ÚvodČeská nejKulturníJan Drda – spisovatel, který proslavil Příbramsko jako kraj českých pohádek
Kulturní

Jan Drda – spisovatel, který proslavil Příbramsko jako kraj českých pohádek

Město Příbram má několik slavných rodáků. Společně s fotografem Františkem Drtikolem, animátorkou Hermínou Týrlovou nebo komikem Antonínem „Strýčkem“ Jedličkou k těm nejznámějším patří novinář, politik, spisovatel, dramatik a scénárista Jan Drda (4. dubna 1915, Příbram – 28. listopadu 1970, Dobříš).
Jan Drda pocházel z velmi chudé rodiny; maminka záhy zemřela, otec zmizel neznámo kam. Vychovávali ho prarodiče. Měl se stát klempířem, ale babička prosadila, aby vystudoval příbramskou reálku a po maturitě v roce 1934 dokonce začal studovat filologii na Karlově univerzitě v Praze. Vysokoškolská studia sice nedokončil, ale zato už v pětadvaceti letech coby redaktor Lidových novin (kde v kulturní rubrice krátce pracoval pod vedením Karla Čapka) vydal svůj první román, Městečko na dlani.

Drda během svého života působil v několika redakcích, v letech 1949–1956 byl předsedou Svazu československých spisovatelů, a stal se autorem řady úspěšných knih, divadelních her a filmových scénářů. Podle jeho povídek a románů byly natočeny například filmy Němá barikáda a Vyšší princip, a také pohádky Hrátky s čertem, Dařbuján a Pandrhola, O princezně Jasněnce a létajícím ševci a Nejkrásnější hádanka.

srpnu 1968 se Jan Drda ostře postavil proti invazi vojsk Varšavské smlouvy a následné okupaci Československa. V Rudém právu vyšel jeho článek „Nezkřivte jim ani vlas, nedejte jim ani kapku vody“. Za trest byl vyhozen z týdeníku Svět práce, který rok předtím založil a jehož byl šéfredaktorem. Drda se stáhl do ústraní, prodělal několik infarktů a zemřel v pouhých 55 letech za volantem svého vozu v Dobříši. Tam je také pochován.

Praze na domě v Resslově ulici 1982/5, kde Jan Drda bydel ve stejném domě jako Eduard Bass, oba spisovatele připomíná pamětní deska. Další pamětní deska je na jeho rodném domě v dnešní Žižkově ulici v Příbrami.

Možná jsou Brdy a Podbrdsko skutečně pohádkové místo, možná je to náhoda, ale žádný jiný český autor nevyužil ve svých pohádkách tolik názvů vesnic, říček a kopců ze svého rodného kraje jako právě Jan Drda. Nespokojil se s pohádkově neurčitým dějištěm „za sedmero horami a sedmero řekami“, ale své čtenáře lákal na výlety do kraje svého dětství. Pro samotnou Příbram tak sice v románu Městečko na dlani vymyslel přezdívku Rukapáň, ale přečtěte si pár Drdových pohádek a využijte je jako inspiraci pro další výlety. Třeba právě k rybníku Kaňka (kde v pohádce Vodník v pivovaře žil vodník Mátala), do Dalskabátů (ty zase znáte z filmové pohádky Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert), do Smolotel a na Makovou horu, do Čimelic, Kardavce a Hluboše, do Ouběnic a Dalekých či Trhových Dušníků, do vísek jménem Dolní Hbity či Káciň, na kopec Třemošnice nebo na Čertův pahorek.
Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku Letní sporty

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel Příroda

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.

Turistické značení v Česku – nejlepší systém značení turistických tras na světě

Turistické značení v Česku – nejlepší systém značení turistických tras na světě

O značení turistických tras se v České republice stará Klub českých turistů. Značení pěších tras se věnuje víc než 1 700 dobrovolníků v téměř stovce značkařských obvodů, na které dohlíží krajské komise. Ty rozhodují o tom, kde budou vyznačeny nové trasy, a určují, na kterých úsecích je v daném roce potřeba obnovit staré značení. Každá pěší trasa se obnovuje každé tři roky. Také je nutné pečovat o cyklotrasy a lyžařské stezky.

Historická stopovačka aneb Za tajnostmi historického města Spálené Poříčí Zážitky

Historická stopovačka aneb Za tajnostmi historického města Spálené Poříčí

Přijeďte do Spáleného Poříčí s dětmi! Je zde pro ně připravená procházka po historickém městě roku 2013 se soutěží o ceny. Soutěž se hodí pro starší i předškolní děti, otázky jsou v několika úrovních.

Naučná stezka Okolím Smolotel na Makovou horu Příroda

Naučná stezka Okolím Smolotel na Makovou horu

S Makovou horou se seznámíte díky naučné stezce, která začíná na návsi ve Smolotelích a měří přibližně sedm kilometrů.

Naučná stezka po stopách důlní činnosti na Břasku Příroda

Naučná stezka po stopách důlní činnosti na Břasku

Břasy jsou jediným místem s průmyslovou těžbou černého uhlí na povrchu v Čechách a světový unikát potom představuje jediný z povrchu odkrytý zkamenělý les z období karbonu. Tématem naučné stezky jsou četné pozůstatky důlních a průmyslových provozů v okolí Břas, Stupna, Kříš, Vranovic a Darové.

Naučná stezka Loukou i lesem za pohádkou ve Spáleném Poříčí Příroda

Naučná stezka Loukou i lesem za pohádkou ve Spáleném Poříčí

Naučná stezka Loukou i lesem za pohádkou vás provede přírodou po okolí města Spálené Poříčí. Stezka, určena hlavně dětským turistům, měří asi 5,5 km a je na ní osm zastavení s velkoplošnými panely. Motivem nenáročné procházky je pohádka s obrázky postav pana Neprakty.

Naučná stezka Dobříší a Prokopova zahrada Příroda

Naučná stezka Dobříší a Prokopova zahrada

V Dobříši vznikla naučná stezka, která vede jak územím města, tak jeho nejbližším okolím. Na ní navazuje také interaktivní park v Prokopově zahradě. Návštěvníci stezky mohou volit jednotlivé trasy podle svých možností a zájmů, pohybovat se po ní je možné buď pěšky anebo na kole.

Pohádkové trasy ve Spáleném Poříčí Příroda

Pohádkové trasy ve Spáleném Poříčí

Stezky za pohádkou vás provedou přírodou po okolí města Spálené Poříčí. Stezky jsou určeny hlavně dětským turistům.

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka Příroda

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.

Vyšší princip – geolokační hra v Příbrami Památky

Vyšší princip – geolokační hra v Příbrami

Představte si, že jste studenti sexty příbramského gymnázia. V nelehké době druhé světové války je třídní kolektiv semknutý, váš spolužák Tonda Stočes už několik dní ve škole chybí a okolnosti jeho nepřítomnosti začínají být podezřelé. Rozhodnete se zjistit, co s Tondou je...

Ubytování a restaurace

Ubytování
Wellness Hotel Brdy Spálené Poříčí

Wellness Hotel Brdy Spálené Poříčí

Spálené Poříčí, Plzeňský kraj
Ubytování
Útulnoff – glamping Milínov

Útulnoff – glamping Milínov

Nezvěstice, Plzeňský kraj
Ubytování
Glamping Skořice

Glamping Skořice

Skořice, Plzeňský kraj
Ubytování
Campus Dobřív

Campus Dobřív

Dobřív, Plzeňský kraj
Ubytování
Pension Pod Radyní

Pension Pod Radyní

Starý Plzenec, Plzeňský kraj