ÚvodČeská nejHistorickéEmil Hácha – jediný prezident protektorátu Čechy a Morava
Historické

Emil Hácha – jediný prezident protektorátu Čechy a Morava

Právník, který se skvěle orientoval v anglosaském a mezinárodním právu, psal básně a společně s bratrem Theodorem přeložil humoristický román Jeroma Klapky Jeroma Tři muže ve člunu: to byl Emil Hácha (12. července 1872, Trhové Sviny – 27. června 1945, Praha). Prezident předmnichovské Česko-Slovenské republiky a protektorátu Čechy a Morava podle historiků patří k nejméně pochopeným osobnostem českých dějin.
Emil Hácha se narodil v roce 1872 v Trhových Svinech, vystudoval gymnázium v Českých Budějovicích a práva na Univerzitě KarlověPraze. V roce 1898 nastoupil k Českému místodržitelství v Praze, během první světové války působil jako dvorní rada Správního soudního dvora ve Vídni. Po vzniku Československa stál u vzniku Nejvyššího správního soudu, v roce 1925 jej prezident Tomáš Garrigue Masaryk jmenoval jeho předsedou.
Prezidentem se stát nechtěl, poměry v okupovaných českých zemích popsal jako „…situaci člověka zavřeného beze zbraně v jedné místnosti se šílencem, který je po zuby ozbrojen. Musí se mu přikyvovat a dávat zapravdu, aby se blázen nerozzuřil a nevrhl se na něho. Přitom se stále dívá ke dveřím a čeká, kdy mu zvenčí přijde pomoc.“

Pomoc ale nepřišla a nestraník, vážený muž a odborník, který nikomu nevadil, byl ideálním kandidátem na prezidenta země, okleštěné po Mnichovské dohodě. Hácha je v paměti řady lidí zapsaný jako kolaborant, jeho úloha ale byla nesmírně složitá. Bodem zlomu pro něj byla Heydrichiáda, nacistické běsnění a odveta za smrt nenáviděného říšského protektora. Zdravotní problémy jej přiměly stáhnout se do ústraní, od roku 1943 téměř nevystupoval na veřejnosti a žil na zámku v Lánech; v posledních měsících mu selhávala paměť a už nepoznával lidi ve svém okolí.

Prezidentem protektorátu Čechy a Morava zůstal až do jeho zániku v květnu, zemřel 27. června 1945 ve vězeňské nemocnici v Praze na Pankráci. Národní soud nakonec rozhodl, že kvůli špatnému zdravotnímu stavu od ledna 1943 nebyl odpovědný za své jednání. Jeho hrob najdete na Vinohradském hřbitově v Praze, na rodném domě v Trhových Svinech je umístěna pamětní deska.
 
Na výlet do Slepičích hor Příroda

Na výlet do Slepičích hor

Slepičí hory je lidový název Soběnovské vrchoviny, kopcovité krajiny s nejstaršími osadami jižních Čech a pozůstatky keltské kultury jihozápadně od Trhových Svinů, která byla roku 1995 vyhlášena za přírodní park.

Trhové Sviny

Trhové Sviny

Jihočeské město leží v místech, kde se Třeboňská pánev začíná zvedat do podhůří Novohradských a Slepičích hor. Název napovídá, že město proslavily zejména trhy a obchod. K tradičním řemeslům patřilo také zpracovávání železa, s nímž se můžete seznámit v unikátně zachovalém Buškově hamru.

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Na rozdíl od Spojených států a jiných zemí, kde má prezident jasně určené sídlo, si naše hlavy státu mohou svůj domov vybrat. Jako první se samozřejmě nabízí Pražský hrad, ale z našich prezidentů tam bydleli jen někteří. Víte, která místa zvolili a kam jezdili na letní byty? A který dům nejčastěji sloužil jako soukromé prezidentské sídlo?

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

Praha, městská část Libeň a nenápadná křižovatka kousek od nemocnice Na Bulovce sehrála během druhé světové války významnou úlohu. Právě tady 27. května 1942 několik minut po půl jedenácté popravou českého kata alias říšského protektora Reinharda Heydricha vyvrcholila operace Anthropoid.

Podívejte se, jak cestoval prezident T. G. Masaryk

Podívejte se, jak cestoval prezident T. G. Masaryk

Národní technické muzeum ve spolupráci s Českými dráhami a Československou obcí legionářskou pořádá ve dnech 21. a 22. prosince unikátní rekonstrukci příjezdu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka z exilu zpět do vlasti. Vypraveny budou dva speciální vlaky, jeden historický a druhý pro veřejnost, které pojednou po stejné trase jako jel při svém návratu prezident Masaryk. Akce se koná při příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československé republiky.

Stezka kancléře Přemysla Šámala Letní sporty

Stezka kancléře Přemysla Šámala

Stezka kancléře Přemysla Šámala vede Jizerskými horami ze Smědavy na Šámalovu chatu. Je značená červenou a modrou značkou, měří 11 km a zvládnou ji jak pěší turisté, tak cyklisté na terkových a horských kolech.

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů Památky

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Od sezóny 2023 je zámek Lány veřejnosti přístupný. Navštívit můžete také zámecký park.