Možná nad tím vrtíte hlavou, ale 20. července se skutečně na celém světě slaví Den lízátek. Dobře ho znají hlavně ti, kteří kouzlu sladké cukrovinky propadli už v útlém věku. Ale ruku na srdce, kdo z nás nikdy žádné lízátko neochutnal? Vraťte se na chvíli do dětství a vzpomeňte si na jejich lepkavou sladkou chuť.
Neberte lízátkový den příliš vážně, ale jen jako zábavu a letní rozptýlení. Cukrovinku na tyčce, průmyslově vyráběnou v mnoha příchutích, barvách, tvarech a velikostech, prý v roce 1908 vynalezl George Smith ve městě New Haven v americkém Connecticutu. Velké tvrdé bonbóny připevněné na špejlích pojmenoval Lolly Pop, a právě proto se v angličtině říká lízátkům „lollipop“. Roku 1916 se v USA objevil první stroj na lízátka, největší lízátko zapsané v Guinessově knize rekordů pak váží dvě tuny. A pokud si říkáte, že tahle dobrota je plná cukru a tudíž strašně nezdravá, uklidníme vás: lízátka se dají sehnat i v lékárnách a mohou mít léčivé účinky, třeba na kašel, chrapot anebo proti nevolnosti.
 
Čokoládové zážitkové centrum v Průhonicích – Chocolate Experience Center Zážitky

Čokoládové zážitkové centrum v Průhonicích – Chocolate Experience Center

V Průhonicích naleznete vzdělávací a zábavní Chocolate Experience Center, které návštěvníky provází procesem vzniku čokolády – od rostlinky po hotovou tabulku.

České značky: slavná žvýkačka Pedro a The Candy Plus Sweet Factory

České značky: slavná žvýkačka Pedro a The Candy Plus Sweet Factory

Honí vás mlsná? Přišel čas dát si něco dobrého a sladkého! Co třeba lízátko, želé bonbon, ovocný pendrek, lékořici, cukrové čočky, které se zvolna rozplývají v ústech, anebo žvýkačku Pedro? Znají ji celé generace milovníků cukrovinek a vyrábí se dodnes, a to v továrně společnosti Candy Plus v jihomoravském Rohatci.

České značky: hebké kouzlo čokolády

České značky: hebké kouzlo čokolády

Starou čokoládovnu Orion na pražských Vinohradech připomínají už jen jména zastávek autobusů nebo náměstí U Orionky. Víte, že u zrodu slavné značky stál František Maršner, když si v Kladně zřídil obchod cukrářským zbožím a o pár let později se svou ženou Albínou začal ve sklepní dílně na pražských Vinohradech vařit turecký med?

České značky: Kofola, Vinea a Targa Florio aneb když je milujete, není co řešit

České značky: Kofola, Vinea a Targa Florio aneb když je milujete, není co řešit

Původně měla jmenovat Kofocola. V roce 2001 nastartovala reklamní kampaň se sloganem Když ji miluješ, není co řešit, který si získal srdce nejen zamilovaných. Vánoční reklama se živým „zlatým“ prasátkem (ano, s těmi zuby zahnutými nahoru) nás od roku 2003 věrně provází adventní dobou. Zkrátka Kofola: báječná, bublinková a skrz naskrz česká. A společně s Kofolou také další pochoutky – máte rádi třeba Vineu anebo Ondráškovku? I ty patří do skupiny Kofola.

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.