ÚvodČeská nejKulturníGolem – největší a dodnes nevyjasněná záhada staré Prahy
Kulturní

Golem – největší a dodnes nevyjasněná záhada staré Prahy

Když se řekne Golem, asi si vzpomenete hlavně na obří hliněnou postavu z dvojdílné komedie Císařův pekař – Pekařův císař. Je to ale jen jedna z mnoha podob záhadné bytosti, která údajně ožila někdy v 16. století a zase záhy zmizela. Kdo byl Golem, kdo ho stvořil a jak skončil?
V hebrejštině se slovo golem používá pro člověkem oživenou sochu. I když se zprávy o takových bytostech objevily v různých koutech světa a příběh zpracovali třeba známí němečtí pohádkáři bratři Grimmové, pražský Golem je mezi těmito bytostmi skutečným pojmem. Koncem 16. století jej prý stvořil Jehuda Löw ben Becalel (asi 1512–1609), tehdejší vrchní zemský rabín Českého království. Socha chránící Židovské město se oživovala vložením tajemného šému, předmětu v podobě kuličky či svitku. Pro toho, kdo mu do úst šém vložil, pak Golem pracoval a poslouchal jej tak dlouho, dokud jej zase nevyndal. Jednou prý rabbi zapomněl šém vyjmout a odešel do Staronové synagogy sloužit tradiční pobožnosti. Golemovi ale zapomněl zadat práci, a tak když hliněný obr ožil, v bezradnosti začal ničit vše, co mu přišlo pod ruku. Vyděšení lidé běželi pro rabbiho, ten přerušil modlitby a Golema zastavil; podle jedné verze se socha na místě rozpadla, podle jiné pouze zastavila. Ať tak či onak, rabbi se do synagogy vrátil, aby modlitby dokončil, ale Golema se už nikdy nepokusil oživit.

O tom, že v ghettu muselo dojít k něčemu zvláštnímu, co později dalo vzniknout známé legendě, napovídá žalm k počátku sabbatu, který se ve Staronové synagoze jako v jediném templu na světě zpívá při páteční bohoslužbě dvakrát. Prý tak dodnes připomíná den, kdy rabbi přerušil bohoslužbu a šel zkrotit svého hliněného sluhu.

Golemovo hliněné tělo dal rabbi uložit na půdě synagogy, kam dodnes platí zákaz vstupu. Opatrnost vedla tak daleko, že dokonce nechal zrušit venkovní schodiště a na půdu se od té chvíle dalo vylézt jen po žebříku. Pár lidí se ovšem do zakázaného prostoru dostalo, například novinář a spisovatel Egon Ervin Kisch. Zbytky Golema samozřejmě nenašel, a příběh tak dál čeká na své rozuzlení.

Kromě nejznámější podoby z filmové komedie, kde se tvůrcem Golema z vypálené hlíny s obručemi na hrudi stal sochař Jaroslav Horejc, je poměrně známá ilustrace Mikoláše Alše pro knihu Adolfa Weniga Věnec pražských pověstí z roku 1908. S Golemem se setkáte také v Muzeu pražských pověstí a strašidel a dokonce i ve virtuální realitě.
 
Staronová synagoga v Praze Památky

Staronová synagoga v Praze

Nejstarší památkou pražského Židovského Města a nejstarší dochovanou synagogou v Evropě je Staronová synagoga z konce 13. století. Již po více než 700 let slouží jako hlavní synagoga pražské židovské obce a modlitebna.

Česko mezi řádky: 10 literárních inspirací pro výlety po Česku

Česko mezi řádky: 10 literárních inspirací pro výlety po Česku

Místa popisovaná v následujících deseti knížkách jsou různá, společné však mají jedno: jejich autory okouzlila města, krajina a dechberoucí historie země v srdci Evropy. Nadpřirozené, filosofické i satirické romány světové literatury mohou posloužit jako neobvyklí průvodci na vašich cestách po Česku.

Pohádková putování českou krajinou

Pohádková putování českou krajinou

My Češi jsme známí milovníci pohádek, na které se v televizi díváme často i v dospělosti. A není divu, naše pohádky jsou plné dobrodružství, tajemství a krásných míst, na kterých se natáčelo. Právě na taková místa vás dnes zavedeme v našich tipech. Objevíte je například na Českolipsku a v Českém Švýcarsku, Českém ráji, na Pálavě i Slovácku. Připomeneme vám legendární pohádkové filmy i novější pohádkové příběhy. Stačí si jen vybrat a vydat se na výlet za svou oblíbenou pohádkou.

#světovéČesko a pražské Židovské město: nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

#světovéČesko a pražské Židovské město: nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Pivo, hokej, šperky z českých granátů, víno a historické zahrady: tak zní doporučení „must see“ cestovatelského magazínu National Geographic pro návštěvníky Prahy. Jedním dechem upozorňuje i na Židovské město, a Starý židovský hřbitov dokonce řadí mezi deset turisticky nejzajímavějších hřbitovů světa. Skutečně máme v Praze takový poklad?

Maiselova synagoga se dnes otevírá po rekonstrukci

Maiselova synagoga se dnes otevírá po rekonstrukci

Maiselova synagoga v Praze, jedna z dominant někdejšího pražského Židovského Města, je od 1. července 2015 po více než roce opět otevřena veřejnosti. Židovské muzeum v Praze, do jehož prohlídkového okruhu synagoga patří, zde v minulých měsících provedlo záchranné stavební a restaurátorské práce a připravilo novou stálou expozici pro své početné návštěvníky.

Muzeum pražských pověstí a strašidel Kultura

Muzeum pražských pověstí a strašidel

Muzeum pražských pověstí a strašidel v pražské Mostecké ulici představuje výběr z nejznámějších a nejzajímavějších strašidel a pověstí staré Prahy. Vydejte se na cestu časem a poznejte tajemství Prahy při setkání s bytostmi, které tu jistě byly kdysi a snad jsou také dodnes.

Za vynalézavým rabínem a "jeho" Golemem do staré Prahy

Za vynalézavým rabínem a "jeho" Golemem do staré Prahy

Pražský Josefov coby někdejší ghetto patří k nejvzácnějším židovským památkám Evropy. Řada míst počínaje starý židovským hřbitovem přes Staronovou synagogu až po obyčejné ulice a uličky dodnes připomíná staré legendy a tajuplné příběhy, v jejichž čele stojí bájná umělá bytost: Golem.

Legendami opředená Praha – poznejte pražské pověsti

Legendami opředená Praha – poznejte pražské pověsti

Golem, Faust, astronom Tycho de Brahe či kněžna Libuše na Vyšehradu… zajímá vás, čím si Praha v minulosti získala svou magičnost a mystičnost? Projděme se společně Prahou po stopách legend, tajemna či pravdy! Během procházky navštívíte Hradčany, Staré Město i Židovskou čtvrť. Na Novém Městě se dostanete do blízkosti Faustova domu a poté dále vystoupáte na mytický Vyšehrad.