ÚvodČeská nejKulturníGustav Meyrink – spisovatel staré Prahy a autor románu Golem
Kulturní

Gustav Meyrink – spisovatel staré Prahy a autor románu Golem

Gustav Meyrink (19. ledna 1868, Vídeň – 4. prosince 1932, Starnberg) patřil do skupiny spisovatelů, které Max Brod (1884–1968) nazýval Pražský kruh. Šlo o řadu autorů z česko-rakouského kulturního prostředí, jejichž mateřštinou byla němčina, kteří pocházeli z Prahy anebo v ní část života působili, a jejichž tvorba je s Prahou úzce spojená. Mnozí z nich, namátkou Rainer Maria Rilke, Franz Kafka, Franz Werfel, Egon Erwin Kisch či Gustav Meyrink, dosáhli světového významu a ovlivnili další vývoj německé i světové literatury.
Gustav Meyrink, rodným jménem Gustav Meyer, se jako jediný z uvedených členů Pražského kruhu v Praze nenarodil: na svět přišel ve Vídni jako nemanželský syn würtemberského ministra a herečky Marie Meyerové. Od roku 1884 žil v Praze, kde studoval na obchodní akademii a po roční praxi v exportním obchodu se pustil do vlastního podnikání. V srpnu 1889 společně se synovcem básníka Christiana Morgensterna založili bankovní dům, po pěti letech si Meyrink otevřel vlastní podnik.

Meyrink byl renesanční osobnost se spoustou zájmů. Urostlý a sportovně nadaný muž vynikal v šermu a střelbě, za smysl života považoval veslování, šachy a milostná dobrodružství. Patřil mezi první, kdo se po Praze projížděli v automobilu a stal se vzorem pro svého kolegu Paula Leppina (1878–1945), který nám nabízí stylizovaný portrét mladého Meyrinka v postavě záhadného Nikolause v románu Severinova cesta do temnot.

Meyrinka lákaly východní filozofie, parapsychologie a mystika. Zajímal se o tajná společenství i alchymii, účastnil se spiritistických seancí a shromáždil rozsáhlou okultní knihovnu, řadu děl dokonce sám přeložil. Ve svém bytě na Příkopech, přeplněném soškami, zrcadly a různými bizarními předměty, pořádal spiritistické seance, při nichž užíval různé omamné látky. V roce 1891 spoluzaložil lóži U modré hvězdy, pobočku Theosofické společnosti založené roku 1875 ruskou kněžnou Jelenou Petrovnou Blavatskou. Ke členům společnosti, která se snažila propojit vlivy východního a západního okultismu, patřili vedle Meyrinka například spisovatel Julius Zeyer či hrabě Jan Harrach.

Závěr Meyrinkova pobytu v Praze byl dramatický: prožil krach vlastního bankovního domu a po neprokázaném obvinění strávil několik měsíců ve vězení, kdy se zhoršil jeho zdravotní stav. Společenský pád bývalého dandyho a bohéma se silně promítl i do jeho literárního díla, kde lze objevit řadu autobiografických rysů.

První Meyrinkovu povídku otiskl v září 1901 mnichovský satirický týdeník Simplicissimus. Následovaly dvě sbírky povídek, po jejichž úspěchu se Meyrink rozhodl věnovat pouze literatuře. V roce 1904 opustil Prahu a usadil se ve Vídni. Po krátkém pobytu v Anglii a ve švýcarském lázeňském městě Montreaux se roku 1906 se svou druhou ženou usadili v Mnichově a o pět let později se definitivně přestěhovali do Starnbergu u Starnberského jezera, kde poté Meyrink žil až do smrti.
 
Nejznámější díla Gustava Meyrinka
  • Golem (1915)
  • Zelená tvář (1916)
  • Valpuržina noc (1917)
  • Bílý dominikán (1921)
  • Anděl západního okna (1927)
  • Povídkové soubory Opálové oči (1917), Šosákův rozhlas (1928), Netopýři (1930) a Černá koule (1967)
  • divadelní hry Sanitární rada, Kluk, Otrokyně rhódská a Hodiny
Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka (3. července 1883 Praha – 3. června 1924 Kierling u Klosterneuburgu) – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století se narodil roku 1883 v Praze v rodině židovského obchodníka. Jeho jméno je symbolem tzv. pražské německé literatury, která umělecky odráží jedinečnou kulturní atmosféru staletého soužití Čechů, Němců a Židů ve středoevropském regionu. Napsal tři romány – Amerika, Proces a Zámek – a řadu povídek a novel.

Česko mezi řádky: 10 literárních inspirací pro výlety po Česku

Česko mezi řádky: 10 literárních inspirací pro výlety po Česku

Místa popisovaná v následujících deseti knížkách jsou různá, společné však mají jedno: jejich autory okouzlila města, krajina a dechberoucí historie země v srdci Evropy. Nadpřirozené, filosofické i satirické romány světové literatury mohou posloužit jako neobvyklí průvodci na vašich cestách po Česku.

Věda a historie není nuda: příběh pražské kavárny Slavia a dalších slavných pražských kaváren

Věda a historie není nuda: příběh pražské kavárny Slavia a dalších slavných pražských kaváren

Při toulkách Prahou objevíte nejenom spoustu krásných zákoutí a památek, ale také obrovské množství kaváren. Lidé se v nich scházejí, aby si vychutnali šálek kávy, popovídali si s přáteli nebo jen tak odpočívali. Jsou to místa, kde najdete pohodu a klid, inspiraci, skvělou atmosféru a třeba i něco dobrého ke kávě. Kde se ale vlastně pražský kavárenský svět zrodil?

S osobností na procházku: po Siřemi a Podbořansku s Franzem Kafkou

S osobností na procházku: po Siřemi a Podbořansku s Franzem Kafkou

Osudovým městem slavného spisovatele Franze Kafky (1883–1924) sice byla Praha, ale víte, že rád cestoval? Jeho soukromé i pracovní cesty po Evropě jsou dobře zmapované, a jedna z nich vede do vesničky Siřem na Podbořansku. Právě tam Kafka pobýval od září 1917 do dubna 1918. Nejenže to bylo patrně nejdelší období, které kdy strávil na venkově, ale právě tady prý našel předlohu pro pochmurnou vesnici ze svého románu Zámek. Pojďte ten tajemný zámek v Siřemi prozkoumat s Kudy z nudy.

Procházka po nejzajímavějších židovských památek Prahy!

Procházka po nejzajímavějších židovských památek Prahy!

Přestože židovské památky představují skutečné historické a architektonické skvosty, často je míjíme bez povšimnutí a dovnitř vcházejí hlavně návštěvníci ze zahraničí. Pojďte s portálem Kudy z nudy prozkoumat nejzajímavější synagogy a židovské hřbitovy v hlavním městě.

Procházka po Praze za spisovateli Maxem Brodem a Franzem Kafkou

Procházka po Praze za spisovateli Maxem Brodem a Franzem Kafkou

Výlet, který se točí kolem německy píšících pražských spisovatelů: Franze Kafky a jeho přítele Maxe Broda – muže, který se zasloužil o publikování Kafkovy literární pozůstalosti.. Max Brod (27. května 1884, Praha – 20. prosince 1968, Tel Aviv) byl pražský židovský německy píšící spisovatel, překladatel a skladatel, člen Pražského kruhu. Zasloužil se o publikování literární pozůstalosti Franze Kafky a významnou měrou přispěl k jeho celosvětové proslulosti.

Café Louvre – chodíval sem Albert Einstein, Franz Kafka, bratři Čapkové... Gurmánská turistika

Café Louvre – chodíval sem Albert Einstein, Franz Kafka, bratři Čapkové...

Kavárna Louvre byla založena v roce 1902 a pokračuje v tradici podniku, který byl od počátku špičkou pražského kavárenství i centrem kulturního dění. Nejnovějším počinem je otevření Galerie Louvre, kde na 400 m² můžete zhlédnout či zakoupit soudobé české umění.

Nový židovský hřbitov v Praze Památky

Nový židovský hřbitov v Praze

Nový židovský hřbitov tvoří samostatnou část Olšanských hřbitovů. Naleznete jej mezi ulicemi Želivského a Izraelská. Rozlohou i počtem náhrobků je největším židovským hřbitovem u nás a je chráněn jako kulturní památka.

Zlatý anděl na Smíchově Památky

Zlatý anděl na Smíchově

Zvlněná skleněná věžovitá budova na pražském Smíchově, stojí na křižovatce Anděl nad stejnojmennou stanicí metra. Navrhl ji francouzský architekt Jean Nouvel a zdobí ji červené verše slavných básníků i vysoká postava černo-bílého anděla z filmu Wima Wenderse Nebe nad Berlínem.

Kabinet pražské německy psané literatury v Pražském literárním domě Kultura

Kabinet pražské německy psané literatury v Pražském literárním domě

Expozice Pražského literárního domu se věnuje fenoménu pražské německy psané literatury. Chce návštěvníkům ukázat, že německy nepsal v Praze jen Franz Kafka, Max Brod či Rainer Maria Rikle, ale také dalších padesát autorů.