek

Památky po celém Česku se začínají otevírat návštěvníkům. Vaše prohlídky hradů a zámků se nemusí nést jen ve stylu „hezky česky“. Kdo chce vidět kousek exotiky, tomu na portálu Kudy z nudy nabídneme historické zbraně bojovníků z blízkého i dálného východu, nábytek, porcelán, zahrady a dokonce i pavilony a drobné stavby, inspirované exotickými asijskými zeměmi. Interiéry hradů, zámků a dalších objektů se otevřou 25. května, do zahrad a parků můžete zavítat již od 11. května.

Přírodní památka Boušovka ve Slavické oboře Příroda

Přírodní památka Boušovka ve Slavické oboře

Nedaleko obce Trpišov v CHKO Železné hory, se nachází Slavická obora. Ta v sobě ukrývá několik rybníků. Jední z nich je Boušovka, mělký lesní rybníček s výskytem růžové formy leknínu bílého.

Do Slatiňan za komtesou Latou, kaštany, kočkami a Bárou

Do Slatiňan za komtesou Latou, kaštany, kočkami a Bárou

Podobně jako milovníci koní jezdí do vyhlášeného hřebčína v Kladrubech nad Labem za starokladrubskými bělouši, ve Slatiňanech můžete obdivovat vraníky. Kromě toho se můžete projít zámkem a parkem, seznámit se s jednou neobvyklou alejí a v okolních lesích pátrat po Kočičím hrádku.

Zámek Vlašim – Muzeum Podblanicka Památky

Zámek Vlašim – Muzeum Podblanicka

Expozici o romantických parcích v Čechách i zahraničí doplňuje výstava věnovaná historii vlašimského zámku a další stálé expozice, zaměřené na vlastivědu, přírodu a historii Podblanicka.

Vlašim

Vlašim

Město pod Velkým Blaníkem leží v kraji, obestřeném pověstmi o tajemném vojsku spícím v hoře. V zámku si prohlédnete Muzeum Podblanicka, jako v pohádce si budete připadat v zámeckém parku – klikatí se jím řeka Blanice a brány, které do něj vedou, vypadají jako malé hrádky či zámečky.

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků Památky

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Navštivte domov vraných starokladrubských koní. Prohlídka zahrnuje stáj plemenných hřebců, stáj klisen, kde jsou v jarních měsících k vidění naše nejmladší hříbata; kočárovnu, historickou sedlovnu rodu Auerspergů.

Slavická obora u Slatiňan Příroda

Slavická obora u Slatiňan

Nedaleko města Nasavrky se nachází slavická obora o výměře 535 ha, kterou v letech 1774 až 1776 založil kníže Jan Adam Auersperg. Rozprostírá se mezi obcemi Trpišov, Licibořice, Slavice a Práčov. V oboře je chována jelení zvěř a mufloni.

Žleby

Žleby

Pokud si nedovedete představit, jak by mohl vypadat pravý pohádkový zámek, vypravte se do městečka jihovýchodně od Čáslavi. Tady ho uvidíte na vlastní oči: romantické sídlo s mnoha věžičkami, zasazené do ještě romantičtějšího zámeckého parku s malou říčkou.

Zřícenina Aueršperk Památky

Zřícenina Aueršperk

Jedna z mnoha zřícenin hradu v údolí Svratky. Hrad byl zbudován okolo poloviny 13. století jednou z větví pánů z Pernštejna.

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie Památky

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie

K návštěvě láká romantický zámek vybavený jedinečnou sbírkou zbraní, historickým divadelním sálem či vzácně dochovanou zámeckou kuchyní. Úžasná je i procházka zámeckým parkem, kterým protéká řeka Doubrava.

Slatiňany

Slatiňany

Výlet do východočeských Slatiňan se nesmí obejít bez prohlídky hipologického muzea na zdejším zámku a bez seznámení se starokladrubskými koňmi. S dětmi se určitě vypravte do rekreačního komplexu lesů Podhůra, kde objevíte rozhlednu Bára, lanové centrum a ještě roztomilou kuriozitu Kočičí hrádek.

Hřebčín a zámek v Kladrubech nad Labem a Pardubice, hlavní město koní

Hřebčín a zámek v Kladrubech nad Labem a Pardubice, hlavní město koní

Velkou pardubickou coby nejtěžší závod kontinentální Evropy zná snad každý, ale víte, že v roce 2020 Pardubice ponesou putovní titul Evropské město koní? Zveme vás na dostihy, na projížďky i na prohlídky hřebčína v Kladrubech nad Labem, do domova starokladrubských koní.

Zámek Žáky Památky

Zámek Žáky

Zámek Žáky patřil k oblíbenému letovisku rodiny Auerspergů. V tuto chvíli je nejohroženější památkou Středočeského kraje. V objektu je vyprojektován minipivovar Auerersperg. Ochutnejte výborné řemeslné pivo a staňte se svědky postupující rekonstrukce zámečku.

Zámecký park Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby Příroda

Zámecký park Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby

Vlašimský zámecký park je klenotem mezi českými romantickými parky. Prohlídkový okruh parkem v sezóně nabízí prohlídku parku a romantických staveb s průvodcem, prodej vstupenek v informačním centru na nádvoří zámku.

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně Příroda

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Zámecký park ve Slatiňanech vznikl již na konci 18. století na popud majitele – knížete Karla Auersperga. Od roku 2017 do 2020 probíhala obnova zámeckého parku. Navrátila se původní sbírková bohatost dřevin, byly zrekonstruovány drobné stavby a parky byl rozdělen na volně přístupnou a placenou část.

Historická protipožární hláska Na Chlumu u Slatiňan Příroda

Historická protipožární hláska Na Chlumu u Slatiňan

Rozhlednu Na Chlumu u Slatiňan nechal na přelomu 19. a 20. století vystavět kníže František Josef Auersperk jako protipožární hlásku a za účelem výhledu v tehdejší myslivecké oboře. Na masivní kamenné podezdívce spočívá krytý dřevěný ochoz, díky kterému činí výška rozhledny asi 10 metrů.

Kaštanka – sad jedlých kaštanů v Nasavrkách Příroda

Kaštanka – sad jedlých kaštanů v Nasavrkách

Přírodní památka Kaštanka je sadem kaštanovníků setých s plody jedlými kaštany o rozloze téměř 2 ha. Založil ji kníže Auersperg v roce 1774 a jedná se o nejvýše položenou alej jedlých kaštanů v Evropě. Překvapivé je, že Kaštanka dosud plodí.

Areál Valdštejnsko u Bělé pod Bezdězem Letní sporty

Areál Valdštejnsko u Bělé pod Bezdězem

Nedaleko Bělé pod Bezdězem asi patnáct kilometrů severozápadně od Mladé Boleslavi se uprostřed lesů nachází Valdštejnsko – pozoruhodné místo loveckého odpočinku.