ÚvodAktualityČesko mezi řádky: 10 literárních inspirací pro výlety po Česku
Životní styl

Česko mezi řádky: 10 literárních inspirací pro výlety po Česku

Poslechněte si audio verzi článku
Místa popisovaná v následujících deseti knížkách jsou různá, společné však mají jedno: jejich autory okouzlila města, krajina a dechberoucí historie země v srdci Evropy. Nadpřirozené, filosofické i satirické romány světové literatury mohou posloužit jako neobvyklí průvodci na vašich cestách po Česku.

Angelo Maria Ripellino: Magická Praha

PrahaItalský profesor slavistiky a propagátor české kultury Angelo Maria Ripellino (1923–1978) vytvořil působivý portrét Prahy od doby pobělohorské až po srpen 1968.

V knize přirovnávané k arcimboldovské koláži se pověsti prolínají se skutečností a na jejích stránkách se setkáte s alchymisty, malíři i básníky, s Golemem, Švejkem i Rudolfem II. Prahu poznáte jako mystické, romantickými mýty opředené místo, město podivínů, alchymistů a umělců, ovládané tajemnou magickou atmosférou, na které není snadné zapomenout.
 

Milan Kundera: Nesnesitelná lehkost bytí

retroProzaik, básník, esejista, překladatel a dramatik Milan Kundera (1929–2023) je světově nejúspěšnějším autorem českého původu. V románu se na pozadí Pražského jara 1968 odehrávají příběhy lékaře Tomáše, jeho ženy Terezy a malířky Sabiny, popisující bezútěšný život ve znormalizovaném Československu. Kniha poprvé vyšla ve francouzštině v roce 1984 v Paříži, o rok později česky v Kanadě v nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Pposlední Kunderovou knihou je Slavnost bezvýznamnosti, která vyšla v září 2020.
 

Phillip Roth: Pražské orgie

PrahaÚtlá knížka se odehrává v Sověty okupované Praze, kam americký romanopisec Nathan Zuckerman přijíždí hledat dílo zapomenutého židovského autora a při té příležitosti se zaplete do řady dramatických i groteskních situací. Na paty se mu lepí tajná policie a nakonec je vyhoštěn.

Autor Phillip Roth (* 1933), sám slavný americký spisovatel, vychází z vlastních zážitků z návštěv socialistického Československa v sedmdesátých letech a popisuje životy pražských intelektuálů a disidentů v období normalizace.
 

Michael Chabon: Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye

druhá světová válkaZa místo děje jedné ze svých knih si bývalé Československo vybral i americký autor Michael Chabon (* 1963). Příběh, v němž využil oblíbený literární žánr alternativní historie, získal roku 2001 Pulitzerovu cenu.

Příběh začíná v New Yorku na podzim 1939 a hlavní roli v něm hrají Clay alias Samuel Klayman, židovský chlapec z Brooklynu, a Josef Kavalier, který uprchl z Prahy před Hitlerem. Vzniká mezi nimi silné pouto přátelství a sní svůj velký sen: vydávat komiksový časopis a být bohatí. Přes složitost doby se jim podaří své sny uskutečnit.
 

Franz Kafka: Proces

franz kafkaKlasika všech klasik od Franze Kafky (1883–1924), pražského německy píšícího spisovatele židovského původu, okouzluje čtenáře už dlouhá desetiletí. Stěžejní část Kafkova díla byla za jeho života téměř neznámá, publikoval jen několik povídek.

Pouhé tři romány – Amerika, Proces a Zámek – a povídka Proměna z něj udělaly jednoho z literárně nejvlivnějších spisovatelů 20. století. Proces, příběh o utkání, které průměrný úředníček svádí s neviditelným mocenským aparátem a dusivou byrokracií je stejně jako celé jeho dílo spojený s Prahou.
 

Gustav Meyrink: Golem

golemNěmeckého spisovatele Gustava Meyrinka (1868–1932) silně ovlivnila atmosféra staré Prahy, kde žil mezi lety 1884 a 1904. Děj románu se točí kolem nejznámějšího symbolu pražského Židovského města.

Byl Golem skutečný? Může se objevit ještě dnes? Jak vypadal? Co to vlastně je? Takové otázky si klade i hlavní hrdina příběhu Athanasius Pernath. Jeho život naplňují podivné sny, a tak začne hledat pravdu nejen o své minulosti a ocitá se ve víru okultismu a kabaly.
 

Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka

LipniceAutorem nejpřekládanější knihy české literatury byl český spisovatel, publicista a novinář Jaroslav Hašek (1883–1923). Několikrát zfilmovaný i zdramatizovaný příběh líčí na pozadí řady historek a příběhů a s pomocí všemožných karikatur, podivných figurek a neobvyklých situací žalostné poměry panující v rozkládajícím se Rakousku-Uhersku v době první světové války. V Lipnici nad Sázavou, kde spisovatel zemřel, objevíte nejenom Haškův hrob nebo muzeum, ale i jeden neobvyklý pomník.
 

Jorge Luis Borges: Tajný zázrak

Luis BorgesPovídku Tajný zázrak situoval argentinský spisovatel Jorge Luis Borges (1899–1986) do Prahy, do období po zahájení druhé světové války. Autor nedokončené tragédie Nepřátelé je zajat a chystá se jeho poprava. Hrdinu mrzí, že nedokončil svou práci a požádá Boha, aby učinil zázrak a on mohl ještě rok na své práci pracovat.

Zázrak se skutečně stane, čas se na rok zastaví… a zbytek si přečtěte sami. Mimochodem autor v roce 1955 oslepl a coby slepý knihovník inspiroval kolegu Umberta Eca pro postavu slepého Jorgeho ze Jména růže.
 

Mariusz Szczygieł Szczygiel: Gottland

PrahaZnámý polský reportér a investigativní novinář Mariusz Szczygieł (* 1966) píše o České republice jako o Gottlandu – zemi, kde se Bohem stal Gott (Karel). Novodobé dějiny českého národa nahlíží pohledem člověka odjinud, poutavě a se spoustou zajímavých historických informací, perliček, pikantností a paradoxů.

Kniha vypráví o ikonách českého kolektivního vědomí, fenoménech nedávné české historie (rodina Baťů, Lída Baarová, Jan Procházka, Marta Kubišová, Jaroslava Moserová), ale také o osudech postav, které nebyly zatím hlouběji zpracovány ani samými Čechy (sochař Otakar Švec, který projektoval největšího Stalina na Zemi; Karel Fabián, spisovatel, který po únoru 1948 odmítl svou minulost a orwellovským způsobem vymazal a nahradil sám sebe; neteř Franze Kafky, která nechce hovořit o svém strýci).
 

Umberto Eco: Pražský hřbitov

židovský hřbitovMáte-li rádi příběhy spojené s dramatem a dobrodružstvím, je pro vás šestý román byl italského sémiologa, estetika, filosofa a spisovatele Umberta Eca (1932–2016) tím pravým. Román sleduje události odehrávající se před zrodem spisu židovského plánu na ovládnutí světa v podobě takzvaných Protokolů sionských mudrců, díla získaného ruskou tajnou službou a vydaného mnichem Sergejem Nilusem roku 1905.

Příběh se odehrává převážně v Paříži a v Itálii, ale je v něm popsáno také tajné noční setkání rabínů na pražském židovském hřbitově.

Vydejte se s Kudy z nudy Českem mezi řádky
Kalendář 2024: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách

Kalendář 2024: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách

Objevte kouzlo knih. Krásné starobylé knihovny lze obdivovat při prohlídkách klášterů, přímo do výroby papíru se dostanete v jedné z nejstarších evropských manufaktur ve Velkých Losinách, kde se tradičním způsobem papír vyrábí dodnes. Navštívit můžete i památník Bible kralické, knihovnu Latinské školy v Jáchymově a další zajímavá muzea. Navíc milovníci a milovnice knih jistě netrpělivě očekávají začátek festivalu Svět knihy, který startuje již tento čtvrtek 23. května 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy i na další zajímavé akce, které potěší knihomolky a knihomoly.

Česko mezi řádky: Štěchovický poklad a Zdeněk Jarchovský

Česko mezi řádky: Štěchovický poklad a Zdeněk Jarchovský

Pověsit je málo, Špatně utajený zločin, Miluju tě k smrti anebo Důvěrná zpráva ze San Franciska: to je výběr nejznámějších knížek Zdeňka Jarchovského (* 1952). V roce 2018 ke kriminálním příběhům a detektivkám přibyl nový román. Název Štěchovická stěna jasně prozrazuje, kudy se tentokrát budeme s portálem Kudy z nudy a Radiožurnálem toulat Českem mezi řádky.

Vila Lídy Baarové na Hanspaulce Památky

Vila Lídy Baarové na Hanspaulce

Funkcionalistický skvost v srdci pražské Hanspaulky má za sebou pestrou minulost. Vila byla před válkou domovem herečky Lídy Baarové, od 50. let chátrala a v roce 2005 ji citlivě zrekonstruoval architekt Lábus.

Česko mezi řádky: Jozova Hanule, Starý Hrozenkov a Květa Legátová

Česko mezi řádky: Jozova Hanule, Starý Hrozenkov a Květa Legátová

Bílé Karpaty a Moravské Kopanice nejsou jen domovem Žítkovských bohyní Kateřiny Tučkové, ale odehrává se tu také příběh Jozova Hanule spisovatelky Květy Legátové (1919–2012). Ta po válce několik let žila a působila jako učitelka ve Starém Hrozenkově. Pojďte se tam podívat společně s Kudy z nudy a Radiožurnálem v seriálu Česko mezi řádky.

Národní knihovna České republiky Kultura

Národní knihovna České republiky

V areálu Klementina sídlí Národní knihovna ČR. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice, řadí se mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny.

Česko mezi řádky: kafkovský román Zámek, Siřem a Franz Kafka

Česko mezi řádky: kafkovský román Zámek, Siřem a Franz Kafka

Franz Kafka (1883–1924), jeden z nejvlivnějších a nejpřekládanějších spisovatelů 20. století, je pro řadu cestovatelů hlavní důvod, proč se vypravit do Prahy. V Kafkových stopách se ale dá cestovat i na jiná místa. Třeba tam, kde se možná zrodila inspirace pro jeho poslední román Zámek.

Gustav Meyrink – spisovatel staré Prahy a autor románu Golem

Gustav Meyrink – spisovatel staré Prahy a autor románu Golem

Gustav Meyrink (19. ledna 1868, Vídeň – 4. prosince 1932, Starnberg) patřil do skupiny spisovatelů, které Max Brod (1884–1968) nazýval Pražský kruh. Šlo o řadu autorů z česko-rakouského kulturního prostředí, jejichž mateřštinou byla němčina, kteří pocházeli z Prahy anebo v ní část života působili, a jejichž tvorba je s Prahou úzce spojená. Mnozí z nich, namátkou Rainer Maria Rilke, Franz Kafka, Franz Werfel, Egon Erwin Kisch či Gustav Meyrink, dosáhli světového významu a ovlivnili další vývoj německé i světové literatury.

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Nejoblíbenějším koníčkem řady lidí je četba. Čteme doma i na výletech, v parcích i v knihovnách, v knihkupectvích, v posteli, u vody i u moře. Zkrátka všude. Možnost strávit volnou chvilku s knížkou je pro spoustu z nás jedním z nejlákavějších způsobů trávení volného času. Hledáte na Kudy z nudy tipy, co číst? Vyzkoušejte vítěze knižních cen Magnesia Litera.

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.

Kam v Česku za knihami?

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.

Nekonečná studna – Idiom v Městské knihovně Památky

Nekonečná studna – Idiom v Městské knihovně

K oblíbeným atrakcím Městské knihovny patří zajímavá skulptura pojmenovaná Idiom, tzv. "nekonečná studna" sestavená z mnoha knih a dvou zdcadel. Nachází se naproti hlavním vchodovým dveřím. Jedná se o dílo slovenského výtvarníka Mateje Kréna.

Franz Kafka Museum v Praze Kultura

Franz Kafka Museum v Praze

Dlouhodobá expozice nabízí pohled do světa slavného pražského rodáka Franze Kafky (1883 – 1924), jedné z nejvýznamnějších postav světové literatury 20. století.

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

Vydejte se s Kudy z nudy do světa krásných knih, chytrých knihoven, knihovních rarit a kuriozit! Zjistíme, jak vznikla tradice března coby Měsíce knihy, společně se podíváme do nejkrásnější knihovny na světě, odhalíme tajemství knih držených na řetězech a vydáme se i po stopách zajímavého knižního objevu.

Gigantická hlava Franze Kafky na Národní třídě v Praze Památky

Gigantická hlava Franze Kafky na Národní třídě v Praze

Na Národní třídě se nachází obchodní centrum Quadrio, a to přímo nad stanicí metra. Spolu s obchodním komplexem byl vybudován i veřejný prostor, jehož součástí je stříbrná hlava Franze Kafky, která dosahuje 11 metrů. Autorem díla je David Černý.

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou Příroda

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou

V žulových lomech nedaleko hradu Lipnice objevíte uměleckou galerii v přírodě – Národní památník odposlechu. Tvoří jej Bretschneiderovo ucho, Zlaté oči a Ústa pravdy. Cestou se můžete zastavit v hospodě U České koruny v podhradí Lipnice, kde Jaroslav Hašek psal Osudy dobrého vojáka Švejka.

Česko mezi řádky: Poslední aristokratka, zámek Milotice a Evžen Boček

Česko mezi řádky: Poslední aristokratka, zámek Milotice a Evžen Boček

Poslední aristokratka, Aristokratka ve varu, Aristokratka na koni, Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka, Aristokratka u královského dvora a Aristokratka pod palbou lásky: to je šest knížek, jejichž autorem je Evžen Boček (*1966), spisovatel a kastelán zámku Milotice. Půvabné barokní sídlo se stalo předlohou pro úspěšnou románovou sérii, podle knížek pak byly natočeny i dva filmy.

Česko mezi řádky: Filosofská historie, Litomyšl a Alois Jirásek

Česko mezi řádky: Filosofská historie, Litomyšl a Alois Jirásek

Prvním učitelským místem Aloise Jiráska byla Litomyšl, město spojené se studentským životem a tradicí studentských majálesů. V roce 1874 Jirásek nastoupil na zdejší gymnázium jako profesor dějepisu a zeměpisu, a už tři roky nato vyšla historická novela Filosofská historie.

Kafkův dům v Praze Kultura

Kafkův dům v Praze

Rodný dům spisovatele Franze Kafky stál na okraji tehdejšího Pražského židovského ghetta. V současné době je budova využívána pro kulturní a společenské akce.

Městská knihovna v Praze – Ústřední pobočka na Mariánském náměstí Kultura

Městská knihovna v Praze – Ústřední pobočka na Mariánském náměstí

Městská knihovna na Mariánském náměstí byla postavena v letech 1925-1928 podle projektu architekta Františka Roitha, žáka profesora vídeňské akademie Otto Wagnera. Budova byla koncipována jako kulturní instituce s širokými možnostmi svého využití včetně výstavních, přednáškových a koncertních sálů.

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě Památky

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.

Česko mezi řádky: Grandhotel, Ještěd a Jaroslav Rudiš

Česko mezi řádky: Grandhotel, Ještěd a Jaroslav Rudiš

Jako „tak trochu starej zázrak“ označuje horský hotel Ještěd hlavní hrdina románu Grandhotel Jaroslava Rudiše (*1972), samotář Fleischman. Dějištěm prózy oceněné roku 2007 titulem Magnesia Litera v kategorii cena čtenářů je právě ikonický hotel nad Libercem, odkud Fleischman uhranutý mraky a meteorologickým děním na obloze pozoruje své okolí.

Česko mezi řádky: Trujkunt, nejvýchodnější kout Česka a Petr Sagitarius

Česko mezi řádky: Trujkunt, nejvýchodnější kout Česka a Petr Sagitarius

Trujkunt není jen zvláštní místo, ale také název úvodního dílu detektivní série. Její autor Petr Sagitarius (* 1966) si takové jméno vymyslel pro svérázný region v nejvýchodnějším koutě naší země, trojmezí Česka, Polska a Slovenska. Podle nakladatelství Argo je série knížek výjimečná právě svým zasazením na Jablunkovsko a použitím nářečí „po naszymu“ což je originální směsice češtiny a polštiny, okořeněná trochou němčiny a spoustou zvláštních výrazů.

Památník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou Památky

Památník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou

Expozice věnovaná českému spisovateli, publicistovi a novináři, zapůjčená ze sbírek Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, je umístěna v domku v podhradí, v němž prožil Jaroslav Hašek poslední léta svého života a napsal své nejslavnější dílo. Dokumentuje satirikův život a jeho mezinárodní význam.

Kobyliská střelnice na Praze 8 Památky

Kobyliská střelnice na Praze 8

Národní kulturní památku Kobyliská střelnice najdete na území Prahy 8, mezi paneláky a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Postavena byla již v letech 1889 – 1891, kdy byl vystavěn rozsáhlý areál ke cvičným střelbám, který měřil po obvodu až pět kilometrů.

Další aktuality

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha
10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha
Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha
Tipy na víkend v Praze a okolí

Tipy na víkend v Praze a okolí

20. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha
20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

18. listopad 2024 19:47
Zážitky, Praha