ÚvodČeská nejHistorickéBitva Tří císařů u Slavkova – jedna z nejslavnějších napoleonských bitev
Historické

Bitva Tří císařů u Slavkova – jedna z nejslavnějších napoleonských bitev

K nejkrvavější napoleonské bitvě na našem území (asi 60 000 mrtvých) došlo 2. prosince 1805 u Slavkova, kde Napoleon porazil rusko-rakouskou armádu. Protože se bitvy v čele svých vojsk osobně zúčastnili francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. a rakouský císař František, hovoří se o bitvě Tří císařů.
Poblíž Slavkova u Brna se 2. 12. 1805 odehrála „Bitva tří císařů“, největší a nejkrvavější bitva na českém území. Proti sobě stálo Rakousko, Rusko a Francie, která zvítězila. Události bitvy připomíná památník Mohyla míru i naučná stezka.

Počátkem prosince roku 1805 stanula v prostoru mezi Šlapanicemi a Slavkovem spojená rakousko-ruská vojska proti armádě francouzského císaře Napoleona I. Nejslavnějšímu Napoleonovu vítězství předcházelo skvělé tažení, v němž během dvou měsíců přinutil ke kapitulaci rakouskou armádu v Bavorsku a její zbytky, spojené s ruskými oddíly, zatlačil přes celé Dolní Rakousko až na Moravu k Olomouci. U Olomouce spojence posílila další ruská vojska a jejich početní síla přivedla ruského cara Alexandra I. a rakouského císaře Františka I., přítomné u armády, k myšlence ofenzivního postupu proti Napoleonovi, a to bez ohledu na skutečnost, že se ze severní Itálie blížila na pomoc silná armáda arcivévody Karla. Spojenci vyrazili od OlomouceBrnu a 2. prosince, ve výroční den Napoleonovy korunovace, se obě nepřátelské armády střetly.

Spojenci obsadili linii táhnoucí se od prostoru severně od olomoucké silnice přes Staré Vinohrady, dominantní Pracký kopec až na jih k Telnici. Jejich záměrem bylo úderem levého křídla rozbít pravé křídlo Napoleonovo, odříznout jej od jeho spojovacích linií s Vídní a zničit jej či zatlačit do Čech. K tomuto cíli disponovali oba spojenečtí monarchové asi 90 000 muži. Jejich protivník byl asi o 15 000 mužů slabší, ovšem vojensky mnohem zkušenější.
 

Napoleon slavil triumfální vítězství

Spojenci obsadili Prateckou výšinu a rozmístili na ni svou armádu s 250 děly. Francouzi obsadili nížiny a vrcholy Santon a Žuráň. Na ně rozmístili svých 150 děl. Pro Rusy bylo velkým překvapením, že Francouzi zaútočili na Prateckou výšinu. Vždyť měli o 12 000 mužů méně. Po tzv. Napoleonově lvím skoku došlo k tomu, že spojenci byli nuceni ustoupit z Pratecké výšiny k obcím Sokolnice a Telnice. Sbor maršála Soulta kryt mlhou nepozorovaně dorazil až k Praci, prudkým náporem zaútočil na Staré Vinohrady a pratecký kopec a po urputném boji s rakouskými a ruskými jednotkami se jich zmocnil. Nepomohl ani zásah carské ruské gardy, bitva byla ztracena. Spojenci museli opustit bojiště a ve zmatku se stáhnout ke Slavkovu.

Rakousko-ruské jednotky v prostoru Sokolnic poté byly z větší části obklíčeny a přinuceny ke kapitulaci. Jen malé části se podařilo uniknout přes hráze zamrzlých rybníků. Zde je nutno připomenout legendu, rozšiřovanou Napoleonem a živou do dnešních dnů, podle níž měly v rybnících zahynout tisíce ruských vojáků. V pramenech doložené výlovy rybníků, nařízené po bitvě, nalezly pouze utopené koně a ztracený válečný materiál.

Zbýval ještě ruský sbor generála Bagrationa, jenž vedl poměrně izolovaný boj se sborem maršála Lannese u Tvarožné a v prostoru olomoucké silnice. Přestože i Bagration utrpěl značné ztráty, nebyl rozdrcen a se svým sborem jako jediný ustoupil v dobrém pořádku. Spojenecká vojska nebyla již schopna boje a ustupovala směrem na Hodonín do Uher. Šestého prosince pak bylo na slavkovském zámku podepsáno příměří, následované tzv. prešpurským mírem, přinášejícím Rakousku značné územní ztráty. Slavkovská bitva se stala v dějinách významným pojmem a sám Napoleon si ji cenil nejvýše ze všech bitev, které svedl.
Výročí bitvy u Slavkova: Austerlitz 2024 – bitva pod Santonem

1. 12.
Výročí bitvy u Slavkova: Austerlitz 2024 – bitva pod Santonem

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin.

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Kouniců do Slavkova a krajinou bitvy Tří císařů

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Kouniců do Slavkova a krajinou bitvy Tří císařů

Barokní zámek a město Slavkov jako místo, kde se rozhodly dějiny. Kousek Francie u Brna. A také zámek, kde si výstavy a prohlídky historických interiérů užijí i děti – pro ně tu totiž připravili speciální prohlídkovou trasu, kterou prckové procházejí převlečení za malé prince a princezny.

Památník Mohyla míru Kultura

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Památník Mohyla míru otevírá novou multimediální expozici

Památník Mohyla míru otevírá novou multimediální expozici

Už zítra, v úterý 22. června 2010 – na den přesně sto let poté, co byla zahájena výstavba Památníku Mohyla míru – otevře Muzeum Brněnska v památníku novou expozici, která naváže na stávající multimediální projekt Bitva tří císařů – Slavkov / Austerlitz 1805. Otevřením nové expozice bude završen dlouholetý projekt muzejní prezentace legendární bitvy u Slavkova (2. 12. 1805).

Vydejte se po stopách napoleonských válek na bojiště bitvy u Slavkova

Vydejte se po stopách napoleonských válek na bojiště bitvy u Slavkova

Vydejte se s Kudy z nudy na toulky po bojišti bitvy u Slavkova a podívejte se tam, kde zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho vojáci. V polích na hromadných hrobech dodnes najdete kovové a kamenné kříže, dochovaly se i dělové koule ve štítech stavení a zvonic, pomníky, pomníčky a pamětní desky. Každý rok začátkem prosince připomínají výroční den bitvy tří císařů u Slavkova také vzpomínkové akce pod Santonem u Tvarožné; bojových ukázek se účastní tisícovka členů spolků vojenské historie z celé Evropy.

Město Slavkov si opět připomíná historii Napoleonských válek

Město Slavkov si opět připomíná historii Napoleonských válek

Pach střelného prachu. Příjezd císařů na zámek nebo obléhání radnice. Město Slavkov u Brna se od pátku 2. do soboty 3. prosince vrací o 211 let zpět. Připomíná si tak rok 1805, kdy Napoleonova armáda porazila tehdejší kontinentální velmoci Rakousko a Rusko.

Na Napoleonské manévry ve Valticích přijede 150 nadšenců v napoleonských uniformách

Na Napoleonské manévry ve Valticích přijede 150 nadšenců v napoleonských uniformách

Ve dnech 13. – 15. dubna 2018 se tak ve Valticích v prostorách Belvederu a zámeckém parku představí kluby vojenské historie z období Napoleonských válek. Na sobotní odpoledne je připravován také společný výcvik francouzské a rakouské kavalerie.

Oslavte výročí narození Napoleona Bonaparta v obci Kučerov

Oslavte výročí narození Napoleona Bonaparta v obci Kučerov

Napoleonské dny 2018 se ponesou v duchu 205. výročí událostí válečného roku 1813. Na setkání klubů vojenské historie k výročí narozenin císaře Napoleona, nácvik manévrů jednotek a bitevní ukázky u Mohyly míru můžete zavítat od 17. do 19. srpna 2018 do obce Kučerov, která se nachází mezi Vyškovem a Slavkovem u Brna.

Na Mohyle míru zažijete tradiční Napoleonské dny

Na Mohyle míru zažijete tradiční Napoleonské dny

Přijeďte na Napoleonské dny k Mohyle míru a do Slavkova! Akce se koná U příležitosti 252. výročí narození Napoleona Bonaparta, hlavní program probíhá v sobotu 14. srpna 2021. Na Mohyle potkáte vojáky v dobových uniformách a prohlédnete si dobové ležení. A kromě dalšího také dernisáž výstavy Napoleon Bonaparte 1769-1821, která nabízí unikátní originální exponáty.

V bitvě u Slavkova bude bojovat na tisíc vojáků

V bitvě u Slavkova bude bojovat na tisíc vojáků

Jednu z nejzásadnějších bitev devatenáctého století znovu svedou francouzští, ruští a rakouští vojáci. Od bitvy u Slavkova letos uplyne 217 let a mezi vzpomínkovými akcemi o prvním prosincovém víkendu nebude jako tradičně chybět její velká rekonstrukce. Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti ve dnech 1. až 4. prosince 2022.

Napoleon opět zaútočí u Slavkova, přijďte si připomenout bitvu Tří císařů

Napoleon opět zaútočí u Slavkova, přijďte si připomenout bitvu Tří císařů

Dupot koní, výstřely z děl a stovky vojáků z celé Evropy. Jihomoravský Slavkov se koncem listopadu a začátkem prosince 2019 promění v bitevní pole a připomene návštěvníkům důležité okamžiky proslulé bitvy Tří císařů. Hlavními body programu budou sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon (14:00) u obce Tvarožná, za účasti cca 1000 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 15 děl, a nedělní pietní akt na Mohyle míru u obce Prace, místě nejtěžších bojů bitvy Tří císařů (12:00).

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Slavkovské bojiště se od pátku 1. do neděle 3. prosince 2023 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 218 lety. Výroční akce Austerlitz 2023 bude vůbec největší v historii s účastí 1200 účastníků a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 2. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.

Slavkovské bojiště – po stopách napoleonských válek na Moravě Zážitky

Slavkovské bojiště – po stopách napoleonských válek na Moravě

Komponovaný zážitkový program, který provede návštěvníka po bojišti jedné z nejvýznamnějších bitev v historii Evropy s ukázkami bojových situací se závěrem na slavkovském zámku.

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku Příroda

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku

Přírodní dominantou Tvarožné, která leží u jižních výběžků Drahanské vrchoviny, je kopec připomínající přilbu. Je zdaleka viditelnou dominantou na jihozápadním okraji katastru obce. Obyvatelé vesnice mu nejčastěji říkají Kopeček, přespolní ho označují jako Tvaroženský kopeček.

Památník návrší Žuráň u Podolí Památky

Památník návrší Žuráň u Podolí

Návrší Žuráň v katastru obce Podolí, známé a historicky ceněné místo památné bitvy, bylo polním velitelským stanovištěm francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Odtud vydal 2. prosince 1805 v 8:30 hodin rozkaz k útoku na Pratecké výšiny.

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců Památky

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Naučná stezka Bitva tří císařů Památky

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka obsahuje 29 mapových panelů se situací bitvy, podobiznami velitelů, schématy hlavních bitevních operací a texty, které popisují situaci 2.12.1805. Panely jsou umístěny na vhodných pozorovacích stanovištích při stávajících komunikacích.

Ubytování a restaurace

Gurmánská turistika
BiegunCafé

BiegunCafé

Brno-Slatina, Jihomoravský kraj
Gurmánská turistika
Restaurace Wings

Restaurace Wings

Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj
Gurmánská turistika
Restaurace Hnízdo

Restaurace Hnízdo

Brno-Slatina, Jihomoravský kraj
Ubytování
Hotel Olga ve Slavkově u Brna

Hotel Olga ve Slavkově u Brna

Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj
Gurmánská turistika
Zámecká restaurace Austerlitz

Zámecká restaurace Austerlitz

Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj