Mezinárodní a významné dny

Den družice Magion

24. října 1978 odstartovala z ruského kosmodromu Pleseck první československá družice Magion 1. Z vesmíru se poprvé ozvala po necelém měsíci, 14. listopadu 1978, když se 476 kilometrů nad zemským povrchem oddělila od mateřské družice Interkosmos 18.
Družice Magion 1 byla první samostatný československý vesmírný objekt. Měla zkoumat nízkofrekvenční elektromagnetické jevy v magnetosféře a ionosféře. Počítalo se, že bude vysílat asi půl roku, ale nakonec plánovanou životnost téměř šestkrát překonala. Zemi oblétla nejméně 16 028krát. V noci z 10. na 11. září 1981 už byla příliš nízko, než aby se mohla dál udržet na oběžné dráze, a shořela v zemské atmosféře.

Po první československé družici dostal název dětský pořad Magion, který Československá televize vysílala v letech 1984 až 1996. Moderoval ho například Jan Rosák, Petr Jančařík, Rostislav Kuba nebo Stanislav Hložek. Stylovou vesmírnou znělku složil Jiří Kolafa, autor hudby k řadě dětských filmů, seriálů a Večerníčků.
Noční obloha nabídne Orionidy

Noční obloha nabídne Orionidy

Konec měsíce října 2024 se ponese v duchu pozoruhodných nebeských úkazů. V průběhu předposledního víkendu, v neděli 20. října a v pondělí 21. října 2024, budeme moci za jasného počasí pozorovat Orionidy, meteorický roj, který je způsoben zánikem ledo-prachových částic ze slavné Halleyovy komety v zemské atmosféře. Historie pozorování této vlasatice je stará téměř jako samo lidstvo. Halleyova kometa oběhne kolem Slunce jednou za 76 roků, přičemž poprvé byla pozorována již v roce 240 před naším letopočtem.

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Zážitky

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy Zážitky

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy

Dvouletý astronomický kurz pořádá Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy již přes 50 let.

15. poledník v Jindřichově Hradci – překroč a něco si přej Památky

15. poledník v Jindřichově Hradci – překroč a něco si přej

Pokud by existovala soutěž o nejslavnější jindřichohradeckou čáru, dozajista by vyhrála ta, kterou návštěvníci najdou na nároží proboštského kostela nanebevzetí Panny Marie v samotném centru města.

Hvězdárna Ďáblice Zážitky

Hvězdárna Ďáblice

Běhěm otevírací doby pro veřejnost hvězdárna nabízí prohlídky s pozorováním oblohy velkými dalekohledy. Z programu hvězdárny si vyberete pořady o vesmíru pro děti i dospělé, nebo přednášky na různá témata. Školní výpravy i jiné skupiny si mohou sjednat program i mimo otevírací dobu hvězdárny.

7 věcí, které nevíte… o zatmění Slunce

7 věcí, které nevíte… o zatmění Slunce

Dění na obloze nabízí řadu překrásných zážitků včetně nejpozoruhodnějších úkazů, jaké můžeme jednou za čas vidět i bez speciálního vybavení: zatmění Měsíce a zatmění Slunce. Astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže jej částečně nebo zcela zakryje, se nazývá zatmění Slunce. Taková situace může nastat, pouze pokud je Měsíc v novu. Jakou mají tato nebeská představení historii, kdy lidstvo pochopilo jejich zákonitosti a co kouzelná nebeská představení provází?

Pohleďte do hlubin vesmíru: navštivte naše největší hvězdárny a planetária

Pohleďte do hlubin vesmíru: navštivte naše největší hvězdárny a planetária

Pohled do hlubin vesmíru tak vzdáleného a přece stále přítomného je vždycky fascinující. Pokud se rádi díváte na hvězdy anebo toužíte vesmír poznat o něco víc, udělejte si čas na návštěvu našich hvězdáren a planetárií. Kudy z nudy se vás navíc pokusí nalákat na nejrůznější rekordy a kuriozity: Například vůbec nejstarší hvězdárnou s astronomickými přístroji a pravidelným měřením byla Astronomická věž Klementina z roku 1722, která sloužila až do II. světové války. Nejvýše položenou hvězdárnou je Kleť v Blanském lese (1 070 m), proslulá výzkumem planetek a komet. Dvoumetrový dalekohled na observatoři v Ondřejově je v současnosti největší dalekohled v ČR. Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Nejstarší planetárium na našem území se nachází od roku 1947 ve hvězdárně v Hradci Králové. A brněnské 2D digitárium představuje jedno z nejmodernějších a největších tzv. hybridních planetárií v Evropě.

Věda a historie není nuda: kde, jak a odkdy se u nás měří počasí?

Věda a historie není nuda: kde, jak a odkdy se u nás měří počasí?

Televize, rozhlas, deníky, internet, speciální aplikace: když chcete vědět, jaké bylo, je anebo bude počasí, stačí si vybrat kteroukoliv z možností. Díky moderním technologiím víte, zda jít na procházku se psem hned nebo za hodinu, jestli plánovat venkovní oslavy anebo kdy se vydat na dovolenou. Moderní technologie vám dokonce k větru, dešti nebo sněžení přidají procenta pravděpodobnosti a další důležité údaje. Víte, že Světový den meteorologie se každoročně slaví 23. března už od roku 1950, kdy byla založena Světová meteorologická organizace (World Meteorological Organization – WMO)?

Nahlédněte do vesmíru a připomeňte si tak Den hvězdáren a planetárií

Nahlédněte do vesmíru a připomeňte si tak Den hvězdáren a planetárií

Víte, že 15. březen je Den hvězdáren a planetárií? Všem milovníkům astronomie má připomínat, že nad našimi hlavami se nachází obloha, po které se pohybují hvězdy, planety, Měsíc i Slunce, tu a tam se mihne meteor, kometa, kosmická stanice či družice, a že na toto vše se můžeme podívat nejen svýma očima, ale i hvězdářskými dalekohledy nebo prostřednictvím projektorů našich planetárií. Vydejte se na večerní pozorování, hvězdárny a planetária nabídnou také komentované prohlídky a další populárně vzdělávací akce.

30 tipů, kam do planetária či hvězdárny

30 tipů, kam do planetária či hvězdárny

Rádi pozorujete noční oblohu a máte zájem se podívat na hvězdy, planety či mlhoviny zblízka a něco nového se dozvědět? Hvězdárny a planetária jsou atraktivním cílem odkud si odnesete nevšední zážitky.

7 věcí, které nevíte o… meteoritech

7 věcí, které nevíte o… meteoritech

Fascinující pohled na noční oblohu občas nabídne neobvyklé představení: jasný záblesk, který většinou rychle zmizí, ale někdy stopy po něm bývají vidět i několik hodin. Záhada? Kdepak, možná jste právě byli svědky pádu meteoritu. Co o tajemných poslech z vesmíru víme a nevíme, jak dobrodružné příběhy jejich pády provázejí a kde se na ně můžete podívat zblízka?