ÚvodČeská nejKulturníLubomír Lipský – filmový a divadelní herec, mistr komediálních rolí
Kulturní

Lubomír Lipský – filmový a divadelní herec, mistr komediálních rolí

Výčet rolí Lubomíra Lipského (19. dubna 1923, Pelhřimov – 2. října 2015, Praha) je ohromující. Znáte ho například jako dědu Potůčka ze seriálu Tři chlapi v chalupě, Jouzu z filmu Ať žijí duchové nebo klauna z filmu Šest medvědů s Cibulkou. Lipský byl legendou českého divadelnictví i mistrem komediálních filmových rolí. Za roli Billyho Kippa v muzikálu Sny z Nového Yorku a za celoživotní herecké mistrovství obdržel Ceny Thálie.
Lubomír Lipský pocházel z Pelhřimova, z rodiny cukráře a nadšeného ochotníka Viléma Lipského. Společně se svým mladším bratrem Oldřichem (1924–1986) se s jevištěm seznámili už v dětství a byli také u vzniku pelhřimovského Dramatického studia mladých, jehož vzorem bylo Osvobozené divadlo.

Profesionální divadelní herecká dráha Lubomíra Lipského odstartovala v roce 1945 v pražském Divadle satiry. Studia estetiky a divadelní vědy na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy nedokončil, herectví studoval soukromě u Aleše Podhorského, Bedřicha Karena a Emy Fierlingerové. Čtyřicet let byl členem Městských divadel pražských, účinkoval také v Hudebním divadle v Karlíně, Divadle Na Fidlovačce, Laterně magice, v Divadle Na Jezerce a v Divadle ABC, kde se proslavil v hlavní roli v komedii Charleyova teta.

Umění obou bratrů, tedy slavné role Lubomíra Lipského a filmy jeho mladšího bratra, scénáristy a režiséra Oldřicha Lipského, připomíná Síň Lipských aneb První české MÚZYum v Pelhřimově. Slavného rodáka si město připomnělo i přejmenováním městského divadla na Divadlo Lubomíra Lipského, životní výročí obou bratrů pravidelně připomínají akce a kulturní programy v kině Vesmír.

Kromě Cen Thálie herec získal Cenu Františka Filipovského za svou práci v dabingu a další ocenění. S manželkou, tanečnicí Věrou Kittlerovou (1926–2003) měl Lubomír Lipský dvě děti, dceru Tatjanu a syna Lubomíra.
 
Nejznámější role a filmy Lubomíra Lipského
  • Chrabrý princ v pohádce Byl jednou jeden král
  • Alchymista v Císařově pekaři a Pekařově císaři
  • Hudební klaun Bedrna v komedii Cirkus bude!
  • Vrátný v servisu v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje!
  • Prolhaný vedoucí samoobsluhy Jouza ve filmovém muzikálu Ať žijí duchové!
  • Klaun Cibulka v dětské komedii Šest medvědů s Cibulkou
  • Kouzelný skřítek v pohádce Tři veteráni
  • Dědeček v adaptaci humoristického románu Zdeňka Jirotky Saturnin
  • Děda Potůček v televizním seriálu Tři chlapi v chalupě
  • Komedie Zabil jsem Einsteina, pánové…, Čtyři vraždy stačí, drahoušku
  • Seriály Hříšní lidé Města pražského, Slavné historky zbojnické, Cirkus Humberto, Dobrodružství kriminalistiky, Četnické humoresky
Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023

Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 23? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let od postavení prvních jesliček a první zmínky o městě Orlová, 700 let od založení kláštera na Starém Brně, rozkvět jihočeského rybníkářství i rok 1623, kdy Komenský dokončil knihu Labyrint světa a ráj srdce. Uplyne také 300 let od prvního osvětlení Prahy a smrti Jana Blažeje Santiniho, 200 let od dokončení kolonády na Reistně v Lednicko-valtickém areálu a sto let od narození a úmrtí řady slavných osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Co spojuje filmy Limonádový Joe, Tajemství hradu v Karpatech, Ať žijí duchové anebo Adéla ještě nevečeřela? Jméno jejich režiséra Oldřicha Lipského, který miloval bláznivé komedie a parodie. Jeho skvělá díla připomíná muzeum v rodném Pelhřimově, my doplníme výlety na pár filmových míst.

Síň Lipských aneb První české MÚZYum Zážitky

Síň Lipských aneb První české MÚZYum

Vstupte do děje nejznámějších filmů bratrů Lipských. Návštěva Síně Lipských potěší malé i velké návštěvníky a v každém zanechá kousek radosti.