ÚvodČeská nejKulturníZdeněk Jirotka – spisovatel a autor oblíbeného humoristického románu Saturnin
Kulturní

Zdeněk Jirotka – spisovatel a autor oblíbeného humoristického románu Saturnin

Spisovatel Zdeněk Jirotka (7. ledna 1911, Ostrava – 12. dubna 2003, Praha) byl novinář, autor soudniček a fejetonů, rozhlasových her a také humoristických povídek a románů. Nejznámější z jeho knih je Saturnin, román, který v roce 2009 s velkým náskokem vyhrál anketu České televize Kniha mého srdce o nejoblíbenější knihu všech dob.
Zdeněk Jirotka se narodil v Ostravě. Po studiích v rodném městě a v Hradci Králové vstoupil do československé armády a do roku 1940 sloužil jako důstojník, namátkou v Olomouci, Brně a Vyškově. Za druhé světové války začal přispívat do Lidových novin, a právě tam se poprvé objevil svérázný sluha Saturnin. Stejnojmenný román Jirotka vydal v roce 1942. Jeho vzory byli mistři suchého anglického humoru Jerome Klapka Jerome nebo Pelham Grenville Wodehouse.

Saturnin byl pro Jirotku startem literární a novinářské kariéry. Po válce pracoval v Lidových novinách, v rozhlasu vedl redakci humoru a satiry, později redakci pro českou a slovenskou literaturu, a nakonec od roku 1962 až do svého odchodu do důchodu pracoval jako zástupce šéfredaktora v humoristickém týdeníku Dikobraz. Kromě Saturnina napsal i jiné knihy, například román Muž se psem, v němž parodoval detektivní žánr, ale úspěch prvotiny už žádný další titul nepřekonal.

Román Saturnin vyhrál anketu České televize Kniha mého srdce, kde s velkým náskokem porazil Babičku Boženy Němcové, Malého prince Antoina de Saint-Exupéryho, Harryho Pottera a další velmi oblíbené knihy. Svůj úspěch Saturnin zopakoval v roce 2018, kdy získal cenu Magnesia Litera pro knihu století, a to společně s Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války Jaroslava Haška a knihou Divadlo Járy Cimrmana Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka.

Na motivy románu natočil roku 1994 režisér Jiří Věrčák čtyřdílný seriál Saturnin, sestříhaný i do celovečerního filmu. Kromě toho úspěšná knížka pokračuje v několika dalších, volně navazujících příbězích od Miroslava Macka, a to Saturnin se vrací, Saturnin zasahuje a Saturnin se představuje.
 
Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie aneb co nabídne rok 2024?

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie aneb co nabídne rok 2024?

Výstavy, známá jména výtvarného umění i tvůrci a umělkyně, kteří se své slávy teprve dočkají, neobvyklé nově objevené exponáty, chystané i čerstvě otevřené stálé expozice i rozšíření těch stávajících: to je jen malá část novinek ze světa kultury a umění. Pojďte si s portálem Kudy z nudy projít nejen velká muzea a galerie ve všech krajích a podívat se, co mají nachystáno pro rok 2024.

Ahoj, nazdar, čau – nejoblíbenější české pozdravy

Ahoj, nazdar, čau – nejoblíbenější české pozdravy

Kolikrát za den někoho pozdravíte? A jaké pozdravy používáte? Používáte širokou škálu od běžného „Dobrý den“ přes ahoj, čau a nazdar až po retro „má úcta“, případně saturninovské „no maucta“? Na Kudy z nudy víme nejenom to, jak pozdravy ahoj a nazdar vznikly, ale také jak se exotické pozdravy čau, čus nebo servus dostaly do češtiny. Navíc vám prozradíme, že pozdravy mají dokonce svůj den: 21. listopadu celý svět slaví Mezinárodní den pozdravů.

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Když si chcete dát ke kávě něco dobrého, objednejte si zákusek. Ale co když zatoužíte po šálku kávy, provázeném noblesou, kouzlem a elegancí první republiky? Víme, jak na to: zveme vás na kávu do slavných kaváren, které dobu před sto lety buď zažily anebo ji alespoň připomínají.

Pohádková putování českou krajinou

Pohádková putování českou krajinou

My Češi jsme známí milovníci pohádek, na které se v televizi díváme často i v dospělosti. A není divu, naše pohádky jsou plné dobrodružství, tajemství a krásných míst, na kterých se natáčelo. Právě na taková místa vás dnes zavedeme v našich tipech. Objevíte je například na Českolipsku a v Českém Švýcarsku, Českém ráji, na Pálavě i Slovácku. Připomeneme vám legendární pohádkové filmy i novější pohádkové příběhy. Stačí si jen vybrat a vydat se na výlet za svou oblíbenou pohádkou.

S osobností na procházku: Prahou se Saturninem a Zdeňkem Jirotkou

S osobností na procházku: Prahou se Saturninem a Zdeňkem Jirotkou

Když před časem pořadatelé prestižní literární ceny Magnesia Litera vyhlásili soutěž o Knihu století, u odborné poroty zvítězil román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška, ale veřejnost hlasovala pro Jirotkova Saturnina. Není divu, román je oblíbený napříč generacemi a pár úryvků z knížky nebo hlášek z filmu zná téměř každý.