ÚvodČeská nejKulturníHašlerky – nejoblíbenější české bonbony
Kulturní

Hašlerky – nejoblíbenější české bonbony

Oblíbené anýzové bonbony Hašlerky jsou na trhu už přes sto let. Jejich recepturu prý v roce 1877 vymyslel hamburský lékárník, později se vyráběly ve Vídni a na konci první světové války je začal vyrábět pražský podnikatel František Lhotský. Dodnes je provází typické černé zabarvení, chuť anýzu a bílé pruhy na modrém podkladu.
Recepturu prý Lhotský získal jako odměnu za pomoc od vídeňské firmy Erich Kirstein, která je prodávala pod názvem Caruso. Společně i s dalšími cukrovinkami je začal pod stejným názvem vyrábět ve své dílně na Královských Vinohradech v Praze. Jenže jméno slavného italského pěvce české zákazníky příliš nelákalo, a tak se Lhotský s krabicí svých výrobků vydal do pražského kabaretu Lucerna za právě chraptícím zpěvákem a hercem Karlem Hašlerem. Ten cukrovince ochotně propůjčil své příjmení a prý byl tak skromný, že si za to vzal jen pytel bonbónů, ovšem výměnou získal skvělou reklamu. Lhotský si vzápětí nechal název Hašlerky registrovat jako ochrannou známku. Krátce nato se objevil i slogan Hašler kašle, nevadí, hašlerky ho uzdraví, a Hašlerky dokonce rozvážela reklamní auta s válcovou karoserií, připomínající ruličky bonbonů.

Hašlerky se podle originální receptury vyrábějí dodnes, jen výroba se z Vinohrad přesunula do Michle, do Modřan a nakonec do závodu SfinxHolešově, který patří společnosti Nestlé. Hašlerky stejně jako dřív obsahují anýz, mátu, jitrocel a meduňku. Kromě klasické verze se vyrábějí i v ovocných příchutích s černým rybízem, višněmi, zeleným jablkem nebo citronem, dají se koupit jako bonbony i jako dražé. Patří k nejprodávanějším větrovým bonbonům v Česku a v Holešově jich každý rok vyrobí přes 1000 tun.
 
#světovéČesko a sladký život s Lentilkami, Smarties a M&M’s

#světovéČesko a sladký život s Lentilkami, Smarties a M&M’s

Po více než sto letech společnost Nestlé končí s výrobou lentilek v Holešově a oblíbenou sladkost přesouvá do německého Hamburku. Vzpomínáte si ještě na ty hnědé, ve kterých prý bývalo víc čokolády? Anebo modré: těch bylo tak málo, že se říkalo, že kdo ji najde, vyhraje milion? A holky, která z vás si nikdy nezkusila nabarvit pusu červenou lentilkou?

České značky: Emco

České značky: Emco

K létu patří dlouhé líné snídaně a ochutnávání dobrot, na které jindy není čas. Vyzkoušejte třeba ovocné a ořechové tyčinky, cereální sušenky, mrazem sušené ovoce, krekry, kukuřičné a celozrnné lupínky, kaše, křupavé müsli a další dobroty, které vyrábí společnost Emco. Vznikla v roce 1990 a už dlouho patří mezi naše nejvýznamnější potravinářské společnosti. Znáte její příběh?

České značky: Sfinx a sladký život s Lentilkami, Bon Pari a Hašlerkami

České značky: Sfinx a sladký život s Lentilkami, Bon Pari a Hašlerkami

Od rodiny Kneslových až ke Sfinxu a Nestlé: taková byla cesta Lentilek, jedné z nejznámějších a nejoblíbenějších cukrovinek. Seznámíme vás také s historií bonbonů Bon Pari a Hašlerek, které se původně vyráběly v pražské továrně Orion.