ÚvodČeská nejKulturníMax Brod – spisovatel, který pro svět zachránil díla Franze Kafky
Kulturní

Max Brod – spisovatel, který pro svět zachránil díla Franze Kafky

Max Brod (27. května 1884, Praha – 20. prosince 1968, Tel Aviv) byl všestranná kulturní osobnost: spisovatel, hudební a literární kritik, editor a překladatel. Coby německy píšící spisovatel židovského původu a člen Pražského kruhu se zasloužil o publikování děl Franze Kafky a šíření děl českých autorů, jako byli Leoš Janáček nebo Jaroslav Hašek.
Max Brod patřil společně s Franzem Kafkou, Egonem Ervinem Kischem, Franzem Werfelem, Johannesem Urzidilem, Gustavem Meyrinkem a dalšími autory k nejznámějším představitelům pražské židovské německé literatury. Narodil se 27. května 1884 v Praze v rodině ředitele banky Union, vystudoval gymnázium a pokračoval ve studiu na dnešní Karlově univerzitě. Pracoval jako poštovní, finanční a soudní úředník, v roce 1924 se stal kulturním referentem československé vlády a v letech 1929 až 1939 působil jako divadelní a hudební kritik v redakci pražských německých novin Prager Tagblatt. Byl rovněž viceprezidentem Židovské národní rady v Československu.

Jeho koníčkem byla literatura; už za univerzitních studií se spřátelil s Franzem Kafkou a patřil k nejbližším lidem jeho života. Byl mu oporou, povzbuzoval ho k psaní a snažil se mírnit jeho životní krize. Kafka a Brod zůstali blízkými přáteli až do roku 1924, kdy čtyřicetiletý Kafka zemřel na tuberkulózu. Vykonavatelem poslední vůle určil Broda a údajně mu zanechal lístek s přáním, aby jeho nepublikovaná díla byla spálena.

V rozhovoru Brod později přiznal, že podle něj lístek Kafka nenapsal těsně před smrtí, ale již dřív ve slabším duševním rozpoložení, kdy svou tvorbu podceňoval. Místo likvidace tak Kafkovu pozůstalost utřídil a od roku 1925 postupně vydal, a to včetně románů Amerika, Zámek či Proces. Podle odborníků ze Společnosti Franze Kafky nebýt Broda, jméno Franze Kafky dnes zřejmě vůbec neznáme.

Max Brod se kromě toho podílel na rozšíření povědomí o české kultuře v zahraničí. Coby milovník hudby se zasloužil o uvedení oper Leoše Janáčka v německy hovořících zemích, do němčiny přeložil libreta téměř všech jeho oper a o Janáčkovi také napsal vůbec první monografii. Podobně zpopularizoval i dílo Jaroslava Haška, když pomohl uvést román Osudy dobrého vojáka Švejka do divadelní podoby v Berlíně, a tím mu zajistil mezinárodní věhlas.

Brodova vlastní tvorba zahrnuje literární a hudební kritiky, eseje, krátké prózy, romány, básně, divadelní hry, filozofické spisy, překlady z češtiny, latiny, hebrejštiny a francouzštiny. Z jeho děl je nejznámější Pražský kruh coby průvodce pražskou německou literaturou a trilogie Tychona Brahe cesta k Bohu (1916), Reubeni, kníže židovské (1925) a Galilei v zajetí (1948). Do Brodovy románové tvorby pak náleží například Hlídka či Zámek Nornepygge, román vydaný v roce 1908, kdy bylo Brodovi pouhých dvacet čtyři let.

Max Brod správně odhadl hrozící nebezpečí fašismu a v březnu 1939 odjel s manželkou Elsou do tehdejší Palestiny. V Tel Avivu působil jako divadelní dramaturg a kritik. Do Prahy se vrátil jen krátce v roce 1964, aby zahájil kafkovskou výstavu. Zemřel 20. prosince 1968 ve věku 84 let v Tel Avivu.

Památku Maxe Broda coby objevitele Kafky, Janáčka a Haška připomíná pamětní deska na jeho rodném domě v pražské Haštalské ulici a také deska na zdi Nového židovského hřbitova v Izraelské ulici na Žižkově proti hrobu Franze Kafky.
Gustav Meyrink – spisovatel staré Prahy a autor románu Golem

Gustav Meyrink – spisovatel staré Prahy a autor románu Golem

Gustav Meyrink (19. ledna 1868, Vídeň – 4. prosince 1932, Starnberg) patřil do skupiny spisovatelů, které Max Brod (1884–1968) nazýval Pražský kruh. Šlo o řadu autorů z česko-rakouského kulturního prostředí, jejichž mateřštinou byla němčina, kteří pocházeli z Prahy anebo v ní část života působili, a jejichž tvorba je s Prahou úzce spojená. Mnozí z nich, namátkou Rainer Maria Rilke, Franz Kafka, Franz Werfel, Egon Erwin Kisch či Gustav Meyrink, dosáhli světového významu a ovlivnili další vývoj německé i světové literatury.

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.

Očima Franze Kafky – Mezi obrazem a jazykem v Západočeské galerii

5. 6.28. 10.
Očima Franze Kafky – Mezi obrazem a jazykem v Západočeské galerii

Výstavní projekt Očima Franze Kafky: Mezi obrazem a jazykem, který doprovodí kolektivní monografie na stejné téma, mapuje spisovatelův vztah k vlastní kreslířské tvorbě, k přátelům malířům a malířkám, a k výtvarné kultuře obecně.

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka (3. července 1883 Praha – 3. června 1924 Kierling u Klosterneuburgu) – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století se narodil roku 1883 v Praze v rodině židovského obchodníka. Jeho jméno je symbolem tzv. pražské německé literatury, která umělecky odráží jedinečnou kulturní atmosféru staletého soužití Čechů, Němců a Židů ve středoevropském regionu. Napsal tři romány – Amerika, Proces a Zámek – a řadu povídek a novel.

7 věcí, které nevíte o… poštovních známkách

7 věcí, které nevíte o… poštovních známkách

Speciální edici známek nazvanou Modrý Mauricius nebo jednocentovou magentu z Britské Guineje zná kdekdo. Znáte ale stejně dobře české poštovní známky? Víte, co bylo na té první a kdo ji vytvořil? Kdo vlastně podobu nových poštovních známek schvaluje? A že na nejkrásnější známce roku je Ladův kocourek Mikeš? Vydejte se s portálem Kudy z nudy prozkoumat svět poštovních známek.

Věda a historie není nuda: příběh pražské kavárny Slavia a dalších slavných pražských kaváren

Věda a historie není nuda: příběh pražské kavárny Slavia a dalších slavných pražských kaváren

Při toulkách Prahou objevíte nejenom spoustu krásných zákoutí a památek, ale také obrovské množství kaváren. Lidé se v nich scházejí, aby si vychutnali šálek kávy, popovídali si s přáteli nebo jen tak odpočívali. Jsou to místa, kde najdete pohodu a klid, inspiraci, skvělou atmosféru a třeba i něco dobrého ke kávě. Kde se ale vlastně pražský kavárenský svět zrodil?

Procházka po nejzajímavějších židovských památek Prahy!

Procházka po nejzajímavějších židovských památek Prahy!

Přestože židovské památky představují skutečné historické a architektonické skvosty, často je míjíme bez povšimnutí a dovnitř vcházejí hlavně návštěvníci ze zahraničí. Pojďte s portálem Kudy z nudy prozkoumat nejzajímavější synagogy a židovské hřbitovy v hlavním městě.

Procházka po Praze za spisovateli Maxem Brodem a Franzem Kafkou

Procházka po Praze za spisovateli Maxem Brodem a Franzem Kafkou

Výlet, který se točí kolem německy píšících pražských spisovatelů: Franze Kafky a jeho přítele Maxe Broda – muže, který se zasloužil o publikování Kafkovy literární pozůstalosti.. Max Brod (27. května 1884, Praha – 20. prosince 1968, Tel Aviv) byl pražský židovský německy píšící spisovatel, překladatel a skladatel, člen Pražského kruhu. Zasloužil se o publikování literární pozůstalosti Franze Kafky a významnou měrou přispěl k jeho celosvětové proslulosti.

Nový židovský hřbitov v Praze Památky

Nový židovský hřbitov v Praze

Nový židovský hřbitov tvoří samostatnou část Olšanských hřbitovů. Naleznete jej mezi ulicemi Želivského a Izraelská. Rozlohou i počtem náhrobků je největším židovským hřbitovem u nás a je chráněn jako kulturní památka.

Naši Němci – expozice v Muzeu města Ústí nad Labem Kultura

Naši Němci – expozice v Muzeu města Ústí nad Labem

V budově Muzea města Ústí nad Labem vznikla expozice Naši Němci, přibližující historii a kulturu německojazyčného obyvatelstva českých zemí. Výstava obsahuje řadu moderních a multimediálních prvků, jako jsou filmové projekce, animace, vizualizace či interaktivní digitální mapy.

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Když si chcete dát ke kávě něco dobrého, objednejte si zákusek. Ale co když zatoužíte po šálku kávy, provázeném noblesou, kouzlem a elegancí první republiky? Víme, jak na to: zveme vás na kávu do slavných kaváren, které dobu před sto lety buď zažily anebo ji alespoň připomínají.

Kabinet pražské německy psané literatury v Pražském literárním domě Zážitky

Kabinet pražské německy psané literatury v Pražském literárním domě

Expozice Pražského literárního domu se věnuje fenoménu pražské německy psané literatury. Chce návštěvníkům ukázat, že německy nepsal v Praze jen Franz Kafka, Max Brod či Rainer Maria Rikle, ale také dalších padesát autorů.