ÚvodČeská nejKulturníLibuše Jarcovjáková – oceňovaná česká fotografka
Kulturní

Libuše Jarcovjáková – oceňovaná česká fotografka

Libuše Jarcovjáková (* 5. května 1952, Praha) je legenda světové fotografie, která se vedle vlastní volné tvorby věnuje pedagogické činnosti. V roce 2024 Mezinárodní fotografický veletrh Paris Photo, který patří ke světově nejprestižnějším přehlídkám svého druhu, vybral ze stovek galerií do letošního ročníku také její snímek s názvem Model, vytvořený v roce 1992.
Kromě umělecky orientované rodiny, otce Vladimíra Jarcovjáka (1924–2007), akademického malíře, a matky, malířky Marie Jančové (+2012) měla na umělecký rozvoj Libuše Jarcovjákové vliv rodinná kamarádka, režisérka Ester Krumbachová. Dětství tak budoucí fotografka strávila v umělecké společnosti a navíc v prostředí dvou ulic, Vojtěšské a Ostrovní v Praze 1, které byly v době jejího dětství plné svérázných postav. Právě tam se zřejmě zrodila jistá fascinace zvláštním, odvráceným světem.

Libuše Jarcovjáková vystudovala fotografii na Střední průmyslové škole grafické v Hellichově ulici a poté na FAMU v Praze. Během druhé poloviny 70. let a první poloviny 80. let dlouhodobě dokumentovala romskou a vietnamskou komunitu a také dění v pražských klubech, zaměřených na homosexuální menšinu. V polovině 80. let podnikla první fotografickou cestu do Japonska, kam se ještě několikrát vrátila. Díky fingovanému sňatku se v roce 1985 legálně vystěhovala do Německa, do Západního Berlína, kde strávila dalších pět let.

Do Česka se vrátila hned po Sametové revoluci 1989. Od roku 1992 začala učit fotografii na Střední průmyslové škole grafické v Praze, pořádala workshopy a věnovala se vlastní tvorbě, nyní působí jako vedoucí katedry fotografie Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni. Z jejích samostatných výstav patří k nejvýznamnějším prezentace v New Yorku (2015), Berlíně (2018) a na fotofestivalu v Arles (2019). Tam též byla představena její monografická publikace Evokativ, která se dostala do užšího výběru na Paris Photo–Aperture Foundation PhotoBook Awards 2019 v kategorii Fotokniha roku. Na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v červenci 2024 měl úspěch dokument Ještě nejsem, kým chci být od režisérky Kláry Tasovské. Libuši Jarcovjákovou představuje jako nespoutanou umělkyni, která se vzepřela všem konvencím a jejíž život je mozaikou fascinujících setkání a divokých příběhů od drsného undergroundu komunistického Československa až po exkluzivní focení pro módní špičky v Tokiu.
Sametová revoluce 1989 krok za krokem

Sametová revoluce 1989 krok za krokem

Rok 1989 byl plný změn, od lednového Palachova týdne přes listopadovou sametovou revoluci až do konce prosince. Pojďte se s portálem Kudy z nudy projít krok za krokem po místech, kde tehdy zápas o svobodu probíhal.

Libuše Jarcovjáková v Národní galerii

26. 9.30. 3.
Libuše Jarcovjáková v Národní galerii

Retrospektivní výstava představí tvorbu fotografky Libuše Jarcovjákové, která přes půl století přirozeně a živelně mapuje svůj život a blízké okolí. Výstava se koná ve Veletržním paláci.

Expozice Veletržního paláce budou na Podzimní Opening přístupné zcela zdarma

Expozice Veletržního paláce budou na Podzimní Opening přístupné zcela zdarma

Národní galerie v Praze zve na podzimní Opening ve čtvrtek 26. září. Během akce, která začne v 19 hodin, budou zdarma přístupné všechny dočasné výstavy i sbírkové expozice. Otevřena bude retrospektivní výstava fotografky Libuše Jarcovjákové, večer obohatí audiovizuální performance Noise and Cries.

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze – jedna z nejlepších filmových škol světa

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze – jedna z nejlepších filmových škol světa

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění (FAMU) je jedna ze tří fakult Akademie múzických umění v Praze a pátá nejstarší filmová škola v Evropě. Filmy z dílny FAMU každoročně získávají desítky ocenění na filmových festivalech po celém světě. Filmový magazín The Hollywood Reporter FAMU řadí mezi patnáctku nejlepších filmových škol světa.

Identita – výstava Mikulovského výtvarného sympozia

10. 8.30. 11.
Identita – výstava Mikulovského výtvarného sympozia

V sobotu 10.8. 2024 byl na mikulovském zámku slavnostně zakončen 31. ročník výtvarného sympozia a vernisáží zahájena navazující výstava Identita. Výstava zahrnuje díla současných umělců a umělkyň, kteří byli součástí 31. ročníku sympozia známého jako „mikulovská dílna“.

Bruce Weber: My Education

20. 9.26. 1.
Bruce Weber: My Education

V pátek 20. září otevře Galerie hlavního města Prahy v Domě U Kamenného výstavu světoznámého amerického fotografa Bruce Webera s názvem My Education. Jde o vůbec první Weberovu velkou evropskou retrospektivu, která mapuje pět dekád jeho výrazné tvorby.

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!

Největší filmový festival v České republice – Filmový festival Karlovy Vary

Největší filmový festival v České republice – Filmový festival Karlovy Vary

Největší filmový festival v České republice a nejprestižnější filmový festival ve střední a východní Evropě je ten karlovarský. V kategorii A se řadí do společnosti festivalů jako Cannes, Berlín, Benátky či Tokio. První ročník se konal již v roce 1946.

Seznamte se: slavní fotografové, fotografické expozice a vzácná fotografie z Kynžvartu

Seznamte se: slavní fotografové, fotografické expozice a vzácná fotografie z Kynžvartu

Nicéphore Niépce, William Fox Talbot a Louis Daguerre: to jsou muži, kteří stáli u zrodu fotografických přístrojů a prvních fotografií. S řadou fotografů se seznámíte i na Kudy z nudy. Kromě nich vám představíme Kynžvartskou daguerrotypii, fotografii zapsanou na prestižním Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO Paměť světa.

Zlatý fond Národního muzea fotografie představuje v Czech Photo Centre druhou část své unikátní sbírky

Zlatý fond Národního muzea fotografie představuje v Czech Photo Centre druhou část své unikátní sbírky

Více než dvě stovky předních českých autorů sdružuje Zlatý fond Národního muzea fotografie. Všichni členové Zlatého fondu věnovali na začátku milénia jednu fotografii reprezentující jejich tvorbu. Sbírka fotografií je velmi různorodá jak žánrově, tak svou datací. Je kolekcí 222 přístupů, 222 názorů, 222 fotografů. Výstava Zlatý Fond Národního muzea fotografie – výběr II se koná v galerii Czech Photo Centre do 20. září 2020.